Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Kolumne


NEMORALAN ODNOS GRAĐANA PREMA DRŽAVI
Procitaj komentar

Autor: Adi Imamović
Objavljeno: 02. July 2012. 01:07:18
Adi IMAMOVIĆ - politički analitičar: Kod nas, međutim, država se doživljava kao apstraktno strano tijelo koje nam neprestano nešto duguje. Svako teži da državi ne plati porez i time zakine državu, malo ko shvata da državna kasa nije rupa bez dna, već da količina sredstava u njoj zavisi od onih koji plaćaju porez. Tek kada bi se to shvatilo počeli bismo da tragamo za onom ključnom mjerom, između potrebe da državi damo što manje i potrebe da država ipak od nas dobije onu količinu sredstava kojom efikasno može da obavlja svoje funkcije. Takva svijest o realnom odnosu prema svojoj državi se stiče kroz kontinuirano sticanje znanja.
Istraživanje koje su sproveli američki eksperti za sociološke fenomene, ukazuje da građani SAD za ubjedljivo najveći moralni prekršaj smatraju utaju poreza. Ovaj moralni zločin, po mišljenju Amerikanaca, daleko je veći od preljube, a tek onda dolaze ostali prekšaji. U Bosni i Hercegovini smo daleko od toga. Čitavi slojevi najbogatijeg stanovništva ne plaćaju ili prikrivaju stvarnu dobit, kako bi izbjegli porez. Tajkuni, pitanja poreza riješavaju direktnim dogovorom sa nosiocima vlasti. Obični građani, također, žele slijediti primjere svoje „elite“ pa i oni gledaju kako da izbjegnu ovu obavezu. Ono što nas u pogledu državne tradicije razlikuje od zemalja koje imaju dugogodišnju niz institucija i državne hijerarhije, jeste maćehinski odnos prema istim.

Ovdje dolazimo do dva kompletna sistema mišljenja i odnosa prema svojoj državi, društvu i u krajnjem slučaju prema sebi samima. Američki građanin je duboko svjestan značaja države i institucija koje mogu da funkcionišu samo ako redovno i nepristrasno ubiru porez. Ako nema fiskalnih prihoda, nema ni nacionalne sigurnosti, efikasnosti policije, nepristrasnog i efikasnog pravosuđa, dobrih škola, bolnica, parkova, sportskih terena, jake lokalne samouprave i svega onoga što spada u domen javnog interesa. Stoga on sasvim opravdano smatra da svi oni koji ne plaćaju porez, ne samo da izbjegava svoj zakonski dio obaveza, već direktno ugrožava njegovu ličnu sigurnost i lišava i njega i sve druge građane svih onih prethodno pomenutih prava i mogućnosti. Zato on podržava efiksan rad poreskih službi i smatra da ako sam dođe do takvih saznanja, ima obavezu da takvog nesavjesnog građanina prijavi nadležnim organima. Zato mnogi u Bosni i Hercegovini smatraju građane tih zemalja „policajcima“.

Primjetićemo da se ovaj fenomen dovodi u kontekst moralnosti, kao i da cijela politička, ekonomska i ustavno- pravna struktura ne bi mogla postojati bez snažno utemeljene moralne osnove, isprepletene sa svim ostalim segmentima života.

Ukoliko ovu doktrinu uporedimo sa situacijom u našem društvu, možemo iz perspektive američkog građana konstatovati da je naše društvo visoko nemoralno. U Bosni i Hercegovini nema poreskog obveznika koji na direktan ili indirektan način želi izbjeći ovu zakonsku obavezu.

Ova ukupna struktura međuodnosa velikog broja segmenata nedostaje Bosni i Hercegovini. Na Zapadu se država i nacija doživljavaju dvostruko: s jedne strane, to je obaveza, skup naslijeđenih resursa i odlika kojima upravljamo i koje treba u što boljem stanju da ostavimo potomcima, a s druge strane to je servis, uprava koja od nas prikuplja određena sredstva i upravlja ih tako da bi svima nama omogućila da što bolje obavljamo svoje poslove. Kod nas, međutim, država se doživljava kao apstraktno strano tijelo koje nam neprestano nešto duguje. Svako teži da državi ne plati porez i time zakine državu, malo ko shvata da državna kasa nije rupa bez dna, već da količina sredstava u njoj zavisi od onih koji plaćaju porez. Tek kada bi se to shvatilo počeli bismo da tragamo za onom ključnom mjerom, između potrebe da državi damo što manje i potrebe da država ipak od nas dobije onu količinu sredstava kojom efikasno može da obavlja svoje funkcije. Takva svijest o realnom odnosu prema svojoj državi se stiče kroz kontinuirano sticanje znanja. Sociolog Aleksandar Štulhofer smatra neplaćanje poreza prije svega sociološko-kulturnim, a manje ekonomskim problemom, jer u Bosni i Hercegovini postoji začarani krug nepovjerenja i raširene sklonosti zaobilaženja normi. Zato je potrebna uspješna sveobuhvatna reforma poreskog sistema, koja bi podrazumijevala učinkovito kažnjavanje prekršitelja, posebno onih na najvišim razinama, te transparentan, profesionalan i odgovoran rad nadležnih institucija. Međutim, takva reforma znači i politički suicid vlasti, zato vlast pokazuje manjak političke volje za suzbijanjem političkog nemorala.

Veličina patriotizma se u drugim zemljama mjeri plaćanjem poreza, kod nas to očigledno nije slučaj. Da bi došlo do toga, potebno je promijeniti svijest građana, a svijest se mijenja vremenom. Na fonu toga je Ralf Dahrendorf, koji je u Razmatranjima o revoluciji u Evropi, nakon pada Berlinskog zida rekao:

“Za promjene političkog sistema dovoljno je 6 mjeseci, za promjene ekonomskog sistema treba 6 godina, za izgradnju civilnog društva (civilne i političke kulture demokratije) treba najmanje 60 godina.” Kao što vidite, riječ je o procesu dugog trajanja u kojem nastaju nove institucije i novi politički odnosi, nove političke orijentacije i novi obrasci političke kulture.

VRH



Ostali prilozi:
» MAĐARSKI NOŽ U LEĐA NA KOJI DUGO UPOZORAVAM
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 18. May 2024 13:09
» DA – ZA REZOLUCIJU O GENOCIDU U SREBRENICI, BEZ BILO KAKVIH DALJIH RASPRAVA NA OVU TEMU!
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 17. May 2024 19:57
» TRI SJEĆANJA NA GRIŽNJU SVAJESTI ČOVJEČANSTVA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 15. May 2024 16:48
» DR. MERSIM ZILJKIĆ – PUT OD RODNOG PLAVA, PREKO SARAJEVA DO LIDERA DIJASPORE U SAD
Božidar Proročić, književnik i publicista | 15. May 2024 14:44
» DAN BOŠNJAČKE ZASTAVE SIMBOL VAŠE NEPOKOLEBLJIVE SNAGE
Božidar Proročić, književnik i publicista | 11. May 2024 12:33
» PRVO BOŠNJACI PA ONDA SRBI PA HRVATI, PA ...
Sead Zubanović | 08. May 2024 21:01
» PROGON SDA CRNE GORE '90-TIH GODINA PROŠLOG STOLJEĆA
Dr. Harun Hadžić | 06. May 2024 03:00
» KOLIKO BOŠNJACI ZNAJU O SEBI I SVOJOJ ETNOGENEZI?
Mehmed Meša Delić | 06. May 2024 01:56
» ZAŠTO SVIJET MRZI BABILONCE?
Dr. Sead Alić | 06. May 2024 01:38
» ČEKAJUĆI SRPSKOG WILLYJA BRANDTA
Esad Krcić | 03. May 2024 17:14
» OSTAVITE REZOLUCIJU NA MIRU
Murat Tahirović | 03. May 2024 14:29
» USVAJANJE REZOLUCIJE VAŽAN CIVILIZACIJSKI ISKORAK U BORBI ZA ISTINU I PRAVDU
Nik Gašaj, politikolog i vanredni član DANU | 02. May 2024 18:16
» … KULU GRADI, A KAMENA NEMA
Aziz Hurem | 02. May 2024 17:30
» JE LI RAT BLIZU NAS?
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 01. May 2024 22:07
» ZAŠTO ŠIRI OSVRT NA GOSTOVANJE M. DODIKA NA FACE TV?
Prof. dr. Husein Muratović | 01. May 2024 20:57
Ostali prilozi istog autora:
» PSEUDOPACIFIZAM EVROPSKE UNIJE
28. October 2012 21:16
» DEMOKRATIJA - ROB NOVCA
24. September 2012 02:07
» BOŠNJACI DANAS - TRI U JEDAN
18. June 2012 21:36
Bosnjackakucabanner.jpg
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
RancSalihSabovic.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
sehidska_dzamija_plav140x80.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif