Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Kolumne


DAN BOŠNJAKA
Procitaj komentar

Autor: Akademik dr. Ferid Muhić
Objavljeno: 28. September 2024. 15:09:50
Bošnjaci! Čestitajmo jedni drugima naš dan, dan u kome svjedočimo da jesmo i da ćemo uvijek biti ono što smo oduvijek i bili – Bošnjaci! Srećan, vječan i hairli neka nam je Dan Bošnjaka.

Ponosni smo što smo Bošnjaci, što govorimo svoj bosanski jezik, što volimo svoju vjeru!

Bosnu nam niko ne može oteti, taman kad bi sve Bošnjake negdje otjerali, jer Bošnjaka možeš otjerati, ali ne možeš iz njega Bosnu istjerati! Taman se svi Bosne odrekli, ne bi Bosnu u Bošnjacima porekli!
Nikome ništa nismo dužni. Tu gdje živimo, živjeli smo prije svih onih koji danas s nama žive. Biti Bošnjak znači biti u svojoj kući, na svojoj, na plemenitoj zemlji! Dobro upamtimo i nikada ne zaboravimo: Bošnjak nije došljak!

Ponajmanje, u Bosni! Bosna nam je babovina, od pradjedova ostala!! U ovom svijetu, Bosna je dom i ognjište Bošnjaka.

Ne pravdaj se nikome i ne dokazuj nikome da si Bošnjak. Ne treba ti ni opravdanje, ni alibi što si Bošnjak! Pogledaj! Ni nebo se ne pravda što je nebo, ni planine ne dokazuju da su planine.

AKADEMIK DR. FERID MUHIĆ: Biti Bošnjak znači biti u svojoj kući, na svojoj, na plemenitoj zemlji! Dobro upamtimo i nikada ne zaboravimo: Bošnjak nije došljak!
Ponajmanje, u Bosni! Bosna nam je babovina, od pradjedova ostala!! U ovom svijetu, Bosna je dom i ognjište Bošnjaka.

Prihvati činjenicu temeljne prožetosti tvog nacionalnog identiteta islamskim, kulturnim i duhovnim vrijednostima. Za Bošnjake je to, ne samo pitanje nacionalnog dostojanstva, već i pitanje samorazumijevanja i elementarnog uvida u sopstveno nacionalno biće.

Iz svih odluka, propisa, zakona, treba eliminisati poziciju nacionalne inferiornosti i marginalizacije Bošnjaka. Bošnjački nacionalni identitet jeste demografska i kulturna realnost i nepobitna politička činjenica.

Bošnjaci! Razbudimo svoju savjest, fokusirajmo se na svoju svijest, ujedinimo svoju snagu! Neka zasvijetli naše svjetlo! Nismo mi ničiji hizmećari! Mi služimo samo Allahu dž.š. Bosni i svom narodu! Vjera ti može narediti - poslušaćeš; Bosna te može obavezati – obavezu ćeš ispuniti; Bošnjaci te mogu pozvati – odazvaćeš im se! Sve ostalo ti biraš, u svemu ostalom ti odlučuješ. Prema svima ostalima ti si beg i efendija - suveren u odluci, pravedan i odmjeren u postupcima.

I upitah se po sto i prvi put: “Ko sam ja!?” dok ne shvatih da ja jesam Bošnjak. I tada dodirnuh nebo, i pokucah na plavu nebesku kapiju! I otvori se kapija nebeska i svjetlo me obasja! Doznah da je biti Bošnjak isto što i biti dobar čovjek! To je i usud i izbor, podvig i vrijednosna odluka. Biti Bošnjak to znači: ne očekivati nijednu nezasluženu privilegiju, a ipak spremno prihvatiti sve odgovornosti moralno ispravnog čovjeka! Biti Bošnjak, to znači preuzeti sve ljudske obaveze, odgovarati potpuno za sve svoje postupke, činiti uvijek sve najbolje što možeš, odbraniti bezuslovno svoju vjeru, svoj narod, svoju zemlju, svoj identitet, ne dozvoliti sebi ni grijeh, ni ružnu riječ, kloniti se svakog nasilja i činjenja nepravde. Zato, dobro upamti: Bošnjak se rađa, Bošnjak se ostaje! Neka to što jesi Bošnjak bude tvoja najveća privilegija i radost na ovom svijetu i tvoj ulog za nagradu na onom svijetu!

VRH



Ostali prilozi:
» ŠEJTANI SE ODVEZALI
Elmedina Muftić | 01. April 2025 17:41
» MAJKO K. ILI KAKO JE UTIHNULA PESMA
Said Šteta, književnik i novinar | 01. April 2025 15:37
» SJEĆANJE NA RAHMETLI KURTAN EF. KURTANOVIĆA
Fatih Hadžić | 29. March 2025 14:53
» VIJENAC BJEGUNCA
Dr. Mesud A. Ramić | 28. March 2025 18:52
» BLAMAŽA MILORADA DODIKA
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 28. March 2025 13:40
» “USTANI, SINE…”
Samir Hadzalić | 28. March 2025 13:27
» KO PLAĆA NACIONALISTIČKO-TURISTIČKO PUTOVANJE DODIKA U IZRAEL?
Prof. dr. Husein Muratović | 27. March 2025 20:09
» LEJLETU-L-QADR NOĆ U KOJOJ JE PROCVALA VJEČNA BOŽJA RIJEČ KAO MIRIS SVIM SVJETOVIMA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 26. March 2025 15:15
» GUSLARI
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 26. March 2025 14:16
» VRIJEME ODLUKA
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 26. March 2025 14:02
» DA LI SMO NA DOBROME PUTU, PITAJMO SE?
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 23. March 2025 13:57
» DAN BOŠNJAKA - IMENA KOJE SIJA NAD CRNOM GOROM
Božidar Proročić, književnik i publicista | 22. March 2025 11:55
» KRUG SE SUŽAVA
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 22. March 2025 04:07
» BOSANCI MOJI DRAGI, NEMOJTE BITI U ZABLUDI
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 22. March 2025 03:50
» KONAČNO PITANJE PALESTINE - GENOCID PRED OČIMA SVIJETA
Božidar Proročić, književnik i publicista | 19. March 2025 16:37
» SLOBODE DOZVOLE I ZABRANE
Aziz Hurem | 18. March 2025 14:18
» DA SAM KRISTIJAN ŠMIT
Dr. Mesud A. Ramić | 17. March 2025 14:09
» BOSNA NIKAD NIJE LOKALNO PITANJE
Dr. Ekrem Tucaković | 16. March 2025 04:59
Ostali prilozi istog autora:
» VJEČNO NAM IME, BOŠNJACI!
27. September 2023 15:13
» MI SMO BOŠNJACI
29. July 2023 02:45
» BOSANSTVO JE GENOCIDNA IDEJA
01. July 2023 14:28
» BRUKA MILORADA DODIKA - IZMEĆARA
21. August 2021 01:54
» CRVI U JABUCI
24. March 2021 13:14
» DRESIRANJE ČOVJEČANSTVA
11. April 2020 14:40
AdaBojanaKuca.jpg
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif