Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Intervjui


Hfz. dr. Faris Gavrankapetanović, direktor Kliničkog centra u Sarajevu
NISAM ŽELIO DA AKCELERIRAM MOGIĆIM PODJELAMA UNUTAR SDA
Procitaj komentar

Autor: Esad Krcić
Objavljeno: 18. May 2009. 21:05:46
Direktor Kliničkog centra u Sarajevu hfz. dr. Faris Gavrankapetanović u svijetu je poznat i priznat kao naučnik, kao i jedan od najuglednijih bošnjačkih intelektualaca danas. Među Bošnjacima s razlogom se priča da ga čeka upražnjena liderska pozicija. Još za vrijeme boravka u SAD, tri kandidata za predsjednika Stranke demokratske akcije na predstojećem kongresu, krenuli su u žestoku medijsku kampanju. I dr. Gavrankapetanoviću je ponuđena pozicija potpredsjednika stranke koju nije prihvatio iz razloga što ne želi da bilo kojim potezom doprinese mogućim dubokim podjelama unutar SDA, o kojima se ovih dana priča.
Početkom maja t.g. poslovno je boravio u dva američka grada Chicago-u i New York-u, u kojima su održani važni susreti u okviru firme Pfizer.
Pored brojnih poslovnih obaveza odvojio je vremena da se sastane sa kolegama i predstavnicima Bosanskohercegovačke-američke akademije nauke i umjetnosti, zatim predstavnicima bošnjačke dijaspore u Konektikatu, New Jerseyu i New Yorku, FEBA, te sa urednikom Bošanjaci.Net, gdje prenosimo jedan kraći dio iz našeg razgovora.



Hfz. dr. Faris Gavrankapetanović
Bošnjaci.Net: Uvaženi dr. Gavrankapetanoviću, nekoliko dana poslovno ste boravili u SAD. Recite nam koji je povod posjete, gdje ste boravili i koje ste aktivnosti imali?
Dr. Gavrankapetanović:
Uglavnom su to bili susreti sa kolegama iz kompanije Pfizer u Chicagu i New Yorku koji su u sklopu ispitivanja brzine saniranja prijeloma potkoljenice operativnim putem koje je izvršeno u okviru kliničkog ispitivanja World Wide, proglasili Klinički centar Univerziteta u Sarajevu i Kliniku za ortopediju i traumatologiju najboljim do sada. Ispitivanje je još uvijek u toku, a ono se provodi u 11 zemalja: Hrvatska, Španija, Rusija, Turska, BiH u Evropi, Australija, Indija, Japan, Južna Afrika, Kanada i SAD. Također sam iskoristio priliku da razgovaram i sa kolegama ortopedima o međusobnoj saradnji između institucija SAD i Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, a u vezi sa Kongresom koji se održavao u Chicagu AAHKS/AAOS Cutting Edge Developments and Controversios in Total Joint Arthroplasty.
Što se tiče osnovnog razloga projekta zbog kojeg sam bio u USA po završetku Clinical trial /Kliničkog ispitivanja/ ćemo Vas detaljno izvjestiti.

Bošnjaci.Net: Također u Chicago-u i New Yorku ste razgovarali sa predstavnicima institucija koje djeluju u tim gradovima odnosno u SAD-u?
Dr. Gavrankapetanović:
Da, u Chicagu sam razgovarao sa kolegama iz Bosanskohercegovačke Američke Akademije nauke i umjetnosti, također i sa predstavnicima bošnjačke dijaspore u Konektikatu, New Jerseju i New Yorku, organizacije FEBA i sa Vama.

Veliki interes javnosti pobuđuje budući izbor predsjednika

Bošnjaci.Net: Za vrijeme boravka u SAD odbili ste ponudu aktulenog predsjednika SDA Sulejmana Tihića da budete kandidat za potpredsjednika SDA te na sljedećim izborima da će te biti kandidat za člana Predsjedništva BiH? Zašto ste odbili ponudu?
Dr. Gavrankapetanović:
Na mom osnovnom poslu ja provodim svakodnevno 12 sati i smatram da ne bih kvalitetno ispunjavao obavezu koja bi mi bila povjerena, a obzirom da se utrka za predsjednika SDA prilično komplicirala, nisam želio da lično, na bilo koji način eventualno akceleriram vrlo moguću duboku podjelu unutar SDA.
Izgleda da su svi politički procesi u BiH trenutno u fazi mirovanja obzirom da se čeka izbor predsjednika SDA koja je najjača ne samo bošnjačka nego i partija u cijeloj BiH, tako da veliki interes javnosti pobuđuje budući izbor predsjednika.

Bez dobre ekonomske podloge, ni jednom od kandidata neće garantovati uspjeh

Bošnjaci.Net: BiH je teškoj krizi, kako političkoj tako i ekonomskoj. Kakva je vaša vizija izlaska iz krize?
Dr. Gavrankapetanović:
Tačno da se BiH nalazi već dugo i u političkoj i u ekonomskoj krizi, ali obzirom da znamo da je kriza i šansa, moja vizija je da će BiH i ljudi koji je vode povući prave poteze, uz pomoć međunarodne zajednice, i stvoriti uvjete za vrlo ugodan život kakvi imaju i drugi građani u zemljama EU.

Druženje sa dr. Gavrankapetanovićem za vrijeme službene posjete New Yorku
Klinite na sliku za uvećati

Dr. Faris Gavrankapetanović u društvu sa Imamom Islamskog centra u Bronxu Nedžad ef. Avdovićem (lijevo) i dr. Arasom Konjhodžićem, predsjednikom FEBA

U društvu sa dr. Gavrankapetanovićem: Esad Krcić, urednik Bošnjaci.Net, dr. Konjhodžić i Mustafa Derahović

Šetnja po kišnom New Yorku
Bošnjaci.Net: Kandidati za Predsjednika SDA su Sulejman Tihić, Bakir Izetbegović i Adnan Terzić. Sva tri kandidata već sedmicama vode medijsku kampanju za prvu fotelju u stranici. Koliko će im ovakva vrsta kampanje koju vode po medijima pomoći za izbor lidera stranke?
Dr. Gavrankapetanović:
Svu trojicu kandidata poznajem vrlo dobro. Ono što mogu reći, za bošnjački narod je bitno, da onaj koji bude izabran, ne mora biti najbolji, ali mora biti najsposobniji, a to znači da je u mogućnosti da okupi najkvalitetniji tim koji mora surađivati. Politička pobjeda, bez dobre ekonomske podloge, ni jednom od kandidata neće garantovati uspjeh.

Bošnjaci.Net: Početkom ovog mjeseca mediji su objavili da se priprema optužnica protiv Bakira Izetbegovića, a nekoliko dana prije toga podignuta je optužnica protiv Edhema Bičakčića, čije se ime u nekim kuolarima spominjalo kao mogući kandidat za predsjednika SDA. Da li to uoće ima veze sa predstojećim Kongresom SDA?
Dr. Gavrankapetanović:
Što se tiče Vaših pitanja u vezi sa optužnicama koje svaki dan osviću u printanim i elektronskim medijima potpuno ste u pravu. Ne ulazim u kompetenciju sudova, ali bi se mogla povući paralela da postoji i veza sa predstojećim kongresnim aktivnostima.

Oficijelna srpska strana negira genocid

Bošnjaci.Net: Na srpskoj političkoj sceni i medijima konstantno je prisutno izjednačavanja krivice ne samo kada je u pitanju agresije na BiH, već posebno kada je u pitanju negiranja genocida nad Bošnjacima pa iako je Međunarodni sud pravde donio presudu u korist žrtava genocida.
Dr. Gavrankapetanović:
Negiranje genocida ali i po pitanju agresije na BiH, mislim da naša strana nije u potpunosti dobro odigrala svoju ulogu, iako su apsolutno imali sve adute u svojim rukama. Konačno i ogroman novac je uložen u tužbu za genocid. Oficijelna srpska strana negira genocid, ali u Srbiji postoje pokreti u demokratskim snagama koji izražavaju svoju sućut i priznaju genocide. Mislim da sa njima treba otvoriti dijalog u punom kapacitetu.

Bošnjaci.Net: Poznato je javnosti da ste hafiz, odnosno osoba koja ima časnu dužnost čuvara Kur’ana azimušana. Šta za Vas znači to što ste hafiz Kur’ana?
Dr. Gavrankapetanović:
Već četvrt stoljeća se nalazim u krugu čuvara Kurana a.š., te za mene velika privilegija i obaveza koja mi sigurno pomaže u smislu uklanjanja političkih prepreka, a u naučnoj komponenti pomaže da dijelom uđem i u sfere metafizičkog. Allah najbolje zna.

Opstanak Bosanskih muslimana na ovim prostorima je garantiran do Sudnjeg dana

Bošnjaci.Net: Naše drušvo, posebno mlade, razjeda bolest tzv. suvremenog svijeta, droga, alkohol itd. Kako zaštiti taj mladi svijet a time i državu od konačnog propadanja?
Dr. Gavrankapetanović:
Svaka organizovana formacija od obitelji do države jaka je upravo onoliko koliko je u stanju da štiti svojeg najslabijeg člana ili najslabiju kariku u lancu. Obitelj je jaka onoliko koliko je u stanju da štiti djecu i bolesne, a država je jaka onoliko koliko je u
stanju da štiti svoje ranjive skupine bolesne, osobe sa posebnim potrebama, mlade i djecu. Naša država bi svoju ozbiljnost trebala da pokazuje na zaštiti mladih od prodora droge, alkohola, prostitucije, u smislu ponude druženja mladih, njihovog okupljanja i stalnim radom sa ovom populacijom.

Bošnjaci.Net: Sumnjate li u prijetnje koje se često upućuju na račun opstojanosti države BiH pa i bosanskih muslimana odnosno Bošnjaka?
Dr. Gavrankapetanović:
BiH je povijesno stara država, prvi put je u dokumentima spomenuta 949. godine od od strane Bizantijskog imperatora Konstantina VII Porfirogeneta u djelu De Administrando Imperio – o upravljanju carstvom gdje se upotrebljava riječ Bosna Chorona Bosone. Ova tradicija stara 1060 godina koja se veže uz državnost Bosne daje garanciju da BiH u budućnosti ima veliku šansu. Analogijom tradicije Vjerovjesnika Islama, opstanak Bosanskih muslimana na ovim prostorima je garantiran do Sudnjeg dana, o tome ćemo, ako Bog da, drugom prilikom, jer to zahtijeva i širi pristup.

Kvalitetno iskoristiti svoju dijasporu diljem svijeta

Bošnjaci.Net: Često ste među Bošnjacima u dijaspori. Šta očekujete od tog svijeta koji je razasut, ali koji ima toliku neiskorišćenu energiju i potencijal. Čini se da bh. političke strukture do sada su pokazale nezainteresiranost pa iako su im puna usta bošnjačke i bh. dijaspore. Kako promijeniti odnose bh. zvaničnika prema tom prognanom dijelu Bosne?
Dr. Gavrankapetanović:
Samo dvije zemlje u EU imaju pozitivan brain gain u odnosu na brain drain, a to su Finska i Irska. Finska je to zbog toga što ima jednu od najjačih multinacionalnih kompanija „Nokia“, a Irska što je ogromnu pažnju posvetila i crpila snagu iz svoje dijaspore. Upravo takvu priliku ima i BiH. Ogromna je bosanskohercegovačka dijaspora i neutvrđen broj Bosanaca i Hercegovaca svih nacionalnosti širokog spektra naobrazbe napuštaju naše prostore prije 1992.godine, u toku agresije na BiH, iza Daytonskog mirovnog sporazuma sa različitim motivima, ili su bili prisiljeni i izgnani. Moramo kvalitetno iskoristiti svoju dijasporu diljem svijeta, a posebno u SAD gdje živi oko 400 hiljada Bošnjaka, što predstavlja petinu ukupne bošnjačke populacije, ako ne računamo 6 miliona Bošnjaka koji žive u Turskoj.

Bošnjaci.Net: Kuda ide naša snaga i kako je objediniti?
Dr. Gavrankapetanović:
Vaša snaga je u nama, a naša u Vama.

VRH



Ostali prilozi:
» NOĆ KADRA KAO TRAJNA INSPIRACIJA
MINA | 05. April 2024 14:34
» ZAVIČAJNI KLUB “BIHOR” MOST IZMEĐU CRNE GORE I LUKSEMBURGA
Božidar Proročić, književnik i publicista | 02. April 2024 15:36
» BROJNE SU POUKE I PORUKE BITKE NA BEDRU
MINA | 26. March 2024 14:14
» ”NIGDJE LJILJAN NIJE PRIGRLJEN KAO U BOSNI”
Anadolu Agency (AA) | 29. February 2024 14:16
» ŠOKIRAN SAM DVOSTRUKIM STANDARDIMA ZAPADNIH VLADA PREMA PALESTINCIMA
Anadolu Agency (AA) | 27. February 2024 14:39
» USPRAVNO I DOSTOJANSTVENO HODITI KROZ ŽIVOT
MINA | 24. February 2024 12:59
» SLANJE ORUŽJA U IZRAEL JE DIREKTNO SAUČESNIŠTVO U GENOCIDU
Anadolu Agency (AA) | 22. February 2024 14:40
Ostali prilozi istog autora:
» BOŠNJAK, BOSANSKI JEZIK I ISLAM
16. October 2023 16:58
» ŠUPLJA MANTRA EDINA RAMULIĆA
05. June 2023 15:26
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EsmirBasic2312.jpg
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
RancSalihSabovic.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
Bos-Eng-pasanbegovic.gif
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
sehidska_dzamija_plav140x80.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif