Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Kolumne


ZBOG DIRANJA U IVU I NJEGOŠA – NIKOLAIDISA NA LOMAČU!
Procitaj komentar

Autor: Šemso Agović
Objavljeno: 03. March 2024. 12:03:17
Četništvo, ili srpski nacionalizam, kako hoćete, Crnu Goru nikada nije ispuštalo iz svojih kandži. Ruku na srce – Crna Gora se vječito pokušavala iščupati iz čeličnog „zagrljaja“ grabežljive velike sestre, ali nikada sasvim uspješno. Bilo je epizoda kada se činilo da se oslobodila, a one su bile kratkotrajne; slijedili su im još čvršći i jači zagrljaji, kao onaj na Podgoričkoj skupštini, kad je uboga Crna Gora doživjela kliničku smrt.

Četništvo, ili srpski nacionalizam, kako hoćete, svoju ideologiju i duhovnu moć zasniva na idejama Ive i Njegoša. Zato je diranje u njih zabranjeno i kažnjava se lomačama. Istina o njima je dogmatizirana i u vlasništvu četništva. Svaki pokušaj da se ta dogma razobliči bit će kažnjena. (Sjetimo se: Bit će uhapšeni, i bit će osuđeni!)

Lomače – za četništvo su legalni i legitimni način obračunavanja sa neposlušnicima. Jučer su to bile žive višegradske lomače i spaljeni crnogorski protivnici „prisajedinjenja 1918.“, danas je to (samo) lutka Andreja Nikolaidisa. Lutka, jer se drznuo tek dirnuti u lažne svece: ako bi ih sasvim razotkrio i skinuo sa lažnih tronova – a mogao bi, bezbeli –, gorio bi! Četništvo pak tako funkcionira.
Nikolaidis je pravu lomaču izbjegao jer je sa sigurne distance samo oprezno napisao: „Evo vama programi školske lektire i biblioteke pune Andrićevih fake smećarskih mudroserija i Njegoševih kvazifilozofskih masturbacija nad sudbinom nacije i vjere; to nikada nije i nikada neće biti moje. Ne. Moja su tri minuta Hate My Way i dva vriska Kristine Hersh.“

Na njega je zato prijeteće nasrnula Crna Gora da će mu ukinuti status umjetnika od posebne važnosti kao i finansijska sredstva iz tog naslova. I, eto jučer, četnici na karnevalu u Herceg Novom.

Nakon toga Nikolaidis je u skladu s narodnom „bjež' od budale“ ućutao. Doduše, nastavio je sa pisanjem, ali o nekim nezabranjenim temama.

Četništvo je u svijest Crne Gore zasidralo premisu da su joj Ivo i Njegoš temelj filozofije, umjetnosti i opstanka. Crna Gora se našla u situaciji zbunjenog adolescenta, kojeg agresivna i posesivna majka narkomanka uvjerava da je drogiranje jedini pravi životni put, i da su Ivo i Njegoš najbolja droga. Nezreli adolescent zato ne razumije da se Ivino – a kuda ćete vi bježati kad na ovo red dođe? i Njegoševo – kakve sile put nje zijevaju ne odnosi samo na Bosnu i Bošnjake, već istom mjerom i istom žestinom i na Crnu Goru i Crnogorce. Ne razumiju da su Ivo i Njegoš kukavička jaja kojih se Crna Gora hrabro i čojski mora osloboditi kao opake droge, ako želi krenuti svojim sopstvenim putem slobode.

A taj put, to je dalek i nejasan san.

Četništvo je za Crnu Goru jednostavno prejako. Ona ne razumije, da joj je „sa Njegošem i glupost u glavu“ utjerana, koja stoji kao nepremostiva prepreka njenom konačnom kulturnom i istorijskom oslobođenju.

VRH



Ostali prilozi:
» ŠEJTANI SE ODVEZALI
Elmedina Muftić | 01. April 2025 17:41
» MAJKO K. ILI KAKO JE UTIHNULA PESMA
Said Šteta, književnik i novinar | 01. April 2025 15:37
» SJEĆANJE NA RAHMETLI KURTAN EF. KURTANOVIĆA
Fatih Hadžić | 29. March 2025 14:53
» VIJENAC BJEGUNCA
Dr. Mesud A. Ramić | 28. March 2025 18:52
» BLAMAŽA MILORADA DODIKA
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 28. March 2025 13:40
» “USTANI, SINE…”
Samir Hadzalić | 28. March 2025 13:27
» KO PLAĆA NACIONALISTIČKO-TURISTIČKO PUTOVANJE DODIKA U IZRAEL?
Prof. dr. Husein Muratović | 27. March 2025 20:09
» LEJLETU-L-QADR NOĆ U KOJOJ JE PROCVALA VJEČNA BOŽJA RIJEČ KAO MIRIS SVIM SVJETOVIMA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 26. March 2025 15:15
» GUSLARI
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 26. March 2025 14:16
» VRIJEME ODLUKA
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 26. March 2025 14:02
» DA LI SMO NA DOBROME PUTU, PITAJMO SE?
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 23. March 2025 13:57
» DAN BOŠNJAKA - IMENA KOJE SIJA NAD CRNOM GOROM
Božidar Proročić, književnik i publicista | 22. March 2025 11:55
» KRUG SE SUŽAVA
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 22. March 2025 04:07
» BOSANCI MOJI DRAGI, NEMOJTE BITI U ZABLUDI
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 22. March 2025 03:50
» KONAČNO PITANJE PALESTINE - GENOCID PRED OČIMA SVIJETA
Božidar Proročić, književnik i publicista | 19. March 2025 16:37
» SLOBODE DOZVOLE I ZABRANE
Aziz Hurem | 18. March 2025 14:18
» DA SAM KRISTIJAN ŠMIT
Dr. Mesud A. Ramić | 17. March 2025 14:09
» BOSNA NIKAD NIJE LOKALNO PITANJE
Dr. Ekrem Tucaković | 16. March 2025 04:59
Ostali prilozi istog autora:
» MIZOGINIJA U GORSKOM VIJENCU
06. March 2025 14:24
» TRIJEBIMO GUBU IZ TORINE!
13. December 2024 15:35
» JASENOVAC I GORSKI VIJENAC
17. November 2024 16:12
» JAKOV DAKOVIĆ O NJEGOŠU
12. November 2024 18:32
» DOKAZI MEŠE SELIMOVIĆA
17. October 2024 21:17
» NIČIJI DANIS TANOVIĆ
21. March 2024 13:40
» PLAVLJANKE, NJEGOŠ I OSMI MART
09. March 2024 15:35
AdaBojanaKuca.jpg
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif