Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Kolumne


NEDOSTATAK ELEMENTARNOG FAIR PLAYA OD STRANE PREDSJEDNIKA MILANOVIĆA
Procitaj komentar

Autor: Zlatko Pilavac
Objavljeno: 18. September 2020. 02:09:42

Izmjenom izbornog zakona žele se stvoriti pravni uslovi da se član Predsjedništva iz reda hrvatskog naroda bira od strane HDZ članstva, odnosno žele stvoriti „fer“ i legalne uslove da većina građana neće imati mogućnosti da u izbornom procesu štiti interese države BiH.


ZLATKO PILAVAC: Po Ustavu BiH konstitutivni narodi ne biraju svoje predstavnike u Predsjedništvo BiH nego građani Republike Srpske biraju člana Predsjedništva iz reda srpskog naroda a građani F BiH biraju dva člana Predsjedništva iz reda hrvatskog i bošnjačkog naroda. Sve legalno i ustavno.
Po gospodinu Milanoviću poštovanje Ustava Republike Hrvatske se podrazumijeva a ustavno postupanje u BIH se kategorizira kao nedostatak „elementarnog fer pleya“.
Danas je u javnost izašla izjava hrvatskog predsjednika Milanovića o slobodama manjina u državi hrvatskog naroda i podređenosti hrvatskog naroda u BIH koji ima status konstitutivnog naroda.

"Zašto BiH ima tri člana Predsjedništva prema Dejtonu. Je li zato da bi jedan narod birao dva predstavnika? To se događa sada. To je u korijenu svih nesporazuma. Tri člana Predsjedništva BiH su predviđena da bi svaki od tri konstitutivna naroda mogao izabrati svog predstavnika. Nije savršeno, ali je tako trenutno. Da je suprotno, birao bi se jedan, ali nije tako. Ovo pokazuje kako neki zloupotrebljavaju situaciju zato jer mogu, jer su na pik uzeli najmaloborojniju zajednicu", izjavio je Milanović.

"A da Hrvatska šuti i stavi prst u uho? Ne može. Oni koji biraju Komšića trebaju znati da to nije fer i da griješe. To je nedostatak elementarnog fair playa. Hrvatska tu neće šutjeti i stajati sa strane, ni ja ni premijer", izjavio je Milanović te dodao da niko u EU ne razumije stanje u BiH.

Po Ustavu Republike Hrvatske ona je država hrvatskog naroda. Sve legalno i ustavno.

Po Ustavu BiH konstitutivni narodi ne biraju svoje predstavnike u Predsjedništvo BiH nego građani Republike Srpske biraju člana Predsjedništva iz reda srpskog naroda a građani F BiH biraju dva člana Predsjedništva iz reda hrvatskog i bošnjačkog naroda. Sve legalno i ustavno.

Po gospodinu Milanoviću poštovanje Ustava Republike Hrvatske se podrazumijeva a ustavno postupanje u BIH se kategorizira kao nedostatak „elementarnog fer pleya“.

Nije fer, po gospodinu Milanoviću da građani F BiH u skladu sa pozitivnim propisima izaberu člana predsjedništva iz reda hrvatskog naroda na način kako je to propisano i zato traži promjenu propisa.

Izmjenom izbornog zakona žele se stvoriti pravni uslovi da se član Predsjedništva iz reda hrvatskog naroda bira od strane HDZ članstva, odnosno žele stvoriti „fer“ i legalne uslove da većina građana neće imati mogućnosti da u izbornom procesu štiti interese države BiH.

Prirodno je da „legalni“ predstavnici provođenjem interesa Republike Hrvatske fer uzvrate Republici Hrvatskoj za široke diplomatske aktivnosti koje ona provodi u EU na stvaranju željenog pravnog okvira u BiH.
Za „legalne se valja boriti“. Od „legalnih“ se i dalje očekuje da blokiraju stvaranje efikasnog pravnog sistema u BIH, rješavanje otvorenih pitanja kao što su utvrđivanje državnih granica, skladištenje radioaktivnog otpada, korištenja vode Buškog jezera, preuzimanja nekretnina na teritoriji Republike Hrvatske koje su vlasništvo BiH pravnih lica i niza drugih pitanja od interesa za građane i državu BIH.

Građanima BIH, kojima je stalo do integriteta države BIH ništa drugo ne preostaje nego da prate proces pregovora, da koriste sva legalna sredstva u sprečavanju donošenja ovakvog zakona kojim se deintegrira država BIH i da traže od izabranih predstavnika da poštuju slovo Ustava i druge pozitivne propise.

VRH



Ostali prilozi:
» SRAMNA ODLUKA BOSANSKOHERCEGOVAČKOG PRAVOSUĐA
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 05. July 2025 16:30
» DODIK I FANTOMSKI ANTISEMITIZAM: KAD CINIZAM POSTANE SISTEM VLASTI
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 05. July 2025 15:01
» DANCI ĆE PREDLOŽITI UKIDANJE VETA MAĐARSKE?
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 04. July 2025 14:35
» DEMOKRATSKI MRAK
Said Šteta, književnik i novinar | 03. July 2025 14:59
» POD SUNCEM OKLAHOME
Samir 'Sam' Hadžalić | 03. July 2025 14:25
» RAT NIJE ZAVRŠEN, STAVLJEN JE NA PAUZU…
Mehmet Koçak | 03. July 2025 14:15
» PREDSJEDNIČE MILATOVIĆU, DOKLE ĆEŠ ĆUTATI PRED PONIŽAVANJEM CRNE GORE
Božidar Proročić, književnik i publicista | 02. July 2025 20:02
» MJERA LJUDI: MUHAMMAD ALI, BOB VYLAN I TERET SAVJESTI U DOBA BARBARSTVA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 01. July 2025 17:22
» GDJE SE NALAZI KUHINJA SVIH OVIH TRPEZA
Aziz Hurem | 01. July 2025 17:22
» DRAGI MOJ BABO...
Emina Kundo Misirlić | 29. June 2025 01:47
» NETANYAHU U DEVETOM KRUGU PAKLA
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 28. June 2025 22:47
» ZAPAMTITE TO DUŠMANI, BOSNU IMA KO DA BRANI
Sead Zubanović | 28. June 2025 20:24
» ZOHRAN MAMDANI I POBJEDA DEMOKRACIJE: AMERIČKA POLITIKA, MOĆ I PROMJENE
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 27. June 2025 20:46
» MASKA NA MASKI
Fatmir S. Bači | 27. June 2025 16:18
» ŽIVIMO LI DANAS U VRIJEME DEDŽALA?
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 26. June 2025 20:46
» IRAN JE DOBIO OBAVJEŠTAJNI RAT PROTIV IZRAELA
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 25. June 2025 19:42
» ŠTA JE TAJ HDZ I NJEGOVI KADROVI OD ČOVIĆA DO GALIĆA?
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 25. June 2025 19:02
» ZAŠTO SE BOSNA BRANI ISTINOM?
Prof. dr. Husein Muratović | 25. June 2025 18:07
» VRIJEME SMISLA: POZIV NA POKRET I JEDINSTVO UMMETA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 24. June 2025 00:34
Ostali prilozi istog autora:
» TAMA „SRPSKOG SVETA“
03. May 2025 15:24
» BOSNA IZMEĐU ISTOKA I ZAPADA
05. April 2022 19:12
» RS I TERORIZAM
05. December 2020 13:39
» APARTHEJD U RS-U
01. September 2016 18:03
ZohranMamdaniMayorNYC1a.jpg
Alipashabanner.jpg
28 Susreti Bosnjaka Sjeverne Amerike1g.jpg
AdaBojanaKuca.jpg
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif