Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Islamske teme
U Grand Rapidsu na Dan vakifa postavljen kamen temeljac za džamiju
ZLATNI PRSTEN NANE SENIJE U TEMELJCU BEHAR DŽAMIJE
Procitaj komentar

Autor: Bošnjaci.Net
Objavljeno: 17. October 2007. 00:10:00

Maketa Behar džemije
Kliknite na sliku i posjetite galeriju


“Budite i Vi među pet stotina vakifa”


“Onaj koji sagradi džamiju, pa makar koliko i ptičije gnijezdo,
Allah ćemu sagraditi kuću u Džennetu”

Lake Michigen Credit Union Bank
Account # 102008093334
The Routing and Transit Number # 272480678
S napomenom: Pay to ICC Behar

Pošaljite money order ili check na adresu:
ICC Behar
P.O. Box 120171
Grand Rapids, MI 49528

Za više informacija posjetite www.iccgr.net

Telefoni:
616-575-1060
616-633-3178
Drugi dan Ramazanskog bajrama, odnosno na Dan vakifa, dr. Mirsad Mujović, kolumnista Bošnjaci.net i urednik Esad Krcić, bili su među Bošnjacima Grand Rapidsa. Povod odlaska je poziv od strane Islamskog kulturnog centra Behar da prisustvuju dugo najavljivanoj svečanosti povodom postavljanja kamena temeljca za izgradnju džamije.
Iz New Yorka za Grand Rapids krenuo sam u subotu (13. okt.) u ranim jutarnjim satima, s namjerom da što više vremena budem sa Bošnjacima u ovom gradu (povratak je planiran za sljedeće jutro). Već sam oko 9:30 sati prije podne bio na aerodromu u Grand Rapidsu gdje me čekao Samir Alićehajić, biznismen i član ovog džemata. S obzirom da je već planirani program zakazan u drugoj polovici dana, Samir se u ulozi domaćina ponudio da mi najprije pokaže salu gdje će se održati Konzularni dani, Okrugli stol Koordinacije Kongresa Bošnjaka Sjeverne Amerike za Grand Rapids i Bajramsko sijelo, što sam prihvatio. Kad smo stigli u sali, desetak džematlija već su bili u velikom pripremnom poslu. Sreo sam se sa mr. Harisom Alibašićom i njegovom sa hanumom Katherine, mr. Kemalom Hamulićem, predsjednikom koordinacije KBSA, Edibom ef. Makićem, Ahmedom Kadićem… dok je desetak Bošnjakinja ukrašavalo spomenutu salu, pripremale bajramske paketiće i bajramsku večeru. Nakon razmjene bajramskih čestitki upoznali su me o velikom događaju za bošnjačku zajednicu u ovom gradu jer im je na Bajram namazu došao gradonačelnik Grand Rapidsa gospodin George K. Heartwell. Gradonačelnik je došao da im čestita nastupajuće mubarek dane. Ali… ali gradonačelnik nije došao praznih ruku.

Gradonačenik Grand Rapidsa među Bošnjacima na Bajram namazu i njegov proglas muslimanima


Naime, kako mi je naglasio ef. Makić i mr. Hamulić, predsjednik koordinacije KBSA za ovaj grad, na inicijativu mr. Harisa Alibašića, inače člana Behara, gradonačelnik grada Grand Rapidsa, cijenjeni George Heartwell je uputio proglas sa kojim se čestita Bajram svim muslimanima u Grand Rapidsu. Taj proglas je upućen i dostavljen svim imamima odnosno džematima u Grand Rapidsu, kako bošnjačkim tako i arapskim, azijskim…
U petak ujutru, 12. oktobra 2007., na veliko iznanađenje svih Bošnjaka gradonačelnik grada Grand Rapidsa došao je na Bajram namazu koji je organiziran od strane IKC Behar. Nakon Bajram namaza, gradonačelnik se ukratko obratio svim Bošnjacima koji su klanjali to jutro, počinjući sa riječima: „Asselamu alejkum – ja sam gradonačelnik George Heartwell"! Gradonačelnik je naglasio da je krišćanin ali da podržava sve ljude dobre volje koji vjeruju u Boga. Samo da naglasimo da je jedno izvjesno vrijeme gradonačelnik Grand rapidsa bio svešteno lice, odnosno prije nego što je prihvatio svoju sadašnju funkciju, te nakon što je bio vlasnik kompanije “Heartwell Mortgage”. Na kraju obraćanja pročitao je Proglas koji je donio povodom završetka mjeseca ramazanskog posta i početka Bajrama.

PROGLAS

S obzirom na to da je Ramazan sveti mjesec posta i duhovnog obnavljanja za muslimane u čitavom svijetu, i deveti mjesec u muslimanskom lunarnom kalendaru;

Te da je, obavljanje vjerskih dužnosti u svetom islamskom mjesecu Ramazanu počelo u sumrak 13. septembra, 2007., i trajalo čitav lunarni mjesec;

Te da Ramazan završava 12. i 13. oktobra, 2007., kada počinje Eid al-Fitr/Bajram i muslimani slave praznik;

Te da, grad Grand Rapids podržava i ohrabruje različitost i razlike u mišljenjima i iskazuje prijateljstvo i podršku svim muslimanima;

Sada, zbog toga, ja, George Heartwell, gradonačelnik grada Grand Rapidsa, Michigan, ovim prepoznajem proslavu

Eid al-Fitra / Bajrama


U gradu Grand Rapidsu, i pohvaljujem naše mnogobrojno muslimansko stanovništvo koje slavi ovogodišnje duhovno obnavljanje.

U potpisu
George K. Heartwell


Bošnjaci i Bošnjakinje su bili prijatno iznenađeni ovim gestom, čak neki nisu moglo sakriti suze radosnice zbog ove humane i ljudske geste koju je pokazao gradonačelnik George Heartwell. Gradonačelniku za doprinos i podršku Bošnjacima u Grand Rapidsu od strane Behara i džematlija uručena je Zahvalnica.

Konzularni dani


Beharov program u subotu je počeo u dvanaest sati otvaranjem konzularnih dana, gdje su Bošnjaci Grand Rapidsa i okoline imali priliku da ispune formulare za dobivanje BiH pasoša, što je prvi korak u registriranju za dolazeće izbore u našoj domovini. Na žalost, odziv je bio zabrinjavajući te je opravdano preispitati se da li sama ideja postojanja konzulata treba, ako Bošnjaci, kao najbrojnija dijaspora iz BiH, ne koriste u dovoljnoj mjeri konzularne usluge svoje zemlje, a čiji troškovi egzistiranja u SAD nisu baš tako mali.

Okrugli sto na temu “Dugoročna samoodrživost bošnjačkih institucija u SAD”


U subotu oko tri sata popodne počeo je okrugli sto organiziran od strane grandrapidske Koordinacije Kongresa Bošnjaka Sjeverne Amerike. Tema okruglog stola je bila “Dugoročna samoodrživost bošnjačkih institucija u SAD”. Učesnici su bili dr. Mirsad Mujović, mr. Haris Alibašići, Šuhret Fazlić sa Michigan State University i ureda gradonačelnika Bihaća Hamdije Lipovače, dok je moderator bio mr. Kemal Hamulić, predsjednik koordinacije. Svi diskutanti su se složili da postoji potreba za boljim i formalnijim povezivanjem postojećih organizacija i institucija na području Sjeverne Amerike, te da se trenutno neadekvatno obraća pažnja na dugoročnosti i samoodrživost naših instuticija.
Uglavnom glavne teze oko kojih su se složili su:
• Financijska samoodrživost institucija i njihova povezanost sa Vladom BiH, i obavezno sa vladama zemalja u kojima žive Bošnjaci;
• Ciljevi i planovi ostvarivanja istih putem formalnih kanala unutar sistema vlade SAD, saveznih država Amerike (a to isto važi i za Kanadu):
o Širiti i jačati Klub prijatelja BiH;
o Lobiranje i firme za lobiranje (za interese BiH);
o Grass roots efforts "lobiranje od strane interesnih grupa i grupa građana preko kongresmena, državnih senatora odnosno članova Doma Predstavnika"
o Uključenje što većeg broja intelektualaca kao i pisanje i prevođenje priloga koji bi bili od koristi za BiH, odnosno koji bi doprinijeli u širenju istine u medijima i javnom mnenju.

Magistar Hamulić je naglasio da u BiH ne postoje javnoglasnici, on je posebno naveo je primjer Richarda Geera koji zastupa Tibet. “Čast izuzecima, ali ne postoje stalni štampani mediji ili bh. portali na internetu gdje su svakodnevno naše vijesti prevedene na engleski ili gdje naši mediji imaju prijevod važne tematike na engleskomili nekom drugom svjetskom jeziku”, rekao je mr. Hamulić.
Učesnici okruglog stola su se složili da se bošnjački političari brane i pokušavaju da dokaže zapadnim zemljama da Bošnjaci nisu ekstremisti, ono što im prolazni nacionalistički političari pokušavaju natovariti na leđima. U tom kontekstu ponekada se čini da naši političari nemaju uopće šansu da se oporave i stanu na svoje noge jer se previše zabavljaju tuđim glupostima. Taktika se mora promijeniti: Naši političari pa i Vlada BiH moraju podvlačiti da su sve vrste ekstremzima strane Bošnjacima da mi jesmo jedina snažna karika koja veže zapad sa istokom odnosno islamskim svijetom, i da mogu biti najkorisniji učesnici u otvorenom dijalogu. Jedino na taj način možemo da poboljšamo ulogu Vlade BiH, njenih intelektualaca i dijaspore u globalnom svijetu. Budućnost naše domovine ne leži u rukama uskog kruga ljudi, nego u volji i zalaganjima svih članova i učesnika u radu na interesima BiH.
Učesnici su također naglasili jačanje Lobby firmi odnosno finansiranje pokušaja lobiranja u interesu BiH. Naglašeno je da se intelektualno i financijski osnaže redovi KBSA i vašingtonsko Bošnjačko-američko savjetodavno vijeće za BiH; organiziranje firmi i povezivanje samostalnih privrednika, traženje sponzora i prikupljanje novčanih sredstava za dugoročne programe.

"Pitanje očuvanja nije više stvar povratka, već suočavanje s egzilom koji postaje navika. Sve manje razmišljamo o povratku a, istovremeno, malo činimo na jačanju, ili stvaranju, udruženja i njihovog vertikalnog i horizontalnog uvezivanja. Stoga, moramo raditi na učvršćivanju novog pristupa u povezivanju naših udruženja na globalnom nivou.
Klikom na sliku posjetit ćete galeriju

Konzularni dani



Okrugli sto

Postavljanje kamena temeljca












Zlatni prsten u kamencu

Nane Senija



Bajramsko sijelo







Nužno je shvatiti da poništavanje vlastitog nacionalnog identiteta nije preduslov integracije u novim sredinama. Jer, naizgled uspješna integracija, prema istraživanjima, pored pozitivnih, ima i negativne posljedice na opšti razvoj djece, a posebno na njihov odnos nasprem porodičnih vrijednosti" - rekao je dr. Mirsad Mujović, nastavljajući: "Od nas se traži da preko udruženja razvijamo svoju samosvjest, izražavamo svoje interese, potrebe, stavove i tako se oslobodimo marginalnih pozicija ovih ovdje i onih tamo. BiH mora da sluša glasove raseljenika, jer je to put ka pozitivnim relacijama i svjetlijoj budućnosti" - naglasio je u svom izlaganju dr. Mujović.

Još jedna od interesantnih ideja koja je bila prezentirana od strane dr. Mujovića, i dalje elaborirana od strane mr. Alibašića, da se naše organizacije udruže i povežu sa sličnim američkim organizacijama, primjerice američko –jevrejskim… Naglašeno je da je BiH uvijek imala veliku podršku od američkih Jevreja posebno za vrijeme agresije na Bosnu i Hercegovinu, i imat će je ako podršku budemo tražili. Možemo naučiti dosta od Jevreja iz razloga zato što su oni bili pod stalnom prijetnjom nestanka sa lica zemlje u okruženjima u kojima su živjeli, kao što to i dan dans prijeti Bošnjacima.

Mr. Hamulić je naglasio važnost bolje prisutnosti savjetnika u javnosti, pogotovo u Bijeloj kući, State Departmentu, itd. uključujući potrebu za reputabilnim stručnjacima po pitanju Balkana, čije će se mišljenje ne samo saslušati nego i uvaziti u Bijeloj kući: potrebna je povećana aktivnost eksperta po pitanju historije Balkana, pogoto BiH, koji su voljni da izraze svoje mišljenje u javnosti i da ga povežu sa trenutačnim kao i sa mogućim budućim događajima.

Mnoge od ideja koje su izložene predstavljaju prvi korak: financijsko ulaganje u bošnjačke institucije. Mr. Alibašić je predložio $1 mjesečno po glavi radno sposobnih Bošnjaka koji žive i rade, da se izdvaja direktno za bošnjačke institucije. “Ako bi 30,000 Bošnjaka mjesečno izdvajalo samo po dolar, to bi bio izvanredan poticaj našim organizacijama koje se trenutačno oslanjaju veoma dosta na volonterski rad” – rekao je mr. Alibašić, nastavljajući: “našim organizacijama trebaju jača medjiska podrška, pisanje na engleskom, prevođenje, sekretarske usluge, bolja web prezentacija” –zaključio je on. Posebno je naglasio da je jačanje lobiranja u Wašingtonu za interese BiH i Bošnjaka od veoma velikog značaja.
Dvije veoma važne organizacije koje predstavljaju interese Bošnjaka se moraju još aktivnije pomagati odnosno imati više povjerenja između sebe. Naravno da se misli na KBSA i BASV za BiH iz Washingtona. Ne smije se dozvoliti da se negativna kampanja koja širi laži i neistine o Bosni pretvori u nekakvu realnost o BiH. Bez dugoročnog planiranja i objektivnog mjerenja uspjeha mi rizikujem da se izgubimo u vrtlogu laži i decepcije anti-bošnjačkih elemenata.
Gospodin Fazlić svoje obraćanje je više fokusirao na povezivanju dijapsore sa domovinom i posebno unapređenje međunacionalnog povjerenja u BiH, kao i jačanje ekonomije koji je jedan od razloga, ne smao za bolji život naroda BiH, već i priključenje BiH razvijenim zemlja. “Vjerujte da povjerenje među narodima i život u BiH idu naprijed, da je puno drugačije nego što se to vidi iz dijaspore”, naglasio je Fazlić.
U nastavku za riječ se javila gospođa Filomena Nikolić, generalna konzulica BiH u Chicagu. S obizirom da se kao diplomata kreće u sve bosanske dijasporalne zajednice, što naravno mnogi to ne čine, ona je ukazala da bi Bošnjaci i bošnjačke instititucije trebali uzeti sve pozitivnosti od starijih emigrantskih organizacija, posebno naglašavajući emigrantske organizacije hrvatske i srpske dijaspore koje su starije od bošnjačkih, i koje mogu poslužiti kao dobar primjer uvezivanja a svakako i financiranja.
Poslije okruglog stola zvanice i posjetioci su prisustvovali polaganju kamena temeljca za prvu bošnjačku džamiju u zapadnom Michigenu.

Porodica Mešinović postavila kamen temeljac za Behar džamiju


"Onaj ko napravi džamiju na zemlji koliko ptičje gnijezdo, Allah dž.š. će mu sagraditi dvorac u Džennetu".

Planovi, pa i projekat za izgradnju džamije u Grand Rapidsu započeli su prije nekoliko godina. I eto zahvaljujući požrtvovanim džematlijama, te velikog broja vakifa-donatora ova zamisao je prerasla iz planova u stvarnost.
Još prije polaska ka dijelu grada gdje je otkupljeno zemljište za centar odnosno džamiju na licima Bošnjaka pored bajramske radosti osjetio se ponos. I imaju razloga, jer zalažu se da grade nešto što će, ako Bog da, biti vodilja sadašnjoj a i budućim generacijama.
Kako smo od sale do odredišta grabili autom tih nekoliko milja, primjetio sam da nas prolaze okićina luksuzna auta. Prolazimo pored placa, rekoše mi, gdje se gradi arapska džamija, a koja je u neposrednoj blizini buduće Behar džamije. Prođosmo par privatnih kuća, saputnici mi rekoše: “Evo nas, stigli smo”! Na placu je već bilo nekoliko stotina Bošnjaka, Bošnjakinja, djece, ali još uvijek su pristizali. Zagledujem, ne bi li vidio nekog ko mi je poznat… A oni svi naški, fino izgledaju, dotjerani, bajramski, baš ‘nako kako smo prolazili niz naše mahale i avlije, čestitajući Bajrame… A evo danas Bošnjaci u prognanstvu, daleko od svoje domovine, postavljaju kamen temeljac za džamiju.
Na svečanosti postavljanja kamena temeljca bio je prisutan bosanski diplomatski kor iz Chicaga na čelu sa generalnom konzulicom Filomenom Nikolić, te vice konzulom Marinkom Avaramovićem i dr.
Na samom početku konzulica Nikolić svim prisutnim je čestitala bajram i poželjela sretan rad na budućoj džamiji.
Želimo ukazati da je dolazak diplomatskog kora iz Chicaga na ovaj svečan čin ostavio lijepe utiske na sve prisutne.
U kratkom obraćanju mr. Haris Alibašić prisutnim je posebno naglasio: “U Americi i ovom gradu ja obilježavam osmi Bajram. Svake godine nastojim da ga obilježim u krugu svojih najmilijih kao i sa svojim prijateljima. Ali nama svake godine nešto fali. A što nam to fali? U ovom gradu, pa i okolici, nama fali naše mjesto gdje možemo imati duhovnu obnovu. Nama fali mjesto gdje ćemo se okupljati. Nama fali naša Ferhadija i Aladža, fali nam Begova i Ali-pašina džamija, fali nam naša Behar džamija. Nama fali mjesto gdje ćemo se okupljati, naći, klanjati zajedno kao muslimani i Bošnjaci, i gdje ćemo obilježavati Bajrame sa našom djecom, rodbinom, roditeljima, kao i našom drugom braćom muslimanima. A ova džamija je prvi korak ka tome u Grand Rapids regiji i zapadnom Michiganu” – zaključio je vidno uzbuđen mr. Alibašić.
Po odluci odbora Behara čast da prostavi kamen temeljac pripala je Kemalu i Almi Mešinoviću i njihovoj porodici. Porodica Mešinovič iako daleko od svoje rodne grude ali ipak ljubomorno čuvaju islamske vrijednosti i korijen svoje porodice. Oni su do momenta postavljanje kamena temeljca bili najveći vakifi za buduću džamiju.
“Ono što bi naša srca kazala, riječima ne možemo to opisati. Nama je izuzetno velika čast, da se obratimo na ovom historiskom skupu, za postavljanje kamena temeljca prve Behar džamije na ovim prostorima. Naši se osjećaji ne mogu opisati to se samo doživljava” – rekao je Kemal Mešinović u obraćanju, nastavljajući: “Ponosni smo što radimo za našu vjeru, jer danas mi sijemo cvijet koji će brati naše buduće generacije”. Mešinović je uputio zahvalnost svima, a posebno, kako je naglasio “vrijednim džematlijama Behara na čelu sa našim uvaženim imamom Makićem koji su uradili da danas budemo ovdje”. Na kraju je selamio sve prisutne u ime njegove supruge Alme i djece Melde i Maide.

“Bošnjaci su u većem broju počeli dolaziti u ovom gradu sredinom 90-ih. U ovom muhadžirluku, Bošnjacima je bila potrebna džamija u kojoj bi se mogli okupljati radi molitvi, obrazovanja, i tako sačuvati svoj identitet. Shvatajući važnost ovih potreba džemat Behar hrabro preuzima na sebe obavezu da za našu djecu izgradi džamiju” – rekao je predsjednik džemata Behar Mirsad Bakrač.
Zatim se prisutnima obratio Edib Makić, imam džemata Bahar.
“Ovo je historijski dan za sve vjernike ovoga grada, i nije slučajno što smo odabrali da drugi dan ramazanskog Bajrama postavimo kamen temeljac. Drugi dan je Dan vakifa i hajrata, a to je dan za sve naše buduće generacije” – rekao je Makić, nastavljajući: “Budimo ponosti što pripadamo ovom ummetu danas, i što se nalazimo među našim 500 vakifa, koji postavljaju temelje Allahove luce”.
U nastavku ef. Makić poređujuću ovaj čin sa Ensarijama koji su gradili džamiju zajedno sa Poslanikom Muhammedom a.s., naglasio je: “Ovo je prva svečanost u historiji bošnjačke dijaspore i početak naše nove historije na ovim prostorima”. Obraćajuči se vakifima rekao je: “Danas mi kazujemo, svjedočimo i ostavljamo trag putem nesebičnog zalaganja u korist Zajednice i budućih generacija. Naš moto je ne živjeti samo za sebe, a naši rezultati, ostaće zapisani u historiji ovoga grada” – zaključio je Makić. Nakon dove i molitve pristupilo se svečanom činu polaganja kamena temeljca.
Kako smo rekli kamen su položili bračni par Mešinović sa svojom djecom. Da naglasimo da je porodica Mešinović do postavljanja kamena temeljca donirala 6000 američkih dollara.
Nakon njih čast je pripala generalnoj konzulici BiH iz Chicaga Filomeni Nikolić, koja je pobrala gromoglasan aplauz.
U momentu postavljanja kamena temeljca kroz masu se probila nane Senija koju je brižno pridržavao njen unuk. Ona polahko zagrabi u svoju tašnu i izvadi izkeranu bijelu bjelcatu maramicu koju na drhtavoj šaci raširi, a na sredini nje bljesnu zlatni prsten. Pomoga joj unuk da priđe još bliže temeljcu, a ona se polahko nagnu i iz ruke u beton za hairli početak ispusti stari zlatni prsten. I tako se zlatni prsten nane Senije ugradi u temelj Behar džamije.
Zatim, učešću sa lopatom betona, u postavljanju temeljca pristupili vakifi sa $5000, te porodice, dakako sa djecom i tako redom... Svi radosni pođoše na zakazano Bajramsko sijelo.

Bajramsko sijelo


Nakon postavljanja kamena temeljca upriličeno je Bajramsko sijelo i svečana večera ali gdje je Bošnjake čekalo još iznenađenja. Na sijelu pored bosanskog diplomatskog kora iz Chicaga, prisustvovao gospodin Robert Dean, član Doma Predstavnika države Michigen. Prisutnima su se obratili konzulica Nikolić, zatim mr. Alibašić, imam Makić, predsjednik Behara Bakrač, dr. Mujović… Dakako najveće oduševljenje je izavalo obraćanje Robert Deana. Ovom prilikom je predstavnik Dean izrazio svoju podršku članovima bošnjačke zajednice, a posebno mr. Alibašiću čija je podrška, po riječima predstavnika Deana, bila odlučujuća za njegov uspjeh u michiganskom Domu Predstavnika. On je istakao da mu je mr. Alibašić iskazao podršku u odlučujućim trenucima njegove karijere. Na isti ovaj način je predstavnik Dean htio da iskaže/pokaže svoju podršku Bošnjacima Grand Rapids-a koji su postili tokom mjeseca Ramazana. Dakako ni on nije doaš praznih ruku na ovom Bajramskom sijelu.
Naime, ponovo na inicijativu mr. Harisa Alibašića i uz pomoć Noah Seifullah, šefa za ured predstavnika Roberta Deana, donešena je specijalna povelja na nivou države Michingen a u vezi obilježavanja Bajrama. Povelja je uručena na Beharovoj bajramskoj svečanosti.
Da naglasimo, prošle hefte u svrhu bajramske čestitke svim muslimanima u Michiganu, Dom Predstavnika je usvojio rezoluciju na nivou države Michigan kojom se svim muslimanima u Michigana čestita Bajram. Bošnjaci koji su prisustovali ovom činu uručivanja ove specijalne počasti bili su oduševljeni, te snažnim aplauzima su prekidali čitanje proglasa u sali.
Na kraju je gromoglasan aplauz popratio predavanje proglasa imamu Makiću.
Bio je to izvanredan primjer zalaganja pojedinaca kod državne, općinske a i federalne vlade. Ovo je jedan lijep primjer što se sve može pojedinac uraditi za svoju zajednicu u ovoj divnoj i demokratskoj zemlji. Ovo je također primjer da su muslimani ovdje primljeni kao ravnopravan narod, i da su napokon Bošnjaci uvidjeli koji stepen poštivanja, cijenjenja i razumijevanja vlasti imaju u poštivanju različitih religija u SAD, nasuprot bivšoj Jugoslaviji, a posebno u sadašnje vrijeme u genocidnom entitetu.
Dakako ovo je bilo veliko iznenađenje i za predstavnike konzulata BiH iz Chicaga.
Na bajramskoj svečanosti Behar je uručio zahvalnice:


Bošnjaci.net, TV Bostel, Peta strana svijeta, mr. Haris Alibašić, Izet Begić, Besim Musić, Ulfeta Ferizović, Zahida Bajrić i Saneli Balkić.

Pored kratkog obraćanja predstavnik Dean je prezentirao Specijalnu povelju i čestitku za Bajram koja je potpisana od strane Guvernera države Michigan, Jennifer M. Granholm.
Ukratko povelja uvažava sljedeće činjenice:
- Islam jedna od najvažnijih religija svijeta;
- Broj muslimana u svijetu oko 1,500,000,000,
- Grand Rapids je grad u kojem živi velik broj muslimana, koji su postili i koji slave Bajram,
- Veoma važno da se održavaju prijateljski odnosi između pripadnika svih nacija i vjera,
- Muslimani Grand Rapidsa treba znaju da država Michigan, njeni predstavnici i guverner države Michigan žele muslimanima sve najbolje u budućnosti.
U međuvremenu dok se hvatao red novih-starih vakifa koji su uplaćivali sredstva za Behar džamiju dr. Mirsad Mujović je održao predavanje u power point prezentaciju na temu “Internet - dobar sluga ili zao gospodar”.
Na kraju večeri podijeljeni su paketići za mališane.
U programu je učestvovao hor ilahija i kasida “Behar”, a program su vodili Ahmed i Emir.
Još da naglasimo da je također na drugoj strani grada Grand Rapidsa u organizaciji Bosanskog kulturnog centra upriličeno Bajramsko sijelo, o kojem ćemo naknadno pisati. (Za B.net: E.K. - K.H.)

VRH



Ostali prilozi:
» PRVA BOŠNJAČKA DŽAMIJA U MINHENU
Damir ef. Babajić | 13. March 2024 18:56
Ostali prilozi istog autora:
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EsmirBasic2312.jpg
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
RancSalihSabovic.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
Bos-Eng-pasanbegovic.gif
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
sehidska_dzamija_plav140x80.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif