Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Kolumne


SRPSKI ILI SRBIJANSKI?
Procitaj komentar

Autor: Muhamed Fazlagić
Objavljeno: 16. October 2016. 14:10:35
Muhamed FAZLAGIĆ: Pridjev srpski može se upotrebljavati uz pojmove koji se odnose na Srbe kao etničku grupu: srpski narod, srpski jezik, srpska kultura… Nije ga dobro upotrebljavati u značenju pripadanja državi Srbiji: srpski premijer, srpski ustav, srpska policija, srpsko državljanstvo… S ciljem izbjegavanja dvoznačnosti i nesporazuma, u ovim sintagmama umjesto prisvojnog pridjeva kao alternative pridjevu srbijanski, nije pogrešno upotrebljavati prisvojni genitiv – Srbije: Vlada Srbije, predsjednik Srbije, Ustav Srbije, policija Srbije i državljanstvo Srbije.
U post-dejtonskoj Bosni i Hercegovini često možemo čuti različito tretiranje pridjeva koji karakteriziraju i simbolizuju različite instituticije; državne, kulturne ili sportske organizacije. Jedan od takvih primjera je upotreba prisvojnog pridjeva srpski, kada se opisuju institucije ili organizacije iz Republike Srbije. Tako u bosanskohercegovačkim medijima, gotovo na dnevnoj bazi, mozemo čuti ili pročitati da je: ”srpska fudbalska reprezentacija izvojevala pobjedu golom Adema Ljajića”, da je “srpski atletičar, bacač kugle Asmir Kolašinac podijelio na društvenim mrežama fotografiju iz vremena kada je imao 15 godina”, ili posljednja u nizu, “da je bjegunac koji je automobilom usmrtio dvije studentice u Sarajevu, u rukama srpske policije.” Postavlja se pitanje da li je reprezentacija srpska, Asmir Kolašinac srpski ili srbijanski atletičar i naravno da li je policija u Novom Sadu, kojoj se predao Sanjin Sefić, baš srpska? Različitu su motivi ovakvog ponašanja odredjenih medija u Bosni i Hercegovini. Jedni jednostavno nemaju kompetentan kadar i ovakve greške prave iz pukog neznanja i ignorantnosti. Oni drugi, kojima motivi nisu takve ili finansijske prirode, su čvrsto na matrici koju je dizajnirala SANU i protagonist takve politike. Za one sa nešto selektivnjom i slabijom memorijom, podsjećanja radi, Dobrica Ćosic se, još u maju 1968 godine na sjednici CK Srbije, vrlo enegično zalagao protiv “srbijanizacije”, a za “srbizaciju” uz prijetnju, da ako se ne uvaže takvi zahtjevi mogao bi se i u srpskom narodu razgorjeti stari istorijski cilj i nacionalni ideal – ujedinjenje srpskog naroda u jedinstvenu državu. Znači, ovo pitanje osim svoje lingvističke prirode ima i svoje politicke implikacije, pa je stoga važno sve dileme oko upotrebe ovih pridjeva otkloniti.


Šta je Adem Ljajić, Srbin ili Srbijanac?


Da bi u potpunosti shvatili razliku, a ujedno i važnost pravilnog apliciranja pridjeva, značajno je u suštini poznavati razliku izmedju etničkog i nacionalnog identiteta. Max Weber nam je ponudio takvu definiciju, koja se i danas koristi u širokoj naučnoj upotrebi, a ujedno i u dokumentima Ujedinjenih Nacija. On zaključuje, da nacija nije identična narodima te države, nego da oni, narodi-pripadnici etničkih grupa, zajednički čine naciju. Kao primjer je naveo upravo Srbe i Hrvate u austro-ugarskom carstvu prije 1918 i Irce i Engleze u Sjedinjenim Američkim Državama. Iz svega ranije navedenog je jasno zašto ovakva pitanja traže i zaslužuju ispravan i stručan tretman.
Rijesenje ovog pitanja su ponudili lingvisti dr. Milan Šipka, dugogodišnji direktor Instituta za jezik u Sarajevu i dr. Milorad Telebak, profesor lingvista Univerziteta u Banjoj Luci. Oni sugerišu da u etničkom značenju, kad označava pripadnost Srbima u cjelini, pridjev srpski ne izaziva nesporazume: srpski jezik, srpski narod, srpska kultura, srpski običaji, srpska istorija… Problem nastaje kad se pridjev srpski upotrebljava u značenju pripadanja Srbiji (teritorijalno značenje), dakle, u vezama riječi: srpska vlada, srpska policija, srpski ustav, srpska reprezentacija… Ovdje dolazi do „sudara” dva značenja pridjeva srpski – etničkog i teritorijalnog. Jer srpska vlada nije vlada svih Srba, niti u Srbiji, kao državi, žive samo Srbi. Zato je ispravno u ovom značenju upotrebljavati pridjev srbijanski: srbijanski premijer, srbijanska policija, srbijanska reprezentacija…

Pridjev srpski može se upotrebljavati uz pojmove koji se odnose na Srbe kao etničku grupu: srpski narod, srpski jezik, srpska kultura… Nije ga dobro upotrebljavati u značenju pripadanja državi Srbiji: srpski premijer, srpski ustav, srpska policija, srpsko državljanstvo… S ciljem izbjegavanja dvoznačnosti i nesporazuma, u ovim sintagmama umjesto prisvojnog pridjeva kao alternative pridjevu srbijanski, nije pogrešno upotrebljavati prisvojni genitiv – Srbije: Vlada Srbije, predsjednik Srbije, Ustav Srbije, policija Srbije i državljanstvo Srbije.

Ovaj pridjev se, takodjer, može upotrijebiti i kad se odnosi na Srbiju u cjelini, naročito u smislu razgraničavanja: srbijansko-bosanska ili srbijansko-crnogorska granica, na primjer.

Korištenjem ovih preporuka novinarska struka bi izbjegla političke konotacije i tako se približila idealu profesije; samo realni svjedoci svoga vremena, a ne kreatori realnosti.

VRH



Ostali prilozi:
» 22. MAJ – DAN KADA NAM JE IME UPISANO MEĐU SLOBODNE NARODE SVIJETA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 22. May 2025 14:55
» NJEGOŠ, IVO I ADO
Šemso Agović | 22. May 2025 14:51
» VIVISEKCIJA ORBÁNOVE MAĐARSKE
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 22. May 2025 14:29
» DVIJE BOSNE, JEDNA DUŠA: POSJETA KOJA OTVARA SRCE
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 19. May 2025 14:42
» SLOBODNI PAD
Aziz Hurem | 19. May 2025 14:39
» SRAMOTNI POSTUPCI IZRAELA U GAZI
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 18. May 2025 20:11
» SVEKRVA, SNAJKA, OKULTIZAM I CAJKA
Said Šteta, književnik i novinar | 17. May 2025 13:01
» OTKUP MRTVIH
Merima K. Mehinović | 16. May 2025 15:10
» PROPAST ISTAMBULSKIH PREGOVORA
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 15. May 2025 18:41
» MED I MLIJEKO MOSTARSKOG GRADONAČELNIKA MARIA KORDIĆA
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 15. May 2025 18:29
» POVODOM 77. GODIŠNJICE NAKBE – 15. MAJ 2025.: KATASTROFA KAO SAVJEST ČOVJEČANSTVA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 15. May 2025 14:37
» O SIMETRIJI UNIVERZUMA I ČOVJEKA
Fatmir S. Bači | 14. May 2025 20:54
» TREBA LI VJEROVATI PKK?
Mehmet Koçak | 14. May 2025 15:13
» RATNO DRUŠTVO SE OKUPLJA U ISTANBULU?
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 14. May 2025 14:49
» PRAVDA JE NA POSTUPKU
Fatmir S. Bači | 12. May 2025 23:11
» INDIJA I PAKISTAN U RATU ZA KAŠMIR
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 12. May 2025 16:36
» ZA ODBRANU UKRAJINE – PROTIV VELIKORUSKE ILUZIJE I FAŠIZMA
Božidar Proročić, književnik i publicista | 12. May 2025 16:26
Ostali prilozi istog autora:
» PAPAK, PAPANKA I GOSPODIN
05. September 2015 17:59
28 Susreti Bosnjaka Sjeverne Amerike1g.jpg
AdaBojanaKuca.jpg
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif