Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Islamske teme


Hutba sa minbera svih džamija u BiH, Sandžaku i dijaspori
ULOGA I ZNAČAJ DŽAMIJE I DŽEMATA U ŽIVOTU VJERNIKA
Procitaj komentar

Autor: Mr. hfz. Mensur ef. Malkić
Objavljeno: 08. May 2015. 16:05:07
U nastavku objavljujemo hutbu hatiba hfz. Mensur ef. Malkića, koju će hatibi, inša-Allah, danas pročitati u svim džamijama u Bosni i Hercegovini i bošnjaćkoj dijaspori, te poruka reisu-l-uleme mr. Husein ef. Kavazovića, koju će također hatibi, inša-Allah, pročitati na kraju hutbe.
Ujedno vas podsjećamo da je u subotu, 09. maja - Dan pobjede nad fašizmom i Dan Zlatnih ljiljana! Na žalost fašizam u manjem bh entitetu - GENOCIDNA TVOREVINA - nije pobijeđen, a posljednja hapšenja Bošnjaka i zastrašivanje bošnjačkih povratnika to potvrđuju!



Hatib mr. hfz. Mensur ef. MALKIĆ

Prisjećanje i podsjećanje na teške i tužne godine kada su džamije rušene i uništavane, navodi nas na razmišljanje o univerzalnosti i aktuelnosti Allahovog, dž.š., govora u svakom vremenu i na svakom mjestu – govora kojim Uzvišeni Allah ukazuje da je bilo, ima i da će biti onih koji će rušiti i uništavati džamije, ali i da je bilo, ima i da će, hvala Allahu, dž.š., uvijek biti i onih koji će ih obnavljati, odnosno nanovo graditi i sa željom ih posjećivati.


اَلْحَمْدُ لِلهِ الَّذِى قَالَ فِى كِتَابِهِ الْكَرِيمِ :
« وَأَطِيعُواْ اللهَ وَرَسُولَهُ وَلاَ تَنَازَعُواْ فَتَفْشَلُواْ وَتَذْهَبَ رِيحُكُمْ
وَاصْبِرُواْ إِنَّ اللهَ مَعَ الصَّابِرِينَ ».
صَدَقَ اللهُ الْعَظِيمُ

قَالَ رَسُولُ اللهِ - صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ-
« إِنَّ اللهَ لاَ يَجْمَعُ أُمَّتِى عَلَى ضَلاَلَةٍ
وَيَدُ اللهِ مَعَ الْجَمَاعَةِ
وَمَنْ شَذَّ شَذَّ إِلَى النَّارِ ».
صَدَقَ رَسُولُ اللهِ
وَصَدَقَ حَبِيبُ اللهِ
أَوْ كَمَا قَالَ .

Hvala Allahu Gospodaru svjetova,
neka je salavat i selam na posljednjeg Vjerovjesnika Muhammeda, s.a.v.s.,
njegovu časnu porodicu i čestite ashabe.

Poštovana braćo!
Iza nas je Dan džamija, kojeg Bošnjaci obilježavaju sedmog maja svake godine prisjećajući se tako dana kada je srpski agresor, ratne 1993. godine, u Banja Luci, srušio Ferhat-pašinu džamiju, poznatiju kao Ferhadija, nadaleko čuvenu po svojoj ljepoti i monumentalnosti.
Dan džamija je dan sjećanja na rušenja bosanskohercegovačkih džamija, ali i dan podsjećanja na potrebu obnavljanja porušenih i izgradnju novih džamija u našoj domovini.
Džamije koje su stradale u protekloj agresiji, većinom su obnovljene ili nanovo izgrađene sredstvima džematlija ili uz pomoć donacija, ali najviše, zahvaljujući želji i dobročinstvu naših ljudi.
Raduje nas činjenica da se privode kraju radovi na Ferhadiji u Banja Luci, da je postavljen kamen temeljac za obnovu Aladža-džamije u Foči, te da se uspješno odvijaju radovi na izgradnji džamije u Ljubljani.
Sve spomenute projekte pomažu muslimani iz Bosne i Hercegovine i bošnjačke dijaspore i raduju se danu kada će one biti svečano otvorene za vjernike, džemat i vjerski život, jer, draga braćo, šta su džamije bez džemata, džematlija, bez vjernika? Šta nam znače prekrasne džamije ako nisu ispunjene klanjačima, vjernicima i vjernicama, djecom i omladinom? Klanjači su ukras džamija, džemat je ukras džamija.
Stoga je ovo dobar povod i prilika da se u današnjoj hutbi podsjetimo na ulogu i značaj džamije i džemata u životu vjernika.

Draga braćo!
Prisjećanje i podsjećanje na teške i tužne godine kada su džamije rušene i uništavane, navodi nas na razmišljanje o univerzalnosti i aktuelnosti Allahovog, dž.š., govora u svakom vremenu i na svakom mjestu – govora kojim Uzvišeni Allah ukazuje da je bilo, ima i da će biti onih koji će rušiti i uništavati džamije, ali i da je bilo, ima i da će, hvala Allahu, dž.š., uvijek biti i onih koji će ih obnavljati, odnosno nanovo graditi i sa željom ih posjećivati.
Za one koji ruše Allahove mesdžide – džamije, koji zabranjuju da se u njima Njegovo ime spominje, Allah, dž.š., kaže da će doživjeti poniženje još na dunjaluku, a na ahiretu ih čeka neizbježna kazna: Ima li većih zulumćara od onih koji zabranjuju da se u džamijama Allahovo ime spominje i koji rade na tome da se one poruše? Takvi bi trebalo da u njih sa strahopoštovanjem ulaze. Oni će na ovome svijetu poniženje doživjeti, a na drugom svijetu čeka ih kazna velika. (Al-Baqara, 114.)
Dakle, oni koji su rušili džamije dobro su znali kakav značaj i ulogu imaju džamije u životu bosanskohercegovačkih muslimana, znali su da džamije nisu samo mjesta na kojima se veliča Uzvišeni Allah, nego da su džamije i simbol zajedništva muslimana!
Džamija ili mesdžid je mjesto sudžuda, sedžde – padanja ničice na zemlju – kada čelo vjernika dodiruje tlo u uzvišenom činu pokoravanja Allahu, dž.š..
Džamije su i učilišta, u njima su i mektebi, u njihovoj blizini grade se medrese, fakulteti i univerziteti, zato i nije slučajna veza između riječi džami'atun (جَامِعَةٌ ) u arapskom jeziku, što znači univerzitet i današnje upotrebe riječi džamija u bosanskom jeziku, što označava mjesto okupljanja vjernika radi klanjanja zajedničkog namaza. Stoga bi svrha i cilj nauke trebali biti spoznaja veličine Gospodara svjetova – spoznaja koja dovodi do sedžde.
Kao što spoznaja, učenje i proučavanje dovode do sedžde, tako nas džamije okupljaju da tu sedždu u džematu (džematile) učinimo, što nas podstiče Muhammed, s.a.v.s., riječima:
« صَلاَةُ الْجَمَاعَةِ أَفْضَلُ مِنْ صَلاَةِ الْفَذِّ بِسَبْعٍ وَعِشْرِينَ دَرَجَةً ».
Namaz obavljen u džematu vredniji je i bolji od namaza pojedinca za dvadeset i sedam deredža. (Muslim)
Vrijednost namaza u džematu ogleda se i u stalnim kontaktima vjernika prije i poslije namaza čime se jača veza među njima, izgrađuje i uspostavlja bratstvo i zajedništvo, a u tome se ogleda naša snaga i veličina.
Džamije bi nas, što je u današnje vrijeme značajno i važno, trebale odgajati da i nakon namaza budemo zajedno, jer čovjek sam, kao jedinka je nejak, sličan je riječi koja živi sama i dok se ne udruži sa drugim riječima nema bitnu ulogu.
Kao što riječ dobiva smisao i značaj tek kada je uvezana u dobro smišljenu rečenicu, takav slučaj je i sa čovjekom koji tek kao član zajednice – kao član džemata dobiva snagu, smisao i značaj. Zato, oni koji su rušili džamije imali su, upravo, za cilj da sruše naše zajedništvo. Hvala Allahu, dž.š., oni u tome nisu uspjeli!

Poruka reisu-l-uleme mr. Husein ef. Kavazovića u povodu Dana džamija

Draga braćo i sestre,
Dan džamija je ustanovljen kao dan sjećanja na agresorski projekat uništenja Islamske zajednice koji je rezultirao pojedinačnim i ciljanim ubijanjem imama te ciljanim rušenjem džamija i drugih objekata Islamske zajednice. U tom agresorskom i anticivilizacijskom projektu mnoga naša braća i sestre su na najbrutalniji način ubijeni i zlostavljani, a po naročitoj okrutnosti se ističe organizirano silovanje naših sestara kako bi se udarilo na najveću čast jedne žene i sestre muslimanke. Iako je za Dan džamija simbolički uzet 7. maj, kao datum rušenja Ferhadije džamije u Banjoj Luci, mi se na ovaj dan sjećamo i sveukupnog otpora agresorskom projektu uništenja Islamske zajednice.
Želim podsjetiti da je Međunarodni sud pravde u Hagu 26. februara 2007. godine objavio svoju presudu po tužbi Bosne i Hercegovine protiv Srbije (SR Jugoslavije), u sporu koji je trajao 14 godina, u kojoj je potvrđeno da je izvršen genocid u Srebrenici te masovni ratni zločini i zločini protiv čovječnosti u drugim područjima Bosne i Hercegovine i da su nosioci toga projekta, uključujući i uništenje IZ, bili pripadnici Vojske i Policije Republike Srpske. Sud je u presudi utvrdio i odgovornost tadašnje Srbije i Crne Gore koja se sastojala u nesprječavanju genocida i nekažnjavanju počinilaca.
Islamska zajednica, premda nosi teške ožiljke stradanja, sve čini na iscjeljenju ratnih trauma i jačanju povjerenja i mira. Međutim, paralelno s tim traži da ruka pravde dostigne sve zločince i inspiratore genocida. Permanentno osuđujući svaki oblik nasilja i zločina, bez obzira ko je počinilac, Islamska zajednica s posebnom pažnjom i zabrinutošću prati, nakon zločina u Zvorniku, aktivnosti policijskih organa Republike Srpske koje se ovih dana provode nad bošnjačkim povratnicima pod izgovorom borbe protiv terorizma i sprječavanja terorističkih aktivnosti.
Islamska zajednica poziva državne organe da odgovorno i predano rade na rasvjetljavanju svih počinjenih zločina, uključujući i onaj u Zvorniku, ali isto tako traži da ne dozvole da se istražne radnje pretvore u progon nevinih ljudi i zastrašivanje povratnika. Također, međunarodna zajednica ima obavezu da spriječi takav razvoj događaja.
Islamska zajednica poziva muslimane i pripadnike IZ, posebno u povratničkim džematima, da se odupru psihozi straha i širenju kampanje zastrašivanja, te čuvaju tradiciju bosanskog islama.


Međutim, danas ipak, ne možemo biti zadovoljni stanjem u našim džematima.
Primijetno je da zbog svakodnevnih obaveza i ubrzanog tempa života sve manje vremena posvećujemo sebi i vlastitoj duhovnoj izgradnji, a samim tim manje vremena i pažnje posvećujemo porodici, komšiluku i džematu, odnosno, sve manje vremena imamo jedni za druge.
Zar nismo svjesni da se takvim ponašanjem i postupcima udaljavamo od Allahove pomoći i milosti koju Allah, dž.š., spušta na džemat, na zajednicu.
Muhammed, s.a.v.s., kaže:
« إِنَّ اللهَ لاَ يَجْمَعُ أُمَّتِى عَلَى ضَلاَلَةٍ وَيَدُ اللهِ مَعَ الْجَمَاعَةِ وَمَنْ شَذَّ شَذَّ إِلَى النَّارِ ».
Moje sljedbenike Allah neće složiti u zabludi.
Allahova milost je na zajedništvu, u džematu,
ko se iz njega izdvoji, taj se izdvojio za Džehennem.
(Tirmizi)

Ovaj hadis nas obavezuje da čuvamo i njegujemo zajedništvo, da izgrađujemo džemat i džamije, da se vratimo našim tradicionalnim vrijednostima temeljenim na vjeri islamu, da promoviramo i gradimo ambijent u kojem ćemo više brinuti jedni za druge, pomagati se i međusobno savjetovati.
To takođe podrazumijeva da eventualne probleme u džematu pokušamo prevladati dogovorom, a da se čuvamo rasprava, svađa i prepirki koje nerijetko budu razlog cijepanja, usitnjavanja i formiranja novih džemata koji ne doprinose prosperitetu i napretku zajednice muslimana.
Allah, dž.š., u Kur'ani kerimu poručuje:
« وَأَطِيعُواْ اللهَ وَرَسُولَهُ وَلاَ تَنَازَعُواْ فَتَفْشَلُواْ وَتَذْهَبَ رِيحُكُمْ ».
Pokoravajte se Allahu i Poslaniku Njegovu,
a ne prepirite se da ne biste klonuli
i bez duha ostali.

(Al-Anfal, 46.)
Dok mi, vrlo često, trošimo energiju raspravljajući o manje bitnim pitanjima – dotle drugi nalaze pogodno tlo za promociju i širenje svojih ideja.
Isto tako, zbog nedostatka aktivnosti koje bi privukle našu omladinu u džemat – ostavili smo slobodan prostor da drugi djeluju i preodgajaju našu djecu.
Ne možemo se pohvaliti ni sadržajima koji bi aktivnije uključili žensku populaciju u rad džemata.
Sve ove činjenice opominju nas da smo dužni unaprijediti rad i aktivnosti u našim džematima kako bi svi vjernici i vjernice, i mladi i djeca, osjetili istinsku pripadnost džematu. To bi bio dobar način i polazna osnova da, posebno djeci i omladini, kroz druženja, sportske aktivnosti i zabavne sadržaje, susrete muslimanske omladine ponudimo alternativu i spasimo ih od pošasti našeg vremena, pošasti droge, alkohola, nemorala, prostitucije, kocke, igara na sreću, itd.. Upravo poštovanje objektivnih potreba drugih ljudi, tolerancija, te uvažavanje različitih mišljenja čuva jedinstvo, zajedništvo i snagu džemata.
Kao svjesni i savjesni članovi džemata, ne bi smjeli zaboraviti i previdjeti činjenicu da je jedinstvo muslimana naša obaveza i naš emanet.
Kako bi bolje razumjeli značaj i ulogu džemata može nam poslužiti sljedeći primjer: Spominje se da je jedne prilike došlo do rasprave i svađe među vjernicima po pitanju da li treba klanjati dvadeset ili osam rekata teravih-namaza, pa je čuveni egipatski alim i imam Hasan el-Benna trebao pomoći razrješenju te situacije. Kada su ga upitali: „Ko je u pravu, a ko nije?“ - ovaj učenjak nije ponudio direktan odgovor, nego je učesnicima u raspravi postavio pitanje: „Da li je teravih-namaz farz ili sunnet?“ Odgovorili su: „Sunnet!“
Potom je ovaj alim raspravu zaključio riječima: „Jedinstvo muslimana je farz! Hoćemo li zanemariti farz, zbog rasprave o sunnetu? Mnogo je važnije da sačuvamo jedinstvo i bratsku ljubav!“


Draga braćo!
Džamije su Allahove kuće i vjernik u njima rado boravi, osjeća se ugodno i lijepo dok sedždom iskazuje pokornost Uzvišenom Stvoritelju.
Allah, dž.š., na vjernike, na džemat, na one koji se u džamijama sastaju i Njegovo ime veličaju spušta Svoju pomoć i milost.
Zato je naša obaveza i naš emanet da se držimo džemata, zajednice, a da se čuvamo raskola, podjela i nesloge – svega onog što dovodi do slabljenja jedinstva i zajedništva muslimana.

Molim Allaha, dž.š.,
da nam se smiluje,
da nam grijehe oprosti,
da nas ujedini
i da nam podari dobro i na ovom i na budućem svijetu.

Amin, ja Rabbe-l-alemin.

VRH



Ostali prilozi:
» PRVA BOŠNJAČKA DŽAMIJA U MINHENU
Damir ef. Babajić | 13. March 2024 18:56
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EsmirBasic2312.jpg
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
RancSalihSabovic.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
Bos-Eng-pasanbegovic.gif
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
sehidska_dzamija_plav140x80.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif