Naslovna | Arhiva | Pretraga | Redakcija | O Bosnjaci.Net | Kontakt |
Bosniaks.Net
![]() |
||||||
![]() |
Kolumne
![]() Mediji i zločinci: Gdje prestaje logika, počinje Balkan „NEZAVISNE NOVINE“ DODIJELILE NAGRADU I FINANSIJERU KARADŽIĆEVIH POKOLJA
Naime, redakcija banjalučkih „Nezavisnih novina“, 06.decembra ove godine, Rajku Dukiću, direktoru kompanije "Boksit" iz Milića, dodijelila je nagradu za najboljeg privrednika, koju je preuzeo njegov sin Aleksandar. Gdje prestaje logika, počinje Balkan. Sama činjenica da Rajko Dukić nije došao u Banjaluku da lično primi ovu nagradu, kazuje da jedan od ključnih finansijear zločinačkih operacija Radovana Karadžića, ima veliku dozu straha i opreza od potencijalnog hapšenja za ratne zločine na području Birča i srednjeg Podrinja i da se odavno slobodno ne kreće Bosnom i Hercegovinom. Haški tribunal je mimoišao političke monstrume Maksimovića i Dukića, kao uostalom i desetine njima sličnih propagandista i finansijera najvećih zločina počinjenih u proteklom ratu. Možda oni, prema haškim sudskim kriterijima „nisu ratni zločinci“, ali da između njihovog političkog djelovanja i pokolja Bošnjaka u fočanskom, odnosno vlaseničko-zvorničko-bratunačkom kraju postoji čvrsta veza, u to nema nikakve sumnje. Nažalost, tragedija svakog rata je što mnogi heroji ostanu nepoznati, a mnogi zločinci i izdavači punomoći za zločine ostanu nekažnjeni.
Na mjesto prvog čovjeka „Boksita“ došao je još dok je ključnu riječ u BiH vodio pokojni Branko Mikulić, da bi već 1990. završio kao najveći finansijer SDS-a i bio nagrađen mjestom šefa Izvršnog odbora ove zločinačke stranke. Kao gazda jedne od najbogatijih firmi u bivšoj Jugoslaviji, Dukić je dobar dio sredstava ove firme uložio u projekat Karadžićevog „nestanka Muslimana“. Dukić je svoju prvu ozbiljniju operativnu akciju imao u noći 01. na 02. mart 1992. godine, kada je lično sa 10-tog sprata sarajevskog hotela „Holiday inn“, kao šef Kriznog štaba SDS-a komandovao sarajevskim barikadama koje su bile generalna proba opsade i napada na bh. prijestolnicu, na kojima su naoružani srpski teroristi sa čarapama na glavama blokirali veći dio Sarajeva, dan nakon Referenduma o suverenosti BiH. Bio je to početak gradnje „Kineskog zida pokolja nad Bošnjacima“. U jednom od presretnutih razgovora od 02.marta, Dukić izvještava Karadžića o toku same akcije totalne blokade Sarajeva. Razgovor teče ovako: Karadžić: Kakvo je stanje? Dukić: Ovaj, tu smo uglavnom svi na okupa ima nas puno. Pa mislimo da je dobra situacija. Vi znate da je jedan čovjek nastrad’o. Karadžić: Naš čovek u svatovima, je li tako? Dukić: Ne, ne na barikadi je pogin’o. Tu kod Pafalića. Karadžić: A zar i dole ima barikada? Dukić: Da, da, da. Sve je to presječeno, sve držimo. Sarajevo je u blokadi, kompletno. Karadžić: Odlično, dobro. Onda ćemo se sutra, ujutro ću ja opet zvati prije... Nema dileme da li je Rajko Dukić bio jedan od onih kojima je Radovan 1992. godine najviše vjerovao i definitivno, sa Jojom Tintorom bio je ključni navalni tandem finansiranja stranke i naoružavanja i logistike vojske. Dukić je početkom 1992. godine, bio politički prolaznik na privremenom radu u Sarajevu. Kao jedan od onih čija je riječ imala najveći uticaj na Karadžića, automatski je postao gospodar života i smrti na području Vlasenice, Milića, Zvornika, Šekovića, Bratunca, Srebrenice, Han Pijeska... Za samo dva mjeseca, Dukić je obavio operaciju etničkog čišćenja većeg dijela pobrojanih općina. Ostali Radovanovi povjerenici za srednje Podrinje, poput ratnog zločinca Miroslava Deronjića iz Bratunca, Gorana Zekića iz Srebrenice, ratnog zločinca Branka Grujića iz Zvornika, Miće Kraljevića i Zvonka Bajagića „Duge puške“ iz Vlasenice drhtali su postrojeni pred Dukićem. Znalo se da ono što naredi Rajko, kao da je lično naredio i Radovan. Radovan i Rajko su zajedno dezertirali od realnosti, moralnih životnih načela i ljudskosti, slijepo slušani i podržani od braće po zlu, prepoznavši odličan historijsko-politički momenat krenuli su u realizaciju jednog velikog projekta , decenijama osmišljavanog u beogradskoj akademskoj kuhinji zla. Tokom rata Karadžić je Dukića odlikovao Ordenom Nemanjića, jednim od najvećih ratnih priznanja u Republici Srpskoj.
Kada sam u subotu, 21.juna 2008.godine bio na dženazi 55 ubijenih Bošnjaka u selu Zaklopača, na magistralnom putu Vlasenica - Milići, od preživjelih Bošnjaka ovog sela sam čuo da kao glavnog naredbodavca zločina koji se desio 16.maja 1992.godine, tokom kojeg je za nepunih pola sata ubijeno oko 60 ljudi, bio upravo Rajko Dukić. Među ubijenim je bilo 15 djece, a većina ubijenih muškaraca su bili upravo njegovi radnici u „Boksitu“. Ubice su došle upravo iz Milića u desetak putničkih vozila. - Ja ti moj sine kažem da je Milenko Đurić Gorčin bio zadužen od Karadžićevog četnika Rajka Dukića, direktora “Boksita” iz Milića, da nas Muslimane drži pod kontrolom i onda da signal kad nas treba istrijebiti. Narod je vidio da je u okruženju i da bi se moglo slično desiti što i Bijeljini i Zvorniku. Bili smo se dogovorili da krenemo preko šume za Tuzlu, a taj Gorčin je ubijedio ljude da ne idu, da im je on garancija da ih niko neće dirati i tako ih ostavio da ih njegovi ovako pobiju u po bijela dana. Nije ga nigdje bilo kad su ubijali. Čak je on nagovorio ljude da predaju i ono malo lovačkog naoružanja što su imali - ispričao mi je tada jedan stariji dedo koji je izgubio veći dio članova svoje porodice u Zaklopači.
Za očekivati je da se trend dodjela postdejtonskih nagrada Karadžićevim najbližim saborcima nastavi, tako da više neće biti iznenađenje ako uskoro dobijemo haber da su nagrađeni i Momčilo Krajišnik, Biljana Plavšić, Joja Tintor, Momo Mandić, Mićo Stanišić, Aleksa Buha..., posthumno Nikola Koljević, Velibor Ostojić, Ilija Guzina, Risto Đogo... Čudilo bi me naše čuđenje, a porodice i preživjele žrtve genocida su već nekako naučile živjeti s' tim. Po povratku sa dženaze u Zaklopači, te junske noći 2008. godine, objavio sam na ovom sajtu tekst pod naslovom „Ko su dželati Zaklopače?“ Taj tekst je bio moja ulaznica, u priču okeanskih dubina o zločinima i zločincima i „natjerao me“ da napišem knjigu „Dželati naroda mog“ o najvećim ratnim zločincima nad Bošnjacima u periodu 1992-1995.g., o ljudima koji su se popeli na najveće kote zla. Knjiga je za kratko vrijeme doživjela veliki uspijeh u narodu. Do moje knjige je vjerovatno došao i Rajko Dukić, pa je odmah poslije njenog objavljivanja poslao jedno prilično oštro-prijeteće pismo u Sućesku kod Srebrenice, na adresu jednog mog imenjaka i prezimenjaka povratnika, za kojeg je mislio da je on taj autor knjige. Za ovaj slučaj saznao sam od rahmetli srebreničkog komandanta Zulfe Tursuna, kada smo snimali dokumentarni film „Daleko je Tuzla“. Rahmetli Tursun mi je tada ispričao „da je Rajko Avdi Huseinoviću iz Sućeske kod Srebrenice napisao da prestane sa istragama o njegovoj ratnoj prošlosti jer ako ne prestane, da on ima lijeka za to“, rekao sam tada Zulfi da prenese mom imenjaku i prezimenjaku da Rajku odgovori na pismo i da mu u njemu dostavi i moj broj telefona, te da mu napiše da prestane sa uznemiravanjem nedužnog povratnika u selo bošnjačkih stradalnika između Srebrenice i Milića. Znam da mu je moj adeš odgovorio, da li mu je poslao broj ne znam, ali Rajko Dukić mi se nikada nije javio. Možda će nakon ovog teksta. |