Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Teme


U ŠVICARSKOJ ODRŽANA KOMEMORACIJA 15. GODIŠNJICE GENOCIDA U SREBRENICI
Procitaj komentar

Autor: Halim Grabus
Objavljeno: 08. August 2010. 11:08:52
Sa održane komemoracije u Švicarskoj povodu obilježavanja 15. godišnjice genocida u Srebrenici










Stravični genocid nad bošnjačkim stanovništvom u regionu Srebrenice predstavlja jedno od najmračnijih poglavlja svjetske historije. Zločini ne smiju biti zaboravljeni, a njihovi naredbodavci i direktni izvršioci moraju odgovarati za ono što su učinili! Obaveza i moralna dužnost svakog dobronamjernog čovjeka je da se stravični genocid u Srebrenici sačuva od zaborava.

Zajednički rad donosi plodove

Pod pokroviteljstvom Islamske zajednice Bošnjaka u Švicarskoj, džemati Ženeva (Geneve), Iverdon (Yverdon) i Nušatel (Neuchatel) organizirali su trodnevnu manifestaciju povodom obilježavanja 15. godišnjice genocida u Srebrenici. Manifestacija je počela 25. juna 2010. godine, u džematu Iverdon učenjem tevhida za žrtve genocida. Džematlijama se obratio Izudin ef. Kruško, glavni imam medžlisa IZ-e Maglaj. Besim ef. Hrnjić naglasio je da džemat Iverdon svake godine priprema poseban program posvećen obilježavanju godišnjice stradanja Bošnjaka. Tevhidu je prisustvovao veliki broj džematlija, a domaćini su se potrudili da ugoste musafire iz svih dijelova Švicarske.


Centralna svečanost održana je 26. juna 2010. godine, u Ženevi. Komemoraciji je prisustvovao veliki broj zvanica, dokazani prijatelji Bosne i Bošnjaka, Remy Pagani, bivši gradonačelnik Ženeve, prof. dr. Emina Kečo Isaković, Ambasador BiH pri Ujedinjenim narodima u Ženevi i Jakob Finci, Ambasador BiH u Švicarskoj. Organizator je odlučio pozvati Švicarce koji su tokom proteklih godina pomagali našim ljudima, pružali im podršku u teškim trenucima i svojim angažmanom promovirali istinu i ukazivali na posljedice agresije na međunarodno priznatu državu BiH.

Program je počeo izvođenjem dijelova Srebreničkog inferna. Selma Avdić, moderatorica programa, u uvodnom izlaganju podsjetila je prisutne na hronološka dešavanja u i oko Srebrenice u julu 1995. godine. Naglasila je da preživjeli još uvijek čekaju hapšenje ratnog zločinca Ratka Mladića.

Nakon što je u ime organizatora poselamio prisutne, glavni imam Ibrahim ef. Husanović je u svojoj besjedi, između ostalog, kazao: - Dragi prijatelji, vi ste se opredijelili da spašavate živote i osudite one koji su ubijali nedužne, ubijali one koji nikoga nisu ubili. Izabrali ste pravu stranu i budite ponosni na to! U ime svih onih kojima ste pomogli i kojima pomažete veliko vam hvala. Hvala vama prisutnima, hvala Ženevljanima, hvala Švicarcima. A oni drugi... O njima ne bih govorio. Postoje dva suda. Božiji i ljudski. Božiji sud je apsolutno pravedan! Ovaj ljudski i nije uvijek pravedan, ali daje bar malu nadu i satisfakciju na ovome svijetu. Često i razočara. A mi tako malo tražimo: pravdu. Da, mi ne tražimo osvetu nego pravdu! –

Švicarska bi trebala usvojiti Rezoluciju o Srebrenici

Ibrahim ef. Husanović je podsjetio prisutne da je Evropski Parlament na osnovu presude Međunarodnog suda u Hagu usvojio Rezoluciju o Srebrenici kojom poziva države članice Evropske unije i zapadnog Balkana da obilježe 11. juli kao dan sjećanja na genocid počinjen u Srebrenici 1995. godine. - Mnoge zemlje su do sada pojedinačno usvojile ovu Rezoluciju, između ostalih i Srbija, koja je ovih dana prvi put zvanično priznala da je rat u BiH bio međunarodni, a ne građanski. Mi znamo da je to bila agresija na našu domovinu i da je učinjen genocid nad našim narodom. To znate i vi. Nadam se da će i Parlament Švicarske Konfederacije usvojiti ovu Rezoluciju i da ćete i vi pomoći da se to desi.

Nakon toga prikazan je kratki dokumentarni film Genocid u brojkama i slikama. Idejni autor projekta je Avdurahman Avdić. Adija je preživio Marš smrti i očevidac je dešavanja koja su mu zauvijek obilježila život. Poslije toga su prikazani isječci iz novog filma Happy Ends bosansko-švicarskog reditelja Harisa Prolića. Film kazuje o sudbinama nekoliko osoba koje su preživjele genocid i o njihovoj adaptaciji u švicarsko društvo. Haris je snimio nekoliko filmova koje je publika dobro prihvatila.

Nesebična institucionalna podrška

Ove godine organizator je odlučio da dodijeli priznanja i plakete istaknutim institucijama i pojedincima koji su pomagali Bošnjacima svih ovih posljednjih godina.

Priznanja Vrata Bosne sa motivom Memorijalnog centra u Potočarima dodijeljena su sljedećim institucijama:

1. Grad Ženeva (Ville de Geneve)

Grad Ženeva je poznat po svojoj opredijeljenosti u borbi za poštivanje ljudskih prava. Tokom agresije grad Ženeva je pružao nesebičnu podršku onima kojima je pomoć bila najpotrebnija. Podrška je nastavljena i u miru. Znatan broj izbjeglica i prognanih pronašli su utočište u ovom kantonu. Od 2005. godine, grad Ženeva finansijski pomaže učesnike Marša mira iz Švicarske.

2. Protestantski socijalni centar (Centre Social Protestant)

U ime Protestantskog socijalnog centra priznanje je primio Yves Brutsch koji već 25 godina radi za ovu instituciju i bori se za prava azilanata. Centar je tokom proteklih godina pružao besplatne pravne savjete i pomoć velikom broju izbjeglica i pomogao je mnogima da normaliziraju svoj status u Švicarskoj.


3. TRIAL, track impunity always

Asocijacija sa sjedištem u Ženevi čiji je cilj da pruži pomoć žrtvama genocida, zločina protiv čovječnosti, ratnih zločina, prisilnih nestanaka i mučenja. Zločin nikada ne zastarjeva, moto je ove organizacije. Prošle godine TRIAL je u suradnji sa Društvom za ugrožene narode podnio tužbu protiv lista Nation iz Lozane nakon objavljivanja nekoliko članaka u kojima je genocid u Srebrenici negiran i minimizirane njegove stravične posljedice.

4. Duštvo za ugrožene narode (Société pour les peuples menacés)

Organizacija koja podstiče kulturnu raznolikost, promoviše poštivanje ljudskih prava i nastoji da odgovorni za zločine i kršenje ljudskih prava budu kažnjeni.

5. Islamska kulturna fondacija iz Ženeve (Fondation Culturelle Islamique)

6. Islamski centar Ženeva (Centre islamique de Genève)

Tokom agresije na BiH, Islamska kulturna fondacija i Islamski centar iz Ženeve pružali su nesebičnu podršku članovima bošnjačke zajednice na materijalnom i duhovnom planu.

7. Islamic Relief

Međunarodna humanitarna organizacija različitim programima pomoći nastoji olakšati tegobe siromašnom stanovništvu tamo gdje je ta pomoć najpotrebnija. Od samog početka agresije na BiH, Islamic Relief je prisutan u našoj domovini. U suradnji sa Islamskom zajednicom Bošnjaka u Švicarskoj, ova humanitarna organizacija je organizirala 2007. godine, Prve susrete Bošnjaka Švicarske u Lucernu. Tom prilikom skupljena su sredstva za opremanje Odjela za patologiju u Kantonalnoj bolnici u Travniku. Priznanje je u ime organizacije primio direktor Džemal Krafes koji je u dirljivom obraćanju naglasio da je razlog njegovog angažmana bila patnja bošnjačkog naroda tokom agresije.

Lični angažman i solidarnost

Plakete sa motivom Memorijalnog centra u Potočarima dodijeljene su sljedećim istaknutim pojedincima koji su značajno pomogli našoj zajednici u cjelini, ali i pojedincima:

1. M. Remy Pagany

Nakon što je preuzeo dužnost gradonačelnika Ženeve, Remy Pagani je na konferenciji za novinare najavio svoju posjetu BiH. Tokom svog mandata nastojao je promovirati Ženevske konvencije. Učestvovao je na Maršu mira 2009. godine. U maju 2010. godine, grad Ženeva je na njegovu inicijativu organizirao višednevnu radionicu posvećenu Ženevskim konvencijama i njihovoj primjeni u ratnim područjima na kojoj je učestvovala Munira Subašić.

2. M. Philip Grant

Direktor TRIALA. Neumorni aktivista na promociji i zaštiti ljudskih prava.

3. M. Yahya Basalamah

Trenutno je predsjednik Unije muslimanskih organizacija Ženeve. Pružao je nesebičnu podršku članovima naše zajednice na materijalnom i duhovnom planu. Pomogao u osnivanju džemata Ženeva.

4. Mme Florence Hartmann

Zbog porodičnih razloga, Hartmannova je u posljednjem trenutku otkazala svoj dolazak u Ženevu. Plaketa će joj biti naknadno uručena zbog njenog angažmana u promovisanju istine o dešavanjima tokom agresije na BiH.

5. M. Ivar Petterson

Predsjednik asocijacije Solidarite Bosnie. Neumorni aktivista i dokazani prijatelj Bosne. Ivar Petterson je 1992. godine, organizirao prvu manifestaciju solidarnosti u Evropi sa Republikom Bosnom i Hercegovinom protiv nacionalističke srpske agresije. Od 1992. do 1996. godine, aktivno surađivao sa časopisom Mirna Bosna. U periodu od 1997. do 1999. godine, jedan je od osnivača Asocijacije za osnivanje malih preduzeća što je podstaknulo sedam porodica da se vrate živjeti u BiH. Jedan je od osnivača Udruženja preživjelih Drina-Srebrenica i organizator pet marševa mira posvećenih Srebrenici u Švicarskoj od 2000. godine. Urednik je časopisa Srebrenica.

6. M. Jean-Claude Gogniat

Pružao nesebičnu podršku Bošnjacima u Iverdonu. Pomogao im u pronalaženju objekta za potrebe džemata.

7. M. Antoine Jaccoud

Režiser iz Lozane. Bio je član Odbora Udruženja preživjelih Drina-Srebrenica. U junu 2005. godine, organizirao seriju svjedočenja preživjelih genocida u teatru St. Gervais u Ženevi.

8. Dr. Subilia Laurent

Liječnik iz Ženeve. Od 1992. godine, pomagao preživjelima koji su dolazili na liječenje u Ženevu. Uložio je mnogo truda kako bi pomogao onima koji su preživjeli užasne zločine u BiH.


9. M. Pierre Grasset

Penzionisani profesor. Bio je aktivan član Odbora Udruženja preživjelih. Često je pratio osobe koje su tražile azil i pokušavao im olakšati proceduru postizanja boravišne dozvole u Švicarskoj.

10. Mme Julia Ogay-Zosso

Profesorica iz Lozane. Pružala nesebičnu podršku prognanim i izbjeglim osobama.

11. Mme Danielle Delarageaz

Donator. Materijalno pomagala veliki broj izbjeglih i prognanih osoba.

12. Mme Margrit Tschopp

Penzionisana profesorica njemačkog jezika. Aktivan član asocijacije Solidarite Bosnie. U oktobru 2007. godine, organizirala dolazak pedesetak učenika i profesora iz Tuzle u Ženevu. Iduće godine, u aprilu, petnaestak učenika iz Ženeve boravili su u uzvratnoj posjeti svojim kolegama iz Tuzle. Redovno učestvuje na Maršu mira. Iz ljubavi prema BiH počela učiti bosanski jezik.

13. Mme Martine Sumi

Izaslanik Partije socijalista grada Ženeve. Sa svojim suprugom Claudom učestvovala je na dva Marša mira. Pomogla u prevođenju knjige Mihrije Feković-Kulović Živjeti i umrijeti za Srebrenicu na francuski jezik.

14. M. Philippe Klein

Pružao nesebičnu podršku prognanim i izbjeglim osobama od samog početka agresije na BiH.

15. M. Pierre-Yves Zumbach

Pružao nesebičnu podršku prognanim i izbjeglim osobama.

16. Mme Louise Lambricht
Francuski intelektualac. Svojim akademskim pregalaštvom nastojala je svjetskoj javnosti objasniti razloge zbog kojih je genocid počinjen. Učestvovala je nekoliko puta na Maršu mira i na brojnim konferencijama i seminarima u Sarajevu i Evropi. Svojim angažmanom nastoji da pravda bude zadovoljena. Kritikovala je međunarodnu zajednicu zbog nepriznavanja velikosrpske agresije protiv Hrvatske i BiH.


17. M. Philippe Macasdar

Direktor teatra Saint-Gervais iz Ženeve. Svojim intelektualnim angažmanom promovirao istinu o BiH i ratnim dešavanjima. Pomagao materijalno prognane i izbjegle osobe.

18. Philippe Koulisher

U periodu od 1992. do 1996. godine bio je aktivan član asocijacije Solidarite Bosnie kao i u uredništvu časopisa Mirna Bosna. Autor je brojnih reportaža i analitičkih tekstova o BiH. Nakon kratkog boravka u BiH u aprilu i maju 1992. godine, napustio Međunarodnu federaciju Crvenog križa kako bi slobodno mogao svjedočiti o dešavanjima u BiH.

19. Genevieve Piret

Nesebično pomagala porodice prognanih i izbjeglih osoba.

20. Isabelle Widmer-Biševac

Pružala nesebičnu podršku našoj zajednici u kontaktu sa kantonalnim i gradskim vlastima.

Komemorativni marš mira

Plakete i priznanja su u ime organizatora uručili Ibrahim ef. Husanović, Besim ef. Hrnjić, hafiz Mustafa ef. Mehić i predsjednici džemata. Šemsudin Šemso Salihović, ratni komandant Cerske i dobitnik zlatnog ljiljana, potrudio se da pripremi spiskove svih poginulih. Moderatorica programa podsjetila je prisutne da, kada budu čitali imena nevino ubijenih, ne zaborave da je svaka osoba sa spiska imala život ispunjen srećom i tugom, smijehom i suzama, nadanjima i očekivanjima.

U nedjelju, 27. juna 2010. godine, održan je komemorativni marš mira u Nušatelu. Nakon uvodnog obraćanja organizatora prikazan je film Put smrti. Učesnici marša su prešli put od Cerniera do La Vue-des-Alpes. Džemat Nušatel se potrudio da ugosti veliki broj džematlija i gostiju iz ostalih dijelova Švicarske koji su došli da pokažu svoju solidarnost sa onima koji su preživjeli Marš smrti. Srebrenica ostaje emanet na savjesti svakog dobronamjernog čovjeka.

VRH



Ostali prilozi:
» GENERAL MEHMED ALAGIĆ – SMRT OD NEPRAVDE
B.net | 07. March 2024 14:06
» IZLET DJECE IZ MEKTEBA HIDAJE U POSJETI DŽAMIJI U PENZBERGU
Damir ef. Babajić | 28. February 2024 16:04
» SEDMOGODIŠNJI MAHIR JEDINI ĐAK U SELU PETROVIĆI KOD OLOVA
Anadolu Agency (AA) | 24. February 2024 12:40
Ostali prilozi istog autora:
» ENDELUS – USPOMENA I OPOMENA
21. August 2011 11:25
» SUSRET SA PREDSJEDNIKOM TURSKE
23. February 2011 08:36
» NAJLJEPŠA MUNARA U EVROPI
21. January 2011 09:25
» UMRO JE ZALJUBLJENIK U PALESTINU
13. August 2008 06:03
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EsmirBasic2312.jpg
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
RancSalihSabovic.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
Bos-Eng-pasanbegovic.gif
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
sehidska_dzamija_plav140x80.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif