Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Teme


Obilježavanje Dana genocida nad Bošnjacima u Srebrenici
NJEMAČKA, LUKSEMBURG, SAD, ŠPANIJA...
Procitaj komentar

Autor: B.net
Objavljeno: 12. July 2011. 09:07:36
U povodu 11. jula - Dan sjećanja na genocid nad Bošnjacima Srebrenici i BiH

Seattle: Nikad ne zaboravi!




Devetog jula u Seattle udržano je šesnaesto po redu sjećanje na žrtve genocida nad Bošnjacima, sa posebnim osvrtom na žrtve Srebrenice.
Organizatori manifestacije su bili Islamska zajednica Bošnjaka Washingtona i Koordinacija Kongresa Bošnjaka Sjevrene Amerike čiji članovi su pokretači inicijative da se i u američkoj saveznoj državi Washington usvoji Rezolucija o genocidu nad Bošnjacima
i da se 11. juli proglasi Danom sjećanja na genocid.

Važno je istaći da je najveći dio programa vodila i uređivala omladina, koja je budućnost ovog džemata. Dakako, omogućivši im to, Islamska zajednica je učinila pozitivan korak u stvaranju bolje saradnje džemata sa mladim ljudima koji će u skoroj budućnosti, ako Bog da, uspješno predvoditi bošnjačku zajednicu. Inače, manifestaciju je pratilo nekoliko lokalnih TV stanica i drugih medija. Prostorije nove džamije u Seattle-u tog dana su bile pune i na licima svih oslikavala se ista bol. Bol koju ne liječi vrijeme. Što starija, sve jača. Šesnaestogodišnja genocidna bolna rana povezala je Bošnjake države Washington u zajedničkoj borbi da se genocid počinjen u BiH nikad ne zaboravi.
Tišinu prisutnih prekinuo je odijek Tekbira, kojima je imam u IZB Abdulah ef. Polovina otvorio program. Uz učenje tehvida izvedene su prigodne ilahije i recitali koji su budili sijećanja na žrtve genocida, šehide…

Prisutnima su se obratili imam ef. Polovina i predsjednik IZBW gospodin Sejfić koji su prigodnim sažetim govorom istakli jedinstvenu poruku: DA SE NIKAD NE ZABORAVI!
Kako su preživjeli srebreničku golgotu ispričali su ovdašnji sugrađani a danas učenik srednje škole Bećar Hodžić, koji je imao samo godinu dana kada je njegov grad postao krvava mrlja na savijesti UN.
Smijenjivali su se govornici a najviše pažnje privukli su mladi visoko obrazovani Bošnjaci WA. Zlatka Velagić je prelistavajuci historiju pronašla i prezentirala podatke koji potvrđuju da je genocid nad Bosnjacima počinjen planski. Ilvana Muratović se osvrnula na temu žena žrtva rata i dala uvijerljive podatke o tome, dok je Mirza Velagić pojasnio
koliko je važno da se Rezolucija o genocidu usvoji u državi Washington, i ovom prilikom je zamolio prisutne da potpišu peticiju.



Malo ko je od prisutnih ostao a da mu 6eza nije obuzela tijelo slušajuci ilahiju: "Nemoj žalit suzama" u izvođenju dijevojčice Lajle Jamil i njeznog specifične boje glasa.
Poruku šesnaeste godišnjice genocida prenijela je i mlada dijevojka Dženita Goletić, koja nije mogla sakriti emocije dok je govorila svoju poemu. Jecaj i suze ove mlade dijevojke su dokaz da se genocid učinjen nad Bošnjacima neće nikada zaboraviti!
Nakon male pauze prisutni su imali priliku da pogledaju film “Rezolucija 819”.
U ponedeljak 11. jula u bošnjačkoj džamiji u Seattle-u je proučen Jasin pred dušu žrtvama genocida. Veliki značaj ove noći je u tome što su Jasin sehidima učili mladići i dijevojke ovog grada koji će poruku "Never Forget" nositi u budućnost. (Fahra Kurdija)



Dani Srebrenice u Minhenu 2011



Vrijedni aktivisti Islamske zajednice džemata „Fedžr“ iz Minhena i ove godine su pokazali visoki stepen svijesti i odgovornosti spram svemu onome što nam se dogodilo i dešavalo tokom genocidne agresije u domovini BiH. Naime u znak sjećanja na počinjeni genocid u Srebrenici pod motom " Nikad nezaboravi Srebrenicu" u Minhenu su se 10.07.2011 organizirale tri različite i veoma uspješne manifestacije.


Minhenski imami na Maršu mira kroz grad

Duga kolona

Prva komemorativna manifestacija je započeta na minhenskom trgu Stachus-u gdje su već u 13:00h postavili info-stolovi sa raznim propagandnim materijalom i tom prilikom su se prisutni prolaznici obavještavali o onom što se desilo ne tako davno u Srebrenici. Prolaznici su usputno dobijali i brošure sa informacija historijskog prikaza genocida u Srebrenici kao i svjedočenjima preživjelih o onome šta se dešavalo u Potočarima. Veliko interesovanje prisutnih prolaznika učinilo je da se za tri sahata podijelilo više hiljada letaka.

Sljedeća komemorativna manifestacija počela je u 16:00h kada je kolona od 1500 svjesnih Bošnjaka krenula na mirnu šetnju centralnim ulicama Minhena. Zaista je bio ponos gledati kolonu dužu od više stotina metera kako mirno s ponosom visoko uzdignutih zastava i bajraka te raznih transparenata korača ulicama glavnog bavarskog grada podsjećujući sve ljude na strašni i sramni Genocid koji se počinio u srcu Evrope. Mirna šetnja je prošla dostojanstveno. Nakon jedno ipo sahatne šetnje na mjestu predviđenom za završetak ove komemorativne manifestacije, prisutnima se obratio Izet ef. Bibić koji se zahvalio Bošnjacima što su i ove godine sačuvali Srebrenicu od zaborava i tako pokazali svoju svijest, da znamo ko smo i šta smo. A Srebrenica je najbolji test svijesti našeg identiteta. Isto tako ef. Bibić se zahvalio organima reda grada Minhena koji su bili tokom cijele šetnje veoma kooperativni i profesionalni.

Na mirnoj šetnji pored Bošnjaka bili su prisutna i naša braća Turci. Na čelu kolone stajali su imami Islamskih zajednica Bavarske. Izet ef. Bibić, Zehrudin ef. Junuzović, Nusret ef. Hodžić, Mirzet ef. Džafić, Džemil ef. Preljević kao i hafiz Benjamin ef. Idriz.

Treća manifestacija, komemorativni skup upriličen je u prostorijama EineWeltHaus-a s početkom u 19:00h. U prepunoj sali pridsutnima se otvarajući skup obratio konzul BiH gospodin Sidik Spahić, koji je u obraćanju naglasio važnost da se nezaboravi genocid. Konzul Spahić je također ukazao na neke uzroke koje mogu navesti čovjeka da počini nešto što je najstrašnije a to je genocid. Nakon obraćanja konzula Sidika Spahića prikazan je dokumentarni film "Rememeber Srebrenica" koji nije ostavio skoro nikog u sali a da nije pustio suzu.

Nakon ilahije "Šehidi" u izvedbi člana hora "Fedžr" Mirze Livakovića (koji je od suza nije mogao privesti kraju) obratio se Izet ef. Bibić. Tom prilikom je ef. Babić u veoma emotivnom tonu naglasio važnost Srebrenice za sve nas kao i put koji moramo koračati nakon Srebrenice. "Nesmijemo ići putem mržnje i pored emocija koje nas navode na to, nesmijemo jer mržnja je bolest, nesmijemo jer mi nismo četnici, nas naše majke nisu učile da ubijamo već su nas naše majke i naša vjera učili da volimo. Isto tako nesmijemo koračati putem zaborava, jer bi to značilo najavu novog genocida i zato nek svi znaju nikada nećemo zaboraviti ono što se desilo u Potočarima 11.jula 1995., kao i cijeloj BiH, Sandžaku..." .
Na kraju je proučena dova za sve šehide Srebrenice i BiH.
Glvana poruka svih komemorativnih manifestacija je bila: "Da se nikada i nikom neponovi Srebrenica".
Takodjer aktivisti Islamske zajednice džemata “Fedžr“ su tokom prvih deset dana mjeseca jula sakupljali potpise za peticiju "Usvajanje rezolucije o Srebrenici" koju će preko Ambasade BiH proslijediti Vijeću ministara BiH tražeći od njih da konačno usvoje Rezoluciju o Srebrenici. Nelogično je da ona država u kojoj se desio genocid neprizna taj genocid. Tokom akcije prikupljeno je hiljadu potpisa. (Emir B., info media Džemat “Fedžr“ Minhen)


Srebrenica kuca u srcu Luksemburga



Ove godine (2011.) obilježava se 16. godišnjica genocida u Srebrenici. Neki se nadali, a isti ti se zasigurno i dalje nadaju, da će vrijeme učiniti svoje pa će Bošnjaci zaboraviti ovaj zadnji genocid kao što su umalo zaboravili onih 9 prijašnih. Paradoks je da se vrijeme okrenulo protiv egzekutora genocida; pa je sa svakom godinom, broj komemoracija i drugih prigodnih aktivnosti povodom Dana sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici sve veći, a odaziv na iste sve masovniji. Takvo stanje je i u Luksemburgu; gdje je kao što je i najavljeno, u organizacjii 19 udruženja i džemata koja okupljaju uglavnom Bošnjake održana prigodna komemoracija na kojoj se odazvalo preko 400 gostiju.

Program je bio sažet i vrlo kvalitetan. Otpočeo je prelijepim učenjem ajeta iz sure Sazviježđa (Burudž), koji upravo govore o zločincima i razlozima koji ih motivišu na putu izvršenja zločina. Čitanje prijevoda značenja ajeta: „A svetili su im se samo zato što su u Allaha, Silnoga i Hvale dostojnog, vjerovali“ - utjecalo je na prisutne tako da su gotovo pomislili da je isti povodom Srebrenice objavljen. Nakon toga je ženski hor proučio par ilahija. Zatim je uslijedila pauza od 30 minuta, koja je iskorištena i kako bi se komemoraciji priključili i luksemburški zvaničnici, među kojima se nalazio i predsjednik Opštine Sanem, u kojoj se održavala manifestacija, a koji se nešto kasnije i obratio prisutnim gostima. S intoniranjem himne Luksemburga i Bosne i Hercegovine otpočeo je kulturni dio programa. Prisutnima se kratkim govorom obratio predsjednik Odbora za obilježavanje Dana sjećanja na genocid u Srebrenici – Mugdin Halilović. Uslijedila je horska izvedba Srebreničkog inferna od uvaženog bošnjačkog pjesnika – Džemaludina Latića, da bi se nastavilo s kratkom intrumentalnom izvedbom Vanie i Gavrila Lecuita, s čim je označeno i prvo aktivno učešće Luksemburaca u programu obilježavanja Dana Srebrenice u Luksemburgu. Nakon toga, recitovana je poema „Kosti su neuništive“, poznatog sandžačkog, tj. bošnjačkog pjesnika – Fehima Kajevića. Zatim je prikazan dirljivi video spot „Srebrenica“ u realizaciji renomirane bošnjačke umjetnice Alme Ferović. Skup je okončan nastupanjem živog svjedoka srebreničke tragedije – Nijaza Mašića, koji je sa prisutnima podijelio detalje i sjećanja iz dana kada je Srebrenica bila najveća ljudska klaonica na Planeti.



Da biste i vi uvaženi čitaoci imali što bolji uvid u sam tok komemoracije, pobrinula se novoosnovana medijska sekcija „i-media Productions“ omladinskog bošnjačkog udruženja u Luksemburgu - „Unije mladih aktivista“, koja je okom kamere propratila cijeli skup i za vas izdvojila najzanimljivije detalje, koje možete pogledati pri dnu ovog priloga.

Sjećanje na žrtve Srebrenice sve jače kuca u našim srcima. Ove godine smo komemoraciju obilježili sa saznanjem da Ratko Mladić izigrava budalu u Hagu, a sljedeću komemoraciju ćemo dočekati, ubijeđen sam, s viješću da je Luksemburški parlament usvojio Rezoluciju o Srebrenici. (Muhamed Ćeman)


Udruženje građana općine Prijedor iz Chicago-a
Šesnaestogodišnjica srebreničkog genocida


Srebrenica

Prijedor

Highland Park
U organizaciji Udruženja građana općine Prijedor iz Chicago-a, protekle subote, 9.jula, upriličena je komemoracija povodom šesnaeste godišnjice genocida nad Bošnjacima u Srebrenici. U tužnom ambijentu prekrasnog Kulturnog centra gradića Highland Park, nedaleko od Chicago-a, posjetioci su imali priliku prisustvovati prezentaciji o genocidu u Srebrenici, kao i muzičko djelo napisano specijalno za ovu priliku u izvođenju studentskog gudačkog kvarteta. U sklopu komemoracije upriličen je i okrugli sto na temu: “Genocid u Srebrenici i na području prijedorske općine u vremenu srpsko-crnogorske agresiji na Bosnu i Hercegovinu “.
Obzirom da se većina gostiju, po prvi put susretala sa ovakvom tematikom vezanom za stradanja Bošnjaka 90-tih godina prošlog stoljeća, interesovanje je bilo iznad očekivanog, dok su izlaganja bila često prekidana zbog mnogobrojnih pitanja prisutnih, prisutnih, većinom studenata sa obližnjih američkih univerziteta, koji su se živo interesovali za skoro svaki detalj vezan za srebrenički genocid.
Nakon prezentacije uslijedilo je i izvođenje muzičkog djela “Srebrenica” studentskog gudačkog kvarteta koje je popraćeno sa velikom pažnjom, obzirom da se većim dijelom oslanja na sevdah odnosno bosanskohercegovačko unikatno muzičko nasljeđe.
Što se internacionalnog okruglog stola tiče izdvojili bi detalj koji je privukao najviše pozornosti. Naime, učesnike je osobito zanimalo zašto se masovni zločini ili tzv. etničko čišćenje u Prijedoru ne naziva genocidom kao na primjeru Srebrenice? Obzirom na količinu zla nanesenog nesrpskom stanovništvu grada Prijedora kao i šireg područja tog grada, kao i činjenici da je na području prijedorske općine postojalo preko 50 srpskih koncentracijskih logora u kojima su počinjeni najgnusniji masovni zločini nad više hiljada Prijedorčana, onda je logično da su to nesporivi segnemnti genocida.
Odgovor je uslijedio da je to upravo i poenta djelovanja čikaškog Udruženja građana općine Prijedor. U sklopu okruglog stola učesnike smo upoznali sa nedavnim osnivanjem Bosansko-herecegovačko američke organizacije za istrazivanje i dokazivanje genocida na području prijedorske općine.
Ovakva organizacija / institut okupiće prvenstveno mlade kulturne i naučne djelatnike kao i prijedorčane u SAD, BiH, ali i diljem svijeta, čiji su roditelji, a u većini slučajeva i oni sami, direktno žrtve genocida kao i stalno prisutnih negativnih pojava izazvanih post-ratnim traumama.
Udruženje građana općine Prijedor iz Chicago-a je već ranije, saslušalo i usvojilo prijedloge svojih sugrađana za željom za osnivanjem jednog ovakvog instituta širokog spektra djelovanja, koji neće promicati samo ideje pojedinaca robujući njihovim privatnim ambicijama, nego će biti rasadnik elite, čitave jedne generacije koja će tematici genocida u BiH, prilaziti iz jedne nove modernije naučno-istrazivačke perspektive. A da je početak sjajan govori i činjenica da imamo predstavništva i volontere u nekoliko svjetskih centara poput Londona, Sydney-a, Beča ali i Prijedora. Također vezano za sam grad Prijedor želimo istaći da je u toku osnivanje Internacionalnog centra za multikulturalnu suradnju, što je nastavak naših ranijih aktivnosti na polju kulturne suradnje SAD i BiH. Naši suradnici volonteri se ovih dana nalaze na “Maršu mira”, jedinstvenoj komemorativnoj manifestaciji u pomen žrtavama srebreničkog genocida, tako da su nam se i obratili putem video linka direktno sa lica mjesta.
U okviru okruglog stola također je od strane UG općine Prijedor, i novoosnovanog Instituta za istraživanje genocida u prijedorskoj općini, pokrenuta inicijativa da se gradu Srebrenici posveti znatno više pažnje u toku cijele godine a ne samo ovih par dana ili jedan dan u godini, kako bi se animirala internacionalna javnost u cilju pronalaženja načina pomoći ovom gradiću čiji žitelji žive na ivici egzistencije.
Odgovornost za genocid u Srebrenici, Prijedoru i inim gradovima BiH leži prvenstveno na Srbiji, Genocidnoj tvorevini i Crnoj Gori. Onoga momenta kada narod Srbije i RS shvati da su zločini činjeni isključivo u njihovo ime, to će biti već veliki dio pređenog puta ka pomirenju.
Također poruka ove komemoracije bi bila i ta da američka kao i međunarodna javnost nema pravo zatvarati oči pred stravičnim masovnim zločinima počinjenim u Bosni i Hercegovini i nema pravo šutjeti na negiranje genocida, veličanju ratnih zločina i onih koji su to počinili. (Autor: Samir Hadžalić)


Španija:


Srebrenica nikad više! Sloboda za Divjaka!

Sjećanje na žrtve Srebrenice obilježeno je u ponedjeljak navečer i na trgu Sant Jaume u Barceloni.
Na manifestaciji su pročitane poruke jedne majke iz Srebrenice, generala Jovana Divjaka, kao i nekih katalonskih nevladinih organizacija. Građanke i građani Barcelone su željeli paljenjem svijeća stati u odbranu demokratskih vrijednosti, na simboličan način, te odati počast ubijenim.

Na skupu je još jednom data podrška i zatraženo oslobađanje Jovana Divjaka. On je u svojoj poruci zahvalio građanima Barcelone i Katalonije što se prisjećaju najvećeg genocida u Evropi poslije Drugog svjetskog rata, nad Bošnjacima, muslimanima u Srebrenici, naglašavajući da istinu o Srebrenici negiraju srpski nacionalšovinisti.

"Ponosan sam što u okviru odavanja počasti žrtvama genocida u Srebrenici pominjete moje ime i zahtjev da me austrijske vlasti u što kraćem roku vrate u Sarajevo. Hvala vam! Molim vas također da u moje ime zapalite svijeću u znak počasti za žrtve genocida u Srebrenici, a i sve druge žrtve diljem svijeta" napisao je general u pismu koje je potpisao sa Jovan Divjak, Bosanac.


Gradonačelnik Grand Rapidsa, već sedmu godinu za redom izdaje proglas za Dan sjećanja na Srebrenicu i Sedmicu počasti Bosni i Hercegovini

Častan potez: George K. Heartwell, gradonačelnik Grand Rapidsa
Gradonačelnik grada Grand Rapidsa u Michiganu, drugom gradu po veličini u državi Michigan, već sedmu godinu za redom izdaje proglas za Dan sjećanja na Srebrenicu i Sedmicu počasti Bosni i Hercegovini. U Grand Rapidsu živi veliki broj Bošnjaka, koji su preživjeli agresiju i genocid. Predsjednik Koordinacije Kongresa Bošnjaka Sjeverne Amerike za Michigan mr. Kemal Hamulić, se u ime Bošnjaka Grand Rapidsa i zahvalio gradonačelniku Heartwellu riječima: “Ovim proglasima se grad podsjeća svih onih koji su stradali kao rezultat agresije na BiH, te se dodatno pokazuje podrška Bošnjacima, koji su preživjeli agresiju i genocid a koji su u Grand Rapidsu našli novi dom".

Proglas gradonačelnika grada Grand Rapids, u američkoj saveznoj državi Michigan:
DAJE SE NA ZNANJE, 11. jula 2011. godine se komemorativno obilježava šesnaesta godišnjica srebreničkog genocida u kojem je najmanje 8,327 nevinih bošnjačkih civila ubijeno i 30,000 ih je protjerano iz svojih domova u najgorem zločinu protiv civila u Europi od Holokausta; i

DAJE SE NA ZNANJE, ova godišnjica povećava spoznaju o tragičnom stradanju Bošnjaka i počasno se podsjeća preko 100,000 civila onih koji su poginuli kao rezultat politike etničkog čišćenja i agresije na cijelom teritoriju države Bosne i Hercegovine; i

DAJE SE NA ZNANJE, da je Kongres Bošnjaka Sjeverne Amerike krovna organizacija koja predstavlja Bošnjake u SAD i Kanadi koja je zatražila ovaj proglas; i
DAJE SE NA ZNANJE, ovim grad Grand Rapids priznaje važnost ovog događaja kako bi se došlo do pravednog okončanja za sve građanje BiH kroz istinu i pravdu; i

SADA I OVIM PUTEM, George K. Heartwell, ovom proklamacijom objavljujem dan 11. jul 2011. kao
Dan sjećanja na Srebrenicu kao i sedmicu počasti Bosni i Hercegovini u gradu Grand Rapidsu te ovim povodom pozivam sve građane da rade skupa kako bi se okončao krug nasilja i da promoviraju zajednički suživot za sve. Stoji u proklamaciji koja je potpisana od strane gradonačelnika Grand Rapidsa časnog George K. Heartwell, Michigan, 11. jul 2011.



Na Floridi usvojene dvije Proklamacije povodom 11.jula / Dana Genocida


Aktivnostima Kongres Bošnjaka Sjeverne Amerike, odnosno koordinacije na Floridi usvojene su dvije Proklamacije povodom 11.jula 2011.godine.
Naime u Pinellas Parku (FL) odnosno gradonačelnik grada, gospodin William F. Mischler je odao počast Srebereničkim žrtvama genocida i usvojio i potpisao Proklamaciju pod nazivom "Srebrenički dan sjećanja" ("Srebrenica Remembrance Day").

U subotu 9.jula u bošnjackom Mesdžidu u Pinellas Park, održan je Tevhid za šehide Srebrenice u organizaciji Koordinacije Kongresa Bošnjaka Sjeverne Amerike - Florida a član UO KKBSA FL gospođica Zibija Čavćić se obratila prisutnim i usvojenu Proklamaciju uručila imamu Jasminu Latifoviću.
U Centralnoj Floridi (Orlando) već drugu godinu za redom gradonačelnik grada gospodin Boddy Dyer je potpisao Proklamaciju i odao počast Srebrenickim zrtvama genocida. Također gradonačelnik Dyer je potpisao Proklamaciju pod nazivom "Srebrenički dan sjećanja" ("Srebrenica Remembrance Day"). kao i sedmicu od 11-16.jula proglasio "Bosnia and Herzegovina Tribute Week". Ova Proklamacija je uručena predsjedniku KKBSA Florida, mr. Amiru Makareviću.

Mr. Amir Makarević, predsjednik UO KKBSA FL i član UO KBSA je za Bošnjaci.Net istakao: "Ovakvim i sličnim projektima kada je dijaspora u pitanju, možemo sačuvati istinu i dokaze koji si se za vrijeme genocidne agresije zbili na području naše domovine Bosne i Hercegovine u periodu od 1992. do 1995.godine, a to i jeste jedan od primarnih ciljeva KBSA i KKBSA Florida", zaključio je mr. Makarević.






Gradonačelnik grada Charlotte odao je počast žrtvama genocida u Srebrenici


Gradonačelnik grada Charlotte, u saveznoj državi North Carolina, Anthony R. Foxx odao je počast žrtvama genocida u Srebrenici izdavanjem proglasa o genocidu u Srebrenici za dan 11. juli. 2011. na godišnjicu kad je više od 8.000 bošnjačkih civila brutalno ubijeno od strane srpskih agresorskih snaga na čelu s nedavno uhapšenim ratnim zločincom generalom Ratkom Mladićem.

U proglasu, gradonačelnik Foxx je odao priznanje Bošnjacima koji žive u Charlotte-i, najvećem gradu u državi North Carolina, koji su uspješno integrirani u raznoliku zajednicu Charlotte. Nadalje, on navodi da 16. godisnjica od genodica “podiže svijest o tragičnim patnjama bosnjačkog naroda i poštuje i pamti one koji su ubijeni kao posljedica politike etničkog čišćenja i genocida”. Gradonačelnik Foxx je time proglasio 11. juli. 2011 kao Dan sjećanja na Srebrenicu i sedmicu 11. jula. 2011 kao Sedmica Počasti Bosni i Hercegovini.

U ime bošnjačkih familija koje žive u državi North Carolina i u ime Kongresa Bošnjaka Sjeverne Amerike, Hamdija Čustović, glasnogovornik KBSA i predsjednik koordinacije za državu North Carolina, uputio je pismo gradonačelniku Foxx u kojem je zahvalio gradonačelniku i gradu Charlotte za velikodušnost prema bošnjačkoj zajednici i sjećanju na žrtve genocida u BiH, stoji u saopćenju KBSA koje je potpisao glasnogovornik Hamdija Čustović.




Nećemo dozvoliti da se negira genocid u Srebrenici i BiH


Najstarija bošnjačka organizacija u Americi BACA sa sjedištem u Nortbroku bila je domaćin komemorativnog obilježavanja Dani sjećanja na genocide u Srebrenici i BiH . U tu svrhu ICC i Ženska Grupa BACA organizovali su Tevhid povodom 16.godišnjice genocida u Srebrenici, i u ime svih žrtava u toku agresije 92-95. Uvaženi imam ef. Mujezinović je proučio Tevhid za sve žrtve genocida u BiH. Tevhidu je prisustvovao Generalni konzul BiH u Chicagu gospodin Eldin Kajević, kao i brojne džematlije.

U ime organizatora akademiju povodom sjećanja na Dane genocida u BiH otvorio je predsjednik BACA Mesud Kulauzović, zahavljujući se svima koji su došli, dok je uvaženi ef. Mujezinović pozvao sve prisutne da prouče Fatihu za sve žrtve genocida.

Nakon toga je godvorila Sanja Drnovšek–Seferović, direktor Bosansko-američkog Institita za izučavanje i edukaciju genocida sa sjedištem u Chicagu. U svom obraćnju gospođa Drnovšek–Seferović je istakla o važnosti ovog momenta i da se ova tradicija mora nastaviti u ime svih prognanih i žrtava koji nije mali broj. Također je istakla da zajedničkim snagama IRGC, BAGI i KBSA su zaustavili negatora genocida Trifkovića i da će i dalje raditi na tome. Istina je jedna, genocid se desio i to nitko ne može izbdrisati. U to ime ispred Amerike i BiH gospodja Drnovsek-Seferović odlazi na svjetski naučni skup o genocide koji se održava u Argentini.

Ovih dana KBSA (IL) i BAGI su odlučili da realizuju ideju o raspisivanju Konkursa za najbolju priču o genocidu u BiH. Ustanoviće se fond za nagrade i konkurs će biti javan. O zlocinu i genocidu trebaju da znaju svi i jedini način je da educiramo mlade generacije o tome kroz ovakve aktivnosti. Ovo je samo jedna od mnogobrojnih akcija koje planiramo da napravimo zajedno. Godpođa Drnovšek –Seferović je također istakla da njenim izborom za člana Komisije za Genocid na nivou američke savezne Illinois je veliko priznanje za naš Institut i za cijelu bošnjačku zajedicu, jer naš glas treba da se čuje na svim nivoima kada je u pitanju nepravda koja je učinjena nama Bošnjacima.

Nakon toga je prikazan “Sebrenički Inferno” u obradi Ibrice Jusića, autora poeme Džemaludina Latića i Ženskog hora iz Zenice. Bila je to dobra visuelna Iimuzicka obrada na temu Srebrenickog genocida koja nas je vratila u dane koje nikada necemo zaboraviti.

Nakon završetka “Srebeničkog inferna” ispred KBSA govorio je podpredsjednik KBSA mr. Ferid Sefer. U koji je istakao da se genocid desio u cijeloj Bosni i Hercegovini, i da svi oni koji su pobijeni, silovani, psihički maltretirani su žrtve genocida koji se desio od Bosankog Novog, Prijedora, Bosanske Dubice, Kostajnice, Banjaluke, Prijedora, Foče, Bjeljine, Doboja, Trebinja, Mostara, Sarajeva, Žepe, Zvornika, Višegrada…. Danas je drugo vrijeme i nastoji se žrtva izjednačiti sa zločincima. Mi u KBSA to nećemo dozvoliti i tim negatorima genocida Trikovića, Trifunovića, Ivaniiševića, Ćosica …to nećemo dozvoliti, jer istina je na našoj strani i to ne može nitko promijeniti. Osnovali smo institute da na osnovu iskaza svjedoka naučno obradimo sve zločine koji su se desili nad bošnjačkom narodom i ovo je samo početak, to je permanentan posao i trebamo suradnju sa svima, jer je to državni dugoročni projekat na kojemu ne smijemo posustati.

Član UO KBSA Dževad Burić je pozvao sve da se pridruže akciji koju vodimo i da daju iskaze i podignu optužnicu protiv RS za odštetu koju smo kao Bošnjaci doživjeli tokom agresije Srbije, Crne Gore i RS. Ovih dana ćemo objaviti na webu Chicagoraja kako to treba uraditi. Mi ćemo se iz KBSA potruditi da pružimo pomoć svima oko ovoga projekta.

Na kraju se obratio predsjednik BACA Mesud Kulauzović koji je pozvao sve na malu zakusku koju su organizovali džematlije i na nastavak diskusije o projektima koje smo započeli zahvaljujići se svima koj su pomogli u oragnizvanju ove manifestacije. (Chicagoraja)

VRH



Ostali prilozi:
» GENERAL MEHMED ALAGIĆ – SMRT OD NEPRAVDE
B.net | 07. March 2024 14:06
» IZLET DJECE IZ MEKTEBA HIDAJE U POSJETI DŽAMIJI U PENZBERGU
Damir ef. Babajić | 28. February 2024 16:04
» SEDMOGODIŠNJI MAHIR JEDINI ĐAK U SELU PETROVIĆI KOD OLOVA
Anadolu Agency (AA) | 24. February 2024 12:40
Ostali prilozi istog autora:
» ANELA FETIĆ: USPOMENE
13. March 2024 13:12
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EsmirBasic2312.jpg
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
RancSalihSabovic.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
Bos-Eng-pasanbegovic.gif
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
sehidska_dzamija_plav140x80.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif