Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

TUNCERI I TANJEVIĆ ODVELI TURSKU U FINALE
Procitaj komentar

Autor: Sportsport.ba
Objavljeno: 12. September 2010. 01:09:30

Ponovo smo gledali veliku utakmicu koja je odlučena u posljednjoj sekundi. Turska je imala vodstvo od 2:0 i to je bilo sve do tri minute prije kraja kada je drugi put došla u vodstvo. Srbija je odigrala odličnu utakmicu, ali im je ovaj put sreča okrenula leđa za razliku od utakmica protiv Hrvatske i Španije.

U velikom dvoboju dva velika trenera pobjedu je odnio Bogdan Tanjević nad Dušanom Ivkovićem. Boša je četir sekund eprije kraja pozvao time out koji je donio pobjedu Turskoj, a junak meča bio je Kerem Tunceri, koji je tri minute prije kraja tricom donio Turskoj vodstvo, a četiri sekunde do kraja i položio za veliku pobjedi i slavlje preko 15. 000 navijača u Sinan Erdem Domu.

Hidayet Turkoglu je odigrao odličnu utakmicu, upisao je 16 poena, Omer Onan je dodao 14, Kerem Tunceri 12, ali je odlučio pobjednika u zadnjoj sekundi, isti broj poena je dodao i Ender Arslan. U redovima Srbije fenomenalna partija Miloša Teodosića (13 poena, 11 asistencija, 6 skokova), Marko Kešelj je postigao 18, a Nenad Krstić i Duško Savanović po 15 poena.

Poveli su Turci polaganjem Ersana Ilyasove i to je bilo jedino vodstvo domaće reprezentacije do pred kraj utakmice. Nakon toga su Srbi preuzeli kontrolu utakmice u svoje ruke i već na pola prve četvrtine su imali dvostruku prednost (12:6). Ivkovićevi igrači su igrali odličnu odbranu u nakon deset minuta su imali prednost od tri poena razlike (20:17).

Turci nisu imali riješenje za agresivnu odbranu Srba, a i ono poena što su postigli postizali su uglavnom na isteku napada. Pet minuta prije kraja prvog poluvremena Srbija je otišla na najveću prednost (33:25), trica ih je dobro služila, a Teodosić je odlično razigravao svoje suigrače. Na poluvrijeme Srbija odlazi sa sedam poena prednosti (42:35).

U nastavku utakmice ponovo se vodila velika borba između dva sjajna tima. Turci su u četvrtoj minuti nastavka uspjeli doći do poravnanja. Turkoglu i Onan su povezali dvije trice i rezultat je glasio 46:46, ali je onda na scenu stupio Miloš Teodosić. Prvo je pogodio tricu, a onda s dvije fantastične asistencije uposlio Krstića i Kešelja i rezultat je ponovo bio osam poena prednosti za Srbiju (54:46).

U finišu trećeg perioda su Turci nekako uspjeli doći u rezultatski egal i u posljednjih deset minuta ući sa samo tri poena zaostatka (63:60). Turci su imali priliku da izjednače kod 66:64, ali je onda Srbija ponovo pogodila dvije vezane trice i otišla na osam poena prednosti. Međutim, 3:19 do kraja Turska je tek drugi put na utakmici uspjela doći u vodstvo.

Kerem Tunceri se odvažio i pogodio tricu za vodstvo Turske 76:75, a Omer Onan pogađa dva slobodna za 78:75. Srbija je bila u velikim problemima, jer su Krstić, Perović i Veličković imali po četiri lične greške, a minutu kasnije četvrtu je zaradio i Miloš Teodosić.

Minutu do kraja utakmice Turska je ušla sa poenom prednosti (79:78), ali bez Ersana Ilyasove koji je zaradio petu ličnu grešku nakon prekršaja nad Krstićem. Pola minute do kraja Kešelj je pogodio dva slobodna i donio Srbiji vodstvo, ali u sljedećem napadu Erden vraća Turskoj vodstvo (81:80), a Srbija ostaje bez Krstića zbog pete lične greške.

Zadnjih pet sekundi prava drama. Veličković je donio Srbiji vodstvo 82:81, Tanjević je pozvao time out i akcija je trebala ići na Turkoglua kojeg su srpski igrači odlično pokrili, ali im je pobjegao Kerem Tunceri koji polaže pola sekunde do kraja za pobjedu Turske 83:82 i povijesni plasman Turske u finale Svjetskog prvenstva.