Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Kolumne


MOĆ I NEMOĆ VISOKOG PREDSTAVNIKA U BiH
ARHITEKTURA BOSNE I HERCEGOVINE POD DIKTATUROM CHRISTIANA SCHMIDTA
Procitaj komentar

Autor: Zijad Bećirević
Objavljeno: 05. November 2024. 14:11:51
Rasprava u Vijeću sigurnosti UN-a o stanju u BiH

Visoki predstavnik Christian Schmidt podnio je jučer sedmi put svoji šestomjesečni izvještaj Vijeću sigurnosti UN o stanju ne- sigurnosti u BiH nakon 30 godina njene agonije, od kad su joj zavjerenici navukli Dejtonsku luđačku košulju. Od tada do danas niti je BiH kakva bi trebala biti, niti je Visoki predstavnik ono što bi trebao biti, niti je Vijeće sigurnosti ono što bi trebalo biti. Sve se iskrivilo, izvitoperilo, naherilo. Tim povodom pored Schmidta Vijeću se obratio i predsjedavajući BiH Denis Bećirović. U svom obraćanju on je ukazao na miješanje u unutarnje poslove i teritorijalne pretenzije iz Srbije, ali je propustio u sličnom ili istom kontestu pomenuti i Hrvatsku. Od kada je pod brigom MZ-e BiH je u svemu posljednja zemlja Balkana. Vukovi je krčme i razdiru, sprečavaju njen put u EU i NATO. SAD su i ovaj put podržale Visokog predstavnika s pravom na korištenje Bonskih ovlasti. Mandat ALTHEA je produžen za još godinu dana.

Schmidtovo problematično djelovanje

Od stupanja na mandat visokog predstavnika u BiH djelovanje Christiana Schmidta pokazalo se u više slučajeva problematično, zbog radnji i postupaka suprotnih ulozi koja mu je određena. Namjere Schmidta i uticajnog dijela MZ-e već duže vrijeme nisu čiste. Umjesto da pomažu jačanje jedinstvene multietničke države BiH i njen put u EU daju podršku nosiocima separatističkih težnji iz Hrvatske i Srbije.

Umjesto da stoji na braniku države, Schmidt udara na državu i šuruje sa njenim neprijateljima, što u konačnici vodi disoluciji države.

Odluke ustavnog suda se ne provode, negiranje genocida je u kontinuitetu, proglašavanje zločinaca herojima je svakodnevno, ali to Visokog predstavnika Schmidta ne zabrinjava.

Ono što je Schmidt uradio suspenzijom Ustava BiH na 24 sata, stavljajući u isti kontekst najvećeg zločinca Ratka Mladića sa prvim predsjednikom Alijom Izetbegovićem u intervjuu za TV Face, najavom posjeta Evropskom sudu za zaštitu ljudskih prava u Strazburu s ciljem da sruši odluku suda u predmetu Kovačević, ali i u drugim slučajevima ne smije mu nikad biti ni zaboravljeno ni oprošteno. To nisu dnevni događaji sa ograničenim posljedicama koji se za tri dana zaborave, već postupci sa dugogodišnjim ako ne i trajnim posljedicama za BiH i sve njene narode i građane. Schmidt za sve to ne nudi valjano opravdanje niti nudi izvinjenje. Ali njegovi postupci su takve težine, da ga nikakvo izvinjenje ni na koji način ne može osloboditi krivice i odgovornosti. Pokušaj OHR da stane iza njegovih postupaka nije bio uvjerljiv.

Uvijek kada uradi nešto protiv interesa države ili građana Schmidt se povuče i ušuti. Ne talasa. Zna da ovo što je učinio i čini nije i neće biti zaboravljeno, ali je već sad mnogo toga potisnuto u drugi plan i manje aktualno.

Visoki predstavnik u BiH je po članu 1 Aneksa 10 Dejtonskog sporazuma tumač Sporazuma o implementaciji civilnog dijela mirovnog sporazuma, ali se Schmidt toga ne pridržava, iz čega proizilaze brojni nesporazumi, prije svega oko uloge Srbije i Hrvatske, izbornog procesa, imovine, ..

Rs ne priznaje Schmidta

Pozicija i opozicija Rs ne priznaju Međunarodnog predstavnika Christiana Schmidta, i on za njih nije legitiman. Ne priznaju ga jer nije imenovan u Vijeću sigurnosti UN-a, mada je to predviđeno Dejtonskim sporazumom. U tome su jedinstveni. Dodik je otišao toliko daleko da mu je zaprijetio hapšenjem ako stupi na tlo Rs, a onda to zamijenio zabranom bilo kakvih sastajanja u institucijama Rs. Schmidtu to u nekom smislu daje i opravdanje, da se ne bavi Dodikom i Republikom srpskom, koji na dnevnoj bazi proizvode probleme.

Mnogi u BiH, ali van nje, kažu da je Schmidt Visoki predstavnik samo za FBiH, jer već godinama ne djeluje u Rs, što daje za pravo vlastima Rs da kažu da on nije njihov.

Rs ne priznaje Schmidta, ali veza, neki dil, između njega i Dodika ipak postoji.

Savezništvo Dodika i Čovića

Već 29 godina prividnog Dejtonskog mira glavni kamen spoticanja su uzurpirana prava i široka ovlaštenja data entitetu Rs koja vladi Rs i Dodiku omogućuju da zaustavi svaki proces i spriječi svaki dogovor i sporazum, koji vodi napretku države. Zadnjih 15 godina, od kada se Dodik povezao sa Draganom Čovićem, udruženi dvojac utiče na sve procese i vesla u istom smjeru.

HDZ-a i SNSD-a, Dodik i Čović, preko 15 godina tijesno surađuju i funkcionišu po sistemu spojenih posuda, u težnji da ostvare ciljeve koji nisu ostvareni tokom agresije 90-tih. Punu podršku na tom putu daju im Srbija i Hrvatska u saradnji sa dijelom MZ-e. Dodik i Čović uduženo ili svako u svojoj zoni i svom domenu djelovanja ruše jednu po jednu prepreku koja im stoji na putu. U tome im pogoduje njihov koalicioni partner Trojka, koju su stjerali u ćošak i stalno prisiljavaju na nove ustupke. U Trojci se na sva usta hvale da su napravili napredak, državu izvukli iz blokade, a Dodiku dali, Čoviću dali i obećali, sve što je od njih do sada traženo…

Hrvatska i Srbija, Čović i Dodik, žele BiH federalizirati. Rs bi postala federalna jedinica, a Hrvati obnovili Herceg Bosnu u istom formatu, što bi i jednima i drugima dalo mogućnost za otcjepljenje. Time bi put za stvaranje Velike Srbije i Velike Hrvatske bio otvoren.

Bosna je zarobljena država

Bosna i Hercegovina je zarobljena država. To tvrde mnogi. Već 15 godina tapka u mjestu, ima zamrznutu krizu koju proizvode SNSD-a i HDZ BiH, Dodik i Čović…uz podršku Srbije i Hrvatske, što je ranije pripisivano SDA.

Dejtonskoj Bosni i Hercegovini, ni nakon 29 godina, još nije dozvoljeno da bude ravopravna sa Srbijom i Hrvatskom. Susjedi Srbija i Hrvatska tvrde da su garanti Dejtonskog mirovnog sporazuma i neometano se miješaju u unutarnje poslove zemlje, potkopavaju je izvana i iznutra. Čelni ljudi Hrvatske Milanović i Plenković su više u BiH nego na svom terenu. Na osnovu Sporazuma o paralelnim i specijalnim vezama zaključenim između Srbije i Rs Srbija u BiH ulazi kao u svoju avliju, i radi šta hoće. Sve to vidi MZ-a, Visoki predstavnik, poznato je članicama Vijeća za implementaciju mira…ali se ne suprostavljaju, već prećutno podržavaju.

Prema mišljenju pravne struke sve što je u BiH nastalo u uslovima genocida po zakonu je ništavno. Iz čega proizilazi, prije svega, entitet Rs. Na takvom stanovištu trebala bi biti i MZ-a.

Na prostorima BiH zapad eksperimentiše, šuruje i miri se sa etno nacionalistima, što Srbiji i Hrvatskoj daje vjetar u leđa da nastavi sa destrukcijom. Dejton je (na način kako se provodi) ugradio Srbiju i Hrvatsku u politički i društveni život BiH, učinio ih dominantnim u svim oblastima života. Srbija i Hrvatska se ubrzano naoružavaju da budu jake i spremne za konačan obračun… na koji očigledno računaju. One i danas nadziru nebo i zemlju, prate, usmjeravaju i nadziru rad pravosuđa, državnih organa i institucija, koje su od primarnog značaja za državu.

BiH je prirodno usmjerena Evropi, jer mi smo europski narod. Bili i postali prije polovine onih koji se već desetine godina šepure u njoj, a BiH i nas u njoj drže zarobljene u Dejtonskoj luđačkoj košulji.
BiH želi u EU. Svaka druga opcija je nerealna, jer je ne bi prihvatio narod.

Šta je MZ-a uradila u korist BiH zadnjih nekoliko godina? Ili tačnije, od dolaska Schmidta. Ništa? U BiH se konstantno krše zakoni bez posljedica. Sve što je učinjeno bilo je na štetu jedninstvene multietničke BiH, u korist Hrvatske, Čovićeve HDZ-e, ali i entiteta Rs. Dejtonski sporazum se konstantno krši u parlamentu, administraciji, pri procesiranju, u diplomatiji, a Schmidt ne sankcioniše one koji ga krše, iako je to njegova primarna obaveza.

Neviđeni je apsurd u tome, umjesto da se na nivou MZ-e pokrene revizija Dejtonskog sporazuma i ukinu entiti, prije svega genocidna Rs, i dalje se vodi rasprava oko održivosti BiH, mada je BiH jedna od najstarijih država Balkana. Umjesto da se izmijeni Dejtonski sporazum i ukinu entiteti, prije svega onaj stvoren na genocidu, godinama gledamo kako grobari kopaju raku za sahranu multietničke države BiH. Naravno, do toga nije došlo i neće doći, ne samo zbog toga što SAD ne žele izgubiti svoj važan projekat Dejtonsku BiH, naročito ne u uslovima kada se odvija agresija Rusije na Ukrajinu i kada Izrael ratuje u Gazi, na Zapadnoj obali i Libanu i vrši genocid nad Palestinskim narodom….

Politika u BiH se svela isključivo na neodgovornu stranačku politiku, koju vode tri nacionalne stranke SNSD, HDZ BiH, SDA…Umjesto da mire one zavađaju narod. Od komadanja BiH ne samo da ne odustaju ni Srbija ni Hrvatska, već se preko SNSD-a nastavlja sa disolucijom države, a iz HDZ BiH ucjenjuje, najavljuje, priprema i otvoreno prijeti sa obnovom Herceg Bosne.

Iz mnogo razloga mnogi se pitaju da li je Bosni i Hercegovini mjesto u Evropskoj uniji, ako EU zaista na bilo koji način sudjeluje u formiraju Velike Srbije, Velike Hrvatske i Velike Albanija, na račun Bosne i Hercegovine i Kosova.

Građani BiH su umorni od Schmidtovog etno - nacionalizma. Po izmjenama izbornog zakona, koje je nametnuo Schmidt kad je na 24 sata suspendovao Ustav BiH, od tada glas jednog Hrvata vrijedi kao 9 glasova Bošnjaka. I to je za MZ-u i Visokog predstavnika koji je predstavlja prihvatljivo, i nije diskriminatorno, jer odgovara politici Čovića i Hrvatske.

Nije Schmidt pomiješao lončiće

Nije Schmidt pomiješao lončiće. Zna on dobro na koju hramlje. I ne znam zašto se kritike upućuju isključivo njemu a zanemaruje uloga onih koje stoje iza njega, njegovih naredbodavaca, koji skriveno ili neskriveno rade na razgradnji države BiH, pogodujući pri tome Srbiji i Hrvatskoj da utole svoje neskrivene apetite.

Od kada je došao u BiH, Schmidt izaziva napetosti i krize. Pristrasan je. Potpuno se svrstao na stranu HDZ BiH i Hrvatske. Vlastima Rs je dopustio da rade šta im je volja. Njegov odnos prema Bošnjacima nije prijateljski i sve više zabrinjava. Neki ga smatraju neprijateljem Bošnjaka, a na to ukazuje i izbacivanje Bošnjaka iz vlasti suspenzijom ustava u izbornoj noći…

Schmidt radi sve suprotno od onog što mu je radni zadatak. Od dolaska u BiH Schmidt nije visoki predstavnik koji zastupa državu BiH, već zastupa Hrvatsku i njene interese, što svi znaju i vide.

Da postoji vlast u BiH, koja čvrsto i dostojanstveno stoji iza svoje države, trebala bi odmah, a imala je razloga i prije, zatražiti njegovu smjenu. Jer njegova politika koju proviodi je sve ubitačnija.

Nije daleko od istine da je Schmidt ciljano izabran i doveden u BiH. Ako je imao mutnu priošlost, koju mu mnogi pripisuju, sad je još mutniji. Postao produžena ruka Čovića i Dodika. Od ovog prvog, jer je to njegov odabir, a od ovog drugog što ga se boji.
Ne protivi se izjednačavanju krivice za rat i niti nastojanjima za promjenu karaktera rata 90-tih, iako su stalno u opciji.

U nastupu na TV Face 11.10. 2024. Schmidt je izjednačio Aliju Izetbegovića, prvog predsjednika BiH sa Ratkom Mladićem, presuđenim ratnim zločincem za najteže zločine i genocid, što je izazvalo revolt javnosti. Alija Izetbegović je prvi predsjednik dejtonske BiH kojoj je pokušao udahnuti duh zajedništva. Schmidt je uvrijedio Bošnjake i sve patriote i saopštenje iz Ureda OHR ne može ga osloboditi krivice i odgovornosti. Njegove izjave nisu propust već izraz strategije koju ciljanio provodi.

Udar na Ustavni sud i imovinu

Neka od ključnih pitanja koja tresu BiH, drže je ni na nebu i na zemlji su: Ustavni sud, Entitetsko glasanje, Izborni zakon i Državna imovina...
MZ-a sa Schmidtom umjesto da pomogne da se ova pitanja riješe dopušta Srbiji i Hrvatskoj da preko svojih ekspozitura nastave sa destrukcijom i otimačinom, koja traje od 90-tih.

Vlasti Rs su neovlašteno i protuzakonito državnu imovinu uknjižile na entitet i sa njom slobodno raspolažu. Međunarodni predstavnik Schmidt nije našao za shodno ni da zaviri u katastarski operat Rs, zaustavi i poništi nezakonite radnje (što mu je bila prevashodna dužnost) već muti vodu i tajno dogovara podjelu imovine na teret države u korist enititeta. Traži načina da državu ostavi bez imovine, imovinu da entitetima, a državi samo nešto utješno. Po modelu Bošnjacima apartheid, Srbima imovina, Hrvatima izborni zakon sa legitimnim predstavljanjem, Ustavni sud sa Vukojom, a kasnije i Čovićem u Predsjedništvu BiH.. Sve to prihvatila je i izdajnička Trojka, samo da zadrži pozicije u vlasti koje su im dodjelili.

Međunarodnog predstavnika Schmidta i uticajne iz MZ-u treba na svaki način zaustaviti u nastojanju da Ustavni sud predaju u ruke Čoviću i Dodiku, a državnu imovinu (koja se nezakonito gruntovno knjiži na Rs), daruju Republici srpskoj. Da se to ne bi dogodilo, treba alarmirati MZ-u. Da se to ne bi dogodilo posrednike iz MZ-e i Vijeća sigurnosti UN-a, svaki put kad pritišću na ustupke i kompromis, treba podsjetiti da je Rs ( uz njihovu pomoć) stvorena na zločinima i genocidu nad Bošnjacima. Podsjetiti ih da nema bošnjačke porodice kojoj tokom agresije nije oteto sve što je nešto vrijedilo, uključujući objekte i zemljišta koji su dugi niz godina uživani od strane otimača bez naknade, i da je malo onih kojima je imovina vraćena bez sudskih procesa vođenih godinama. Ono što posebno boli, otimačina nije zaustavljena ni nakon 29 godina Dejtona. Rs po svom Zakonu o katastru državnu imovinu na području Rs ( koja pripada državi) knjiži na Rs i s njom neovlašteno raspolaže. Nesmetano se nastavlja i sada je u ekspanziji otimačina privatne imovine. Gruntovni vlasnici kojima je oteta imovina (općina Milići…) bore se sami sa vlastima Rs. U nastojanju da sačuvaju svoje vlasništvo, izloženi su dugim sudskim procesima koji ih finansijski i psihički iscrpljuju, a ishod im je često gubitnički….jer šut s rogatim ne može.

Entitetsko glasanje je prepreka i na putu u EU i ona se mora preći, ali ne može bez angažovanja Visokog predstavnika.

Već godinama se polemiše o izmjeni Izbornog zakona, ali ne po modelu koji žele građani i traži EU, već koju nameću HDZ BiH i Čović, a podržavaju SNSD-a i Dodik.

U cilju da se obezbijede fer i pošteni izbori Centralna izborna komisija (CIK) pripremila je Izmjene izbornog zakona sa kojima se unapređuje rad biračkih odbora i sprečava stranački uticaj, ali Dodik ne prihvata nikakve izmjene koje nameću CIK-a i Visoki predstavnik, a za Čovića su neprihvatljive svake izmjene kojima se ne udovoljava svim njegovim zahtjevima, uključujući i južnu interkonekciju. U takvim okolnostima izmjene Izbornog zakona su moguće samo ako ih nametne Visoki predstavnik, kako je to i najavio.

Nakon što je Schmidt u oktobarskim izborima dao Čoviću i njegovoj HDZ-i vlast, Čović je uveo u posjed SNSD-a i Dodika tamo gdje su još htjeli biti, a po tom privolio Trojku da im se pridruže i s njima participira u vlasti.

Diskriminacija Bošnjaka

Diskriminacija Bošnjaka je sistemska svakodnevna pojava i provodi se u kontinuitetu. Schmidtov cilj je da Bošnjake zadrži na marginama, da se ne pitaju ni za što. Potisnuti na margine žongliranjem Visokog predstavnika u izbornoj noći, Božnjaci postaju sve svjesniji da ih MZ-a ne želi na ovim prostorima. O tome rječito govori i to što nije učinila ništa da kroz 30 godina popravi etničku sliku Rs uspostavljenu etničkim čišćenjem tokom agresije, dodatno pogoršanu Zakonom o prebivalištu, sa kojim je bošnjačka dijaspora pometena s područja Rs. To je za MZ-u i g. Schmidta prihvatljivo i u tome ne vide ništa problematično.

Od prvog dana po uspostavi Dejtonskog sporazuma Međunarodna zajednica je Bošnjake koji su preživjeli agresiju i bošnjačke povratnike koji su se usudili vratiti na svoje pustila na milost i nemilost policiji Rs, u kojoj i danas rade mnogi počinioci teških zločina i genocida ili njihovi nasljednici i istomišljenici.

Povratnici su i danas nakon 30 godina izloženi stalnim pritiscima, prijetnjama, zastrašivanjem, privođenjem ali i čestim napadima pa i ubistvima, zbog čega je ne mali broj morao nazad u pečalbu.

Visokom predstavniku Schmidtu ne smeta što Bošnjaci, najbrojniji narod u državi, ni nakon 30 godina adekvatno ne participiraju u policiji, školstvu, administraciji, javnim službama, zdravstvenim i drugim ustanovama…i ne preduzima ništa da se to izmjeni.

Izdajnička Trojka predvođena Konakovićem i dalje nas nastoji uvjeriti “da ima indicija da Dodik pravi zaokret od secesije”, na kojoj istrajno radi i koju je više puta najavljivao…Ako je to tako, ostaje nejasno da li je to pod uticajem američkih sankcija, zbog posjete direktora CIA, sudskog procesa koji se protiv njega vodi, ili iz straha od prijetnji koje mu dolaze sa više strana?

Nakon embarga na naoružanje iz 90-tih, zbog kojeg je rat trajao znatno duže sa velikim brojem žrtava koje su se mogle izbjeći, u uslovima relativnog mira Bošnjacima se pravi embargo na demokratiju, sa nepredvidivim posljedicama. Iako su Bošnjaci jedini koji se kolektivno zalažu za multietničku BiH, uporno se optužuju da žele unitarnu, bošnjačku, što se ne negera ni od strane EU.

Destrukcija pod plaštom Dejtonskog sporazuma

Način provođenja Dejtonskog sporazuma protiv interesa države, a u korist susjeda, stvorilo je ekonomsku i političku nesigurnost u zemlji, zbog čega su je ponovo napustili mnogi povratnici, a u sve većem broju napuštaju mladi.

Vjerovalo se, većina vjeruje i danas da je interes SAD da BiH naprave samoodrživom. Očekivalo se da spriječe i zaustave stalno mješanje Srbije i Hrvatske u stanje BiH, umjesto toga ono se pojačalo. Od SAD se očekivalo da podrže izborni zakon koji bi omogućio brži prelaz sa etničkog na građansko, ali se dogodilo obrnuto, i to uz pomoć MZ-e i Schmidta. Od SAD se očekivalo da sankcionišu sve one koji destabiliziraju BiH i ugrožavaju njen ustavni poredak, prije svega Dodika i Čovića, ali se ni to nije dogodilo. Oni i dalje dominiraju političkom scenom i upravljaju resursima. Uz njihovu podršku u regionu se osjeća sve snažnije prisustvo Rusije i Kine, koje dovodi do vidnih promjena.

Šta i kako dalje? Visoki predstavnik nam još itekako treba; sve dok postoji Dejtonski sporazum postoji i Visoki predstavnik. Ali ovakav Schmidt nam ne treba. Ne treba ni Srbima ni Bošnjacima. Ni ostalim. Treba samo Hrvatima, ali ne svima.

Ko stoji iza Schmidta?

Visoki predstavnik Cristian Schmidt ima podršku Vijeća sigurnosti UN-a, članica Vijeća za provedbu mira (PIC), Ureda visokog predstavnika za BiH (OHR), SAD, UK, Francuske, Njemačke…
Punu podršku mandatu visokog predstavnika Schmidta s razlogo daje i Hrvatska.
Nije Schmidt pomiješao lončiće. Zna on dobro na koju hramlje. Postavljen je da radi za dobrobit Bosne, ali je od prvog dana pod jakim uticajem Hrvatske i zastupa njene interese u BiH. Opterećen odbijanjem Rs da ga priznaju za Visokog predstavnika, postao je snishodljiv prema Dodiku i podložan uticaju Srbije, koja sve uspješnije glumi vodeću zemlju regiona. Njegov zadatak je da pripremi teren da Srbija i Hrvatska ostvare u miru ono što nisu uspjeli 90-tih Udruženim zločinačkim poduhvatom i agresijom.

Ako Schmidt ne radi za Bosnu i Hercegovinu, a tako sve veći broj građana misli, onda se moramo upitati za koga radi?! Evidentno je da u svemu ima punu podršku SAD i Velike Britanije…naravno, i Njemačke. Iza njega stoji Vijeće sigurnosti UN-a, koje ga je poslalo u BiH i kojem podnosi izvještaje o svom radu. Od Vijeća za implementaciju mira još uvijek dobiva prolaznu ocjenu, iako ga neki iz Vijeća ne mirišu.

Krajnje je vrijeme da se Vijeću sigurnosti UN-a, Generalnoj skupštini UN-a, tijelima i organima EU, Vijeću za implementaciju mira, OHR, Schmidtu, otvoreno postavi pitanje - Da li misle da je OK da entitet Rs svoren na genocidu može postojati u 21. vijeku i ne samo postojati već neometano i uz podršku potkopavati i rušiti vjekovnu državu Bosnu i Hercegovinu? UN je su stidljivo i više sebi u njedra priznale da su pogriješile kad su uvele i zdržale embargo, kad su dozvolile srpskom agresoru da počini genocid u njihovoj zaštićenoj zoni, ali se od njih očekuje da priznaju da su pogriješile kad su BiH podijelile na entitete, Srbima za nagradu za počinjeni genocid dali entitet sa 49% bh teritorija i ime Rs, iako su znali da u njemu žive većinski Bošnjaci, Hrvati i drugi narodi. UN-a su dužne priznati ove greške, pokušati ih ispraviti, i oprati svoj obraz. A to mogu izmjenom Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Schmidtu i njegovim namjerama se ne može vjerovati. Ne smije mu se dozvoliti da bude grobar Bosne i Hercegovine. Koja je njegova uloga u Bosni tek ćemo se imati prilike uvjeriti, ako mu se dopusti da nastavi putem koji Bosnu i Hercegovinu gura u zagrljaj Srbiji i Hrvatskoj i zadani zadatak do kraja ispuni?

Prioriteti Visokog predstavnika na čekanju

Schmidt sve radi osim onog što bi prioritetno trebao da radi. Prvi prioritet od dolaska Schmidta u BiH bilo je provođenje presude Evropskog suda za ljudska prava u predmetu Sejdić- Finci, a onda i ostalih 5 presuda, od kojih ni jedna nije provedena, jer se njihovim provođenjem BiH preusmjerava sa etničkog na građanski kolosijek, a to ne odgovara Čoviću i Hrvatskoj. Schmidt je već skoro 3 godine na poslu, a još nije ni prstom mrdnuo da se bilo koja od tih presuda počne provoditi, niti se suprostavio pojačanom uticaju Hrvatske i Srbije na državu koju zastupa i predstavlja. I ne samo to. Napravio je i korak dalje, pomogao im da Bošnjake gurnu na marginu, eliminišu iz političkog života i maknu sa svih važnih državnih funkcija. Umjesto da sankcioniše Dodika i Čovića, zbog njihova antidržavnog djelovanja, on ih jača i nadređuje Bošnjacima.

Jedan od prvih zadata Schmidta po dolasku u BiH, koji nije uradio, bio je da Srbiju i Hrvatsku spusti na zemlju, zatraži od njih da se prestanu miješati u unutarnje poslove BiH, da im usmeno i pismeno saopšti da one nisu nikakvi garanti Dejtonskog sporazuma i da su njihovi potpisi na Sporazumu samo potpisi zaraćenih strana koji ih obavezuju da okrenu glavu od BiH i gledaju svoja posla.

Od kada je nastala Dejtonska BiH na području Rs nije bilo posla za Bošnjake povratnike i one koji su tamo preživjeli. Zadatak visokog predstavnika bio je da jača državne organe i institucije, spriječi uticaje iz vana na njihov rad, utiče na promjenu strukture zaposlenih…Na tome se veoma malo učinilo. Schmidt, kao i njegovi prethodnici, učinili su veoma malo ili nimalo da osiguraju slobodan i nesmetan rad pravosuđa, organa vlasti, javnih službi, koje su i sada pod raznim uticajema.

Visoki predstavnik Schmidt je bio dužan staviti van snage deklaraciju tzv. Svesrpskog sabora, koju je usvojila Rs, sa kojom se Svesrpski sabor nadređuje državnim organima i ugrožava državni suverenitet i teritorijalni Integritet BiH, sa kojim je “počelo ujedinjenje Srbije i Rs”, kako je u svom obraćanju pred Vijećem sigurnost UN naveo predsjedavajući Predsjedništva BiH Bećirović.

Schmidt nije zabranio podizanje spomenika zloglasnom četničkom vođi Draži Mihailoviću. Dopustio je da murali ratnih zločinaca Ratka Mladića, Radovana Karadžića i drugih prekriju zidove gradskih centara većine gradova na području Rs, vrijeđaju i provociraju.

Ovih dana bh javnost je dodatno uznemirena saznanjem o postojanju kampova oko Banja Luke, koje opslužuju domaći ljudi, a u kojima ruski oficiri obučavaju građane Moldavije…Po tom pitanju Schmidt se nije oglasio. Nikad se nije očitovao ni o tome šta rade četnički odredi širom Rs, šta rade i kakva je uloga Noćnih vukova?...

Istina, Schmidt se povremeno oglašava i šalje upozorenja, ali samo onda kad mora. Vlasti Rs je upozorio da će djelovati zbog kršenja Dejtonskog sporazuma, zbog prijetnji secesijom, zbog negiranja Srebreničkog genocida… ali je sve ostalo samo na tome.

Otimačina državne imovine

Po Zakonu o premjeru katastru, koji je Rs donijela 2018, a na očigled svih, nastavlja se otimačina državne imovine i zemljišta u državnom i privatnom vlasništvu. Postoje dokazi i priznanja da je državno zemljište na području Rs već upisano na Rs, a Schmidt ne preduzima ništa po tom pitanju. Prije 2 godine formirao je neku komisiju, koja nam je najavila predočiti svoje stavove, ali se ušutila i ona i njen osnivač. Njegove namjere u tom pravcu su već donekle poznate i idu na štetu su države.

Visokom predstavniku Schmidtu nije nepoznato da je po odlasku osmanlija 80% privatnog vlasništva bilo muslimansko a samo 20% držali Srbi, da je 1990. u državnom vlasništvu bilo 52% zemljišta, 20% u vlasnišvu muslimana, 20% u vlasništvu Srba, 8% u vlasništvu Hrvata i ostalih. A kakvo je stanje danas?...

Schmidt je dužan da tumači odredbe Dejtonskog sporazuma. kako one o garantima Dejtona, tako i o imovini. On je dužan spriječiti manipulacije i neovlašteno korištenja državne imovine u Rs ali i FBiH, ako ga ima? Zašto se ne oglasi i kaže da imovina pripada državi, a dražava je daje na korištenje? Zašto ne stane iza prijedloga Zakona o državnoj imovini koji su ponudili članovi Predsjedništva BiH Bećirović i Komšić i ne kaže da oni imaju pravo predlagati takve zakone ili ih demantuje?

U maju o.g. Generalna skupština UN-a usvojila je Rezoluciju o genocidu u Srebrenici i 11. Jula proglasila Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici. Srbija predvođena Vučićem uz podršku lobija učinila je sve da spriječi usvajanje Rezolucije, ali nije uspjela.

U Republici srpskoj se Inzkov Zakon o zabrani negiranja genocida otvoreno ignoriše. Izvršioci najtežih zločina i počinioci genocida se promovišu u heroje. Sa negiranjem Srebreničkog genocida se nastavlja u Rs, Srbiji ali i dijelu FBiH. Ostaće upamćeno da su protiv zabrane negiranja genocida glasali Predsjedavajući Parlamentarne Skupštine Doma naroda Dragan Čović, i njegovi istomišljenici Marina Pendeš, Lidija Bradara…

Po mišljenju mnogih Schmidt je upao u etnonacionalizam i svojom pristrasnošću narušava neutralnost. Vidno naginje stranačkim interesima HDZ-e i otvoreno podržava nacionalne interese Hrvatske. To uvjerljivo potvrđuje njegovo djelovanje zadnje dvije tri godine. Njegovo ponašanje je kolonizatorsko, što se od istupa u Višegradu moglo vidjeti iz više njegovih histeričnih nastupa.

Slučaj Kovačević pred Evropskim sudom za ljudska prava

Podsjećamo da je Europski sud za ljudska prava u predmetu Slaven Kovačević protiv BiH prije godinu dana presudio u njegovu korist. Sud u Strazburu je utvrdio da je prekršeno njegovo aktivno biračko pravo. Iz toga proizilazi da nema legitimnog predstavljanja naroda, da etnička pripadnost ne može biti osnova pri izboru članova Predsjedništva BiH, da se brišu i entitetska i etnička linija u izbornom procesu. Pod pritiskom HDZ BiH na presudu se žalilo Vijeća ministara, a žalbu će u ovom mjesecu razmatrati Veliko vijeće Europskog suda za ljudska prava, sastavljeno od 5 sudaca. U ovom predmetu Schmidt je stao na stranu HDZ-e i najavio odlazak u Sud, gdje će svjedočiti u korist HDZ-e. Pretpostavlja se da će Schmidt u sudu nastupiti s tezom da je raspodjela moći između konstitutivnih naroda temelj Dejtonskog mirovnog sporazuma i da u nju ne treba dirati.

Po Evropskoj konvenciji za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, BiH je dužna osigurati jednaka individualna i kolektivna prava građana i ona to pokušava, ali nailazi na jak otpor HDZ BiH i Hrvatske. Mada su aktivno i pasivno biračko pravo žila kucalica izbornog procesa, Slaven Kovačević je diskrimisan, jer kao Ostali nije mogao biti biran u Rs.

Schmidtova najava da će posjetiti Europski sud za ljudska prava i svjedočiti u slučaju Kovačević naišla je na opštu osudu svih demokratski orijentisanih građana BiH. Umjesto da se založi da presuda suda u Strazburu bude implementirana, Schmidt je pod izgovorom da bi mogla “destabilizirati BiH,
pokušava srušiti i preusmjeriti u korist Hrvatske.

U bh djeluje zbunjujuće saznanje da je Europski sud za ljudska prava, kod kojeg se vodi slučaj Kovačević, naknadno pozvao Hrvatsku da se obrati sudu. Podsjećamo da je i Schmidt pri najavi svog odlaska u Strazbur tvrdio da ga je Sud pozvao da svjedoči, što do sada nije ni potvrđeno ni demantovano.

Intervencijom u Strazburu Schmidt se otvoreno svrstava na stranu etno nacionalista i stavlja u službu HDZ-e. Po mišljenju mnogih to je njegov vid zahvalnosti za Orden Ante Starčevića, koji je dobio od premijera Hrvatske Plenkovića pred početak mandata visokog predstavnika.

O destruktivnom djelovanju Visokog predstavnika Schmidta raspravljao je u Asocijaciji nezavisnih intelektualaca Krug 99 Sarajevo. Zaključeno je da Visoki predstavnik treba BiH i nije zatraženo ukidanje misije visokog predstavnika, ali se traži smjena Schmidta, jer otvoreno radi protiv BiH.

S razlogom čudi saznanje da Europski sud za ljudska prava traži očitovanje Hrvatske u predmetu Slaven Kovačević zbog toga što se Slaven Kovačević deklariše kao Hrvat, a u predmetu pred sudom nastupio je kao ostali.

Uključivanjem u ovaj slučaj sa tendencijom koja je antidejtonska i antidemokratska Schmidt je ozbiljno narušio ne samo svoj ugled, već ugled visokog predstavnika i OHR-a.

Povodom Schmidtove najave da interveniše kod Europskog suda za ljudska prava u predmetu Kovačević oglasila se Grupa patriota (koji su preživjeli genocid) zabrinutih za sudbinu BiH. U pismu upućenom pomoćniku državnog sekretara Jamesu O’Brienu traže od SAD kao članice vijeća za implementaciju mira u BiH da obrate pažnju na njegovo ponašanje i zahtijevaju da se Schmidt povuče iz predmeta Kovačević.

Svojim pristrasnim miješanjem, kojim jača etnički a potkopava demokratski izborni sistem, krši temeljna ljudska prava utvrđena Europskom konvencijom o ljudskim pravima, Schmidt je već nanio toliko zla BiH da se teško može popraviti. Umjesto da počne raditi na provođenju presuda Sejdić -Finci, Zornić, Pilav,...pod nečijem zahtjevu ili uticaju Schmidt lobira za poništenje prvobitne presude Evropskog suda za ljudska prava u predmetu Kovačević.

Schmidt tvrdi da bi moglo doći do destabilizacije BiH ako presuda u predmetu Kovačević bude potvrđena, a ustvari je obratno. Do destabilizacije će doći ako po njegovoj direktivi bude poništena.

Protesti protiv Christiana Schmidta

Nezadovoljstvo sa djelovanjem Visokog predstavnika Christiana Schmidta iz dana u dan je sve veće.

Zbog ovakvih i drugih propusta Visokog predstavnika Schmidta 17.10. 2024. su pred zgradom OHR u Sarajevu održani protesti. Protest je organizovao Krug 99. radi antibosanskog djelovanja visokog predstavnika Christiana Schmidta, dovođenja u isti kontest haškog osuđenika Ratka Mladića sa prvim predsjednikom BiH Alijom Izetbegovićem i zbog pokušaja rušenja presude Kovačević. Schmidta su označili kao neprijatelja BiH.

Protiv Schmidta se protestovalo i 31.3.2023. u Sarajevu. Proteste organizovali Restart i Krug 99. Bilo prisutno oko 4.000 građana.

Otpor do sada viđen ima značaj i nosi određene poruke, ali će kao i svi raniji biti zaboravljen. Potreban je svenarodni otpor prema Schmdtu i dijelu MZ-e koja ga podržava.

Nećemo dozvoliti ustašama i četnicima da nam otmu državu. Ne damo suverenitet BiH, ne damo teritorijalni integritet, ne dozvolimo suspenziju demokratije i ljudskih prava koje vrše OHR i pojedine ambasade, tražimno implementaciju sudskih presuda, tražimo ostavku ili smjenu Schmidta, koji se pokazao nedostojan funkcije koju obavlja…Mi mislimo da moramo trpiti svakog, ali ne moramo.

Vijeće sigurnost UN usvojilo izvještaj o stanju u BiH

Vijeće sigurnosti UN-a usvojilo je posljednji izvještaj Visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta o stanju u BiH, kao što su usvajani i svi raniji, ali se stanje u Bosni i Hercegovini nije bitnije promijenilo ni nakon 29 godina. U svom izvještaju Schmidt je ukazao na secesionističko djelovanje Rs i otpore na koje nailazi. Tokom rasprave izražena je zabrinutost zbog slabljenja državne vlasti, pojačane politike podjela, prijetnji secesijom, nastavka negiranja genocida i slavljenja ratnih zločinaca…ali i zbog sadržaja tzv. Svesrpske deklaracije. Ukazano je na potrebu poštivanja načela jednakosti svih konstitutivnih naroda i građana. Radi očuvanja suvereniteta, teritorijalnog integriteta, mira i stabilnosti u zemlji mandat EU Althea u BiH produžen je za još jednu godinu.
U svom obraćanju pred Vijećem sigurnosti UN-a Predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović rekao je da vlasti Rs opasno prijete temeljima Dejtonskog sporazuma, da je BiH suočena s blokadama potsticanim iz vana i optužio Beograd da se agresivno upliće u unutarnja pitanja BiH s ciljem priključenja Rs Srbiji, što sprečava približavanje BiH EU i NATO.

Uprkos svemu. pod nebom MZ-e i diktaturom Visokog predstavnika Christiana Schmidta arhitektura Dejtonske BiH ostaje nepromjeljiva.

Iskustvo stečeno kroz proteklih 30 godina pokazuje nam da se ni nakon ovog izvještajnog perioda stanje u BiH neće značajnije promijeniti, naročito u okolnostima kada je svijet suočen sa krvavim sukobima u Ukarajini, na Bliskom istoku i sa prijetnjom za izbijanje Trećeg svjetskog rata. U takvim okolnostima nama u Bosni i nama van nje ostaje samo nada u neko bolje sutra.

VRH



Ostali prilozi:
» SRAMNA ODLUKA SKUPŠTINE CRNE GORE: ZLOČIN SE PONAVLJA ŠAHOVIĆI 1924. — ŠAHOVIĆI 2024.
Božidar Proročić, književnik i publicista | 10. December 2024 21:53
» SULEJMAN EFENDIJA PAČARIZ (03.11.1895 - 06.01.1946.)
Dr. Šemsudin H. Hadrović | 09. December 2024 04:21
» SIRIJA JE NAPOKON SLOBODNA
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 09. December 2024 00:05
» O RAZUMU I PSIHOLOGIJI: KAKO OSLOBODITI INTUICIJU?
Isa Pašalić, psiholog | 08. December 2024 23:43
» ŽENA DOGODINE
Said Šteta, književnik i novinar | 08. December 2024 23:11
» AKO DAMASK NE PADNE U MEĐUVREMENU...
Mehmet Koçak | 08. December 2024 01:53
» ARAPSKI CIONISTI I VESTERNIZACIJA PALESTINE
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 02. December 2024 17:21
» BOŠNJACI I DRŽAVA
Avdo Metjahić | 30. November 2024 19:41
» RELIGIJSKI KORIJENI KAPITALIZMA
Dr. Sead Alić | 28. November 2024 15:45
» PONOS NARODA - ALBANSKA ZASTAVA KROZ VJEKOVE
Božidar Proročić, književnik i publicista | 28. November 2024 15:00
» RUTTEOVA KRITIČNA POSJETA ANKARI I NEKE ČINJENICE
Mehmet Koçak | 27. November 2024 17:47
» SLUGA U ULOZI GOSPODARA
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 26. November 2024 15:41
» HAFIZ SAFVETOV TEFSIR
Dr. Sead Seljubac | 26. November 2024 14:05
» VOLJA ZA SMISLOM POVODOM DANA DRŽAVNOSTI BOSANSKE DRŽAVE – REPUBLIKE
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 25. November 2024 14:20
» BOSNA I HERCEGOVINA KROZ VJEKOVE OD BORBE DO SLOBODE
Božidar Proročić, književnik i publicista | 25. November 2024 01:48
Ostali prilozi istog autora:
» MJESEC DANA SMRTNE AGONIJE PALESTINE
07. November 2023 20:22
» KONJI I KONJANICI IZ KONJICA
10. August 2023 14:25
» NAPADI NA DRŽAVNU IMOVINU
16. June 2023 14:39
» BIH IZBORNI FIJASKO
28. April 2023 18:45
AlmirJasavicbanner.jpg
AdaBojanaKuca.jpg
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif