Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Vijesti
Kratki rat u Gruziji mogao bi se pokazati kao generalna proba za mnogo opasniji potencijalni sukob: upad Rusije u Ukrajinu s ciljem podjele te etnički razjedinjene zemlje
GRUZIJA PROBA ZA RASPAD UKRAJINE
Procitaj komentar
Objavljeno: 07. September 2008. 10:09:57
Svjetski mediji javljaju kako će se čak deset ratnih brodova iz sastava američke Šeste flote i nekih drugih flota američkih saveznika sljedećih dana koncentrirati u istočnom Crnom moru kako bi pružili podršku Gruziji u sučeljavanju s Rusijom. Oni bi se trebali naći u kriznom području u trenucima kada Rusiji treba pokazati odlučnost u protivljenju njenom širenju vlastitih interesa u kavkaskom crnomorskom bazenu. Već je nekoliko američkih brodova došlo u to područje, neki su na putu iz baze američke Šeste flote u talijanskoj luci Gaeti, te tek trebaju proći kroz tjesnace Dardanele i Bospor da bi stigli pred gruzijsku obalu.

Veliki patrolni brod američke Obalne straže USCGC “Dallas” uplovio je u južnu gruzijsku luku Batumi da bi isporučio humanitarnu pomoć a razarač USS “McFaul” je pred lukom. U Moskvi upozoravaju da koncentracija američkog brodovlja u Crnom moru mora imati svoja ograničenja, i to po odredbama Konvencije iz Montreuxa o prometu turskim tjesnacima iz 1936., koja je još na snazi. Tom konvencijom određeno je da je promet trgovačkih brodova tjesnacima Bospor i Dardaneli te Mramornim morem između njih u mirno doba potpuno slobodan, ali da je promet ratnim brodovima i u mirno doba značajno ograničen. Tako tjesnacem ne smije proći ni jedan ratni brod s više od 15.000 tona nosivosti. Po toj konvenciji u mirno doba kroz tjesnace iz Sredozemlja u Crno more može jedna zemlja, koja nije s obala Crnog mora, poslati najviše devet ratnih brodova do ukupne tonaže od 30.000 tona, i to jedan po jedan, a tek u iznimnim slučajevima do 45.000 tona ukupno. Ti brodovi u Crnom moru mogu ostati najviše tri mjeseca. Slično vrijedi za crnomorske zemlje s brodovima koji iz Crnog mora odlaze u Sredozemlje, no za njih vrijede nešto manja ograničenja.

U ruskom generalštabu tvrde da će američka ratna flota vrlo brzo sa svojim brodovima doseći limit od 30.000 tona, određen Konvencijom iz Montreuxa, a da ti brodovi nikako neće snagom doseći ukupnu snagu ruske Crnomorske flote. Ruskoj strani u trenutku dok se razvija gruzijska kriza jako odgovaraju odredbe Konvencije iz Montreuxa. SAD po toj konvenciji ne smije u Crno more poslati nosač aviona, kakvi su diljem svjetskih mora uvijek temelji američke pomorske, pa i vojne moći. Zanimljivo je da se sada Moskva poziva na Konvenciju iz Montreuxa, iako je desetljećima prosvjedovala protiv nje, jer je ona ograničavala u vrijeme hladnog rata, kada je ruska Crnomorska flota bila mnogo moćnija nego sada, njen izlazak u punoj snazi na Sredozemlje, gdje je ondašnji sovjetski generalštab želio suzbiti utjecaj američke Šeste flote.

Izvor: Nacional

VRH



Ostali prilozi:
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EsmirBasic2312.jpg
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
RancSalihSabovic.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
Bos-Eng-pasanbegovic.gif
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
sehidska_dzamija_plav140x80.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif