Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Kolumne


'HUMANITARNA PAUZA' U GAZI JE PUNJENJE ORUŽJA ZA SLJEDEĆU FAZU GENOCIDA
Procitaj komentar

Autor: Mehmet Koçak
Objavljeno: 01. December 2023. 14:12:42
Pojas Gaze, koji je bio poprište neviđenog destruktivnog rata i tragedije koju je izazvao, duboko je udahnuo privremenim prekidom vatre koji je počeo kao rezultat dugih i tajnih pregovora. Djelimična pomoć je pružena Gazi, a neki od talaca su oslobođeni.

Uz to, razmjenom su i rođaci talaca i manji dio oslobođenih palestinskih zarobljenika i njihovih rođaka doživjeli gorku radost.

Naravno, to je važno, ali gotovo sedam hiljada palestinskih zatvorenika u izraelskim zatvorima još uvijek nije slobodno.

Ono što me je zaista navelo na razmišljanje i uplašilo je šta će se dogoditi kada se u ponedjeljak okonča "privremeni prekid vatre" koji je zaustavio taj strašni zločin.

Kao rezultat sve većeg unutrašnjeg i vanjskog pritiska da se produži četverodnevni period "primirja", Izrael je bio primoran da prihvati produženje "humanitarne pauze" u Pojasu Gaze za još dva dana.

Puške su šutile posljednja četiri dana. Vidjeli smo izraelske i strane taoce koje je oslobodio Hamas, palestinske zarobljenike iz izraelskih zatvora i povećanu humanitarnu pomoć Gazi, koja je stigla i do sjeverne regije.

Produženje perioda, uz značajan doprinos Kataru i Egiptu, je naravno dobar i pozitivan razvoj događaja, ali je jasno da produženje perioda neće biti lijek.

Jer ova pomoć ne zadovoljava potrebe 1,7 miliona raseljenih lica. Humanitarna tragedija u Gazi svakim danom se pogoršava i pogoršavaće se nakon privremenog prekida vatre.

Još jedan detalj je 'humanitarna pauza'. Ovoj definiciji, prema mišljenju stručnjaka, nije mjesto u međunarodnom pravu i nije rješenje za narod Gaze.

Naime, izraelski premijer, ubica Netanyahu, najavio je da će nastaviti genocid koji su započeli u Gazi nakon 'humanitarne pauze', što znači da je Gaza 'humanitarna pauza', pauza za ponovno punjenje oružja za sljedeća faza genocida.

Jer činjenica je da sve izraelske kopnene snage stoje po strani, spremne da nastave rat u bilo kom trenutku.

Ako se, zarad budućnosti regiona, utihne oružje i dođe mir, prije svega, bezuvjetno i trenutno oslobađanje svih talaca i svih palestinskih zarobljenika, a zatim treba nastaviti dijalog koji vodi pomirenju i pretvoriti ga u potpuni humanitarni prekid vatre za dobrobit cijele Gaze, Izraela i naroda u regiji.

Osim toga, za trajni mir neophodno je pokrenuti pregovore o važnosti rješenja dvije države za budućnost regiona.

U suprotnom, ako se ne ostvare očekivanja da će se 'humanitarna pauza' pretvoriti u trajni prekid vatre i Izrael nastavi sa strašnom brutalnošću, moguće je da će se rat produžiti na neodređeno vrijeme i proširiti po cijeloj regiji i prerasti u regionalni rat.

Zapravo, Izrael je u više navrata obavještavan da će se povremeni napadi Libanona i Hezbolaha pretvoriti u rat, te da će nasilno prebacivanje Palestinaca u Egipat i Jordan značiti kršenje mirovnog sporazuma između ovih zemalja i Izraela i da će to biti 'uzrok rata'. Uprkos svim upozorenjima i pozivima, izvesno je da će Izrael nastaviti da pojačava svoje napade, a odgovorni za regionalni rat do kojeg može doći biće Izrael i njegova podrška SAD.

VRH



Ostali prilozi:
» GENOCID NAD NEROĐENIMA
Merima K. Mehinović | 08. May 2025 19:57
» ČEKA SE NOVI PAPA RIMOKATOLIČKE CRKVE
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 07. May 2025 03:45
» MAJ MJESEC – SLOM VELIKOSRPSKE IDEJE
Murat Tahirović | 06. May 2025 15:45
» ZAVRŠNICA ZLOČINA U GAZI I NAGOVJEŠTAJ VELIKOG RATA
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 06. May 2025 01:36
» KRVAVI VAPAJ GAZE I MRTVA SAVJEST ČOVJEČANSTVA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 05. May 2025 15:32
» SVJEDOČENJE O ISTINSKIM DOGAĐAJIMA U MOSTARU
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 05. May 2025 15:28
» SRPSKA CRKVA U SLUŽBI REVIZIONIZMA LITURGIJE U ČAST KOLJAČA
Božidar Proročić, književnik i publicista | 04. May 2025 23:03
» ACO IZ BEOGRADA ACO U BEOGRAD
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 04. May 2025 04:47
» TAMA „SRPSKOG SVETA“
Zlatko Pilavac | 03. May 2025 15:24
» KORUPCIJA IZMEĐU SJENKE I SVJETLA
Fatmir S. Bači | 02. May 2025 17:40
» PRVOSLAV U ĐAKUZIJU
Said Šteta, književnik i novinar | 01. May 2025 14:20
» IMA LI KRAJA DODIKOVIM LAŽIMA I MANIPULACIJAMA?!
Prof. dr. Husein Muratović | 30. April 2025 20:21
» KOLUMNA IZ BOSNE FANTASTIKE: KAD ČOVIĆ PRIČA, DEMOKRACIJA PLAČE
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 30. April 2025 19:26
» MOJA PORUKA DODIKU!
Elmedina Muftić | 30. April 2025 15:20
» VALPURGIJSKA NOĆ
Said Šteta, književnik i novinar | 30. April 2025 14:56
» EFENDIJA CERIĆ ODGOVARA: KAD MILORAD DODIK POČNE PRIČATI O VJERI, PAMET POBJEGNE KROZ PROZOR
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 29. April 2025 19:37
» SALTO MORTALE MARKA CARNEYA
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 29. April 2025 16:12
Ostali prilozi istog autora:
» SLJEDEĆA SIRIJA...
12. December 2024 14:19
» ERDOĞANOVO POKRETANJE BRICS-A
28. October 2024 15:33
» POČINJE LI TURSKA BRICS AVANTURU?
11. September 2024 18:40
» RAT U UKRAJINI IDE U OPASNOM PRAVCU
01. September 2024 14:55
» BIDEN, PUTIN I NETANYAHU
21. August 2024 14:36
28 Susreti Bosnjaka Sjeverne Amerike1g.jpg
AdaBojanaKuca.jpg
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif