EUROPSKO PRVENSTVO: USPJESI TEAKWONDO KLUBA «ZLATNI LJILJANI»

Evropska prvakinja: Mirnesa Fetahović

Evropska prvakinja ponosno sa bh. zastavom

KRATKA BIOGRAFIJA KLUBA SA REZULTATIMA
Taekwondo klub "ZLATNI LJILJANI" je osnovan 02.10.2003. godine. Naš klub broji oko 300 članova u 13 škola u različitim gradovima Bosne i Hercegovine: Sarajevo, Hadžići, Pazarić, Tarčin, Vogošća, Ilidža, Olovo i Kladanj.

Iako je ovo jedan vrlo mlad klub, za kratko vrijeme smo svojim profesionalnim, ozbiljnim i upornim radom uspjeli ostvariti vrlo dobre rezultate. Do sada je naš klub učestvovao na 90 takmičenja, kako državna, tako i međunarodna, te osvojio ukupno 726 medalja i 72 pehara za ekipne rezultate.

Između ostalih uspjeha posebno se ističu 1 evropski prvak, 2 bronze na evropskom prvenstvu, 1 balkanski viceprvak, 42 prvaka Bosne i Hercegovine, 51 viceprvak Bosne i Hercegovine, 123 međunarodna prvaka, te 124 međunarodnih viceprvaka. Naš klub je trenutno najveći i najuspješniji Taekwondo klub u Bosni i Hercegovini, što dokazuje i činjenica da smo sedmostruki uzastopni prvaci BiH (četiru puta u kadetskoj i tri puta juiorskoj konkurenciji), te da smo dobitnici raznih priznanja, među kojima je i nagrada za Najbolji sportski kolektiv Općine Hadžići u 2005. i 2007. godini, te posebno počasno priznanje Općine Hadžići u 2006. godini.

Još neki od velikih uspjeha našega kluba su:
 Za nešto manje od pet godina rada uspjeli smo ponuditi 40 nastupa naših sportista u svim uzrasnim reprezentacijama Bosne i Hercegovine,
 Uspjeh naše učenice Mirnese Fetahović koja je na 3. evropskom kadetskom taekwondo prvenstvu u Hrvatskoj, osvojila 1. mjesto; te članova Elmedina Čekrlije i Amile Karšić, koji su osvojili bronzane medalje, što je do sada najveći rezultat u taekwondo historiji BiH.
 Uspjeh našeg člana Samira Muhibića koji je na 7. svjetskom juniorskom taekwondo prvenstvu, u Izmiru (Turska), osvojio 5. mjesto.
 Uspjeh našeg člana Eldina Hormana koji je na Evropskom kadetskom prvenstvu 2007. u Mađarskoj osvojio 8. mjesto.
 Uspjeh naših takmičara: Samir Muhibić koji je osvojio srebrenu medalju na Balkanskom taekwondo prvenstvu 2009 u Srbiji; te Eldin Horman, Semra Japalak i Sanela Šarić, koji su na Balkanskom taekwondo prvenstvu 2008 u Rumuniji osvojili bronzane medalje.

Detalji sa Evropskog prvenstva
Od 26. do 28.06.2009. u Hrvatskoj je održano 3. evropsko kadetsko prvenstvo u taekwondo-u, na kojem je Reprezentacija BiH učestvovala sa 12 članova, od kojih je četvero bilo iz Taekwondo kluba “ZLATNI LJILJANI”. Naši članovi su postigli najveći rezultat u taekwondo historiji BiH, osvojivši čak tri medalje od ukupno četiri medalje koje su postigli naši reprezentativci.

Titulu evropske prvakinje osvojila je Mirnesa Fetahović u kategoriji do 33 kg. Hstorijski uspjeh bh. taekwondoa članica Zlatnih ljiljana ostvarila je pobjedma u četiri borbe. U 1. kolu je savladala predstavnicu Azerbjedžana sa 10:3, zatim njemačku takmičarku odlukom sudaca, u 3. kolu Turkinju sa 3:1, dok je finalu bila bolja od predstavnice Kipra sa 12:8.

Osim Mirnese, bronzane medalje osvojili su Elmedin Čekrlija (kadet -37kg) i Amila Karšić (kadetkinja -37kg). Elmedin je ostvario tri pobjede i to prvu protiv predstavnika Rumunije rezultatom 10:5, u 2. kolu pobijedio je predstavnika Azerbejdžana sa 3:2, dok je u borbi za medalju savladao predsatvnika Grčke rezultatom 10:7. U polufinalu je izgubio od predsatvnika Irske koji je u toj kategoriji osvojio prvo mjesto. Amila Karšić je u 1. kolu savladala predstavnicu Azerbejdžana, a u 2. kolu predstavnicu Velike Britanije i to obje sa tehničkim nokautom (bodovnom razlikom većom od 7). U polufinalu je izgubila od predstavnice Turske.

Nakon ovog uspjeha reprezentacija BiH je osvojila ekipno četvrto mjesto u ženskoj konkurenciji, što je u cijelosti uspjeh Zlatnih Ljiljana, čije su učenice jedine postigle rezultate na EP od svih ženskih članova reprezentacije. Bosna i Hercegovina je u ukupnom poretku zauzela 8. mjesto. Moramo biti ponosni na ovaj uspjeh koji je zatresao čitavu Evropu, a što nam je potvrdio i predsjednik Evropske taekwondo unije koji se lično obratio selektoru Ahmetu Dileku i izrazio svoje oduševljenje i čestitke.

Nade kluba
Naši takmičari koje sa ponosom predstavljamo kao nade kluba i od kojih, ukoliko budu sa ciljem uporno trenirali, u budućnosti očekujemo evropske, svjetske i olimpijske rezultate su: Samir Muhibić, Elmedin Čekrlija, Eldin Horman, Amila Karšić, Mirnesa Fetahović, Sanela Šarić, Semra Japalak, Anes Halilović, Samir Sirar, Muaz Plećan, Alem Bahić, Ela Ćibo, Arnela Mukić, Ahmed Redžić, Ajla Reizbegović, i Nejla Reizbegović.

4. Finansijsko pitanje
Što se tiče finansijske podrške državnih institucija, tu je situacija dosta žalosna. Sa žaljenjem moramo reći da kada uporedimo tu podršku sa troškovima naših aktivnosti i projekata, kroz čiju realizaciju donosimo izvanredne uspjehe ovoj zemlji, ta podrška izgleda tako slaba da se može i zanemariti. Mi smo učinili da se zastava Bosne i Hercegovine izdiže iznad zastava svih ostalih evropskih država, te da cijela Evropa sluša našu himnu, a to je nešto što naši političari nikako da uspiju. Da li je neko odgovoran za dalje ulaganje i podsticaj naših trenera i osvajača evropskih odličja kako bi imali motivaciju za dalje upjehe? Ova djeca su najbolji ambasadori naše zemlje, pitanje je da li će to prepoznati i nagraditi oni koji su to dužni.

Također želimo apelovati na sve Bosance i Hercegovce i patriote da na bilo koji način podrže naše buduće šampione, jer zasigurno će nam za veće rezultate trebati još mnogo ulaganja, finansijske i moralne podrške. A uz Božiju pomoć, nadamo se da ćemo doprinjeti da se zastava Bosne i Hercegovine vihori ne samo pred čitavom Evropom, već i pred cijelim svijetom.