Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Vijesti


MISIJA OSCE-A U BIH: IGNORISANJE PRESUDA USTAVNOG SUDA PRODUBLJUJE ETNIČKE NAPETOSTI
Procitaj komentar

Autor: Vijesti.ba
Objavljeno: 09. January 2025. 16:01:31
Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini reagovala je povodom današnjeg obilježavanja neustavnog dana RS.

Misija poziva RS da poštuje vladavinu prava i pridržava se konačnih i obvezujućih odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.

"Također osuđujem glorifikaciju ratnih zločinaca i sve manifestacije netolerancije, koje su ove godine ponovo viđene i koje, nažalost, redovito čine dio proslava 9. januara; svaka takva radnja mora biti hitno istražena i procesuirana. Sponzorstvo i podrška Vlade Republike Srpske za proslavu takozvanog “Dana Republike Srpske” 9. januara krše odluku Ustavnog suda Bosne i Hercegovine od 26. novembra 2015. godine, koja je utvrdila da je ova proslava neustavna jer isključuje, posebno ne-Srbe, čime se direktno protivi ustavima Bosne i Hercegovine i Republike srpske", naveli su u saopćenju.

Dodali su kako u zemlji poput Bosne i Hercegovine, koja je etnički raznolika, s osjetljivostima koje potječu iz njenog razornog konflikta, poštivanje pravnih odluka i institucija koje ih donose potiče jedinstvo i pomirenje te potvrđuje princip da svi građani, bez obzira na etničku pripadnost ili religiju, zaslužuju jednako razmatranje i poštovanje u javnom životu.

9. JANUAR - POMRAČENJE LJUDSKOSTI - POČETAK GENOCIDA (Ilustracija: Šukrija Meholjić)

"Ignorisanje takvih presuda riskira produbljivanje podjela i očuvanje etničkih napetosti. Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini ostaje posvećena podršci vlastima u ispunjavanju njihovih zakonskih obveza da promiču jednakost, nenametljivost i vladavinu prava, promičući međusobno poštovanje i bolju budućnost za sve građane Bosne i Hercegovine", zaključili su iz Misije OSCE-a u BiH.

VRH



Ostali prilozi:
» DEBATA DANA S AMBASADOROM KOJI VIŠE NE GOVORI
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 06. February 2026 21:11
» „HAJDE DA ISTRAŽIMO ARHIVSKO BLAGO”
B.net | 05. February 2026 19:02
» INSTITUCIONALNI PRESEDAN I POLITIČKA PREKRETNICA
IFIMES | 05. February 2026 17:59
» OPASAN I SKUP "LOBISTIČKI RULET" DODIKA I ČOVIĆA
Vijesti.ba | 05. February 2026 15:06
» PROMOVISANA KNJIGA “MOSTOVI” AUTORICE DŽERALDINE DELIĆ
Said Šteta, književnik i novinar | 04. February 2026 14:39
» DUDAKOVIĆ NIJE SPOSOBAN ZA SUĐENJE ZBOG BOLESTI
Detektor.ba | 02. February 2026 21:27
Ostali prilozi istog autora:
2.jpg
Alipashabanner.jpg
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovicl 100godina.jpg
fastvee.gif
EnesTopalovic54.jpg
Beharban.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif