Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

AUSTRALIAN OPEN
Procitaj komentar

Autor: Sportsport.ba
Objavljeno: 30. January 2011. 07:01:17

Prije tri godine je slavio prvi put u Melbourneu, ovaj put je bio sjajan.U posljednja tri meča na turniru je sredio Berdycha, Federera i Murraya bez izgubljenog seta.Murray je opet stao kada je bilo najpotrebnije, u finalu. Poput boksera koji je već u prvoj rundi dobro uzdrman, Škot se vraćao, ali kada je trebao potegnuti, napasti, nije ga bilo. Novak je držao svoj ritam i uz malosreće mogao je meč završiti puno ranije.

Meč je ponudio ono što su oba tenisera najavljivala, osnovna linija je bila u prvom planu. Murray se mučio na početku, prvi svoj servis gem je dobio nakon pet izjednačenja. Manjih problema je imao Novak u narednom svom servis gemu, ali su obojica brzo ušla u očekivani ritam. Sve do desetog gema, kada Novak dolazi na 15/40.

Ovo je meč u kojem se takve prilike ne propuštaju, Novak je iskoristio prvu set loptu i nakon 59 minuta je poveo 1-0.Murray je bio nervozan u prvom setu, ispucao je svoj challenge upravo na toj set lopti. U tom prvom setu Murray je imao 44 posto prvog servisa, 45 posto realizacije drugog.Novak je napravio jednu neforsiranu pogrešku više, Murray je zapucao dvije duple. Nakon gubitka prvog seta Murray je stao.

Novak je već u drugom gemu drugog seta došao do break lopte, Murray se izvukao odličnim servisom, ali je ponovo morao spašavati svoj servis.Prvi je za par milimetara išao vani, na drugi je igrao drop shot, ali Novak zabio backhand za break.Naredni servis gem je Murray izgubio pet osvojenog poena. I dok se Murray mučio, Novak je igrao sve bolje, za 23 minute je došao do 5-0 i servisa za 2-0.

Nije iskoristio prvu set loptu na servis Murraya, a onda je morao spašavati tri break lopte na svoj, nije uspio.Gem kasnije je nova set lopta, Murray nije ubacio prvi servis, ovaj put Đoković nije propustio priliku da zaključi set.U drugom setu je Murray napravio 13 neforsiranih pogrešaka, Đoković samo šest, Škot je bio loš na drugom, mizernih 14 posto.

Murray je dobro krenuo u trećem setu, uzeo je servis Đokoviću odmah na startu, ali tu prednost nije mogao zadržati.Novak je uzvratio i onda je stigao najbolji gem u cijelom meču.Đoković je prvo imao 15/40 na servis Murraya koji se uporno spašavao, pet puta, šesti put je Novak prošao Murraya parelelom. Najbolji poen u meču.

Murray je uzvratio gem kasnije, vratio se u set, ali je nada da može nešto napraviti kratko trajala.U osmom gemu je Đoković napravio break, u devetom zaključio dvije najbolje sedmice u karijeri.

Podatak da je Đoković u finalu imao 18 break prilika i da je sedam puta uzeo servis Murrayu dovoljno govori o samom finalu. Ukupno je Murray napravio 47 neforsiranih pogrešaka, Đoković 14 manje, dok je Novak zabio 26 winnera, pet više od Murraya.Tokom cijelog meča se Murray mučio sa drugim servisom, na kraju je imao 31 posto realizacije drugog servisa.