Iz inicijative "Moja adresa: Srebrenica" pozvali su Centralnu izbornu komisiju BiH i druge nadležne institucije da izvrše hitnu istragu i ponište neregularne prijave putem pošte iz Srbije.
"Od ukupnog broja od 2,301 registrovanih lica za glasanje putem pošte za područje Opštine Srebrenica njih oko 900 je registrovano za glasanje iz Srbije. Od toga, čak 60 je imena Bošnjaka povratnika ili Bošnjaka koji žive u inostranstvu u drugim zemljama mimo Srbije. Pored njih, mnogi su građani srpske nacionalnosti koji žive u gradu i rade u institucijama na području opštine Srebrenica također su registrovani za glasanje poštom. Sve upućuje na zloupotrebe, na koje CIK mora reagovati. Nakon niza istraživačkih priča koje upućuju, iz kredibilnih izvora, da su se glasači po Srbiji registrovali po mesarama i fiktivnim objektima, jedino što CIK može uraditi je odbiti sve registracije koje dolaze iz Srbije, dok se ne utvrde okolnosti provođenja registracije tamo", poručuju iz "Moja adresa: Srebrenica".
Iz inicijative "Moja adresa: Srebrenica" upozoravaju da se broj registrovanih glasača iz Srbije putem pošte udeseterostručio za osam godina, kada je pokrenuta mašinerija masovnog registrovanja, koja je 'zamijenila' skuplju verziju - prevoza glasača na dan izbora.
"Na posljednjim lokalnim izborima poštom je stiglo 929 važećih glasačkih listića, od čega je 683 bilo za probosanskog kandidata. Na izborima 2012. godine za probosanskog kandidata je stiglo 328 glasova putem pošte, dok je za druge kandidate zabilježeno 62 glasa putem pošte. Dok je broj glasača za probosanskog kandidata rasta prirodno i srazmjerno mobilizaciji dijaspore, ovakvi brojevi iz Srbije upućuju na anomaliju. Nećemo prihvatiti da se nastavi ovo teško kršenje biračkog prava. Sa svakim fiktivnim glasačem iz Srbije poništava se glas jednog povratnika, jednog građanina Srebrenice koji stvarno živi tu ili jednog našeg prognanika koji još uvijek nije ostvario pravo na povratak", zaključuju iz "Moja adresa: Srebrenica".