Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Kolumne
Foto: Screenshot
IZRAELSKI PSI RATA
Procitaj komentar

Autor: Akademik prof. dr. Adamir Jerković
Objavljeno: 01. August 2024. 09:08:41
Tek što sam napisao tekst Đavolji rabin sustigla me je vijest da je u Teheranu toga jutra ubijen u atentatu politički lider Hamasa Ibrahim Haniyeh zajedno sa svojim tjelohraniteljom. Haniyeh se nalazio u Iranu na svečanoj inauguraciji novog predsjednika IR Iran. Napad su navođenom raketom izveli borbeni avioni izraelskih oružanih snaga. Tako se potvrdila moja teza koju sam iznosio baš od prvog dana agresije i da je Izrael teroristička država koja čini genocid al pari kao što su Nijemci radili u doba nacizma baš nad ovim narodom. Uostalom, ovo se potvrđuje iz dana u dan od 7. oktobra svom silinom, a svakodnevno 75 godina već kroz stalno umiranje hiljada Palestinaca, očeva koji su preživjeli Nakbu 1948. godine i njihove djece koji su danas doživjeli novu katastrofu. Iako sam znao da je to uzaludno pisao sam premijeru Netanyahuu kao nekadašnji savjetnik r. Alije Izetbegovića, 20 dana od početka agresije Izraela na Gazu i njen narod. Zatražio sam od njega da zaustavi ovaj veliki divljački zločin koji sam nazvao pravim imenom - genocid. Pokušavao sam otvoriti oči i uši zapadnog svijeta za problem Palestine koji se više ne može skrivati pod tepih. Svi zapadni političari vide ovaj užasni zločin, ali se prave da ne vide i da zločin ne postoji. Njihovi dolasci na noge premijeru Izraela i terorističkoj državi su djelovali sramno za civilizaciju. Obraz zapadbom svijetu su spašavali, ali nisu spasili, Kraljevina Španija i premijer Gonzalez, Kraljevina Norveška i Republika Irska koje su stalno govorile o teškom zločinu koji se vrši nad Palestinom i na kraju su priznali državu Palestinu i njenu vladu.

Hoće li intervenirati Turska?

Ali, ostaje problem sa bliskoistočnim režimima od kojih neki organski ne podnose Hamas, jer u njemu vide šiitski Iran, zanemarujući svoju odgovornost za sudbinu Palestine. A Palestina je centralno pitanje arapskog svijeta, čije postojanje će opterećivati savjest stanovnika, i Saudijske Arabije, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Bahreina, Egipta, Jordana, Maroka i djelomično Omana. Narod u ovo ne treba miješati, jer je poznato šta misli običan svijet koji doživljava bol Palestine kao vlastiti. Trice i kučine iz Abrahamskog sporazuma, koje je po Bliskom istoku prostro bivši američki predsjednik Donald Trump, imao je cilj umrtviti arapsku solidarnost. Pitate se - da li je proizveo djejstvo? Dakako. Arapski svijet gleda ubijanje Palestine i ne reagirta.

Što se tiče ubistva Ismaila Ibrahim Haniyeh zasad ostaje otvoreno pitanje kojim vazdušnim putem su se kretali izraelski avioni. O tome se još ne govori. No, uskoro ćemo saznati pojedinosti tajanstenog leta izraelskih letjelica. Nakon ubistva najvišeg čelnika Hamasa ne treba zanemariti osvetu Irana, do koje će sigurno doći jer je napadnuta njegova teritorija. Teheran osjeća neupitnu odgovornost, jer je u danima inauguracije predsjednika Masouda Pezeshkiana došlo do ovakvog incidenta u kojem je poginuo politički lider pokreta koji je izuzetno blizak saveznik Irana. Ovo je u neku ruku i šamar, pa i blamaža za iransku državu, za njihovu protivvazdušnu odbranu koja nije uočila neprijateljske avione pa tako nije ni reagirala na njih. Biće tu posla i za iranske obavještajnu zajednicu, jer ne treba isključiti mogućnost da je peta kolona radila za izraelsku službu Mosad i možda naznačila metu visokog rizika.

Ostaje pitanje šta će uraditi Turska, koja je pod predsjednikom Erdoğanom izrasla u ozbiljnu i respektabilnu regionalnu silu? Ako je suditi prema najavama turskog predsjednika oružane snage ove zemlje mogle bi se iskrcati ili u Liban ili na teritoriju Gaze, bez obzira na svu opasnost ovakvog poteza u širem globalnom kontekstu. Pišući tekst za sarajevsko „Oslobođenje“ izbacio sam jučer rečenicu, a sada ću je ponoviti, „prijetnju predsjednika Erdoğana da bi Turska mogla ući u Gazu kao pomoć Palestincima u zaustavljanju agresije ne treba shvatati racionalno, prije je to politička retorika ali makar je turski šef države pokušao spasiti svoju savjest“. Nakon ubistva Haniyeha turska invazija se ne čini nemogućom. Neko mora zaštiti palestinski narod koji je bez protivvazdušne odbrane i drugog adekvatnog oružja za odbranu predstavlja glinene golubove za ljudske zvijeri koji osim neprekidnog bombardiranja i ubijanja naprednom tehnikom, koriste sva druga sredstva od betoniranje izvora pitke vode, silovanja muškaraca i žena i drugog najpodlijeg arsenala fizičke i psihičke torture u namjeri da definitivno otjeraju Palestince sa njihove zemlje. To se mora zaustaviti, bez obzira na cijenu.

VRH



Ostali prilozi:
» DRAGI MOJ BABO...
Emina Kundo Misirlić | 29. June 2025 01:47
» NETANYAHU U DEVETOM KRUGU PAKLA
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 28. June 2025 22:47
» ZAPAMTITE TO DUŠMANI, BOSNU IMA KO DA BRANI
Sead Zubanović | 28. June 2025 20:24
» ZOHRAN MAMDANI I POBJEDA DEMOKRACIJE: AMERIČKA POLITIKA, MOĆ I PROMJENE
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 27. June 2025 20:46
» MASKA NA MASKI
Fatmir S. Bači | 27. June 2025 16:18
» ŽIVIMO LI DANAS U VRIJEME DEDŽALA?
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 26. June 2025 20:46
» IRAN JE DOBIO OBAVJEŠTAJNI RAT PROTIV IZRAELA
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 25. June 2025 19:42
» ŠTA JE TAJ HDZ I NJEGOVI KADROVI OD ČOVIĆA DO GALIĆA?
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 25. June 2025 19:02
» ZAŠTO SE BOSNA BRANI ISTINOM?
Prof. dr. Husein Muratović | 25. June 2025 18:07
» VRIJEME SMISLA: POZIV NA POKRET I JEDINSTVO UMMETA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 24. June 2025 00:34
» SAD I IZRAEL SU ŽELJELI SRUŠITI ISLAMSKI REŽIM U IRANU
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 24. June 2025 00:07
» KAKO SAM DOŽIVIO ALI HAMNEIA
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 22. June 2025 00:47
» GRANICE, BIBLIJE I BOGOHULJENJE: KOMENTAR NA ISLAMOFOBIČNU RETORIKU AVI LIPKINA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 20. June 2025 21:37
» KAKO ĆE SE RAZVIJATI RAT IZMEĐU IZRAELA I IRANA?
Mehmet Koçak | 20. June 2025 17:08
» ČOVJEK PORED NERONA
Fatmir S. Bači | 20. June 2025 16:09
» IZRAELSKO-IRANSKI SUKOB – OČEKIVANI RASPLET
Mr. Ahmed Zubača | 20. June 2025 15:15
» DOMINACIJA I NEPRAVDA
Avdo Metjahić | 19. June 2025 17:23
» BOSANSKA DIJASPORA I SJEĆANJA NA ZLOČINE U BIH
Murat Tahirović | 19. June 2025 17:20
Ostali prilozi istog autora:
» KAKO SAM DOŽIVIO ALI HAMNEIA
22. June 2025 00:47
» NOVI PAPA LEON / LAV XIV
10. May 2025 03:22
» SALTO MORTALE MARKA CARNEYA
29. April 2025 16:12
» KANADA UOČI IZBORA
27. April 2025 17:39
ZohranMamdaniMayorNYC1a.jpg
Alipashabanner.jpg
28 Susreti Bosnjaka Sjeverne Amerike1g.jpg
AdaBojanaKuca.jpg
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif