|
- Svakog 11. jula probude se emocije koje nas odvedu u 1995. godinu kada se pred očima Međunarodne zajednice desio genocid u Srebrenici, rekla je Srebreničanka Fatima Husejnović, član Upravnog odbora Udruženja antifašista i boraca NOB-a Općine Vogošća koja je danas (11.07.2020.) sa kolegama iz svog udruženja, Koordinacije boračkih udruženja, Općine Vogošća i Naše stranke, položila cvijeće na vogošćanskom „Trgu žrtava genocida u Srebrenici“ te tako sa njima odala počast onima koji su tokom genocida u Srebrenici ubijeni. Genocid u Srebrenici nešto je što je ostavilo trag, krvav trag, tužna i bolna sjećanja ne samo na nas koji smo tada izgubili svoje najmilije nego i svima drugima koji saosjećaju sa žrtvama. Teške su suze majki koje oplakuju svoju djecu, suze koje, zasigurno, nikada neće prestati da teku. Teško je onima koji nikoga nisu izgubili, a kako li je tek njima. Molim dragog Allaha da donese smiraj u njihove duše, da im, bar na trenutak, ublaži bol i donese miran san na oči. Život mora ići dalje. No, zaborav ne smije prekriti ono kroz šta smo prolazli tokom odbrambeno-oslobodilačkog rata u Bosni i Hercegovini 1992.-1995. godine, ne zbog toga da bi prizivali osvetu već zbog toga da se takvo nešto nikada i nikome više ne ponovi.
|
- Sudeći po objavama na društvenim mrežama mnogo je onih koji žale žrtve Srebrenice, da bi rado krenuli u novi rat, rekao je Zijad Kadrić, rukovodlac Službe za boračko invlidsku zaštitu Općine Vogošća. Međutim, istinska žal ne mjeri se brojem objava i lajkova, niti brojem izgrađenih Trgova i iscrtanih Cvjetova Srebrenice. Trgovi, spomen česme, cvjetovi nešto je što nas treba, svakog dana, podsjećati na genocid u Srebrenici. Međutim, grijeh je takve objekte, bar na godišnjicu genocida u Srebrenici, ostaviti praznim, a zastave ne spustiti na pola koplja. Općiona Vogošća je, tokom minulog rata, i sama prošla golgot koja se teško zaboravlja. Saosjećaomo sa onima koji su u srebreničkom genocidu izgubili svoje najmilije. Činimo sve da onima koji su nakon pada Srebrence ovdje našli svoj drugi dom život učinimo dostojanstvenim, i da, kroz memriju sjećanja, koliko toliko ublažimo njihovu bol.
U znak sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici, tačno u 12 sati, simbolično se oglasila sirena za “prestanak opasnosti” u trajanju od jedne minute te se i na taj način izrazilo suosjećanje Vogošće sa stradanjem nedužnih civila u Srebrenici.
Sara Jašarević je na violini izvela „Šehidski rastanak“.