Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Vijesti


Ustavni sud je završio posao, referendum mora biti spriječen; Vrijeme je da Tužilaštvo uhapsi Dodika
USTAVNI SUD BIH USVOJIO PRIVREMENU MJERU O OBUSTAVLJANJU REFERENDUMA: NE POSTOJE OPRAVDANI RAZLOZI ZA USVAJANJE ZAHTJEVA ZA PREISPITIVANJE ODLUKE USTAVNOG SUDA
Procitaj komentar
Objavljeno: 18. September 2016. 02:09:36


U saopćenju Ustavnog suda BiH nakon današnje sjednice, navodi se sljedeće:

- Ustavni sud je razmatrao zahtjev Narodne skupštine Republike Srpske za preispitivanje Odluke Ustavnog suda u predmetu broj U 3/13 koja se odnosi na ocjenu ustavnosti određenih odredaba Zakona o praznicima Republike Srpske. U vezi sa navedenim zahtjevom, Ustavni sud ističe da, prema članu 68. stav 1. Pravila Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, uvjet za usvajanje zahtjeva za preispitivanje odluke Ustavnog suda jeste postojanje, odnosno otkrivanje činjenice koja bi po svojoj naravi mogla odlučno utjecati na ishod spora i koja, kad je odluka bila donesena, nije bila poznata Ustavnom sudu, te koja razumno nije mogla biti poznata stranci.

Odlučujući o zahtjevu za preispitivanje, Ustavni sud je utvrdio da je u osporenoj Odluci broj U 3/13 dao obrazloženje svih okolnosti na koje Narodna skupština Republike Srpske ponovo ukazuje u zahtjevu za preispitivanje. S obzirom na to da Narodna skupština Republike Srpske u svom zahtjevu za preispitivanje nije prezentirala nikakve nove činjenice u smislu člana 68. stav 1. Pravila Ustavnog suda, koje bi mogle utjecati na drugačije odlučenje Ustavnog suda u predmetnom slučaju, Ustavni sud je zaključio da ne postoje opravdani razlozi za usvajanje zahtjeva za preispitivanje Odluke Ustavnog suda broj U 3/13 od 26. novembra 2015. godine, te ga je, stoga, odbio.

U sklopu današnjeg dnevnog reda Ustavni sud je razmatrao i zahtjeve za donošenje privremene mjere koje su podnijeli Bakir Izetbegović, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Šefik Džaferović, prvi zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, Safet Softić, predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, četiri delegata Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, 25 članova Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine, navodi se u saopćenju.

REAKCIJA OHR
Inzko: Ne radi se više o praznicima RS već o osporavanju državnog pravosuđa




Odluke koje je donio Ustavni sud BiH moraju se poštovati. Nadležnost Suda jasno je utvrđena u Aneksu 4. Dejtonskog mirovnog sporazuma, prema kojem u jurisdikciju ovog suda spada rješavanje sporova između različitih nivoa vlasti. U tu svrhu, Sud je danas donio teške odluke da ne prihvati zahtjev Narodne skupštine RS (NSRS) za preispitivanje prethodne odluke Suda o Zakonu o praznicima te da obustavi primjenu odluke o referendumu koju je usvojila NSRS, sve dok ne donese odluku o njenoj ustavnosti. Današnje odluke još jednom pokazuju koliko je važna uloga ovog suda za poštivanje Ustava, prenosi agencija Patria.

U tom kontekstu, visoki predstavnik poziva vlasti u RS da se uzdrže od provođenja referenduma koji nema zakonske osnove i kojim bi se direktno prekršila odluka Suda. Ovdje više nije riječ o praznicima Republike Srpske nego o direktnom osporavanju državnog pravosuđa. Kao konačni autoritet za provođenje civilnih aspekata Mirovnog sporazuma, visoki predstavnik ponavlja da je Ustavni sud temelj Aneksa 4. Mirovnog sporazuma, i od ključne važnosti za njegovo provođenje. Osporavanje njegovih nadležnosti održavanjem referenduma predstavljalo bi direktno i ozbiljno kršenje Opšteg okvirnog sporazuma za mir, što bi imalo uticaj na stabilnost zemlje.

Visoki predstavnik poziva sve strane da ispoštuju odluke koje je danas donio Ustavni sud BiH, da se uzdrže od daljih eskalacija i okrenu pitanjima od suštinske važnosti za zemlju i njene građane.

Nedim Ademović: Ustavni sud je završio posao, referendum mora biti spriječen



Referendum se mora spriječiti jer postoji cilj da se takav neustavan izraz negdje arhivira a onda kada geopolitičke prilike budu drugačije da se poziva na njega kao na volju naroda, naglasio je za TV1, Nedim Amdemović, advokat , pravni stručnjak i opunomoćenik predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića, po pitanju referenduma o Danu RS-a.

Ustavni sud bio je pod velikim pritiskom da učini komromis između politike i prava, napominje Ademović.

Krivični zakon propisuje vrlo stroge sankcije u slučaju da bilo ko opstruiše implementaciju odluke Ustavnog suda, kaže Ademović.

"Ustavni sud je sada završio svoj posao. On nema monopol sile da provodi svoju odluku kako ovu o privremenoj mjeri zabrane održavanja referenduma tako i provedbu prethodne novembarske odluke, sada Tužilaštvo i drugi organi moraju budno pratiti ovu situaciju i prema tome ako se bude održavao referendum Tužilaštvo mora reagovati zajedno sa SIP-om jer je to njihova nadležnost", ističe Ademović.

"Bez obzira na koji način će reagovati diplomatska zajedica, institucije za zaštitu suvereniteta BiH moraju staviti tačku na ovu priču."

Smatra da tu ne postoji nikakva filozofija jer se zna da neprovođenje odluke Ustavnog suda predstavlja krivično djelo, prema tome ako neko i dalje bude radio na provođenju referenduma, putem rada u komsijama i štampanju listića naravno da učestvuje u jednom procesu kojeg je Ustavni sud danas zabranio.

Ademović ističe da čak ni Srbija nije pružila podršku referendumu i da su vlasti RS-a same na sebe preuzele rizik.

S druge strane, dodaje Ademović. zapad je bio vrlo jasan da je to antidejtonsko djelovanje.

Planirani referendum ima više ciljeva, smatra Ademović.

"Jedan je da se pokuša izmamiti volja građana RS-a drugi cilj je da se ispita odnos moži između državnog i enitetskog nivoa vlasti, ali i da se analizira kako će reagovati Zapad i Rusija da bi se moglo zaključiti kakve bi bile reakcije da referendum ima neko drugo pitanje kao što je pitanje; da li želite ostati da živite u BiH", kaže Ademović.

Dodaje da se referendum mora spriječiti jer postoji cilj da se takav neustavan izraz negdje arhivira a onda kada geopolitičke prilike budu drugačije da se poziva nan njega kao na volju naroda, prenosi portal Vijesti.ba.

Stjepan Kljujić za Vijesti.ba Ivanić je mnogo opasniji od Dodika



Cijelo vrijeme Milorad Dodik pokušava da unese pometnju u Bosni i Hercegovini, međutim ovoga puta on nije usamljen. Mnogo su opasniji od njega ovi koji se nalaze u državnoj vlasti, osobito Ivanić, istakao je u izjavi za Vijesti.ba, nekadašnji član Predsjedništva BiH, Stjepan Kljujić.
Međunarodna zajednica koja je inaugurirala Dejton snosi najveću odgovornost za sadašnje stanje nestabilnosti u Bosni i Hercegovini, kaže Kljujić.

„Očito je da Dodik da bi se održao na vlasti pokušava dodatno komplicirati stvari u BiH“

U svim normalnim zemljama Ustavni sud je glava institucija i kada one donese odluku ona se čak ne može ni komentirati, nego se mora provoditi. Međutim kod nas je drugačije i mislim da će se sada stvari dodatno usložiti, mišljenja je Kljujić.

Međunarodna zajednica mora povući svoj potez, ili da potpuno suspednuje i kazni one koji ne poštuju odluke Ustavnog suda i prava nered ili da BiH ostave u jednom konfuznom stanju u kojem za BiH ne postoji nikakva perspektiva, zaključio je Kljujić za portal Vijesti.ba.

SDA: Očekivana odluka Ustavnog suda, pozivamo vlasti RS da poštuju Ustav i Dejton

Današnja odluka Ustavnog suda BiH je očekivana. Potpuno je jasno da nisu postojale nove okolnosti koje bi mogle utjecati na odluku Ustavnog suda BiH o proglašenju 9.januara neustavnim. Stoga, sasvim je logično da je Ustavni sud BiH odbacio zahtjev za preispitivanje svoje ranije odluke, saopćeno je iz SDA, prenosi bh. novinska agencija Patria.

- Također, sasvim je jasno da je Odluka Narodne skupštine RS o referendumu zakazanom za 25. septembar na tragu kršenja odluke Ustavnog suda BiH o neustavnosti 9. januara, a ne njenog izvršenja. Usvajanje privremene mjere o suspenziji referenduma također je logično.

Stranka demokratske akcije (SDA) poziva sve u Bosni i Hercegovini, pa i vlasti u entitetu RS, da poštuju Ustav BiH i Dejtonski mirovni sporazum. Pozivamo institucije BiH i međunarodnu zajednicu da štite autoritet Ustavnog suda BiH, odnosno da štite Ustav BiH i Dejtonski mirovni sporazum.

Bakir Izetbegović, predsjednik SDA kazao je da se nada da će Dodik odustati od referenduma jer, nakon odluke Ustavnog suda o uvođenju privremene mjere, nastavak aktivnosti na organizaciji referenduma predstavlja nedvosmisleno kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma i krivično djelo suprotstavljanja odlukama Ustavnog suda BiH koje može biti sankcionirano članom 239 Krivičnog zakona BiH.

Izetbegović je kazao da najave Mladena Ivanića da će u slučaju odbijanja zahtjeva vlasti RS-­a nastupiti "neviđeno" pogoršanje prilika ga čude.

Dodik: Referendumom nikoga ne vrijeđam niti izazivam




Uoči referenduma u Republici Srpskoj, o njegovim razlozima, odnosima u BiH ali i o budućnosti te zemlje u ekskluzivnom razgovoru za HRT govorio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Kazao je kako smatra da referendumom nikoga ne vrijeđa niti izaziva. "U odluci suda piše da o njemu nismo nikoga pitali kad smo uvodili 9. siječnja - pa evo prilike da ih pitamo. Bošnjaci mogu ne izaći na referendum, ili izaći i glasovati protiv - i to je stav", kazao je Milorad Dodik. Potvrdio je kako je vlada RS-a već usvojila prvi prijedlog izmjena da se obveznost obilježavanja tog praznika ne odnosi na one koje to vrijeđa i koji se ne mogu s njim identificirati.

Na pitanje je li spreman za reviziju Daytona i bi li se oko toga mogao dogovoriti s Hrvatima i Bošnjacima Dodik je kazao: "Daytonski sporazum je dramatično promijenjen i ostalo je za riješiti nekoliko statusnih pitanja - zbog čega se Hrvati i bune. Od artikulacije ciljeva Hrvata, ovist će i naš odnos. Nisam protiv da Hrvati imaju svoju političko-teritorijalnu jedinicu u BIH ali ona ne može zadirati u teritorij RS-a", naglasio je. "Mi nismo za to da izađemo iz BiH ukoliko se ona vrati Daytonske principe. Ovisno o tome koliko to bude donosilo dobro ili loše RS-u, donijet ćemo racionalnu odluku", kazao je Dodik.

Podsjetimo, Ustavni sud BiH odbio je zahtjev Republike Srpske o preispitivanju neustavnosti Dana RS-a. Time je i službeno potvrđeno da se 9. siječanj smatra neustavnim. Ustavni sud BiH odluku o neustavnosti donio je još u studenom prošle godine smatrajući kako se time krše prava Hrvata i Bošnjaka u Republici Srpskoj. Odluku su odbili politički predstavnici RS-a i za 25. rujan zakazali referendum oko nastavka obilježavanja 9. siječnja. U nastavku sedmosatne sjednice Ustavni sud BiH donio je i Odluku o privremenoj obustavi Odluke o raspisivanju entitetskog referenduma. Nepoštivanje Odluka Ustavnog suda BiH prema važećim zakonima te zemlje kazneno je djelo.

"Odluke Ustavnog suda se moraju poštovati, što god ja mislio o njima, ili bilo tko. Tko smo mi i tko sam ja da komentiram odluku institucije. Ako bi se to počelo raditi na taj način, onda bismo dobili anarhiju, a nama ne treba anarhija", kazao je hrvatski član Predsjedništva BiH Dragan Čović u Tuzli govoreći o odluci Ustavnoga suda BiH. Izrazio je očekivanje da će se sve strane suzdržati od podizanja napetosti zbog različitog tumačenja odluka Ustavnog suda BiH.

Ustavni sud, ako se ne provede njegova odluka - to prijavljuje Tužiteljstvu koje može provesti kazneni postupak protiv dužnosnika Republike Srpske. No u BiH odluke Ustavnog suda, iako konačne - često nisu obvezujuće. U zadnjih 10 godina doneseno je 88 rješenja o neizvršenju odluka i zatražena je pomoć Tužiteljstva. Trenutačno 25 odluka Ustavnog suda čeka provedbu. Uglavnom je riječ o onima s političkom pozadinom. Takva je primjerice i ona za grad Mostar u kojemu već 8 godina nema izbora i gradske vlasti. Takva će biti i budućnost referenduma. Riječ je o čistom politiziranju, jer se samo tjedan dana nakon referenduma u BiH održavaju lokalni izbori. Milorad Dodik sve je podredio tome - tri dana prije referenduma putuje u Rusiju na susret s Vladimirom Putinom, prenosi HRT.

Vrijeme je da Tužilaštvo uhapsi Dodika

Građanski savez pozdravlja odluku Ustavnog suda BiH da odbije zahtjev entitetske skupštine RS-a za reviziju odluke o tzv. Danu republike. Ako je ikada i bilo, od danas nema sumnje u dvije stvari: da je neustavan 9. januar, odnosno da je protivustavan i protivzakonit referendum koji režim Milorada Dodika planira održati 25. septembra.

Mi u GS-u želimo ovim putem pozvati i ostale organe vlasti, od Predsjedništva, preko Vijeća ministara, pa sve do federalnih i kantonalnih vlasti da pod hitno poduzmu sve zakonske mjere za zaštitu ustavnosti, zakonitosti, suvereniteta i integriteta Bosne i Hercegovine.

Građanski savez poziva glavnog tužitelja Tužiteljstva BiH Gorana Salihovića da konačno postupi po krivičnoj prijavi koju je predsjednik GS-a Reuf Bajrović podnio protiv Milorada Dodika, te predsjednika i članova tzv. Komisije za referendum entiteta RS. Nakon odluke Ustavnog suda ne postoji nijedan izgovor ili razlog da Salihović ne naredi privođenje Dodika, Siniše Karana i drugih članova komisije.

Na kraju, Građanski savez želi još jednom tražiti od stranaka na vlasti, ponajprije Bakira Izetbegovića i SDA, da predoče javnosti šta namjeravaju preduzeti da bi spriječili održavanje referenduma, odnosno koji su to koraci koje planiraju napraviti na poništavanju njegovih posljedica. Ukoliko sami za to nisu sposobni, onda je njihova dužnost da iniciraju uspostavu svebosanske političke platforme sa ciljem spriječavanja referenduma, prenosi portal Vijesti.ba.

VRH



Ostali prilozi:
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EsmirBasic2312.jpg
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
RancSalihSabovic.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
Bos-Eng-pasanbegovic.gif
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
sehidska_dzamija_plav140x80.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif