U Memorijalnom centru u Potočarima teku posljednje pripreme za komemoraciju, dženazu namaz i ukop devet identifikovanih žrtava genocida u Srebrenici iz jula 1995. godine, javlja Anadolu Agency (AA).
Tabuti s posmrtnim ostacima srebreničkih žrtava preneseni su sinoć iz bivše Fabrike akumulatora u Musallu u mezarju Memorijalnog centra. Zbog pandemije koronavirusa mnoge porodice nisu mogle doputovati u Bosnu i Hercegovinu i nisu dale saglasnost za ukop pa će u Potočarima ove godine u zemlju biti spušteno devet tabuta s posmrtnim ostacima žrtava.
U mezarju Memorijalnog centra Potočari ove godine biće ukopani Sead (Huso) Hasanović, rođen 1971. godine u Krivačama, Alija (Bekto) Suljić, rođen 1969. godine u Poznanovićima, Hasan (Alija) Pezić, rođen 1925. godine u mjestu Pustoše, Hasib (Šaban) Hasanović, rođen 1970. godine u Slatini, Zuhdija (Suljo) Avdagić, rođen 1947. godine u Novoj Kasabi, Bajro (Ramo) Salihović, rođen 1943. godine u Voljavici, Ibrahim (Hamid) Zukanović, rođen 1941. godine u Sasama, Salko (Ahmo) Ibišević, rođen 1972. godine u Ljuboviji i Kemal (Husein) Musić, rođen 1968. godine u Glogovoj.
Pandemija je izmijenila i ovogodišnji program obilježavanja pa će komemoracija biti održana videolinkom. Među govornicima će biti predsjedavajući Predsjedništva BiH Šefik Džaferović, predsjednica Udruženja "Majke enklave Srebrenica i Žepa" Munira Subašić, predsjednik Republike Turske Recep Tayyip Erdogan, generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Guterres...
U Bosni i Hercegovini danas nije proglašen Dan žalosti, a od prošlogodišnje dženaze i ukopa na Sudu Bosne i Hercegovine nije donesena nijedna presuda za genocid u Srebrenici.
U Memorijalnom centru u Potočarima do sada su ukopane 6.643 žrtve genocida, a traga se za još više od hiljadu ubijenih stanovnika Podrinja.
Posmrtni ostaci žrtava genocida pronađeni su na oko 150 različitih lokaliteta, od čega je više od 70 masovnih grobnica.
Najmlađa dosad ukopana žrtva u Potočarima je novorođenče, djevojčica Fatima Muhić, a najstarija Šaha Izmirlić, rođena 1901. godine.
Pred sudovima u regionu i Haagu za zločine počinjene u Srebrenici do sada je osuđeno 47 osoba, na više od 700 godina zatvora, a izrećene su i četiri doživotne kazne zatvora.