Sud u Londonu će o Ganićevom izručenju raspravljati 29. marta
Visoki sud odlučio je da Ganić može na slobodi čekati ishod procesa o njegovu izručenju
Ministar pravde BiH Bariša Čolak je kazao da je prema Sporazumu o krivičnim stvarima, nedavno potpisanim između Srbije i BiH, presudno državljanstvo i prebivalište za dalje procesuiranje Ganića. Članovi Ganićevog pravnog tima u medijima su izjavljivali da on ima samo državljanstvo BiH.
|
Bivši član Predsjedništva RBiH dr. Ejup Ganić smatra da nema srbijansko državljanstvo, a nakon što se Jugoslavija raspala nije uzeo niti jedan dokument iz Srbije, a pogotovo ne neki dokument koji bi bio dokaz državljanstva, kao što je lična karta - izjavio je za Damir Arnaut, pravni savjetnik Ejupa Ganića.
Banjalučke 'Nezavisne novine' su danas objavile da je Ganić podnio zahtjev za bh. državljanstvo tek 1998. godine, što, kako navodi ovaj list, znači da je u državnom vrhu Republike BiH tokom cijelog rata bio kao strani državljanin, odnosno građanin Srbije.
Prema dokumentaciji koja je u posjedu "Nezavisnih novina", Ganić je zahtjev za upis u državljanstvo BiH podnio 8. maja 1998. godine gdje navodi da je upisan u Knjigu državljana u mjestu rođenja, odnosno u Sebečevu, Novi Pazar u Srbiji.
- Nije mi poznato da je Ganić zahtjev za bh. državljanstvo podnio tek 1998. godine, a i ukoliko bi ti navodi bili tačni, oni nemaju nikakav pravni uticaj na izručenje Ganića Srbiji ili BiH, jer ukoliko osoba ima dvojno državljanstvo, onda se apsolutno gleda prebivalište, što je u ovom slučaju BiH. U bivšoj Jugoslaviji svako je imao državljanstvo SFRJ i onda je tu bilo republičko državljanstvo, koje se dobivalo prema prebivalištu. Ganić je imao prebivalište u BiH i samim tim bio državljanin BiH, a najbolji dokaz za to je činjenica da je to uslov da bi neko bio kandidat za člana Predsjedništva RBiH. Ganić je ispunjavao sve uslove i tako je mogao biti kandidat za Predsjedništvo RBiH, u koje je i izabran - kazao je Arnaut.
On je dodao i da su jučer održali sastanke s advokatima, a planirali su ih i za danas, te da se Ganić osjeća dobro i poštuje sve uvjete kaucije.
Ejup Ganić (64) uhapšen je u londonskoj zračnoj luci Heathrow 1. marta zbog optužbi za ratne zločine u sarajevskoj Dobrovoljačkoj ulici za koje ga terete vlasti Srbije, a 11. marta je pušten iz pritvora, nakon što je Visoki britanski sud odlučio o njegovom puštanju, uz visoku kauciju.
Visoki sud odlučio je da Ganić može na slobodi čekati ishod procesa o njegovu izručenju uz kauciju od 300.000 funti (330.000 eura), a sud će o Ganićevom izručenju raspravljati 29. marta.
Zahtjeve za izručenje Ganića uputile su Srbija i BiH.