Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Vijesti
Sve je spremno
KOSOVO PROGLASILO NEZAVISNOST - NOVA ZASTAVA I GRB
Procitaj komentar
Objavljeno: 17. February 2008. 05:02:12

Nova zastava i grb države Kosovo

Nova zastava Kosova koja je usvojena u Skupštini.
Zastava je okolo plava sa mapom Kosova u sredini i šest zvjeezdica. Zvjezdice su bijele boje, a mapa Kosova je zlatne boje.
Također i grb buduće države Kosova je usvajen na vanrednoj sjednici Skupštine. Grb je okolo plav, sa mapaom Kosova u sredini, zlatne boje i šest bijelih zvijezdica, kao i okvirom zlatne boje, javlja Kosovo Press.
Nova zastava i grb Kosova


Predsjednik Kosova Fatmir Sejdiu i premijer Kosova Hašim Thači zatražili su od predsjednika Skupštine Jakup Krasnićija da danas održi vanrednu sjednicu na kojoj će na dnevnom redu biti usvajanje deklaracije nezavisnosti i simbola Kosova.

Na osnovu zahtjeva predsjednika i premijera, Skupština Kosova je u nedjelju na venrednoj, svačanoj i historijskoj sjednici proglasila Kosovo nezavisnom, suverenom i demokratskom državom.
Deklaracija o proglašenju Kosova nezavisnom državom je pročitao premijer Kosova Hašim Thači. Deklaracija je jednoglasno usvojena od 109 poslanika koji su bili prisutni na ovoj sednici.


Na vanrednoj svečanoj sednici kosovskog parlamenta usvojena Deklaracija o nezavisnosti Kosova, koju je obrazložio premijer Kosova Hašim Thači. Sjednicu kosovskog parlamenta koja je počela u 15 časova, direktno su prenosile globalne TV mreže CNN, BBC i Euronews, javlja B92.

Za deklaraciju o samoproglašenju izjasnilo se svih 109 poslanika parlamenta.

Nešto manje od 40 minuta bilo je potrebno da kosovski parlament proglasi nezavisnost.

Poslanicima se, na početku, prvi obratio premijer Kosova Hašim Thači koji je pozdravio sve prisutne, uključujući i članove porodice Jašari koji su predstavljeni kao posebni gosti.

Thači je rekao da će Kosovo biti država svih naroda sa jednakim pravima.

"Ovaj dan smo dugo čekali. Mnogi ljudi su dugo čekali da nezavisnost postane realnost. Sjećamo se i poštujemo imena svih koji su dali svoj život za ostvarenje ovog sna i njhihova djela i sjećanja na njih uvijek će živjeti u našim srcima. Pozdravljam sve one koji su s nama, kao i sve koji nas gledaju. Bit ćemo ujedinjena nacija s veoma jasnom evropskom vizijom. Naša nada i vjera nikad nisu bili jači, stanovnici Kosova nikada nisu bili više ujedinjeni, naši snovi su bezgranični. Danas je cio svet s nama i postaćemo ravnopravni članovi demokratskog svijeta", obratio se Thači.

Thači je rekao i da će Kosovo biti država za sve narode.

Sjednica kosovskog parlamenta još traje. Planirane su dve tačke dnevnog reda - proglašenje nezavisnosti i usvajanje državnih simbola.


RSE: Hronologija kosovskih događanja


Dolaskom Slobodana Miloševića na vlast u Srbiji 1987. godine i nešto kasnijim ukidanjem autonomije Kosova i Vojvodine, na Kosovu je produbljena dugogodišnja kriza
jer je većinsko albansko stanovništvo odbacivalo težnje za centralizaciju Srbije.
Njihov odgovor bio je izražen u zahtjevu da Kosovo dobije još veću autonomiju od one koju je imalo na osnovu Ustava SFRJ iz 1974. godine, a krajem 80-ih godina već se otvoreno govorilo o tome da Kosovo treba dobiti status republike unutar tadašnje jugoslavenske federacije.
U Beogradu je, međutim, počelo rasti nezadovoljstvo zbog ustavnih rješenja iz 1974. koja su autonomnim pokrajinama Vojvodini i Kosovu omogućavala punu suverenost u brojnim područjima i donekle ih izjednačila sa republikama. Upravo na tim osnovama Milošević, koji je tada bio na čelu Centralnog komiteta Saveza Komunista Srbije, počeo je 1988. godine provoditi "antibirokratsku revoluciju", manipulišući masama, posebno kosovskim Srbima dovodeći ih u Novi Sad i u ostale vojvođanske gradove, gdje su na mitinzima bili glavni protagonisti Miloševićeve politike zasnovane na tezi o ugroženosti Srba, ne samo na Kosovu. U provedbi te politike Milošević je uz pomoć "mitingaša", srušio prvo vojvođansko rukovodstvo, zatim albansko i krenuo na put preuređivanja odnosa u Jugoslaviji, što je završilo njenim raspadom i ratom.
Na mitinzima 1988. i 1989. godine Milošević lično je najavio smjene na Kosovu i hapšenje tadašnjeg prvog čovjeka Kosova Azema Vllasija, pred masom koja je skandirala "Uhapsite Vllasija". Kosovskim Srbima Milošević je u aprilu 1989. godine u Kosovom polju poručio "Niko ne sme da vas bije!", obećavši da će ih država Srbija zaštiti od navodnog albanskog progona. Slijedilo je masovno okupljanje na Vidovdan (28. juna 1989. godine), na proslavi 600-te godišnjice kosovske bitke, na kojem je jasno rekao da u njegovoj politici "ni oružane bitke nisu isključene" čime je praktično najavio oružani raspad bivše Jugoslavije.
Kosovski Albanci odgovorili su velikim protestima, u koji je bilo i žrtava, kao i protestnim višednevnim silaskom 1300 rudara u rudnik Stari Trg, kod Kosovske Mitrovice. Tada je bila prinuđena da da ostavku lider kosovskog Saveza komunista Kaqusha Jashari. Ubrzo je uhapšen i Azem Vllasi, koji se na čelu kosovskih zvaničnika protivio ustavnim amandmanima zbog ograničene autonomije Kosova, a zbog sve većih protesta na Kosovu, njegovo djelovanje je ocjenjeno kao neprijateljsko, za šta je i osuđen.
U februaru 1989. godine na Kosovu je uvedeno vanredno stanje. Godine 1990. Milošević donosi i novi Ustav Srbije, kojim ukida najveći dio autonomije Kosova i Vojvodine, a iduće godine sa Kosova se povlače jugoslavenske policijske snage, koje su tamo bile od 1981. godine, te počinje raspad Jugoslavije.
Kosovski Albanci, predvođeni Ibrahimom Rugovom, izabranim za predsjednika, tada su odgovorili proglašenjem Republike Kosovo, koju Srbija nije priznala, pojačavši represiju nad kosovskim Albancima koje je nazivala separatistima. Na Kosovu se tada stvaraju dvije paralelne stvarnosti, jedna srpska, jer Srbi i ostali lojalni režimu u Beogradu drže vlast, te druga albanska, s obzirom da su Albanci izbačeni iz svih struktura vlasti. Kosovski Albanci su u godinama koje su uslijedile organizovali svoje paralelne škole i ostale institucije. Krajem 1996. godine Albanci su se i oružano organizovali, osnivajući Oslobodilačku vojsku Kosova (OVK), koja se počela suprotstavljati srpskoj policiji i vojsci.
Nasilje nad Albancima dovelo je do intervencije NATO-snaga u martu 1999. godine, koja je trajala 78 dana. Intervencija je obustavljena nakon što je Milošević potpisao tzv. Kumanovski sporazum, na osnovu kojeg je Kosovo postalo teritorija pod nadzorom UN-a i KFOR-a, međunarodnih siguronosnih snaga. Srbija od dolaska KFOR-a i uspostave civilne misije UN-a na Kosovu 1999. godine nije imala nikakvu faktičku vlast, osim političkog uticaja na Srbe koji su ostali živjeti u rijetkim kompaktnim sredinama, ali je vlast stalno tvrdila da je Kosovo neotuđivi dio Srbije, što je uneseno i novi Ustav krajem 2006.
U martu 2007. specijalni izaslanik UN-a Martti Ahtisaari dostavio je Vijeću sigurnosti UN-a prijedlog plana za "nadziranu nezavisnost Kosova", u kojem je predviđena i visok stepen zaštite prava srpske manjine na Kosovu. Kosovski Albanci prihvatili su plan, smatrajući da je to dobra osnova koja će dovesti do nezavisnog Kosova, dok ga je službeni Beograd odbacio, tražeći direktne pregovore Beograda i Prištine o Kosovu.
Pregovori, vođeni u više navrata tokom prošle godine pod vodstvom posredničke trojke Kontakt grupe (Rusija, SAD i EU) nisu donijeli nikakav rezultat, jer su obije strane ostale pri svojim stavovima, Srbija da je Kosovo njen neotuđivi dio, a Kosovo da je rješenje njegovog konačnog statusa nezavisnost.
Srbija se i dalje zauzima da se pregovori nastave, ne priznaje nezavisnost Kosova, te odbacuje bilo koju odluku o Kosovu koja bi bila donesena izvan Vijeću sigurnosti UN-a i osporava misiju EU-a, koja bi na Kosovu trebala zamijeniti UNMIK, bez nove rezolucije Vijeću sigurnosti UN-a o Kosovu.
"Ovo nije presedan, Kosovo je specijalni slučaj, zbog procesa raspada SFRJ. Kosovo će biti dio evroatlantske porodice. Posebno će paziti na manjine u skladu s Poveljom o ljudskim pravima. Obezbijeđivat će mir i stabilnost na Kosovu. Naša budućnost je u evropskoj porodici i zato objavljujemo namjeru da postanemo punopravni članovi Evropske unije što prije budemo mogli", kazao je Tači.

On najavljuje da će Kosovo ispuniti sve helsinške obaveze.

"Kosovo će se uzdržati od bilo kakve upotrebe sile, koja bi se kosila s pravilima UN-a. Nastavićemo da ulažemo sve napore da omogućimo da ovaj dio Evrope krene unaprijed od svoje prošlosti", rekao je Tači.

U 18 sati obraćaju se Thači i Sejdiu


Premijer Hašim Tači je danas ranije, sa predsjednikom Kosova Fatmirom Sejdijuom, podnio zahtjev predsjedniku skupštine Jakupu Krasnićiju za održavanje vanredne svečane sjednice parlamenta.

"Nalazimo se pred najznačajnijim trenutakom naše historije. Pred nama je da donesemo odluke koje će našu zemlju učiniti dijelom slobodnih i nezavisnih naroda", kazao je Thači danas ranije.

Kosovski premijer je rekao da su kosovske institucije, polazeći od činjenice da su "pregovori o statusu Kosova završeni", opredjeljene za ostvarivanje prijedloga izaslanika UN Martija Ahtisarija i da pozdravljaju dolazak misije EU koja će "pomoći demokratski razvoj i ostvarivanje plana".

Poslije sednice parlamenta i usvajanja Deklaracije, predviđeno je da u 18 časova u Medija centru na konferenciji za novinare govore predsjednik Kosova Fatmir Sejdiu, premijer Hašim Thači i predsjednik parlamenta Jakup Krasnići.

U 18.30 ispred Doma mladih i sportova u Prištini bit će, kako su javili mediji, postavljen obelisk nezavisnosti, a pola sata nakon toga filharmonija Kosova će u hali "1. oktobar" početi svečani koncert.

Slavlje će se nastaviti na Trgu Majke Tereze, koncertom estradnih umjetnika Kosova.

Predviđeno je da se građanima u 22.50 obrati predsjednik i premijer Kosova, a svečanost povodom proglašenja nezavisnosti bit će završena u 23 časa vatrometom na četiri lokacije u Prištini.

Predsjednik Vlade Kosova Hašim Thači izjavio je da će danas biti održana sjednica kosovskog Parlamenta na kojoj će biti usvojena deklaracija o nezavisnosti Kosova i izabrani simboli Kosova - grb i zastava. Thači je rekao da je sa predsjednikom Kosova Fatmirom Sejdijuom podnio zahtjev predsjedniku Skupštine Jakupu Krasnićiju za održavanje vanredne svečane sjednice parlamenta

Očekuje se da će Deklaraciju o nezavisnosti parlament usvojiti na sjednici koja bi trebalo da počne u 15 sati.

Prema scenariju koji su objavili prištinski mediji, nakon što je Thači prjedsedniku Skupštine Jakupu Krasnićiju proslijedio zahtjev za održavanje vanredne sjednice Skupštine, za 12h je predviđen sastanak Predsjedništva skupštine, a u 13.30 sastanak parlamentarnih grupa.

Poslije sjednice parlamenta i usvajanja Deklaracije, predviđeno je da u 18 časova u Medija centru na konferenciji za novinare govore predsjednik Kosova Fatmir Sejdiu, premijer Hašim Tači i predsjednik parlamenta Jakup Krasnići.

U 18.30 ispred Doma mladih i sportova u Prištini bit će, kako su javili mediji, postavljen obelisk nezavisnosti, a pola sata nakon toga filharmonija Kosova će u hali "1. oktobar" početi svečani koncert.

Slavlje će se nastaviti na Trgu Majke Tereze, koncertom estradnih umjetnika Kosova.

Predviđeno je da se građanima u 22.50 obrati predsjednik i premijer Kosova, a svečanost povodom proglašenja nezavisnosti bit će završena u 23h vatrometom na četiri lokacije u Prištini.

Učestvujući u emisiji Radiotelevizije Kosova, Hašim Thači je sinoć rekao da su izvršene sve pripreme za proglašavanje nezavisnosti i da "Kosovo taj ispit može uveličati samo dostojanstvenom proslavom".

Thači je sinoć rekao i da proglašavanje nezavisnosti predstavlja dobru vijest i dobar razvoj događaja, dodajući da je "uticaj Beograda na Kosovu definitivno okončan".

Kosovski premijer je rekao da Beograd ima prava da se interesuje za kosovske Srbe, ali samo preko institucija Kosova. "Mi ćemo uvijek biti sa srpskom zajednicom i niko nema razloga za paniku i strah", rekao je on.

Thači je najavio da će odmah nakon proglašavanja nezavisnosti vlada formirati ministarstvo odbrane i spoljnih poslova, javlja B92.

Kosovo: Thaqi pokrenuo proces proglašenja neovisnosti


Kosovski premijer Hashim Thaqi objavio je u nedjelju da je sazvao izvanrednu sjednicu kosovske skupštine na kojoj bi se trebala razmatrati i usvojiti deklaracija o neovisnosti Kosova i državni simboli nove države.


Kosovski premijer je rekao da Beograd ima prava da se interesuje za kosovske Srbe, ali samo preko institucija Kosova. "Mi ćemo uvijek biti sa srpskom zajednicom i niko nema razloga za paniku i strah".
"Zatražili smo od skupštine da proglasi neovisnost", rekao je Thaqi nakon sastanka s predsjednikom skupštine Jakupom Krasniqijem.

Na konferenciji za novinstvo u prištinskom "Media centru", premijer Thaqi je rekao: "Nalazimo se na pragu najvažnijeg trenutka u našoj novijoj povijesti. Sada je vrijeme da donesemo odluke koje će pridonijeti našoj zemlji, Kosovu, da se priključi preostalom dijelu slobodnih i neovisnih naroda".

"Počevši od činjenice da su pregovori o statusu Kosova završeni, potvrđujemo naše zauzimanje za svestranu provedbu plana međunarodnog posrednika Marttija Ahtisaarija i pozdravljamo međunarodnu civilnu misiju predvođenu EU-om koja će pomoći demokratski razvitak Kosova i nadzirati provedbu plana mirovnog posrednika", rekao je Thaqi obrazlažući pismo koje je poslao kosovskoj skupštini zajedno s predsjednikom Fatmirom Sejdiuom.

Izvanredna sjednica skupštine trebala bi početi u 15 sati, a na njoj bi se osim usvajanja deklaracije o neovisnosti trebali usvojiti i državni simboli.

U kasnim poslijepodnevnim satima, predsjednik Kosova Sejdiu, premijer Thaqi i predsjednik parlamenta Krasniqi potpisat će ustavnu deklaraciju o nezavisnosti, a prije toga će se ispred Doma Mladih u središtu Prištine podići obelisk neovisnosti.

U 19 sati predviđen je koncert kosovske filharmonije posvećen proglašenju neovisnosti, a nakon toga očekuje se i obraćanje predsjednika i premijera Kosova građanima okupljenima u središtu Prištine.

Obilježavanje kosovske nezavisnosti završit će kasno večeras vatrometom o kojemu će brinuti samoborska tvrtka Pirotehnika - Mirnovec, prenosi Fena.

/Priprema: E.K./

VRH



Ostali prilozi:
» MIRO BULJ I GLORIFIKACIJA RATNIH ZLOČINACA
Bošnjaci.Net | 03. December 2024 15:57
» Ṣ̌VICARSKA: PROMOCIJA KNJIGE “ZALOG ZA DOMOVINU”
Mensud Alićušić | 01. December 2024 18:52
» OBILJEŽAVANJE DANA ODREDA „ČAPLJINA“ ARMIJE R BIH
Bošnjaci.Net | 28. November 2024 14:39
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif