Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Kolumne


DISKRIMINATORSKI ODNOS SRBIJE PREMA KULTURNOM NASLIJEĐU BOŠNJAKA
Procitaj komentar

Autor: Dr. Mersada Nuruddina Agović
Objavljeno: 17. June 2012. 14:06:36
Mersada Nuruddina AGOVIĆ: Srbija, iz nepoznatih razloga, još uvijek Bošnjacima spočitava 'tursku krivnju', pa se znamenitosti kulturne baštine Bošnjaka iz osmanskog perioda uopće ne nalaze na turističkoj karti Srbije.
Bošnjaci će se, po svoj prilici, morati sami organizirati kako bi se pobrinuli za očuvanje i promociju svog kulturnog naslijeđa!
Spomenici kulture iz osmanskog perioda, kao dio islamsko – orijentalne arhitekture, od neprocjenjivog su značaja za kulturu Bošnjaka uopće, pa tako i za kulturu Bošnjaka Sandžaka. Specifična osmanska arhitektura podrazumijevala je gradnju objekata tehnikama koje su kao rezultat, prije svega, imale nepromjenjivost forme i postojanost njihovog trajanja kroz stoljeća. Dinamični arhitektonski izražaji kroz izradu kupola, polukupola, lukova, stubova, činio je perfektnim sklad unutarnjeg i vanjskog prostora, kao i sklad svjetla i tame. Prekrasno stilizirani mihrabi ukrasima u vidu ornamenata ili arabeski, podovi zastrti raznobojnim ćilimima, levhe i islamska kaligrafija na zidovima, ostvarivali su tip dekoracije koji je bio u saglasnosti i sa estetikom i principima vjere.

Privlačnost islamsko – orijentalne arhitekture ogleda se u nastojanju da se objekat skladno uklopi u okolinu, stambeni objekti izlože suncu, maksimalno iskoristi tekuća voda izgradnjom česmi ili šadrvana u dvorištima džamija, a sve to u skladu sa odnosom koji vjernik ima prema Stvoritelju, stvorenjima, prirodi, zdravlju, radu i životu uopće, tumačeći islam kao – živu (ne u zidine zatvorenu) vjeru.


Altun-alem džamija - Novi Pazar
Sandžački gradovi su veoma bogati znamenitostima iz ovog perioda. Uzećemo za primjer – Novi Pazar, čiji su gradski temelji udareni u periodu od 1459. do 1461. godine. Grad je dobio ime 'Yeni Pazar', što na turskom jeziku znači 'Novi Pazar'. Utemeljitelj grada bio je turski namjesnik i upravnik Sandžaka Isa – beg Ishaković (Sancakbey Isa bey Ishakoglu). Po zapisima putopisca Evlije Čelebije, grad je u to vrijeme imao 1.110 zanatskih radnji i dućana. Mnogi zapisi govore da je Yeni Pazar imao više stanovnika nego London u to vrijeme, ali je kasnije grad doživio velika stradanja, razaranja, paljenja (1689. godine od strane Austro – Ugara), bombardiranja (u II svjetskom ratu), itd. Upkos svemu, ostali su očuvani mnogi spomenici kulture, starijeg i novijeg datuma, da svjedoče o vremenskim periodima u kojima je bošnjački narod ponosno i prkosno nastavljao svoju egzistenciju!

U Novom Pazaru se, kao i u svakoj drugoj tradicionalno islamskoj sredini, nalazi veliki broj džamija od kojih neke stoljećima odolijevaju vremenu. Prije svih, to je Altun – Alemova džamija (džamija sa zlatnim alemom - dragim kamenom) koju je i putopisac Čelebija spominjao u svojim zapisima 60-tih godina XVII stoljeća: ,,Džamija koja se zove Altun (alemova) džamija stara je bogomolja. Nalazi se u Jeleč mahali na Carigradskom drumu...'' U drugim se zapisima ova džamija spominje od 1528. godine. U skopskim rukopisima se navodi da je ona izuzetno građevinsko djelo i da joj se ravna mogla naći samo u Istanbulu, Edirne-u i Bursi, te da je na nju podsjećao Taš han (Kameni han) u Skoplju.

Značajne novopazarske džamije su i: Lejlek – džamija, Bor – džamija, Arap – džamija, Ahmed vojvodina, Berat, Chalap – Verdi, Gazi Sinan – begova, Iskender Čelebijina, Tabak Ishak, Murska, Hajrudin – džamija i mnoge druge.

Znamenitosti Novog Pazara su i stara turska tvrđava u gradskom parku, Amir – agin han (imao je istu svrhu kao i karavansaraj, s tim da je karavansaraj bio ustanova humanitarnog tipa), Isa – begov stari hamam i druge stare znamenitosti koje, među ostalim znamenitostima, predstavljaju značajan turistički potencijal Sandžaka. yuheritage.com )

Znamenitostima ovog grada s ponosom možemo priključiti i obrazovne institucije u kojima se posebno vodi računa o očuvanju kulturne baštine Bošnjaka, prije svih, vjerske obrazovne ustanove Gazi Isa – begovu medresu i Fakulet za islamske studije (FIS). Internacionalni univerzitet u Novom Pazaru, kao jedan od najprestižnijih univerziteta u regionu, posebno vodi računa o realizaciji studijskog programa multietničkog karaktera.


Amir - agin han

Isa begov hamam

Stara tvrđava


Bošnjačka omladina u Sandžaku je ponosna na svoju kulturnu baštinu i zainteresirana je za promociju njene vrijednosti. Veliki broj mladih Bošnjaka Sandžaka rado učestvuje na brojnim seminarima, promocijama, prezentacijama gdje se razmjenjuju znanja i iskustva, nakon kojih se mnogi mladi opredjeljuju da, između ostalog, budu i aktivni turistički animatori.


Znakovi u Novom Pazaru: Ni riječi o kulturnom naslijeđu Bošnjaka

U nastupajućim danima godišnjih odmora čini se privlačnim posjetiti znamenitosti Sandžaka, ali turisti i drugi posjetioci bi mogli imati velikih problema da do njih dođu. Razlog tome je još jedan u nizu diskriminatorskih odnosa Srbije prema svojim građanima Bošnjacima.

Srbija, iz nepoznatih razloga, još uvijek Bošnjacima spočitava 'tursku krivnju', pa se znamenitosti kulturne baštine Bošnjaka iz osmanskog perioda uopće ne nalaze na turističkoj karti Srbije.

Bošnjaci će se, po svoj prilici, morati sami organizirati kako bi se pobrinuli za očuvanje i promociju svog kulturnog naslijeđa!

Islamska zajednica u Srbiji je, u više navrata, ukazivala na ovaj diskriminatorski odnos države prema svojim građanima, zahtijevala od nadležnih ustanova, prije svih gradske uprave u Novom Pazaru, da iznađe način kako bi se, ako ništa drugo, barem na saobraćajnim putevima postavili smjerovi prema starim znamenitostima grada. Do danas se gradska uprava, ni na jedan od ovih zahtijeva, nije odazvala.

Država se, međutim, pobrinula da se na saobraćajnim putevima u Novom Pazaru uredno postave table sa nazivima i smjerovima prema srednjovjekovnim pravoslavnim objektima, crkvama i manastirima.

VRH



Ostali prilozi:
» DA LI TURSKA TREBA DA SE PRIJAVI ZA ČLANSTVO U BRICS-U?
Mehmet Koçak | 06. September 2024 22:13
» ČITANKA ZLOČINA
Said Šteta, književnik i novinar | 05. September 2024 17:47
» BRITANCI SU PRIHVATILI CIONIZAM DA BI SE OSLOBODILI ŽIDOVA
Dr. Sead Alić | 05. September 2024 14:44
» ŠTA IMAŠ TI OD PISANJA O GORSKOM VIJENCU
Šemso Agović | 02. September 2024 16:09
» KAPRICIOZNI PREDSJEDNICI
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 01. September 2024 20:00
» UMJESTO NEKROLOGA JEDNOM GRADU
Samir Hadzalić | 01. September 2024 15:19
» RAT U UKRAJINI IDE U OPASNOM PRAVCU
Mehmet Koçak | 01. September 2024 14:55
» URAZUMITE SE NARODE MOJ, ZA MIRNI DOM SVOJ!
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 31. August 2024 15:13
» ŠERIFE, NE NAGINJI SE!
Said Šteta, književnik i novinar | 30. August 2024 17:07
» MI OD BOSNE NEĆEMO DIĆI RUKE!
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 29. August 2024 18:38
» SLIKE U OKVIRU NAŠE STVARNOSTI BEZ FOTOŠOP INTERVENCIJE
Prof. dr. Šaban Nurić | 29. August 2024 18:25
» VELIKI SRBINE ALEKSANDRE VUČIĆU, DOKLE ĆEŠ GUSLATI SA KOSOVA?
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 26. August 2024 19:58
» MOJ OMAŽ AKADEMIKU OMERU NAKIČEVIĆU
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 25. August 2024 15:36
» DOKLE PODANIČKA FINANSIJSKA POLITIKA BOŠNJAKA?!
Prof. dr. Husein Muratović | 23. August 2024 14:56
» KAD PJESMA POSTANE PRIJETNJA: ”SRCE SRBIJE” OPASNI POKLIČ ZLA VELIKE SRBIJE
Božidar Proročić, književnik i publicista | 23. August 2024 13:45
» OMALOVAŽAVAJUĆI HUMOR – PUT KA NOVOM GENOCIDU
Esad Širbegović | 22. August 2024 14:24
» PERSPEKTIVE IRANA NA BLISKOISTOČNOJ SCENI
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 21. August 2024 18:00
» MORALNA KARTOGRAFIJA ŽIDOVSKOG POVJESNIČARA ILANA PAPPEA
Dr. Sead Alić | 21. August 2024 17:43
» BIDEN, PUTIN I NETANYAHU
Mehmet Koçak | 21. August 2024 14:36
Ostali prilozi istog autora:
» ISLAMSKA KALIGRAFIJA
15. March 2018 18:32
» RASPRODATO ROŽAJE
17. October 2016 17:59
» SANDŽAČKA AVLIJA
16. September 2016 21:37
AlijaGluhovicBrkanic44a.jpg
PLAVSKA KULTURNA JESEN 2024.jpg
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif