Svi pripadnici Armije BiH, učesnici odbrambenooslobodilačkog rata 1992.-1995. godine, zaprepašteni su hapšenjem istaknutog pripadnika ABiH, generala Jovana Divjaka, izjavio je danas u Sarajevu Muhamed Šabanović, direktor Fondacije "Za istinu, pravdu i dostojanstvo", nakon vanrednog sastanka u povodu hapšenja generala Divjaka u Beču zbog događaja u Dobrovoljačkoj ulici 1992. godine.
- Zaprepašteni smo načinom na koji se dogodilo hapšenje te tražimo da se svi pravosudni organi BiH što prije uključe u oslobađanje našeg generala, kazao je Šabanović, prenoseći zajedničku izjavu nakon sastanka kome su prisustvovali predstavnici svih udruženja koja okupljaju boračku populaciju s područja Kantona Sarajevo, odnosno ratnog Prvog korpusa Armije BiH, kao i svih ratnih brigada ovog korpusa.
Izražena je puna osuda zvaničnih organa BiH, prije svega Ministarstva sigurnosi BiH i Ministarstva pravde BiH, jer su oni jedni od odgovornih budući da na pravi način nisu iskoristili mogućnosti koje su postojale nakon završetka slučaja Ejupa Ganića.
-Imali su veoma jasnu pravnu situaciju da se ovaj slučaj ne dogodi, kazao je Šabanović.
On je uputio zajedničku poruku svih učesnika današnjeg sastanka da je ovo "zadnji slučaj".
- Mi više nećemo dozvoliti da iko hapsi bilo koga. Mi jesmo na fonu mira, mi jesmo na fonu pomirenja, ali ne želimo da budemo taoci velikosrpskih interesa. Također, apsurd je da u situaciji kada je već nekoliko mjeseci u funkciji bezvizni režim, pripadnici ABiH se osjećaju kao u zatvoru u svojoj državi. To nećemo dozvoliti, naglasio je Šabanović.
Upitan da pojasni na koji način borci neće dozvoliti ponavljanje ovakvih slučajeva, kazao je da borci imaju potencijala i snage, a angažirani su i pravni timovi koji će izvršiti pritisak prema meritornim organima.
- Ovdje izgleda neko ne radi svoj posao. Imamo jasnu presudu Haškog tribunala u slučaju Dobrovoljačke ulice, imamo jasnu presudu londonskog suda u slučaju Ganić i mislim da ovdje neko treba da radi svoj posao, decidiran je Šabanović.