Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Komentari


EDIN HASANOVIĆ - OD BOSANSKE IZBJEGLICE DO HOLIVUDSKIH VISINA
Procitaj komentar

Autor: Samir Hadzalić
Objavljeno: 14. March 2023. 20:03:38
Film “Na zapadnom frontu sve tiho”, u kojem glumi Edin Hasanović, osvojio je čak četiri Oscara.

Edin Hasanović (rođen 2. aprila 1992. u Zvorniku, Republika Bosna i Hercegovina) je njemačko-bosanski glumac.

Rođen je 1992. godine u blizini Klise u Zvorniku. Pripadnici Vojske Republike srpske tada su oko 700 muškaraca odveli u nepoznatom pravcu. Za posmrtnim ostacima njih više od 200 još uvijek se traga ili se vode kao nestali. Među njima su Edinov otac i njegova dva brata. Edin i njegova majka Hida su uz pomoć Crvenog križa izbjegli u Njemačku.

- “Odrastao sam bez oca. Nikad ga nisam upoznao. Kad su ga odveli, imao sam samo dva mjeseca. U svom dosadašnjem životu nisam imao muškarca pored sebe da me nauči onim stvarima kojima svaki otac uči svog sina. Uvijek sam takvu osobu tražio u direktorima ili starijim drugovima. Pročitao sam puno knjiga i gledao puno dokumentaraca. Pokušavam shvatiti što se tada dogodilo u Bosni”, rekao je ranije Edin u razgovoru za Deutsche Welle.

Glumu je volio od malih nogu.
Sudjelovao je u snimanju serije “KDD” koja je označila početak njegove glumačke karijere. Uslijedile su uloge u filmovima “Prebacivanje krivnje”, “Život nije za kukavice”, “Ocijenite svog spoja”... Unatoč životu u Njemačkoj, nikada nije zaboravio odakle je.

Majka ga je naučila govoriti bosanski jezik.

"Rekla mi je da trebam voljeti Bosnu, bosansku hranu i bosansku kulturu. U Bosni sam uglavnom ljeti, kada sam kod rođaka, djeda i nane. Tamo idem napuniti baterije"….Ja sam 100 % Bosanac!

/Foto: Edin H. FB/

VRH



Ostali prilozi:
» VELIKOSRPSKO HUŠKANJE NARODA NA BALVANIJADU
B.net | 09. September 2023 16:41
» IN MEMORIAM FERID MURATOVIĆ - KNJIŽEVNIK (1973-2023)
Božidar Proročić | 01. September 2023 13:51
» OSTAVITE „SVOG“ BOGA – I IMAĆETE SVE!
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 24. August 2023 16:06
» ESEJI NAŠE STVARNOSTI - OSVRT NA KNJIGU PROF. DR ESADA KUČEVIČA
Božidar Proročić | 06. August 2023 20:11
» BOSANSKI SPECIJALITETI U DALEKOJ ARIZONI
Eset Muračević | 03. August 2023 14:06
» WAR (4)
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 19. July 2023 18:48
Ostali prilozi istog autora:
» IN MEMORIAM - ŠABAN TORLO
25. December 2022 23:20
» SKRNAVLJENJE SEVDALINKE
13. June 2022 20:18
» NE UBIJAJMO DR. ESU PO DRUGI PUT
10. August 2021 08:09
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EsmirBasic2312.jpg
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
RancSalihSabovic.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
Bos-Eng-pasanbegovic.gif
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
KDBH_Preporod.gif
Udruzenje Kultur Media banner.jpg
sehidska_dzamija_plav140x80.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif