Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Kolumne


PORUKA BOSANSKOG GLAVNOG MUFTIJE PAPI FRANJI
Procitaj komentar

Autor: Reisu-l-ulema emeritus dr. Mustafa Cerić
Objavljeno: 28. March 2013. 00:03:52
Dr. Mustafa CERIĆ: Uz snažne međuvjerske odnose, postoje tri područja od zajedničkog ljudskog interesa koja bi papa Franjo mogao učiniti važnim u svojem pontifikatu. Prvo je pitanje siromaštva, koje bi trebalo privući našu ljudsku i vjersku savjest. Drugo je pitanje klimatskih promjena zbog globalnog zagađenja prouzrokovanog ljudskim nemarom i pohlepom. I treće je pitanje nuklearne prijetnje koja bi mogla dovesti do ljudskog samouništenja.
Izbor argentinskog pape Franje, 266. biskupa Rima i poglavara Rimokatoličke crkve, zaslužuje i naše čestitke i naš osvrt o budućnosti muslimansko-kršćanskog suživota i dijaloga.

Kao neko ko je preživio genocid na kraju 20. stoljeća u Bosni, ja sam jako zainteresiran za politiku Vatikana i poruku Svete Stolice, koja govori ispred Katoličke crkve. Dok politički utjecaj Vatikana može biti ograničen na javnu diplomaciju, duhovni utjecaj ima veliki značaj za milijune kršćana diljem svijeta. Dakle, Papa je oduvijek imao veliki utjecaj po globalni mir i sigurnost.

Papa Franjo može naći kod dva svoja prethodnika neposredno važne lekcije koje bi mogle voditi njegove buduće odnose s muslimanima.

Papa Ivan Pavao II je bio dobar komunikator i pristaša međuvjerskog dijaloga. Njegov odnos s muslimanskim svijetom je bio pun obećanja i poštivanja. Na primjer, on je govorio protiv četvorogodišnje opsade Sarajeva svake nedjelje iz bazilike Svetog Petra u Rimu. Poruka pape Ivana Pavla, “Nikad više rat. Nikad više mržnja i netrpeljivosti”, dobro je bila prihvaćena od strane svih ljudi. Kada je posjetio Sarajevo u aprilu 1997., bosanski predsjednik rahmetli Alija Izetbegović nazvao je papu Ivana Pavla II “jednim od najutjecajnijih ljudi u 20. stoljeću.”

Iako su odnosi s muslimanima bili zategnuti na jedan nesretan način primjedbom pape Benedikta XVI o islamu i poslaniku Muhammedu s.a.w.s. na Univerzitetu u Regensburgu 2005. godine, njegova naknadna isprika podstakla je dijalog.


Papa Franjo i diplomata u Vatikanu (Photo by Inneti)
Dijalog koji je uslijedio počeo je Inicijativom zajednička riječ (A Common Word Initiative), koju su pokrenula 138 muslimanska učenjaka i akademika. Dana 13. oktobra 2007., ovi muslimanski učenjaci objavili su otvoreno pismo pod nazivom “Zajednička riječ između nas i vas” kršćanima diljem svijeta, pozivajući ih da potraže zajedničku osnovu s muslimanima na temelju ljubavi Jednog Boga i svog bližnjeg. Svaka država sa većinskim muslimanskim stanovništvom u svijetu je bila predstavljena, i kršćanske vođe diljem svijeta su pozitivno reagovale na ovu inicijativu.

To je dovelo do osnivanja Katoličko-muslimanskog foruma. Dva sastanka su održana do sada. Prvi se održao u Vatikanu 2008., gdje se papa Benedikt XVI susreo se svim sudionicima i drugi u Jordanu 2011. godine. Odnosi su također učvršćeni hodočašćem koje je papa Benedikt XVI poduzeo na mjestu Isusova krštenja u Jordanu i njegovom posjetu džamiji Kralja Huseina tijekom tog istog putovanja 2010. godine.

Izjava pape Franje o dijalogu, objavljenoj u njegovoj knjizi iz 2011. godine Na nebu i zemlji, kaže, “Dijalog se rađa iz stava poštovanja prema drugoj osobi, iz uvjerenja da druga osoba ima nešto dobro za reći. To pretpostavlja da ima mjesta u srcu za stajalište i mišljenje svakog pojedinca. Dijalog podrazumijeva srdačan prijem, a ne osudu. Kako bi se vodio dijalog potrebno je znati kako spustiti odbranu, otvoriti vrata doma, i ponuditi ljudsku toplinu.”

Imajući to na umu, nadam se da je papa Franjo naslijedio najbolje od oba svoja prethodnika: otvorenost i dobru volju pape Ivana Pavla II prema muslimanima, i spremnost pape Benedikta XVI da nastavi dijalog i jačanje odnosa s muslimanima u svijetu.

Doista, nadam se da će papa Franjo obnoviti katoličko-muslimanski forum s novom energijom i predanošću duhu Inicijative Zajednička riječ koju je papa Benedikt XVI pomogao započeti. Tim obnavljanjem, mogao bih da se nadam da moje dvoje unučadi mogu živjeti u miru u Bosni bez straha od vjerski motiviranog nasilja.

Uz snažne međuvjerske odnose, postoje tri područja od zajedničkog ljudskog interesa koja bi papa Franjo mogao učiniti važnim u svojem pontifikatu. Prvo je pitanje siromaštva, koje bi trebalo privući našu ljudsku i vjersku savjest. Drugo je pitanje klimatskih promjena zbog globalnog zagađenja prouzrokovanog ljudskim nemarom i pohlepom. I treće je pitanje nuklearne prijetnje koja bi mogla dovesti do ljudskog samouništenja.

Ovi problemi su globalni po prirodi a lokalni po akciji. Bez obzira na naše vjere, kulture, rase, nacionalnosti i ideologije, mi smo u istom brodu globalnog kolapsa ili spasenja. Stoga, moramo graditi naš brod pomoću mira, dijaloga i međusobnog poštovanja.

Nadam se da će papa Franjo učiniti ono što može da bi radio s muslimanima i drugima kako bi izgradili arku koja će spasiti ovo naše zajedničko čovječanstvo.

Neka nas Bog sve blagoslovi da budemo prijatelji jedni drugima. Mi svi imamo različite staze u životu, ali bez obzira gdje idemo, svi uzimamo pomalo jedni od drugih posvuda. Prijatelji su Božji način brige o nama.



* Šejh Mustafa Cerić je emeritus Glavni muftija Bosne i Hercegovine, i trenutno je na funkciji predsjednika Svjetskog bošnjačkog kongresa. On je 2003. godine ko-primatelj nagrade za mir Felix Houphouët-Boigny koju dodjeljuje UNESCO.

Ovaj članak je napisan za Common Ground News Service (CGNews).

VRH



Ostali prilozi:
» 8372 RAZLOGA DA PAMTIMO I NE HALALIMO
Božidar Proročić, književnik i publicista | 10. July 2025 03:59
» NISU SE MOGLI BRANITI, ISTRIJEBLJENI SU
Dr. sc. Ibrahim Kajan | 09. July 2025 21:41
» LAJAVAC PRED SUDOM
Said Šteta, književnik i novinar | 09. July 2025 17:15
» BLAGOJEVIĆEV VODIČ KROZ GENOCID ZA POČETNIKE
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 09. July 2025 15:45
» TRINAESTOJULSKA NAGRADA ILI TRINAESTOJULSKI PORAZ
Božidar Proročić, književnik i publicista | 09. July 2025 15:00
» NEOBAVEZNI OSVRT NA ANGAŽIRANI POGOVOR TARIKA HAVERIĆA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 09. July 2025 14:40
» MOJA TUŽNA KOLUMNA
Dr. Mesud A. Ramić | 07. July 2025 14:28
» SISTEMSKO RUŠENJE BOSNE I HERCEGOVINE
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 07. July 2025 13:38
» SRAMNA ODLUKA BOSANSKOHERCEGOVAČKOG PRAVOSUĐA
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 05. July 2025 16:30
» DODIK I FANTOMSKI ANTISEMITIZAM: KAD CINIZAM POSTANE SISTEM VLASTI
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 05. July 2025 15:01
» DANCI ĆE PREDLOŽITI UKIDANJE VETA MAĐARSKE?
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 04. July 2025 14:35
» DEMOKRATSKI MRAK
Said Šteta, književnik i novinar | 03. July 2025 14:59
» POD SUNCEM OKLAHOME
Samir 'Sam' Hadžalić | 03. July 2025 14:25
» RAT NIJE ZAVRŠEN, STAVLJEN JE NA PAUZU…
Mehmet Koçak | 03. July 2025 14:15
» PREDSJEDNIČE MILATOVIĆU, DOKLE ĆEŠ ĆUTATI PRED PONIŽAVANJEM CRNE GORE
Božidar Proročić, književnik i publicista | 02. July 2025 20:02
» MJERA LJUDI: MUHAMMAD ALI, BOB VYLAN I TERET SAVJESTI U DOBA BARBARSTVA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 01. July 2025 17:22
» GDJE SE NALAZI KUHINJA SVIH OVIH TRPEZA
Aziz Hurem | 01. July 2025 17:22
Ostali prilozi istog autora:
» MOJ OMAŽ MUHAMEDU EF. SALKIĆU
15. January 2014 16:02
» SABORSKA VASIJJETSKA BESJEDA
22. December 2013 01:24
» STARI DUH MLADE NACIJE
14. September 2013 21:48
ZohranMamdaniMayorNYC1a.jpg
Alipashabanner.jpg
28 Susreti Bosnjaka Sjeverne Amerike1g.jpg
AdaBojanaKuca.jpg
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif