Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

ODLIČAN START KVALIFIKACIJA
Procitaj komentar

Autor: Sportsport.ba
Objavljeno: 03. September 2010. 23:09:34

Od prve minute selektor Safet Sušić je na teren poslao Mensura Mujdžu, kojem su danas stigli papiri iz UEFA-e za nastup, dok je na lijevom beku zaigrao Senad Lulić, momak kojem je večeras bila druga utakmica u dresu reprezentacije, prva nakon dvije i pol godine. Kao što je najavio selektor je od prve minute priliku za igru dao i Senijadu Ibričiću, koji u posljednje vrijeme igra zaista u sjajnoj formi.

Od prve minute se vidjelo da je naša reprezentacija za dvije klase bolja od domaćina. Samo šest minuta nam je trebalo da dođemo u vodstvo. Misimović i Pjanić su odično odigrali po desnoj strani, Pjanić je sjajno ubacio na drugu stativu gdje se našao Ibričić i glavom pogodio za 1:0. Na tribinama je uslijedilo veliko slavlje mnogobrojnih naših navijača.

Nakon postignutog pogotka sve je bilo lakše. Psihološki pritisak je pao s leđa naših igrača, kojima je do drugog pogotka trebalo ponovo šest minuta. Ibišević je oboren na nekih dvadesetak metara od gola Jouberta i sudija je dosudio slobodan udarac za naš tim. Loptu je uzeo Pjanić i u stilu Juninha prebacio živi zid Luksemburga i pogodio desni ugao Jouberta za 2:0.

Tek što su se naši igrači zasluženo izgrlili i čestitali jedni drugima drugi pogodak morali su to ponovo učiniti. Misimović je maesttralno izbacio Džeku, koji je zaobišao Jouberta i pogodio za velikih 3:0. Proteklo je tek petnaest minuta igre, a pobjednik je već bio poznat. Tri boda su upisana na konto, ali je trebalo odraditi još 75 minuta do kraja.

Do kraja prvog poluvremena naši igrači su imali potpunu terensku inicijativu, ali promjene rezultata nije bilo. Zadovoljni rezultatom naši momci su igrali vrlo pametno i čuvali snagu za mnogo težu utakmicu koja nas očekuje u utorak na Koševu protiv Francuza. Drugo poluvrijeme smo počeli bez promjena u sastavu.

U nastavku utakmice smo igrali kao u drugoj polovici prvog dijela. Imali smo loptu u nogama cijelo vrijeme, ali većih prilika za promjenu rezultata nije bilo. Domaćini su nam u 55. minuti zaprijetili preko Mutscha, ali je lopta završila pored gola. Na našu šansu smo morali čekati do 66. minute kada je Džeko šutirao ravno u golmana Luksemburga.

Minutu nakon Džekine šanse Sušić je izvršio prvu izmjenu. Sanel Jahić je ušao umjesto Elvira Rahimića, kojeg je selektor odlučio sačuvati svježeg za Francuze. Džeko je u 70. minuti imao novu priliku, ali je bio leđima okrenut golu, pa se nije najbolje snašao. U 73. minuti je igru napustio Ibričić, dok je u igru ušao Haris Medunjanin.

Minutu kasnije dobra prilika za našu reprezentaciju. Lulić je odlično s lijeve strane uposlio Ibiševića, ali napadač Hoffenheima je šutirao pravo u golmana Jouberta. Treća izmjena u našem timu bio je Ermin Zec, koji je u 78. minuti zamijenio Miralema Pjanića. Sljedeću priliku je imao Medunjanin u 79. minuti, ali je njegov udarac u korner skrenuo Joubert.

Posljednjih desetak minuta smo odigrali uglavnom na sredini terena. Čuvali smo rezultat, ali smo povremeno izveli koji kontra napad. Međuti, nije bilo promjene rezultata. Ostalo je odličnih 3:0, što je uz pobjedu protiv Malte (5:2) u kvalifikacijama za EP 2008. najbolji naš start u kvalifikacijama.

LUKSEMBURG - BIH 0:3
0:1 Ibričić 6'
0:2 Pjanić 12'