Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Kolumne


AMERIČKA IZDAJA UKRAJINE
Procitaj komentar

Autor: Akademik prof. dr. Adamir Jerković
Objavljeno: 22. November 2025. 17:11:29
Predsjednik SAD Donald Trump povukao je bez sumnje katastrofalan potez prema Ukrajini koji se može nazvati i kapitulantskim ali za vladu predsjednika Volodimira Zelenskog, no ne i za SAD. Plan u 28 tačaka koji su konstruirali zajednički specijalni izaslanik američkog predsjednika Steve Witkoff i izaslanik ruskog predsjednika Kiril Dmitriev, sadrži odredbe koje bi ograničile ukrajinsku vojsku na 600.000 pripadnika i zahtijevale teritorijalne ustupke ukrajinske zemlje. Prema ovom planu, Krim, Lugansk i Donjeck bili bi priznati kao ruska teritorija, dok bi Herson i Zaporožje bili "zamrznuti" duž trenutne linije fronta, čime bi se zapravo priznala ruska okupacija tog teritorija. I nije to sve. Ukrajina bi sebi ustavno zabranila pridruživanje NATO-u, a NATO bi se složio da u budućnosti neće primiti Ukrajinu u članstvo vojne alijanse.

Amerikanci i „oktroirani mir“. Trump koji ima potpuno drugačije gledanje od Bidenove administracije nije ni pitao ukrajinski narod, njeno rukovodstvo i predsjednika Zelenskog o opravdanosti jednog ovakvog poteza. Sam Zelenski koji je ostao zetečen ovakvim američkim stavom za koji nisu znali ni najbliži Trumpovi saradnici (vjerovatno ni Rubio) i koji je prije pola godine bio izložen nevjerovatnoj američkoj blamaži u Bijeloj kući, rekao je da Ukrajina preživljava jedan od najtežih trenutaka u svojoj historiji i da Ukrajina ima iznimno težak izbor – „ili gubitak dostojanstva ili rizik gubitka ključnog partnera (SAD), život bez slobode, dostojanstva i pravde i povjerenje onima koji su nas već dva puta napali.“ Zelenski zatim dodaje „mi smo napravljneni od čelika, ali čak i najači metal može popustiti“ i pri tom upozorava svoje zemljake da moraju doći k sebi i prestati sa međusobnim sukobima i toksičnim prepirkama. Drugim riječima potrebno je da djeluju kao cjelina. Ove njegove riječi nagovještavaju kakav će biti odgovor Ukrajine na ovu kapitulaciju koju umjesto njih Rusima nudi Amerika. Podsjetio je da Ukrajina nije izdata ni na početku agresije pa neće ni sada. Trump se u ratnoj sagi u Ukrajini ponaša kao vladar i posjednik njene nezavisnosti, političar koji može odlučivati o njenoj sudbini, kao što pokušava u Gazi. Nacionalno dostojanstvo naroda kojem je oteta petina države je ispred ovakvih političkih poteza Trumpa. Njegov cilj je svršiti rat nakon 10 mjeseci svoje vladavine kad ga već nije mogao okončati za 24 sata kako se hvalio. Šta ovaj rat govori? Trump, kao predstavnik do jučer najveće demokratije na svijetu, i Vladikmir Putin diktatorski šef velike imperijalističke sile na Istoku koji sanja obnovu SSSR-a a to znači ponovno pokoravanje bivših zemalja Varšavskog pakta. Te zemlje, sa izuzetkom Mađarske i Slovačke, koji su proxi Rusije, danas se protive ovakvoj politici Moskve i koje zajedno sa Francuskom, Njemačkom i Velikom Britanijom, slove kao prva linija odbrane. Pisao sam već o pripremama Evrope za potencijalni rat sa Rusijom. Zelenski je nakon američke izdaje (koju prirodno ne može okvalificirati takvom) ostao oslonjen na Evropu koja je ispravno primjetila da postoji realna opasnost od ruskog napada i da u slučaju sukoba ne treba previše vjerovati Amerikancima. Rusija je sve svoje snage bacila upravo na kartu razjedinjavanja Zapada u čemu je izgleda i uspjela. U pregovaračkoj misiji u SAD-u (na Miamiju) je bio niko drugi nego Kiril Dimitrijev, koji vodi jedan od najvećih investicijskih fondova RDIF. Ovaj fond se zajedno s njim nalazi na crnoj listi iz 2022. godine nakon ruske invazije na Ukrajinu. Ovo brifovanje sa oprobranom ekipom Donalda Trumpa, a u kojoj se nalazio specijalni američki izaslanik Steve Witkoff i njegov zet Jared Kushner, ostalo je tajna i za visoke dužnosniike State Departmenta i Vijeća za nacionalnu sigurnost. Zanimljivo je da je iz pregovora bio isključen i specijalni izaslanik za Ukrajinu Keith Kellogg.

Biznis aktovka i topuz. Rusi su prevarili Amerikance o spremnosti Putina da se sastane sa Zelenskim. Cilj je bio da spriječe uvođenje težih sankcija prema Moskvi, što očigledno nisu mogli spriječiti u oblasti energetike. Trumpu koji u jednoj ruci nosi biznis aktovku a u drugoj veliki topuz, cilj je da što prije okonča ovaj sukob i da krene u dobrovoljno „silom“ otimanje prirodnih bogatstava slabijih zemalja. Ukrajincima je već naplatio za američke rakete HIMARS, ATACMS, Patriot i dr. Amerikanci su pravili veliku grešku tokom pregovora, jer su propustili priliku da igraju oštro sa Putinom koji je iskoristitio svako respektovanja druge strane. Trumpa je naprosto „uzbuđivao“ ovakav Putin koji je predator kao i on sam. Amerikanci su demonstrirali cik-cak politiku, jednom su pritiskali ukrajinskog predsjednika Zelenskog tražeći od njega nemoralne ustupke, drugi put su išli na pregovore sa Putinom i davali dijelove teritorije Ukrajine ispunjavajući sve njegove zahtjeve, treći put su zaoštravali odnose s njim stajući uz Evrope. A Putin razumije samo jezik sile. Nije mu trebalo ostavljati nikakvih iluzija. Da li su Amerikanci došli do kraja strpljenja? Očekuju li stvarno da se Ukrajinci zahvale Moskvi što je okupirala petinu teritorija i da zatvore vrata svoje budućnosti tako što bi se saglasili sa „oktroiranim mirom“, sa ponovnim vraćanjem u rusku tamnicu iz koje su se uspjeli izvući početkom devedesetih godina prošlog vijeka? Amerikanci ne mogu očekivati harakiri Ukrajinaca ni pod kojim uslovima. Morat će se osloniti na svoje snage i podršku Evrope koja je zasada odlučna da brani integritet Ukrajine. Ne zbog Ukrajine nego zbog sebe. Otpor domicilnog stanovništva mora biti još snažniji jer nema te sile koja može ugasiti težnje za slobodu jednog naroda.

VRH



Ostali prilozi:
» AMERIČKA IZDAJA UKRAJINE
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 22. November 2025 17:54
» KO SU GLAVNE ULOGE U SARAJEVSKOM SAFARIJU
Aziz Hurem | 20. November 2025 20:33
» BOSANAC, BOŠNJAK I PROFESOR KONFUZIJE
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 20. November 2025 14:51
» ZASTAVE IZNAD PEŠTERA – DAN SANDŽAKA I MOĆ ZAJEDNIČKOG NASLJEĐA
Božidar Proročić, književnik i publicista | 19. November 2025 16:22
» JE LI OVO POSLJEDNJE EVROPSKO LJETO U MIRU?
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 18. November 2025 20:57
» ČETNIK SA KIŠOBRANOM
Said Šteta, književnik i novinar | 18. November 2025 16:57
» BH. NOGOMETAŠI PREDRIBLALI POLITIČARE
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 17. November 2025 03:16
» LICE VUČIĆEVOG FAŠIZMA
Elifa Kriještorac | 16. November 2025 04:15
» PUTOPISNI ZAPIS O DŽAKARTI: IZMEĐU SJEĆANJA I BUDUĆNOSTI MIRA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 16. November 2025 01:43
» NJEGOŠEVSKI FAŠIZAM MILJENKA JERGOVIĆA
Šemso Agović | 14. November 2025 19:26
» „APOKRIFIJA“ ILI „APOKRIZIJA“ PORTALDŽIJE NEDŽADA NOVALIĆA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 14. November 2025 16:36
» NAROD NA IVICI: CIJENA DODIKOVE POLITIKE
Avdo Metjahić | 13. November 2025 16:36
» LJUDI, UMRO JE TITO
Said Šteta, književnik i novinar | 13. November 2025 14:44
» RAZNOLIKOST JE POLITIČKI UŽITAK
Dr. Mesud A. Ramić | 12. November 2025 12:54
» KAKO JE DODIK OPET SPASIO NAROD OD KAHVE, KUMINA I NORMALNOSTI
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 11. November 2025 17:03
» OPASNO PODMETANJE
Dženana Karup Druško | 10. November 2025 03:10
» CIONISTIČKO-USTAŠKI STAVOVI U INDENTITETU HOHŠTAPLERA I KRIMINALCA AMIRA KABIRIJA
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 08. November 2025 14:40
» KO JE ZOHRAN MAMDANI?
Avdo Metjahić | 07. November 2025 15:58
Ostali prilozi istog autora:
» ORBÁN NA NIZBRDICI
05. November 2025 17:18
» VENECUELA U GEOPOLITIČKIM RALJAMA
03. November 2025 16:23
» RS POD AMERIČKIM REFLEKTORIMA
26. October 2025 21:40
» STRAHOTE PAKLA NA ZEMLJI
08. October 2025 15:20
» OKTROIRANI MIR U GAZI?
01. October 2025 00:17
» TRUMP PREBACUJE PROBLEM NA EVROPU
28. September 2025 01:19
» NOBELOVA NAGRADA I PREKID RATA U GAZI
25. September 2025 14:46
» ZAPADNE ZEMLJE PRIZNALE PALESTINU
22. September 2025 21:27
» IZRAEL UCJENJUJE ZAPAD
03. September 2025 14:22
» PUTIN NEĆE DOBITI RAT U UKRAJINI
28. August 2025 21:56
2.jpg
Alipashabanner.jpg
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovicl 100godina.jpg
fastvee.gif
EnesTopalovic54.jpg
Beharban.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif