Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Vijesti


Još jedna potvrda ispravnosti i uspjeha mog zastupničkog djelovanja!
SANEL KAJAN: USTAVNI SUD JOŠ JEDNOM POTVRDIO ONO NA ŠTO GODINAMA UPOZORAVAM - GRB, ZASTAVA I DAN ČAPLJINE – NEUSTAVNI!
Procitaj komentar

Autor: Bošnjaci.Net
Objavljeno: 30. October 2025. 13:10:44
Zastupnik u Parlamentu FBiH Sanel Kajan dobio je odgovor od Ustavnog suda Federacije Bosne i Hercegovine, po pitanju ustavnosti grba, zastave, pečata i Dana Čapljine:

- I dok gradonačelnica Čapljine Iva Raguž i predsjednik Gradskog vijeća Dženis Veledar uporno izbjegavaju odgovoriti na moja zastupnička pitanja, Ustavni sud je odgovorio!

Javnost u Bosni i Hercegovini, međunarodnu zajednicu, ali i lokalne vlasti u Čapljini, podsjećam da je Sud jasno utvrdio:
Odluke o grbu, zastavi, pečatu i Danu Čapljine grubo krše Ustav Federacije BiH, jer oslikavaju nacionalna i vjerska obilježja samo jednog naroda. Time je narušeno načelo ravnopravnosti naroda i građana.

Kao izabranom zastupniku, obratili su mi se stanovnici Čapljine - Bošnjaci i Srbi, povratnici - starosjedioci, koji odbijaju da na svoje domove postave neustavni grb sa šahovnicom i likom katoličkog sveca.

Podsjećam: Čapljina je mjesto gdje su tokom rata postojali logori tzv. „Herceg-Bosne“ – Dretelj i Gabela, gdje su zatočeni brojni Bošnjaci i Srbi.

Ožiljci rata još nisu zacijelili, a nametanje ovakvih simbola dodatno produbljuje podjele, diskriminaciju i bol.

Odluka Vijeća iz 2016. godine nije predviđala postavljanje grba na ploče, ali je HDZ-ova vlast to učinila, kršeći zakon i odluke viših instanci.

Podsjećam: Čapljina je mjesto gdje su tokom rata postojali logori tzv. „Herceg-Bosne“ – Dretelj i Gabela, gdje su zatočeni brojni Bošnjaci i Srbi.

Također, proglašavanje 4. oktobra – blagdana Svetog Franje – kao Dana Čapljine Ustavni sud je proglasio neustavnim jer obilježava isključivo katolički praznik i diskriminira građane drugačijeg svjetonazora, uz podsjećanje da je Bosne i Hercegovina sekularna država.

Protiv više službenika Gradske uprave, vijeća, kao i protiv gradonačelnice Ive Raguž, već su podnesene krivične prijave Tužilaštvu HNK.

Ova odluka i potvrda Ustavnog suda još jednom pokazuje koliko bi Bosna i Hercegovina bila pravednija, uređenija i stabilnija zemlja kada bi svi - zastupnici, gradonačelnici, ministri i načelnici – radili svoj posao odgovorno, dosljedno i u interesu građana, a ne pojedinih stranaka.

Ovo je dokaz da se rezultati postižu upornošću, argumentima i vjerom u institucije države Bosne i Hercegovine.

Kada svako uradi svoj dio posla – pravda nije daleko, naglasio je zastupnik u Parlamentu FBiH Sanel Kajan.

VRH



Ostali prilozi:
» ZEKOVIĆ: ZAUSTAVIMO ANTIMUSLIMANSKU RETORIKU
Bošnjaci.Net | 27. October 2025 13:48
» REAKCIJA NA GLORIFIKACIJU RATNIH ZLOČINACA NA PALAMA
Bošnjaci.Net | 27. October 2025 13:39
Ostali prilozi istog autora:
2.jpg
Alipashabanner.jpg
ZohranMamdaniMayorNYC1a.jpg
28 Susreti Bosnjaka Sjeverne Amerike1g.jpg
AdaBojanaKuca.jpg
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovicl 100godina.jpg
fastvee.gif
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif