Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

Procitaj komentar

Autor: sportin.ba
Objavljeno: 07. November 2009. 15:11:12

Škoro i Jahović na Grbavici srušili Želju

U Željezničaru mogu reći da su imali dominaciju većim dijelom susreta, da se u 76. minuti Alen Škoro nalazio u ofsajdu prije nego što je uposlio Jahovića, ali je već odavno poznato da se u gradskim derbijima samo rezultat pamti. A on glasi: Sarajevo je danas na Grbavici sa 2:1 savladalo Željezničara i tako slavilo pobjedu u 94. sarajevskom gradskom derbiju.

Susret na Grbavici se igrao u zaista sjajnoj atmosferi na tribinama, a u njega su puno bolje ušli domaći nogometaši. Ipak, 19. minuta donosi šok za navijače Želje nakon što je na udarac Škore katastrofalno na njihovom golu reagovao Ibrahim Šehić koji je potom bio primoran srušiti Damira Hadžića, a opravdano dosuđeni penal Alen Škoro sigurnim udarcem pretvara u vodstvo Sarajeva.

Primljeni gol nije dotukao igrače Želje već ih je čak dodatno podigao, ali uprkos prilikama do kraja prvog poluvremena nisu uspjeli stići do izjednačenja. No ipak već osma minuta nastavka je donijela lošu reakciju odbrane Sarajeva što je iskoristio Srđan Stanić i udarcem sa desetak metara zatresao mrežu Alaima koji s obzirom na igrače ispred sebe i nije mogao bolje reagovati.

Kada je Željo poravnao na 1:1 činilo se da će on biti taj koji će do kraja meča tražiti pobjedu, ali ipak se sve ponovo promijenilo u 76. minuti. Odlučujući trenutak meča je i najsporniji jer se činilo da se Škoro nalazio u ofsajdu, ali nakon što se pomoćni sudija ipak nije oglasio napadač Sarajeva je dobro uposlio Adisa Jahovića koji je golom donio zaista bitnu pobjedu svom timu.

Sa slavljem u 94. gradskom derbiju ekipa Sarajeva se probilla na četrvto mjesto i sada ima šest bodova manje od vodećeg Borca, četiri od Širokog i samo bod manje od Veleža. U Željezničaru će imati za čime da žale, a nakon ovog poraza su Plavi sa Grbavice ostali na šestom mjestu sa kojeg će ga sutra sigurno Zrinjski ili Leotar pomjeriti za mjesto ili dva niže.

Vranješ i Kajkut vratili Borac na vrh

Drugi današnji derbi susret, koji je takođe započeo od 16:30, se igrao u Banja Luci gdje je u tom trenutku drugoplasirani Borac ugostio trećeplasiranog Veleža u borbi za proboj na vrh tabele. No ono što je uslijedilo u tom meču je donijelo sve samo ne Veleža željnog pozitivnog rezultata što je Borac iskoristio krunisavši dvije od svojih mnogobrojnih prilika.

Dok se u nastavku meča kvalitet igre još i podigao, prvo poluvrijeme je donijelo ispodprosječan dvoboj u kojem su domaći pokušavali šutevima sa distance, a Velež se većim dijelom uspješno branio. Ipak, gol je viđen u 44. minuti kada je dobro sa ivice šesnaesterca šutirao Stojan Vranješ čiji je udarac završio u samom donjem desnom uglu gola gostiju.

Nastavak meča je donio još letargičniji Velež, ali i još bolji Borac koji je do kraja mogao i do puno uvjerljivije pobjede od na kraju konačnih 2:0. Drugi gol u Banja Luci je viđen u 64. minuti kada je nakon jednog slobodnog udarca golman gostiju Emir Hadžiđulbić dva puta dobro reagovao, ali je ipak bio nemoćan treći put kada je Saša Kajkut ovjerio povratak Borca na vrh prvenstvene tabele.