Suad KARAMUSTAFIĆ: Kako je moguće da zvanični Brisel kontaktira službeno sa Banja Lukom kao glavnim gradom jednog entiteta? Ovakvim ponašanjem službeni Brisel direktno je narušio suverenitet države Bosne i Hercegovine i zajedno sa vlastima Republike Srpske učestvuje u kršenju njezinog ustava. Prema Ustavu Bosne i Hercegovine nadležnost vanjskih poslova je u isključivoj ingerenciji države gdje su za vođenje vanjskih poslova odgovorni Predsjedništvo BiH i Ministarstvo vanjskih poslova BiH. |
Visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Valentin Inzko izjavio je u četvrtak 12. 05. 2011. godine, po povratku iz Sjedinjenih Američkih Država gdje je podnio izvještaj Vijeću Sigurnosti Ujedinjenih Nacja o stanju u Bosni i Hercegovini, da proteklih dana nije imao kontakata sa Banja Lukom, ali da zna da su se odvijali intenzivni kontakti između Brisela i Banja Luke!? Kako je moguće da zvanični Brisel kontaktira službeno sa Banja Lukom kao glavnim gradom jednog entiteta? Ovakvim ponašanjem službeni Brisel direktno je narušio suverenitet države Bosne i Hercegovine i zajedno sa vlastima Republike Srpske učestvuje u kršenju njezinog ustava. Prema Ustavu Bosne i Hercegovine nadležnost vanjskih poslova je u isključivoj ingerenciji države gdje su za vođenje vanjskih poslova odgovorni Predsjedništvo BiH i Ministarstvo vanjskih poslova BiH. Ovdje se radi o očitom kršenju Ustava jer su vlasti jednog entiteta počele da zvanično komuniciraju na međunarodnom nivou i, što je još gore, ta komunikacija je prihvaćena od strane najviših zvaničnika Evropske unije. Kada je bivši predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine dr. Haris Silajdžić podnio apelaciju Ustavnom sudu BiH gdje je istakao da je otvaranje kancelarija Vlade Republike Srpske u Briselu i drugim diplomatskim centrima protivustavno, ova apelacija je odbijena uz obrazloženje da otvaranjem ove kancelarije Vlada Republike Srpske nije ušla u nadležnosti Predsjedništva i Ministarstva vanjskih poslova BiH. Posljednji događaji veoma su jasna ilustracija da se Republike Srpske počela baviti vanjskom politikom i to, nažalost, na najvišem nivou. Visoka predstavnica EU za vanjsku politiku i sigurnost Catherine Ashton posjetila je u petak 13. 05. 2011. godine Banja
N KOSTIMA GENOCIDNE: Catherine Ashton i Milorad Dodik
|
Luku gdje se sastala sa predsjednikom republike Srpske Miloradom Dodikom i predsjednikom Narodne skupštine RS Igorom Radojičićem. Objasnila je da je doputovala kako bi pomogla rješavanju krize u BiH koja je nastala isključivo miješanjem Republike Srpske u nadležnosti Suda i Tužilaštva BiH. Tako je Evropska unija postupcima visoke predstavnice za vanjsku politiku i sigurnost, dozvolila vlastima RS-a da se umiješaju i u nadležnosti vođenja vanjske politike te pomaganjem u kršenju Ustava Bosne i Hercegovine krenula da rješava političku krizu u našoj zemlji nastalu upravo zbog takvih kršenja njenog ustava.
RS nije cjelovita teritorija
Prostorije u kojoj se Catherine Ashton sastala sa zvaničnicima Republike Srpske - svečana sala "Palate Republike" "ukrašavala" je velika mapu Republike Srpske kojom se također krši Ustav BiH jer je na toj mapi ucrtana entitetska linije kroz Brčko distrikt koja prema amandmanima na ustav BiH ne postoji. O praksi korištenja neustavnih mapa, koja se sprovodi u najvišim organima RS-a, govorio je i Inzko u svom izvještaju pred Vijećem sigurnosti UN-a.
Ashton poslušala Lajčaka?!
U čitavoj ovoj priči, najgoru ulogu ima Miroslav Lajčak koji je, dan nakon odluke Narodne skupštine Republike Srpske o raspisivanju referenduma o odlukama visokog predstavnika, u Briselu primio Milorada Dodika i Dragana Čovića. Da li je Catherine Ashton izmanipulisana od strane nekadašnjeg visokog predstavnika u BiH Lajičaka ili nije, to je u ovom momentu nebitno. Ono što je bitno je da se Evropska unije zadnjim potezima pridružila vlastima Republike Srpske u kršenju Ustava BiH time što je počela zvanično da komunicira sa dijelovima države koji prema ustavu nisu nadležni za vanjsku politiku.