Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Historija Bosnjaka
DA SE ZLOÈIN I ZLOÈINCI NE ZABORAVE: Istraživaèki tim «Galerija ubijenih života» objavljuje eksluzivne podatke o stradanju civila južno od grada Doboja.
UBISTVA I PROGONI BOŠNJAKA JUŽNO OD DOBOJA
Procitaj komentar
Objavljeno: 17. June 2005. 00:06:00
Istraživaèki tim «Galerija ubijenih života»

Ovo je sjeæanje na 18. juni 1992., dan stradanja stanovništva južnih dobojskih naselja Pridjel Gornji, Ševarlije i Potoèani (u daljem tekstu PŠP). Punih je 13 godina od tog krvavog dana, najcrnjeg u historiji ovih naselja, kada su ubijana 53 civila a preko 400 zatvoreno u podrume kasarne Ševarlije. Naselja su po Daytonskom sporazumu pripala srpskom entitetu pa se stradanja ovog napaæenog stanovništva pokušava umanjiti, zanemariti i zaboraviti. Donosimo spisak svih ubijenih i spisak 140 bošnjaèkih civila zatvaranih po srpskim logorima Posavine.


Ultimatum

Za uveæati kliknite na sliku


Prikaz na mapi: Okupirana bošanjaèka naselja


Panorama okupiranog Pridjela Gornjeg


Pridjel: Pogled sa pridiljskih visova


Ostaci srušene džamije u Pridjelu


Kreèana Ševarlije: U pozadini planina Ozren


Opljaèkane kuæe bez prozora u Pridjelu
Srpski ulitimatum bošnjaèkom stanovništvu podozrenskih naselja smještenih na desnoj obali r. Bosne uzvodno od ušæa rijeke Usore (vidi mapu) da preda nepostojeæe oružja, je objavljen 3.maja 1992. Nejaè Pridjela Gornjeg (Pridjel Donji je srpsko naselje) je istog dana evakuisana na podruèje južno-dobojske i tešanjske opæine a stanovništvo Ševarlija i Potoèana je i dalje ostalo kod svojih kuæa. Gledano strategijski, odbraniti ova naselja od srpskog agresora u tom momentu je bilo nemoguæe, èak i za profesionalne vojne jedinice a kamoli nenaoružan i neorganiziran narod. Loš geografski položaj (okruženost agresivnim ozrenskim Srbima sa svih strana), postojanje vojnih magacina u srcu ovih naselja (Kasarna Ševarlije) i velikog vojnog podzemnog skladišta municije u Potoèanima, nepostojanje nijednog mosta preko r. Bosne, nenaoružanost, unutrašnja razjedinjenost, nespremnost drugih KŠ susjednih mjesta da pomognu i mnoštvo drugih razloga. Lokalna vlast Pridjela Gornjeg se podijelila na odluci da li predati oružje (72 cijevi: 16 pušaka, 5 dvocijevki i 49 pištolja, bez municije), ostati i braniti se ili zajedno s tim oružjem forsirati rijeku Bosnu, pa se kasnije vratiti i osloboditi svoja naselja i imanja. Zadnjeg dana ultimatuma, 8. maja 1992., veæina mlaðih ljudi, je s oružjem forsirala rijeku Bosnu osnovavši istog dana u izbjeglištvu dvije vojne jedinice: u mjestu Lepenica \'\'Samostalni vod Pridjel\'\' i u tešanjskom mjestu Medakovo, vojnu jedinicu velièine èete (nenaoružana). Dio naroda koji ostao u Pridjelu Gornjem je na kraju predao oružje agresoru (32 cijevi) a agresor mu garantovao \'\'sva ljudska prava kao i srpskom staonovništvu\'\'. Stanovništvo Ševarlija i Potoèana je ostavši kod svojih kuæa takoðe predalo oružje agresoru (sve stalo u 2 šatorska krila) da bi tako cjelokupno stanovništvo PŠP ostalo u jednom velikom srpskom logoru, totalno nezaštiæeno i nenaoružano. Sve do konaènog protjerivanja ta tri naselja su bila jedan svojevrstan logor u kom narod èuvao svoju imovinu dok doðe vrijeme da bude opljaèkana i obraðivao svoja polja znajuæi da nema pravo na žetvu. Puno je ljudi nastradalo u tom periodu.

Život pod okupacijom

Život pod okupacijom je bio tužan, bez osnovnih ljudskih prava. Kretanje je bilo ogranièeno kako vremenski tako i teritorijalno. Nije se smjelo kretati u grupama, bilo kakav skup se morao unaprijed najaviti i biti odobren od agesora. Prvog dana iskljuèene telefonske linije nikad nisu proradile pa narod nije mogao komunicirati sa ostalim svijetom. Jedino dozvoljeno bilo, a i to u odreðeno vrijeme, obraðivanje zasijanih njiva i vrtova u kojima narod neumorno radio bez obzira na predosjeæaj da žetve neæe biti. Narod ovih okupiranih naselja je bio totalno blokiran sa svih strana, sjeverno, zapadno i južno naoružanim srpskim naseljima a zapadno rijekom Bosnom do èijih kontrolisanih obala ležalo polje dužine oko 1 kilometra.
Nekoliko primjera ilustruje ponižavajuæi položaj muslimanskog stanovništva u tih 45 dana do konaènog protjerivanja koje zapoèelo 17. 06. 1992.god.
Nakon samo nekoliko dana Srpska tržišna inspekcija je globila Mahmutoviæ Hasana, šefa prodavnice mješovite robe \'\'Izbor\'\' Doboj, sa 500 DM zato što je u huminatirne svrhe predao jednu kolièinu prehrambenih proizvoda \'\'Merhametu\'\' u Mraviæima dana 6. maja 1992.
Istražni sudija po imenu Željko, uz pomoæ Blagojeviæ Stanka i Kršiæ Mileta ubirali porez od naroda na ime društvenog prihoda. Oduzimali su dizel auta tvrdeæi da je to za potrebe JNA. Tako su uvaženom pridiljskom imamu Ibrahimu ef. Joldiæu oduzeli novo auto, mještanu Pridjela Gornjeg Hodžiæ Nijazu su oduzeli novo auto, bivšem kapetanu JNA Skuliæ Redži iz Pridjela Gornjeg su oduzeli auto, Letiæ Adilu iz Ševarlija su oduzeli auto mercedes te još jedan kombi. Hodžiæ Atifu iz Pridjela su na ime restorana \'\'Irma\'\' naplatili porez od 32 miliona dinara ili 100 DM.
Srpska policija (Srbi iz susjednih naselja) je vršila stalne patrole kroz muslimanska naselja. A povremeno su uniformisani patrolirali èak predsjednik i potpredsjednik SDS-a Doboj, Ljubièiæ Drago i Gligoriæ Tihomir.
Kretati se smjelo samo po danjem svjetlu od 8:00 do 16:00 sati a noæu nikako. Narod se po komšilucima skupljao i spavao zajedno u jednoj kuæi uz stalni strah i napetost. Mnoge su kuæe zjapile prazne, nezakljuèane i potpuno otvorene. U toku maja je netragom nestao mještanin Ševarlija Jupiæ Mehmeda Kasim u rejonu srpskog naselja Jabuèiæ Polje – Trbuk gdje mu se izgubio svaki trag i još se ništa ne zna. U Doboju nestao Hodžiæ Mehmeda Rifat koji poèetkom maja odveden u nepoznatom pravcu sa radnog mjesta iz Apatinske pivare Doboj. To se isto desilo Grahiæ Beæira Ismetu, novinaru iz Pridjela Gornjeg. Mještanin Pridjela Gornjeg, Hodžiæ Rame Mehmed je u jakoj želji da se iz izbjeglištva vrati svojoj kuæi u okupirani Pridjel izgubio život utopivši se u rijeci Bosni u predjelu Otoèica. To je bilo 02.juna 1992.godina. Starica Letiæ Huse Hasiba je umrla u svojoj kuæi potpuno sama što se sigurno ne bi desilo u normalnim vremenima. U Doboju je ubijen Osmanbegoviæ Mustafe Mustafa u nepoznatim okolinostima a nešto kasnije i Jupiæ Saliha Samil koji sahranjen na mezarju Humka iznad Gradine Doboj.
Unutra samih blokiranih naselja nije bilo velikih dramatiènih dogaðaja sve do 05. juna 1992. kada je u Ševarlijama ranjen jedan srpski policajac. Ranili su ga borci TO Doboj iz rejona Mraviæa sa ade na rijeci Bosni lociranoj ispod Mraviæke gradine. Tada je u PŠP uveden policijski sat i ogranièeno kretanje na samo 3 sata, od 8:00 do 11:00. Tog dana je uveden poljski telefon u jednoj kuæi za kontakt sa centralom SDS-a (Gligoriæ Gojko) u Pridjelu Donjem.
Dana 09. juna 1992. god. mještani Pridjela Gornjeg Grahiæ Ibrahim i Skuliæ Halil su uhapšeni u Doboju bez vidnog povoda (u vrijeme dozvoljenog kretanja) i zatvoreni prvo u logor SÈC Doboj a zatim logor Perèin disko na Ušæu. Tih dana je u Doboju takoðe uhvaæen i zatvoren Grahiæ Šabana Husein (logor Bare), a takoðe su uhapšeni Hodžiæ Ibrahima Ramo (ubijen), starac Smajloviæ Sulje Agan i starica Grahiæ Fatima, majka novinara Grahiæ Ismeta.
Dana 15. juna 1992. god. Pridjel Gornji je imao svadbu, jedinu u toku tog ljeta i posljednju za slijedeæih 10-tak godina. Bila je to svadba Damira Mujiæa, sina uvaženog domaæina Mujiæ Alirizaha. Svadba se održavala na Muhtarovom brijegu, na brijegu u sastavu poznatog arheološkog nalazišta zvanog Kuæišæa. Ova svadba æe biti zabilježena po tome što je bila ogranièena na samo nekoliko sati, što je za nju dobijena specijalna dozvola srpskog okupatora, što ju obezbjeðivao broving sa 10 vojnika pridošlih iz Kasarne Ševarlije plus mnogo srpskih policajaca iz Pridjela Donjeg. Mještanima je dozvoljen kratak boravak na ovoj svadbi.

Dan ubistava i totalnog progona

Prve polovice juna 1992.god u dobojskom kraju je kiša padala i dan i noæ. Vodostaj rijeke Bosne se bližio stogodišnjem vodostaju. A to bio jedini pravac moguæe evakuacije. I upravo tada, na veliki vodostaj, dana 17.juna 1992., krenula hajka srpsko-èetnièkih snaga (Crvene beretke iz Srbije, Predini vukovi (Predrag Kujundžiæ), Jorgina grupa (Nikola Jorgiæ) itd.) na PŠP sa oko 3000 duša, sa svih strana. Nenaoružano stanovništvo Pridjela Gornjeg je spremno prihvatilo evakuaciju malim èamcem ispod ševarskog brda Hrdovac na mjestu rijeke zvanom Kulina ispod Gradine Mraviæi ostavljajuæi sve za sobom, dok se mještani Ševarlija i Potoèana pokrenuli nešto sporije i neodluènije.
Nezapamæena drama se desila tog èetvrtka na Kulini, na malom èamcu prilikom prebacivanja naroda iz Ševarlija u Mraviæe preko tako nabujale rijeke Bosne. Valovi naroda u agoniji da se domognu slobodne teritorije, nadolazili cijeli dan. Kad je srpska artiljerija iz Kasarne Ševarlije zapoèela žestoko granatiranje èamca nastao je nezapamæen metež i haos. Dvoje poginulo: Begiæ Osmana Amela i Mehinoviæ Mustafe Suad (1971) zvani Beneš te 6 ranjeno: Mujiæ Rame Fuad i Skuliæ Šabana Fehro iz Pridjela Gornjeg i Mahmutoviæ Huseina Hajra, Mujkiæ Safeta Osman, Èaniæ Saliha Mihret zvani Burduš i Mlinareviæ Jusufa Kemal iz Ševarlija. Voda iz èamca se stalno morala grabiti. U jednom trenutku èamac se potopio te su ga borci Samostalnog voda Pridjel (taj vod egzistirao veæ 40 dana na lijevoj obali) nadljudskim naporima izvukli iz vode i ponovo osposobili. Evakuaciju su, štiteæi i usmjeravajuæi narod prema slobodnoj teritoriji Tešnja i Maglaja, pomogli borci Armije BiH: 27 boraca Samostalnog voda Pridjel i 45 boraca Èete Mraviæi. Vijest o žestokom i brutalnom napadu srpsko-èetnièkih jedinica se širila paniènom brzinom i dodatno otežavala evakuaciju. Srpska pljaèka svojih komšija je zapoèela istovremeno sa hajkom, dok se ruèkovi još nisu ni ohladili. Paleža kuæa je najviše bilo u Potoèanima.

Istog dana 400 civila, veæinom stanovnika Ševarlija i Potoèana, koji nisu na vrijeme izbjegli na èamac, je zarobljeno u podrume kasarne JNA u Ševarlijama, uz veæ ranije zatvorene civile maglajskog muslimanskog naselja Rjeèice Stare. Dan nakon zarobljavanja (19.juna 1992) djeca i žene su odvojene od muškaraca i s 3 kamiona odveženi na Spreèanski most u mjestu Poljice kod Željeznièke stanice Doboj gdje su pušteni prema Graèanici. U logoru je nakon toga ostalo 120 Bošnjaka PŠP plus Bošnjaci Rjeèice Stare dok ih dvadesetak strpano u dobojske logore. Prisilno su tjerani na rad na ranije zasijanim muslimanksim poljima. Logor Ševarlije je nakon 56 dana raspušten (13. avgust 1992.) da bi svi logoraši bili prebaèenu u druge srpske logore na podruèju Posavine. Najveæi broj je prebaèen u modrièke logore \'\'Pustara\'\' (PD Dr. Mujbegoviæ) i \'\'Sportska dvorana\'\' Modrièa.

Tokom rata je od srpskog terora na razne naèine smrtno stradalo 70 civila, ne raèunajuæi umrle i borce Armije BiH. Ovom prilikom donosimo samo spisak 53 civila ubijena na dan 18.juna 1992. god. taèno prije 13 godina, abecednim redom odvojeno po naseljima:

PRIDJEL GORNJI

1. Džaniæ Alije Sakib (1958), ubijen pa beèen u nabujalu r.Bosnu
2. Džaniæ Huske Šefik (1947), muèki ubijen u rodnom mjestu
3. Džaniæ Ibrahima Ibro (1956), tokom hajke se utopio u nabujaloj vodi
4. Grahiæ Mehmeda Fehro (1944), muèki ubijen u rodnom mjestu
5. Grahiæ Mešina Omer (1937), muèki ubijen u rodnom mjestu
6. Grahiæ Muharema Hasan (1929), muèki ubijen u rodnom mjetu
7. Grahiæ Saliha Edhem (1924), muèki ubijen u rodnom mjestu
8. Hoziæ Agana Hajrudin Pudo (1947), muèki ubijen u rodnom mjestu
9. Hoziæ Malka (starica roð. 1928), muèki ubijena u rodnom mjetu
10. Hoziæ Tahira Omer (starac od 82. god. roð 1910. i bolestan) muèki ubijen u svom rodnom Pridjelu
11. Mrkanoviæ Hanifa (staraca roð. 1916.god.) muèki ubijena u rodnom mjestu
12. Mrkanoviæ Ibrahima Avdo (starac roð. 1912.god.) muèki ubijen u rodnom mjestu

POTOÈANI

1. Ahmetoviæ Omera Mehmedalija Dale, iskrižanog stomaka (u obliku krsta) ostavljen da umre
2. Ahmetoviæ Rame Bego, ubijen hicem kroz usta
3. Èajiæ Huse Alema, muèki ubijena kod svoje kuæe
4. Jupiæ Hasana Muharem, muèki ubijen u svom rodnom mjestu
5. Jupiæ Muharema Mustafa, muèki ubijen u svom rodnom mjetu
6. Jupiæ Rame Mehmed, muèki ubijen u svom rodnom mjetu
7. Kadriæ Safet, muèki ubijen u svom rodnom mjestu
8. Letiæ Hasana Adem, muèki ubijen u svom rodnom mjestu
9. Mešiæ Huse Esad, tokom hajke utopio se u nabujaloj r.Bosni
10. Mešiæ Huseina Sejdo, muèki ubijen u svom rodnom mjestu
11. Mujadžiæ Mešina Mehmed, muèki ubijen u svom rodnom mjestu

ŠEVARLIJE

1. Begiæ Mehe Smail, muèki ubijen u svom rodnom mjestu
2. Begiæ Osmana Amela, od srpske granate na èamcu prilikom forsiranja r. Bosne
3. Èaniæ Mustafe Ibro (1936), muèki ubijen pa zapaljen u štali Èaniæ Bege
4. Èaniæ Mustafe Umihana, umrla prvi dan u podrumu logora Ševarlije
5. Durmiæ Omera Rašid, muèki ubijen u rodnom mjestu
6. Durmiæ Salke Smail, muèki ubijen pa zapaljen u štali Èaniæ Bege
7. Durmiæ Smaila Salih, muèki ubijen pa zapaljen u štali Èaniæ Bege
8. Fehriæ Mehe Mustafa (1965), zaklan pa baèen u r. Bosnu
9. Fetiæ Osmana Abdulah, muèki ubijen u svom rodnom mjestu
10. Fetiæ Sadika Salih, tokom hajke utopio se u nabujaloj r.Bosni
11. Hadžiæ Ahmeta Ibrahim Baja (1951), muèki ubijen u rodnom mjestu
12. Hadžiæ Envera Hamzalija, muèki ubijen pa zapaljen u štali Èaniæ Bege
13. Hadžiæ Muhameda Osman, muèki ubijen u svom rodnom mjestu
14. Hajdiæ Saliha Refik, muèki ubijen u svom rodnom mjestu
15. Hodžiæ Beæira Džemal, muèki ubijen u svom rodnom mjestu
16. Hodžiæ Redže Nisvet, muèki ubijen pa zapaljen u štali Èaniæ Bege
17. Jupiæ Adema Omer, muèki ubijen u svom rodnom mjestu
18. Jupiæ Avde Mujko, muèki ubijen u svom rodnom mjestu
19. Jupiæ Hasana Kasim, muèki ubijen u svom rodnom mjestu
20. Jupiæ Mujke Umka, muèki ubijena u svom rodnom mjestu
21. Mahmutoviæ Selima Sabahudin, muèki ubijen pa zapaljen u štali Èaniæ Bege
22. Mehinoviæ Agana Bahrija (1954), muèki ubijen u svom rodnom mjestu
23. Mehinoviæ Agana Rukib (1938), muèki ubijen u svom rodnom mjestu
24. Mehinoviæ Mustafe Suad (1971), od srpske granate na èamcu prilikom forsiranja r. Bosne
25. Mujkiæ Mahmuta Hajdo, muèki ubijen u svom rodnom mjestu
26. Mujkiæ Mahmuta Izet (1960), muèki ubijen u svom rodnom mjestu
27. Mujkiæ Mahmuta Mahmut (1934) muèki ubijen u svom rodnom mjestu
28. Osmanbegoviæ Alije Fikret, muèki ubijen u svom rodnom mjestu
29. Sinanoviæ Mehe Fikret, muèki ubijen u svom rodnom mjestu

PROGNANIK IZ DERVENTE

1. Mustafiæ Huse Rešad, Devrenæanin, muèki ubijen u Ševarlijama i zapaljen u štali u Èaniæ Bege.

Dakle, za samo jedan dan ubijena 53 civila viæinom u svojim avlijama i sokacima. U Pridjelu su ubijena èetiri nemoæna starca, u Ševarlijama je 7 civila ubijeno pa zapaljeno u štali Èaniæ Bege, jedan civil je zaklan pa baèen u nabujalu rijeku Bosnu, jedna žena umrla prvi dan po zatvaranju u logor. U Potoèanima je jedan civil ostavljen da umre iskrižanog stomaka u obliku krsta a jedan ubijen hicem kroz usta. Svi nabrojani su ubijeni u istom danu a niko od njih, u trenutku ubistva, kod sebe nije imao nikakvo oružje niti je bilo koga ugrožavao.

Evo i spiska 140 logoraša s dužim logoraškim stažom, mještana ova tri naselja, takoðe abecednim redom za svako naselje ponaosob

SPISAK LOGORAŠA

POTOÈANI:

1. Ahmetoviæ Edhema Nusret (1951), logori: Ševarlije, Modrièa
2. Ahmetoviæ Emina Asif (1954), logori: Ševarlije, Modrièa
3. Ahmetoviæ Emina Kasim (1956), logori: Ševarlije, Modrièa
4. Ahmetoviæ Emina Meho (1965), logori: Ševarlije, Modrièa
5. Ahmetoviæ Hamada Samir (1973), logori: Ševarlije, Modrièa
6. Ahmetoviæ Huseina Ramiz (1953), logori: Ševarlije, Modrièa
7. Ahmetoviæ Muharema Dževad (1954), logori: Ševarlije, Modrièa
8. Ahmetoviæ Omera Hasan (1941), logori: Ševarlije, Modrièa
9. Ahmetoviæ Osme Jasmin (1961), logori: Ševarlije, Modrièa
10. Ahmetoviæ Osme Sead (1955), logori: Ševarlije, Modrièa
11. Ahmetoviæ Smaje Nusret (1965), logori: Ševarlije, Modrièa
12. Ahmetoviæ Smaje Rifat (1956), logori: Ševarlije, Modrièa
13. Bjelobrkoviæ Beæira Azem (1972), logori: Ševarlije, Modrièa
14. Bjelobrkoviæ Smaila Fikret (1956), logori: Ševarlije, Modrièa
15. Bjelobrkoviæ Sulje Edin (1972), logori: Ševarlije, Modrièa
16. Bjelobrkoviæ Sulje Jasmin (1967), logori: Ševarlije, Modrièa
17. Èajiæ Abaza Abaz (1965), logori: Ševarlije, Modrièa
18. Èajiæ Bege Bego (1947), logori: Ševarlije, Modrièa
19. Èajiæ Bege Muhamed (1945), logori: Ševarlije, Modrièa
20. Èajiæ Hasana Enes (1972), logori: Ševarlije, Modrièa
21. Èajiæ Hazima Salih (1957), logori: Ševarlije, Modrièa
22. Èajiæ Huse Šaban (1949), logori: Ševarlije, Modrièa
23. Èajiæ Muharema Hasan (1947), logori: Ševarlije, Modrièa
24. Èajiæ Muharema Ibrahim (1955), logori: Ševarlije, Modrièa
25. Èajiæ Mustafe Beæir (1943), logori: Ševarlije, Modrièa
26. Èajiæ Mustafe Redžo (1945), logori: Ševarlije, Modrièa
27. Èajiæ Osme Ahmet (1962), logori: Ševarlije, Modrièa
28. Èajiæ Saliha Ejub Koka (1953), logori: Ševarlije, Modrièa
29. Èajiæ Saliha Halid (1948), logori: Ševarlije, Modrièa
30. Èajiæ Saliha Smajo (1946), logori: Ševarlije, Modrièa
31. Èajiæ Mehe Osmo (1930), logori: Ševarlije, Modrièa
32. Deliæ Adila Edin (1975), logori: Ševarlije, Modrièa
33. Deliæ Adila Fadil (1971), logori: Ševarlije, Modrièa
34. Deliæ Gazije Osman (1945), logori: Ševarlije, Modrièa
35. Deliæ Halida Vahid (1970), logori: Ševarlije, Modrièa
36. Deliæ Halida Zehid (1972), logori: Ševarlije, Modrièa
37. Deliæ Hasana Teufik (1972), logori: Ševarlije, Modrièa
38. Deliæ Muhameda Muhamed (1972), logori: Ševarlije, Modrièa
39. Deliæ Muharema Muhamed (1941), logori: Ševarlije, Modrièa
40. Deliæ Rizaha Enes (1964), logori: Ševarlije, Modrièa
41. Deliæ Sadika Husein (1943), logori: Ševarlije, Modrièa
42. Deliæ Saliha Emin (1956), logori: Ševarlije, Modrièa
43. Deliæ Saliha Hasan (1953), logori: Ševarlije, Modrièa
44. Deliæ Selima Halid (1942), logori: Ševarlije, Modrièa
45. Jupiæ Mehe Alija (1940), logori: Ševarlije, Modrièa
46. Jupiæ Muje Husein (1947), logori: Ševarlije, Modrièa
47. Jupiæ Mustafe Šaban (1944), logori: Ševarlije, Modrièa
48. Jupiæ Nedžad (1970), logori: Ševarlije, Modrièa
49. Jupiæ Omera Adem, logori: Ševarlije, Modrièa
50. Mešiæ Beæira Esad (1971), logori: Ševarlije, Modrièa
51. Mešiæ Ejuba Muhamed (1941), logori: Ševarlije, Modrièa
52. Mešiæ Hamdije Alija (1964), logori: Ševarlije, Modrièa
53. Mešiæ Hasana Husein (1954), logori: Ševarlije, Modrièa
54. Mešiæ Hasana Mevludin Sutko (1965), Ševarlije, Modrièa
55. Mešiæ Mehe Šaban (1940), logori: Ševarlije, Modrièa
56. Mešiæ Muharema Aziz (1957), logori: Ševarlije, Modrièa
57. Mešiæ Šabana Jasmin (1967), logori: Ševarlije, Modrièa
58. Mešiæ Sulje Beæir (1938), logori: Ševarlije, Modrièa
59. Salkiæ Huseina Esad (1953), logori: Ševarlije, Modrièa
60. Salkiæ Šabana Salih (1945), logori: Ševarlije, Modrièa

PRIDJEL GORNJI

1. Beæiroviæ Huseina Bego, Doboj
2. Džaniæ Alije Nazif, Doboj
3. Džaniæ Alije Suljo, Doboj
4. Grahiæ Beæira Dževad, Doboj
5. Grahiæ Beæira Ismet (1948) , novinar, logor Doboj, ubijen
6. Grahiæ Fatima ž. Beæirova, Doboj
7. Grahiæ Muje Ibrahim Brile (1947), logori: Perèin disko, Modrièa
8. Grahiæ Šabana Husein Graho (1944), Bare Doboj
9. Hodžiæ Ibrahima Ramo None (1946), logor Doboj, ubijen
10. Husiæ Bege Sudan, starac, Doboj
11. Husiæ Habiba ž. Sudanova, Doboj
12. Jupiæ Husein, Doboj
13. Jupiæ Huseina Fadil (1963), Ševarlije, Doboj, Modrièa
14. Jupiæ Huseina Omer, SŠC Doboj
15. Kavazoviæ Omera Ramiz, šumar, Doboj
16. Kavazoviæ Sadika Mustafa, Doboj
17. Kavazoviæ Saliha Musto, Doboj
18. Mujiæ Avde Hasib, Doboj
19. Okanoviæ Ibrahima Fadil, Doboj
20. Salatoviæ Zlatana Amir, logor Doboj, ubijen
21. Skuliæ Sulje Halil, Usora kod Bosanke
22. Smajloviæ Sulje Agan, starac, Doboj

ŠEVARLIJE:

1. Alibašiæ Jakuba Dževad (1947), logori: Ševarlije, Modrièa
2. Deliæ Redže Adil (1938), logori: Ševarlije, Modrièa
3. Durmiæ Alage Husein (1950), logori: Ševarlije, Modrièa
4. Durmiæ Alage Sadik (1943), logori: Ševarlije, Modrièa
5. Durmiæ Huseina Enes (1976), logori: Ševarlije, Modrièa
6. Durmiæ Rašida Jasmin (1964), logori: Ševarlije, Modrièa
7. Durmiæ Sadika Alaga (1910), logori: Ševarlije, Modrièa
8. Durmiæ Ševke Hasan (1947), logori: Ševarlije, Modrièa
9. Durmiæ Ševke Meho (1936), logori: Ševarlije, Modrièa
10. Durmiæ Ševke Omer (1946), logori: Ševarlije, Modrièa
11. Fehriæ Junuza Redžo (1966), logori: Ševarlije, Modrièa
12. Fehriæ Mustafe Ramo (1962), logori: Ševarlije, Modrièa
13. Fehriæ Redže Junuz (1941), logori: Ševarlije, Modrièa
14. Hodžiæ Ahmeta Hajrudin (1972), logori: Ševarlije, Modrièa
15. Hodžiæ Huse Salih (1938), logori: Ševarlije, Modrièa
16. Hodžiæ Mehe Beæir (1931), logor Doboj
17. Hodžiæ Mehe Sadik (1972), logori: Ševarlije, Modrièa
18. Hodžiæ Mehmeda Rifat (1956), logori: Ševarlije, Modrièa
19. Hodžiæ Muje Mehri (1972), logori: Ševarlije, Modrièa
20. Hodžiæ Muje Redžo (1943), logori: Ševarlije, Modrièa
21. Hodžiæ Rame Haso (1928), logori: Ševarlije, Modrièa
22. Hodžiæ Rame Ibrahim (1946), logori: Ševarlije, Modrièa
23. Hodžiæ Saliha Hazim (1958), logori: Ševarlije, Modrièa
24. Hodžiæ Saliha Meho (1944), logori: Ševarlije, Modrièa
25. Hodžiæ Saliha Osman (1945), logori: Ševarlije, Modrièa
26. Hodžiæ Salke Salko Šolaja (1910), logori: Ševarlije, Modrièa
27. Hodžiæ Šerifa Nahid (1972), logori: Ševarlije, Modrièa
28. Huseinbašiæ Emina Mehmed (1943), logor Doboj
29. Huseinbašiæ Mehmeda Nihad (1967), logori Ševarlije, Modrièa
30. Ibriæ Sadika Ejub (1952), logori: Ševarlije, Modrièa
31. Ibriæ Sadika Halil (1950), logori: Ševarlije, Modrièa
32. Ibriæ Sadika Salim (1949), logori Ševarlije, Modrièa
33. Jupiæ Himze Suvad (1965), logori: Ševarlije, Modrièa
34. Mahmutoviæ Galiba Elvedin (1975), logori: Ševarlije, Modrièa
35. Mahmutoviæ Omera Abdulah (1945), logori: Ševarlije, Modrièa
36. Mahmutoviæ Omera Halid (1955), logori: Ševarlije, Modrièa
37. Mahmutoviæ Omera Hasan (1949), logori: Ševarlije, Modrièa
38. Mahmutoviæ Omera Husein (1938), logori: Ševarlije, Modrièa
39. Mahmutoviæ Omera Selim (1907), logori: Ševarlije
40. Mahmutoviæ Selima Beæir (1939), logori: Ševarlije, Modrièa
41. Mahmutoviæ Selima Galib (1941), logori: Ševarlije, Modrièa
42. Mehinoviæ Agana Hamdija (1940), logori: Ševarlije, Modrièa
43. Mehinoviæ Ahmeta Esad (1940), logori: Ševarlije, Modrièa
44. Mujadžiæ Jusufa Nermin (1968), logori: Ševarlije, Modrièa
45. Mujadžiæ Jusufa Selvedin (1975), logori: Ševarlije, Modrièa
46. Mujadžiæ Jusufa Vahidin (1970), logori: Ševarlije, Modrièa
47. Mujadžiæ Sulje Hamid (1930), logori: Ševarlije, Modrièa
48. Mujadžiæ Sulje Jusuf (1946), logori: Ševarlije, Modrièa
49. Mujèiæ Omera Osman (1946), logori: Ševarlije, Modrièa
50. Mujèiæ Omera Salko (1952), logori: Ševarlije, Modrièa
51. Omeroviæ Rame Jakub (1952), logori: Ševarlije, Modrièa
52. Omeroviæ Šabana Redžo (1932), logori: Ševarlije, Modrièa
53. Osmanbegoviæ Hakije Izet (1968), logori: Ševarlije, Modrièa
54. Osmanbegoviæ Muje Hakija (1942), logori: Ševarlije, Modrièa
55. Osmanbegoviæ Redže Salih Beæar (1920), logori: Ševarlije, Modrièa
56. Sinanoviæ Ahmeta Idriz (1943), logori: Ševarlije, Modrièa
57. Sinanoviæ Murata Ramiz (1950), logori: Ševarlije, Modrièa

ZATEÈENE IZBJEGLICE

1. Tukiæ Šaæira Esad iz Doboja, logori: Ševarlije, Modrièa

Komentar nije potreban. Samo pitanje: kada æe ubice biti privedene i osuðene? Ovakav zloèin nije poèinio jedan ili dva zloèinca, moralo ih je biti daleko više. Veæina lokalnih Srba, uèesnika u akciji progona muslimanskog stanovništva i pljaèkanju njihove imovine, je identifikovano. Oni se slobodno kreæu, èak i naseljima po kojima su harali. Oni svakako imaju šansu dati svog prilog ustanovljivanju prave istine i imena ubica ovih nedužnih ljudi. Samo istinom, otkrivanjem identiteta svih zloèinaca, i njihovim suðenjem, bi se mogla pokrenuti izgradnja povjerenja meðu narodima.

COPY RIGHT June 2005: Strogo zabranjeno kopiranje, umnožavanje i javno publikovanje bez prijethodne konsultacije Istraživaèkog tima «Galerija ubijenih žovota» i redakcije BOŠNJACI.net

VRH



Ostali prilozi:
» PROGONI MUSLIMANA IZ ENKLAVA NAŠEG OKRUŽENJA
Fikret Hafizović | 18. July 2021 15:18
» LAŽNE TVRDNJE SALIHA SELIMOVIĆA O BOŠNJACIMA
Fikret Hafizović | 30. January 2021 22:26
» ŽIVLJENA, A NEPISANA, POVIJEST BOŠNJAKA
Fikret Hafizović | 08. June 2020 18:26
» BOŠNJACI I DRUGI SVJETSKI RAT
Preporod.info | 11. May 2020 19:43
» BRANITELJI PLAVA I GUSINJA
Dr. Mustafa Memić | 29. January 2020 18:23
» SUAD MEHIĆ: "ETO, POGIBOH BRATE”!
Amir Hasanović | 03. October 2019 17:00
» KORIJENI BOŠNJAKA
Fikret Hafizović | 29. April 2019 21:30
» SKRIVANA POVIJEST BOŠNJAKA
Fikret Hafizović | 15. September 2016 21:33
» DAN KADA JE ZMAJ OD BOSNE OTIŠAO U LEGENDU
RadioSarajevo.ba | 18. August 2016 02:48
» SANDAL HRANIĆ - KOSAČA
Fikret Hafizović | 22. April 2014 18:18
» ZNAMENITI BOŠNJACI HERCEG STEPHAN KOSAČA I BLAGAJSKO TURBE
Fikret Hafizović | 04. December 2013 01:25
» MILION I PO MUSLIMANA SA BALKANA PROTJERANO JE U ANADOLIJU
Anadolu Agency (AA) | 07. May 2013 14:19
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EsmirBasic2312.jpg
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
RancSalihSabovic.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
Bos-Eng-pasanbegovic.gif
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
sehidska_dzamija_plav140x80.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif