Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Haag


Amor Mašović poručuje: Srbija opet vara svijet, optužuje uhapšene za zločin a ne genocid!
U SRBIJI UHAPŠENO SEDAM LICA ZBOG ZLOČINA GENOCIDA U SREBRENICI
Procitaj komentar
Objavljeno: 18. March 2015. 12:03:40



Mašović: Srbija opet vara svijet, optužuje uhapšene za zločin a ne genocid!


Amor Mašović, član Kolegija direktora Instituta za nestale osobe BiH kaže da za njega nije vijest hapšenje optuženih za ratni zločin, već da bi top vijest bila da su uhapšeni zbog genocida nad Bošnjacima u Kravici, piše novinska agencija Patria.

- Postoji haška presuda da je u Srebrenici počinjen genocid, a ne ratni zločin. To su dvije različite optužnice i dva pojma koja nemaju ni približno isto značenje.

Ratni zločin je nižerangiran od genocida, a optužnica treba da se temelji upravo na genocidu. Meni to govori jedno- Srbija još nije spremna da se uhvati u koštac sa prošlošću, kako to Bruno Vekarić tvrdi, naglašava Mašović za Patriu.

Mašović napominje da je i u slučaju „Škorpioni“, strijeljanje Srebreničana u Godinjskim barama okarakterisano kao ratni zločin, a ne genocid.

Tako je sada i u slučaju Kravice. Nije počinjen, poručuje on, ratni zločin već genocid i to se mora stalno potencirati.

- Imamo svjedoka, Srbina, koji tvrdi da je upravo tu, on prisustvovao masovnim egzekucijama, kada su zarobljeni Bošnjaci dovođeni u autobusima na streljanje. On je gledao ta ubistva, tvrdi Mašović.

Srbija prema njegovom mišljenju lažno pokazuje svijetu da je spremna na saradnju, da hapsi zločince, ali iskrivljivanjem činjenica zapravo gura prst u oko žrtvama, javlja novinaks agencija Patria.
Po nalogu Tužilaštva za ratne zločine Republike Srbije - Služba za otkrivanje ratnih zločina u jutarnjim satima lišila je slobode za sada sedam osoba na različitim lokacijama u Srbiji. Tužilaštvo za ratne zločine je saopštilo da je profesionalno izvedenom akcijom pripadnika MUP-a Republike Srbije, sedam osumnjičenih N.M, A.G, M.B, A.D, B.M, J.P i D.P, sprovedeno u to Tužilaštvo.

Tužilaštvo za ratne zločine donijelo je naredbu za sprovođenje istrage protiv bivših pripadnika Centra za obuku „Jahorina“ u sastavu Specijalne brigade MUP-a Republike Srpske, zbog postojanja osnova sumnje da su u Srebrenici, na lokalitetu Kravice, počinili ratni zločin genocida protiv civilnog stanovništva.

Među žrtvama je više od 1.000 civila Bošnjaka čiji su posmrtni ostaci identifikovani u masovnim grobnicama na više lokacija, među kojima su Glogova 1 i 2 i Ravnice.

Tužilaštvo i MUP tragaju za još nekoliko lica za koja se pretpostavlja da su u zemljama u okruženju.

U saopštenju se ne navodi gdje su uhapšeni osumnjičeni, javlja AA.

Agencija NAP prenosi kako AP opisuje, hapšenje sedam osumnjičenih za genocid u Kravici nad Bošnjacima 1995. godine da "najvažnija osoba" koja je danas uhapšena Nedeljko Milidragović, komandant koji je imao nadimak "Neđo Kasapin", i koji je poslije rata postao biznismen u Srbiji.

Inače, veliki broj svjetskih medija objavio je kao glavnu vijest hapšenje u Srbiji za zločine na području općine Srebrenica.

BBC prenosi izjavu zamjenika tužioca za ratne zločine Brune Vekarića koji je kazao da je ovo veoma bitan trenutak za Srbiju u "suočavanju sa prošlošću".

- Važno je naglasiti da je ovo prvi put da se tužilaštvo bavi masovnim ubijanjem civila i ratnih zarobljenika u Srebrenici. Nikada se nismo bavili zločinama te veličine. Veoma je bitno da Srbija zauzme jasan stav što se tiče Srebrenice kroz sudski proces - rekao je Vekarić, prenosi NAP.

B92 dalje prenosi, hapšenje sedam osoba osumnjičenih da su počinili ratni zločin protiv civila na lokalitetu Kravice u Srebrenici je poruka da ni srebreničke žrtve, ali ni počinioci ratnih zločina neće biti zaboravljeni, izjavio je danas zamenik tužioca za ratne zločine Bruno Vekarić.

"Važno je naglasiti da je ovo prvi put da se Tužilaštvo za ratne zločine bavi masovnim ubistvima civila i ratnih zarobljenika u Srebrenici", rekao je za AP Bruno Vekarić, zamenik tužioca za ratne zločine.

Vekarić kaže da se Srbija približava ključnom trenutak u suočavanju sa prošlošću.

"Mi se nikada nismo bavili zločinom takvih razmera. Veoma je važno da Srbija zauzme jasan stav prema Srebrenici kroz sudski proces"

Prema njegovim riječima hapšenje osumnjičenih je rezultat dobre regionalne saradnje, ali prije svega saradnje između MUP-a Srbije i Tužilaštva za ratne zločine.

"Značaj današnje akcije, koju je policija izuzetno profesionalno izvela, je u tome što smo poslali jasnu poruku da ni srebreničke žrtve, ali ni počinioci potencijalnih ratnih zločina neće biti zaboravljeni. Riječ je o jednom od najmasnovnijh ratnih zločina, koji obuhvata više od 1.000 žrtava. Formiran je zajednički istražni tim koji je riješio, rekao bih, prvi put u Srbiji slučaj 'Srebrenica', ako izuzmemo zločin 'Škorpiona', za koji su osuđeni na, uglavnom, maksimalne zatvorske kazne", rekao je Vekarić.

Podrška BiH Tužilaštva u hapšenju za ratne zločine

Tužilaštvo BiH uputilo je izraze podrške i čestitku tužiocima Tužilaštva za ratne zločine i policiji u Srbiji "zbog uspješne i profesionalno realizovane akcije hapšenja sedam osoba osumnjičenih za ratne zločine u Srebrenici".

"Akcija hapšenja direktni je rezultat saradnje dva tužilaštva i glavnih tužilaca, u okviru koje je vršena razmjena informacija, saznanja i dokaza o osobama osumnjičenim za ratne zločine u Srebrenici, a koje se nalaze u Srbiji i imaju državljanstvo te zemlje", piše u saopćenju Tužilaštva BiH poslije jutrošnje akcije policije na više mjesta u Srbiji.

Dodaje se da su "tokom akcije hapšenja, glavni tužitoci Goran Salihović i Vladimir Vukčević bili su u stalnom kontaktu i koordinaciji".

Tužilaštvo BiH podsjeća da su Tužilaštva BiH i Srbije ostvarila dobru saradnju u razmjeni informacija na osnovu Protokola o saradnji dvije zemlje.

Navodi se da su uhapšene osobe osumnjičene su da su, kao bivši pripadnici Specijalne brigade policije Centra za obuku Jahorina MUP-a Repubile Srpske, direktno učestvovale u ubistvima najmanje 1.000 zarobljenih Bošnjaka - muškaraca i dječaka, na lokalitetu Zemljoradničke zadruge Kravica, jula 1995.

Više osumnjičenih za ovaj zločin ranije je procesuirano u predmetima Tužilaštva BiH, a protiv nekih je istraga još u toku.

Predstavnici porodica žrtava ratnih zločina, u svojstvu oštećenih, dali su saglasnost pravosuđu Srbije za procesuiranje ovih osumnjičenih "što predstavlja jasan znak povjerenja i saradnje", istaklo je Tužilaštvo BIH.

U saopštenju Tužilaštva BiH se navodi da se "saradnja dva tužilaštva nastavlja u pravcu procesuiranja ostalih počinitelja ovog i drugih ratnih zločina".

VRH



Ostali prilozi:
» THACI U HAAGU
NAP | 14. July 2020 15:11
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EsmirBasic2312.jpg
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
RancSalihSabovic.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
Bos-Eng-pasanbegovic.gif
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
sehidska_dzamija_plav140x80.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif