Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Islamske teme


Prof. dr. Enver Kazaz u emisiji „Direktno“ na TV1
OBAVEZA MINISTRA JE DA UVEDE ALTERNATIVNI PREDMET I DA OMOGUĆI KRITERIJ IZBORNOSTI
Procitaj komentar

Autor: Bošnjaci.Net
Objavljeno: 19. May 2011. 08:05:24

KAZAS: „Ako je zakon propisao izbornost predmeta, onda moram reći da po vladajućim zakonskim normama vjeronauka mora biti ocjenjivana. To znači da je odluka gospodina Suljagića direktno osporila pozitivne zakonske propise. Drugo, ta je odluka pomalo komesarska. Naime, bez ozbilje društvene rasprave, bez konsultacija sa strukom, bez uvažavanja stavova vjerskih zajednica, Suljagić donosi odluku koja je podigla veliku prašinu.“
U sinoćnoj emisiji (17.05.2011.) "Direktno" na TV1 sa Adisom Ruždić na temu "Protjerivanje vjeronauke iz škola: "za i protiv" - posljedice jedne političke odluke" - govorili su: monsinjor Petar Jukić - pročelnik Katehetskog ureda Vrhbosanske nadbiskupije, Ahmet Alibašić - profesor na Fakultetu islamskih nauka, profesor Enver Kazaz sa Filozofskog fakulteta i Vera Jovanović, predsjednica Helsinškog komiteta za ljudska prava.

Navodeći da, s obzirom na trenutne zakonske norme, vjeronauka mora biti ocjenjivana, profesor Kazaz je istakao sljedeće:

„Ako je zakon propisao izbornost predmeta, onda moram reći da po vladajućim zakonskim normama vjeronauka mora biti ocjenjivana. To znači da je odluka gospodina Suljagića direktno osporila pozitivne zakonske propise. Drugo, ta je odluka pomalo komesarska. Naime, bez ozbilje društvene rasprave, bez konsultacija sa strukom, bez uvažavanja stavova vjerskih zajednica, Suljagić donosi odluku koja je podigla veliku prašinu.“

Profesor dalje navodeći kako ta odluka sad direktno diskriminira djecu iz Sarajevskog kantona u odnosu, naprimjer, djecu iz Zeničko dobojskog kantona, ističe kako je ministrov argument koji on iznosi užasavajući. „On iznosi argument koji pretpostavlja da sva djeca dobijaju peticu iz vjeronauke, što nije tačno, pri čemu se implicitno za korupciju optužuju vjeroučitelji i vjeroučiteljice i onda dobijate predstavu da su ti ljudi izvršili mentalnu korupciju nad djecom, da im omogućuju bolji prosjek ocjena i tako dalje. Situaicja na terenu je potpuno drugačija. Dakle, trebalo je da razmisli ozbiljnije. Treća dimenzija te odluke je u ovome: ministar ima puno prečeg posla – naš obrazovni sistem je u katastrofalnom stanju i ja mu evo predlažem neka ukine socijalnu diskriminaciju u školama! Naime, ako analizirate način na koji kantoni izdvajaju novac u škole onda ćete vidjeti da djeca, naprimjer, u Sarajevu i djeca, naprimjer, u Goraždu nisu u istoj poziciji - da kabineti su različito opremljeni.“

Nakon upita voditeljice - da trenutno ne postoje zakonski propisi da li on smatra da vjeronauka treba biti ravnopravna sa ostalim predmetima, profesor Kazaz je odgovorio da je obaveza ministarstva da uvede alternativni predmet i da omogući kriterij izbornosti. „Pitanje je zašto država nije realizirala ono što joj zakon nalaže. To je najozbiljnije pitanje. I evo ministru pitanje: zašto ministar nije pokrenuo inicijativu za mogućnost izbornosti, odnosno alternative?! Ima još jedan problem s ovim: vjeronauka je po mome mišljenju sa stajališta pedagogije neizmjerljiva. Ja mislim da pedagoški stručno gledano vjeronauka ne bi trebala da se ocjenjuje.“ - rekao je on.

Ovdje je reagovao profesor Alibašić naglasivši u vezi spomenutog pedagoškog stava, da se i ministar poziva na to, mada znamo da nije konsultirao stručne službe. „Možda je to tako profesore Kazaz“, rekao je Alibašić, „ali onda bismo i mi na Fakultetu isklamskih nauka, također, trebali prestati se ocjenjivati!“

Profesor Alibašić je još istakao da u ovome trenutku smatra da vjeronauka treba imati status kao i ostali premeti iz najmanje dva razloga:
„Prvi razlog je to što je u ovome trenutku zakonsko pravo – znači postigli smo konsenzus to je proščlo zakone i u ovome trenutku to je tako, možemo normalno da idemo u reviziju toga ako neko smatra da ima potrebe. Ali sve zainteresirane strane treba da budu involvirane.
Drugi razlog, koji je mnogo važniji, jeste taj što takvu vjeronauku, koja je ravnopravna sa ostalim predmetima podržava između 90 i 99% roditelja i djece u osnovnim školama i nešto manje u srednjim školama. Prema tome mislim da ovaj status ima svoje zakonsko uporište i svoju legitimnost!“

Vera Jovanović je kao argument zašto je Helsinški komitet podržao odluku ministra navela 4. stav člana 9. Okvirnog zakona o osnovnom i srednjem obrazovanju koji govori da učenici koji neće pohađati vjeronauku neće biti dovedeni u nepovoljan položaj. Naročito je to problem za manjinske grupe, istakla je ona, koje nisu u stanju da svojoj djeci priušte vjeronauku. To je za nas bila polazna tačka da podržimo ministra u njegovoj obavezi da primijeni sve obaveze člana 9. Okvirnog zakona. Na pitanje voditeljice da li bi možda bolje rješenje bilo da se uvede alternativni predmet za djecu koja ne žele pohađati vjeronauku, a kojih je očito manji broj, Vera je odgovara: „Da, sigurno da bi!“ Ona je potom navela primjer učenika koji za vrijeme vjeronauke, nemajući alternativni predmet, sjede i čekaju.

Voditeljica je primijetila da neocjenjivanjem učenika koji idu na vjeronauku, ovi koji ne idu na vjeronauku i dalje neće imati časove u to vrijeme nego će provoditi vrijeme negdje drugo, te upitala da li će ta odluka koju je donio ministar utjecati da oni budu ravnopravniji?!

Monsinjor Petar Jukić je rekao: „Gospođo Vera, vi se pozivate na član 9. stav 4. Okvirnog zakona. Vi ste to dobro pročitali, ali niste dobro protumačili. Ovdje je i ministrova greška što zakonske termine ne tumači onako kako oni stoje i što oni znače. Ovdje kad se spominje diskriminacija, ili podređeni položaj, znači da ta djeca koja ne upišu vjeronauku ne smiju biti ostavljena ulici u to vrijeme kada ostali imaju vjeronauku. Lijepo piše u zakonu da je škola dužna pobrinuti se da to vrijeme ispuni određenim sadržajima. Ako ne može odmah uvesti alternativni predmet, može ga ispuniti nekim korisnim sadržajima. To je onda odgovornost škole i minsitarstva ako to ne učine, a nije odgovornost vjerskih zajednica i crkava, a pogotovo ne učenika koji idu na vjeronauku. Dakle, ovdje se kaže školi i ministarstvu da tu djecu ne smiju dovesti u nepovoljan položaj. Oni su ovdje dovedeni u nepovoljan položaj i ja to priznajem. Ali, ko jekriv?! Je li sad zbog toga treba ukidati vjeronauku, ili treba učiniti ono što propisuje zakon. Zakon propisuje da se mora uvesti alternativni predmet!“ - naglasio je na kraju monsinjor Jukić - prenosi Udruženje vjeroučitelja Tuzlanskog kantona.

VRH



Ostali prilozi:
» PRVA BOŠNJAČKA DŽAMIJA U MINHENU
Damir ef. Babajić | 13. March 2024 18:56
Ostali prilozi istog autora:
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EsmirBasic2312.jpg
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
RancSalihSabovic.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
Bos-Eng-pasanbegovic.gif
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
sehidska_dzamija_plav140x80.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif