Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Vijesti


REISUL-ULEMA OKONČAO POSJETU KOSOVU: VAŽNO JE DA SE BOŠNJACI I ALBANCI POVEZUJU
Procitaj komentar

Autor: MINA
Objavljeno: 12. April 2025. 05:04:10
PRIŠTINA, 11. APRIL 2024. (MINA) - Reisul-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović završio je dvodnevnu posjetu Islamskoj zajednici Kosova, tokom koje se, pored susreta s rukovodstvom te Zajednice, sastao s Bošnjacima Kosova i razgovarao s najvišim državnim zvaničnicima Republike Kosovo.

Nakon posjete, reisul-ulema Kavazović ocijenio da je Islamska zajednica Kosova pokazala veliki napredak za relativno kratko vrijeme i da može biti primjer uspjeha organizirane zajednice.

Zahvalio je na gostoprimstvu, po čemu je Kosovo poznato, i pozvao glavnog muftiju Islamske zajednice Kosovo Naim-ef. Ternavu da sa saradnicima posjeti Islamsku zajednicu u Bosni i Hercegovini.

Izrazio je želju da što prije bude ukinut vizni režim, kako bi svi Bošnjaci i Albanci na Kosovu mogli nesmetano posjetiti Bosnu i Hercegovinu.

Kada je riječ o odnosima Bošnjaka i Albanaca, reisul-ulema Kavazović je kazao kako Kosovo pokazuje da veza između ova dva naroda nikada nije bila upitna. Dijelili su sličnu sudbinu, gradili svoju budućnost u različitim neizvjesnostima, a da danas imaju i posebnu odgovornost prema vjeri koju većina Bošnjaka i Albanaca živi.

– Bošnjaci i Albanci su dva naroda u Evropi koji imaju obavezu da razvijaju islamske vrijednosti u Evropi, da pokažu islam u Evropi kao autohtonu kulturu koja se razvila na ovim područjima. To je, prije svega, naravno, kultura uspostavljanja veza s drugima, ali i među muslimanima. To je kultura koja pruža ruke na sve strane i želi saradnju. Mi se nadamo da zajedno možemo još više približiti islam sredinama u kojima živimo i okruženjima s kojima se dodirujemo. Mi trebamo ostati autentični, razvijati svoj identitet i, koliko god je moguće, pokazivati ga drugima. Dogovorili smo se da se ovi susreti nastave i planski intenziviraju, – izjavio je reisul-ulema.


Istakao je važnost zajedničke saradnje, o čemu je dan ranije razgovarao, između ostalih, i s premijerom Kosova Albinom Kurtijem.

– To je bio jedan kvalitetan i ugodan razgovor. Premijer Kurti je jedan istaknuti lider ali, prije svega, veliki čovjek. Razumije odnose u regionu i zna koliko je važno da se Bosna i Kosovo povezuju, da se Bošnjaci i Albanci povezuju i to treba biti naš ključni prioritet u razvoju regionalne saradnje. Naravno, u odnose moramo ulagati i afirmirati ih, – kazao je reisul-ulema Kavazović.

U višednevnoj posjeti islamskim zajednicama u regionu, u Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji i na Kosovu, s reisul-ulemom Kavazovićem je i delegacija Islamske zajednice u BiH koju čine: Edhem Bičakčić, predsjednik Sabora Islamske zajednice u BiH, Muhamed Jusić, direktor Uprave za vanjske poslove i dijasporu Rijaseta Islamske zajednice u BiH, Rifat Fetić, šef Kancelarije reisul-uleme, te Azra Efendić-Eminović i Muhamed Jugo, iz Uprave za vanjske poslove i dijasporu.

Danas će reisul-ulema početi s posjetom Islamskoj zajednici u Sjevernoj Makedoniji.

VRH



Ostali prilozi:
» SKUPŠTINA IZABRALA NOVE ČLANOVE BANU
BANU | 13. April 2025 12:10
» NISTE POMOGLI AHMEDU?
B.net | 12. April 2025 06:08
Ostali prilozi istog autora:
DonatorskoBHICNY26april2025.jpg
AdaBojanaKuca.jpg
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif