Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Islamske teme


Muftija Kudić na dodjeli murasele imamima: Uvijek je bilo čast biti imam, a nikada nije bilo lahko
REISUL-ULEMA U BIHAĆU: ZAJEDNIČKI NAĆI ODGOVORE NA RAZLIČITE IZAZOVE
Procitaj komentar

Autor: MINA
Objavljeno: 16. October 2024. 17:10:00
BIHAĆ, 16. OKTOBAR 2024. (MINA) – Reisul-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović, izjavio je da je u vremenu različitih izazova važno prepoznati te izazove i zajednički raditi na pronalaženju odgovora.

Na prigodnoj svečanosti u Bihaću, reisul-ulema danas je dodijelio murasele imamima - dokument kojim ih zadužuje da na nekom području, u njegovo ime vode džematske obrede i brinu o duhovnom stanju vjernika, te se prigodno obratio.

Od svojevrsnog duhovnog vođenja, kojeg imam na ovaj način dobiva u emanet, zavise moralne vrijednosti i zajednice općenito i vjernika pojedinačno, naglasio je u obraćanju reisul-ulema.
„Ispunjavajući ovaj važan emanet, imam treba da pomogne vjernicima da dublje razumiju sebe i svoj odnos s drugima. Ispravno vođenje Ijudi u vjeri može potaknuti duhovni rast kod pojedinca i ponukati ga da preispita svoje postupke i težnje“, kazao je on.

Vođenje zajednice muslimana je obaveza koju su imali i vjerovjesnici u svojoj poslaničkoj misiji. Kur'an naglašava značaj vodstva u zajednici u mnogim ajetima, podsjetio je reisul-ulema, a to vodstvo je utemeljeno na pravdi, znanju i moralu:


Također, prisutnost imama u zajednici donosi sigurnost i nadu, posebno u teškim vremenima. U tom kontekstu, reisul-ulema je ukazao i na časne i hrabre uloge imama, koji su ovih dana svojom nesebičnošću i pribranošću pomogli da se posljedice nesreća u Konjicu, Jablanici, Kiseljaku i Fojnici ublaže.

„Prisjetimo se i kolosalne uloge koju su imami uprtili i iznijeli na svojim leđima u ne tako davnom vremenu agresije na našu domovinu. U situaciji borbe za naš biološki opstanak, ne samo duhovna utjeha i okrepa nego i vrlo snažno direktno učešće u herojskoj borbi bili su više nego poticajni za vjernike. Imami su čuvari narodne tradicije i kulturnih vrijednosti. To je tako, jer najbolje poznaju i tradiciju i kulturu svoga naroda. Oni prenose znanje i mudrost na nove generacije i pomažu oblikovanju etičkog okvira u zajednici“, istaknuo je reisul-ulema.

Kako je dodao, to nije samo poučavanje vjerskim obredima, već i moralnim načelima i svakodnevnim životnim odlukama.


„Imami su tu da ohrabruju članove zajednice da slijede istinu, da kritički razmišljaju o svemu oko sebe i da izgrađuju vlastito razumijevanje svijeta oko sebe. Imami su nasljednici vjerovjesnika u učenosti i moralnom postupanju, a samim time i uzori u prakticiranju vjere. No, Kur'an upozorava riječima: Zašto govorite ono što ne radite? Dosljednost i usklađenost riječi i prakse kod imama jačaju povjerenje zajednice i motiviraju njene članove na dosljedno slijeđenje toga postulata. Važno je da imami podstiču otvorenu i iskrenu komunikaciju u džematu. Na taj način se otvaraju dijalog i razmjena ideja. Svi članovi džemata moraju se tretirati pravedno i prema njima se odnositi s dostojanstvom“, izjavio je reisul-ulema Kavazović.

Sve vjerske istine potrebno je dovoditi u kontekst svoga vremena i mjesta, ocijenio je on.
„Naša obaveza je da pomognemo vjernicima da uče iz vlastitih iskustava, da im širimo prostor i prilike za učenje, kako bismo na njih prenijeli naše znanje i zajedno s njima ga produbili. Allah nas obavezuje da na Njegov put ne pozivamo nikako drugačije osim mudrošću i lijepom riječju. Moramo neprestano sticati nova znanja, najprije o izvorima islama, o islamskoj etici i pravu, te o poznavanju bosanske tradicije islama. To treba da uključuje i razumijevanje modernog konteksta u kojem živimo. Naš pogled na život mora biti širok. Naša uloga jeste da olakšamo Ijudima njihovo življenje u granicama vjere. Moramo biti svjesni svoje odgovornosti za izgovorenu ili neizgovorenu riječ, za činjenje ili nečinjenje. Odluke koje donosimo moraju biti jasne i transparentne i do velikog zora ne smiju biti samo naše, bez konsultacija s drugim prvacima džemata“, naglasio je reisul-ulema.

Odgovorno vođenje zajednice ključno je u njenom čuvanju i to je siguran put da se ona izgradi kao snažna, solidarna i pravedna, smatra on.

„Svaka osoba nam je važna. U svijetu koji se brzo mijenja i dezintegrira, poziv imama na jedinstvo i zajedništvo je od presudnog značaja. Od nas se to očekuje. Suočavamo se s različitim izazovima: vjerskim, moralnim, političkim, ekonomskim, kulturnim, identitetskim i sl. Važno je da ih zajedno prepoznamo i radimo na zajedničkim odgovorima“, izjavio je on.

Kazao je da živimo u vremenu globalnih sukoba, te dodao da će „male zajednice preživjeti samo ukoliko razviju mehanizme prilagodbe i zajedništva“.

„Nije naglasak samo na okupljanju, već i na jačanju našeg duhovnog jedinstva i društvene kohezije. Na nama je da otvaramo oči našim Ijudima i posvješćujemo im kuda vode podjele i partikularni interesi, bilo da se radi o slijeđenja vjerske prakse i tradicije ili o političkim stranim utjecajima ili promjenama kulturne paradigme i identiteta našeg naroda. Medu muslimanima moramo prepoznavati one koji su iskreni i posvećeni vrijednostima, odlučne, hrabre i ustrajne i s njima graditi našu kuću. Nemojmo nikada smetnuti s uma da je Božija obećana pomoć zajednici muslimana“, poručio je u Bihaću reisul-ulema Husein-ef. Kavazović.



Muftija Kudić na dodjeli murasele imamima: Uvijek je bilo čast biti imam, a nikada nije bilo lahko



BIHAĆ, 16. OKTOBAR 2024. (MINA) – Muftija bihaćki hafiz Mehmed-ef. Kudić izjavio je da je imamski poziv uvijek predstavljao čast, ali da nikada nije bilo lahak zadatak.
U Bihaću je danas odražana prigodna svečanost na kojoj je reisul-ulema Islamske zajendice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović uručio murasele imamima Muftijstva bihaćkog.
Obraćajući se prisutnima, muftija Kudić iskazao je radost zbog prisustva reisul-uleme ovom značajnom događaju, te podsjetio da dodjela muresele ima dugu tradiciju u Bosni i Hercegovini.
Ovlasti koje su imali reisul-uleme su prenosili na muftije i imame, koji su shodno tome imali legitimitet u obavljanju misije pozivanja na dobro i ispravnu primjenu islamskog učenja.
Pojasnio je da murasela u arapskom jeziku označava da se radnja vrši uzajamno između dvije osobe i često označava reciprocitet.
„Od istog korijena su i riječi risalet i resul, koje označavaju poslanstvo i poslanika Muhammeda, a.s. Kako u jezičkom tako i u terminološkom značenju, nosilac murasele ima obavezu da predano tumači vjeru islam, brine se o pripadnicima Islamske zajednice, čuva njene interese te se na taj način vezuje u silsilu prenošenja i ispravnog tumačenja islama i Božije riječi date ljudima“, kazao je muftija Kudić.
Naglasio je da je „ovim krajevima prošlo na stotine i hiljade imama koji su u različitim vremenima, društvenim uređenjima, ratnim prilikama, iskušenjima i drugim izazovima bili prinuđeni da onako, kako znaju i umiju, očavaju din islam i na tom putu podnesu žrtvu“.
„Nekada nam se čini da je vrijeme u kojem živimo najteže, ali kada se osvrnemo na prošlost temeljenu na knjizi 'Ulema na Balkanu između dva svjetska rata' vidjet ćemo da su imami prolazili kroz velika iskušenja i patnje, ali da je ulema i tada kao i danas ostala bedem odbrane Bošnjaka“, izjavio je muftija.
Naveo je da danas „imamo veliki broj imama koji su predani u svojim džematima, koji odgovorno i savjesno obavaljaju svoje dužnosti“.


„Njima nisu potrebni glavni imami i drugi nadređeni kako bi ih kontrolirali. Oni se u tišini brinu o svojim džematima, potpuno uvjereni da ovlasti koje su dobili za njih znače emanet čuvanja vjere“, kazao je on.
Dodao je da kur'anski ajet „Oni koji Allahovu Knjigu čitaju i molitvu obavljaju i od onoga čime ih Mi opskrbljujemo udjeljuju, i tajno i javno, mogu se nadati nagradi koja neće nestati“ najzornije definira ulogu imama.
„Oni su godinama učili Kur'an i njegovo učenje prenosili drugima, ponosno ističući da su podučili mnoge osnovama vjere, a najveći uspjeh se ogledao u tome da imaju generacije koje su podučili da namaz obavljaju te da su bili i uzrokom prisutnosti i aktivnog učešća različitih generacija u džematskim aktivnostima. Od imama se ne očekuje da bude prvi na društvenim mrežama i da o svemu i svačemu komentariše; od imama se očekuje da prije svega bude imam, muallim, i da se pripremi za hutbu“, kazao je muftija bihaćki.
Primarni posao svakog imama je organizacija džemata i mektepska nastava, nastavio je on.
„Ostvarujemo uspjeh zahvaljujući tome što većina imama ne percipira imamski posao kao bilo koji drugi posao, već to shvataju kao službu s puno želje i volje da opravdaju misiju preuzetu emanetom i muraselom, te s namjerom da se pridruže onima koji su nasljednici Božijih poslanika, 'koji ne nasljeđuju ni dinare ni dirheme, već nasljeđuju znanje.' I kako god su poslanici imali različite mentalitete naroda tako su naši imami suočeni s različitim oblicima i vrstama ljudskih karaktera“, naveo je muftija.
Poručio je da „danas s ponosom možemo kazati da imamo imame koji brinu o džematu, o svojoj porodici i na kraju o sebi“.
„Poštovani imami, preuzimanjem murasele, vi formalno preuzimate potpuni legitimitet da prezentirate i predstavljate intencije naše jedinstvene Islamske zajednice. Molim dragog Boga da nam u tome pomogne“, zaključio je u obraćanju muftija bihaćki hafiz Mehmed-ef. Kudić.

VRH



Ostali prilozi:
» ŽENA KAO STUB DŽEMATA I ZAJEDNICE
Bošnjaci.Net | 27. October 2024 16:03
» U SUSRET POSLANIKU ﷺ
Bošnjaci.Net | 29. September 2024 14:46
» MUHAMMED, A.S., UZOR ČOVJEČANSTVU
Ibrahim Falja | 16. September 2024 18:53
Ostali prilozi istog autora:
FikretKalebic Promocija u Stuttgartu1.jpg
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif