Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Kolumne


DRAGAN STOJKOVIĆ PIKSI U TRIBALNOM TALOGU BALKANA
Procitaj komentar

Autor: Šemso Agović
Objavljeno: 05. December 2022. 16:12:04
Duhovni otac velike Srbije Dobrica Ćosić je u svom posljednjem literarnom galamatijasu Vreme zmija Albance imenovao »socijalnim i političkim moralnim talogom tribalnog varvarskog Balkana.« Nije ovo ništa novo: sasvim uobičajena pojava na zapadnom Balkanu je da se literatura mimo svih civilizacijskih etičkih književnih normi na brutalan način stvara iz mržnje prema drugome. Psovke, uvrede, vrijeđanja, ponižavanja, prijetnje uništenjem – to su osnovne reference te „kulturno-umjetničke“ baštine, kojoj čeluje Njegošev Gorski vijenac; o tome i vrapci na granama čivkaju.

Po principu spojenih sudova se ta nabujala mržnja iz literature i školske lektire preliva na sva područja društvene zbilje. Naročito na sport. Fudbal, fudbal, ta „tribalna“ a čarobna igra, ona je raj za manijakalne mrzitelje, sve redom jadne kukavice, koji utopljeni u podivljalu masu kroz urlanje eksponiraju svoje mračnjačke autorefleksije, pokazujući pravu sliku svoje raspadnute duše.

Iz te pomahnitale rulje štrči on: Dragan Stojković Piksi. Ne treba mu paravan; ne treba mu maska: on nastupa solo, vođen isključivo sopstvenim filozofskim ubjeđenjem. Dragan Stojković Piksi. Da li vam to ime nešto znači? Ako ste približno mojih godina i mladost ste proveli na Balkanu – onda znate o kome se radi. Još ako ste koliko-toliko pratili fudbal – na prvu loptu znate da je bio fudbaler, za kojeg nismo znali šta je po nacionalnosti i da (ne daj, Bože) nekoga mrzi. I ako mrzi, da to od javnosti krije. Pa to se ne smije, nikako. Pa gleda ga, i obožava ga, i slijedi mu, i oponaša ga, na hiljade i hiljade omladinaca, budućih fudbalera. Oni mu instinktivno slijede, tako to ide. Pa ako on blesavi, blesavit će i oni. Ako on psuje, psovat će i oni. Mladi su, zaboga – nesposobni kritičke analize ličnosti mentalno posrnulog sportskog idola. U stvari idiota, anonimnog narkomana i alkoholičara.

A, ruku na srce, fudbal, ta „tribalna“ sportska igra, ovih dana vlada svijetom. Gledajući vrhunske svjetske fudbalere u akcijama najednom zaboravimo bjesomučno divljačko bombardiranje Gaze, rusko-ukrajinske vojnike u rovovima, potopljene prenatrpane lađe bjegunaca, i svu pažnju posvećujemo šarenom ekranu preko kojeg jure momci u dresovima – čas na jednu čas na drugu stranu, dok reporteri zapjenušani dernjavom pokušavaju objasniti šta se zapravo zbiva. Eksplozija emocija nas zapljuskuje sa ekrana kao tsunami. I onda – gooool, gooooool, gooool…
Na programu je utakmica između Srbije i Švicarske. Najbolja tekma turnira. Jednostavno, fudbal kao sport ne može dati više. Fudbalski teoretičari pišu da je ta utakmica od posebnog značaja, zato što švicarsku ekipu predvode asovi albanskog porijekla, Granit i Đerdan, i da su na prethodnom svjetskom prvenstvu izbacili srpsku reprezentaciju. Mogla bi se istorija ponoviti, strahuju navijači Srbije. A to bi bio strašan udarac na njihovu sujetu; opšte poznat je kompleks više vrijednosti kojim su opterećeni mnogi Srbi kad su u pitanju Albanci. Jednostavno nisu u stanju prihvatiti činjenicu da ovi nekad mogu biti bolji, brži, veći i jači od njih.
Na stadionu eksplozija oduševljenja - Srbija vodi dva - jedan.

I odjednom: na ekranu je samo on, Piksi. Ljudska kreatura, zajapureni nacionalista, cirozom pohabanog lica bolesno-ljubičaste boje, poškropljeno kapima znoja, s pogledom uplašene hijene viče osvetnički u prazno:

„Jebem li vam majku šiptarsku…“


Okrutnost scene nas izbacuje iz svijeta sporta i vraća nas u stvarnost – vidimo raskomadana tijela palestinskih mališana u Gazi, dignute u vazduh bunkere rusko-ukrajinskih vojnika, izvrnute lađe bjegunaca, nepodnošljivo otezanje Srbije po pitanju priznanja Kosova… I Piksi. On u trenutku kad „junački“ istrese iz duše stupidnu rečenicu prestaje biti selektor fudbalske reprezentacije, sportski vođa, i pretvara se u zlikovca koji sa Trebevića, Hajle, Prokletija – svejedno odakle –, sije smrt po civilima koje strašno mrzi, iako ne zna zašto.

Mentalno je zaglibio pak u „tribalnom“ neljudskom talogu Balkana, eto to je to.

VRH



Ostali prilozi:
» MJERA LJUDI: MUHAMMAD ALI, BOB VYLAN I TERET SAVJESTI U DOBA BARBARSTVA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 01. July 2025 17:22
» GDJE SE NALAZI KUHINJA SVIH OVIH TRPEZA
Aziz Hurem | 01. July 2025 17:22
» DRAGI MOJ BABO...
Emina Kundo Misirlić | 29. June 2025 01:47
» NETANYAHU U DEVETOM KRUGU PAKLA
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 28. June 2025 22:47
» ZAPAMTITE TO DUŠMANI, BOSNU IMA KO DA BRANI
Sead Zubanović | 28. June 2025 20:24
» ZOHRAN MAMDANI I POBJEDA DEMOKRACIJE: AMERIČKA POLITIKA, MOĆ I PROMJENE
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 27. June 2025 20:46
» MASKA NA MASKI
Fatmir S. Bači | 27. June 2025 16:18
» ŽIVIMO LI DANAS U VRIJEME DEDŽALA?
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 26. June 2025 20:46
» IRAN JE DOBIO OBAVJEŠTAJNI RAT PROTIV IZRAELA
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 25. June 2025 19:42
» ŠTA JE TAJ HDZ I NJEGOVI KADROVI OD ČOVIĆA DO GALIĆA?
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 25. June 2025 19:02
» ZAŠTO SE BOSNA BRANI ISTINOM?
Prof. dr. Husein Muratović | 25. June 2025 18:07
» VRIJEME SMISLA: POZIV NA POKRET I JEDINSTVO UMMETA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 24. June 2025 00:34
» SAD I IZRAEL SU ŽELJELI SRUŠITI ISLAMSKI REŽIM U IRANU
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 24. June 2025 00:07
» KAKO SAM DOŽIVIO ALI HAMNEIA
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 22. June 2025 00:47
» GRANICE, BIBLIJE I BOGOHULJENJE: KOMENTAR NA ISLAMOFOBIČNU RETORIKU AVI LIPKINA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 20. June 2025 21:37
» KAKO ĆE SE RAZVIJATI RAT IZMEĐU IZRAELA I IRANA?
Mehmet Koçak | 20. June 2025 17:08
» ČOVJEK PORED NERONA
Fatmir S. Bači | 20. June 2025 16:09
» IZRAELSKO-IRANSKI SUKOB – OČEKIVANI RASPLET
Mr. Ahmed Zubača | 20. June 2025 15:15
Ostali prilozi istog autora:
» NJEGOŠ, IVO I ADO
22. May 2025 14:51
» MIZOGINIJA U GORSKOM VIJENCU
06. March 2025 14:24
» TRIJEBIMO GUBU IZ TORINE!
13. December 2024 15:35
» JASENOVAC I GORSKI VIJENAC
17. November 2024 16:12
» JAKOV DAKOVIĆ O NJEGOŠU
12. November 2024 18:32
» DOKAZI MEŠE SELIMOVIĆA
17. October 2024 21:17
» NIČIJI DANIS TANOVIĆ
21. March 2024 13:40
ZohranMamdaniMayorNYC1a.jpg
Alipashabanner.jpg
28 Susreti Bosnjaka Sjeverne Amerike1g.jpg
AdaBojanaKuca.jpg
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif