Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Pisana rijec


Povodom “28. septembra – Međunarodnog dana Bošnjaka”
ZBIRKA POEZIJE „MOSTOVI PRIJATELJSTVA 6“ PO ŠESTI PUT – POVODOM DANA BOŠNJAKA JOŠ JEDAN USPJEŠAN PROJEKT UDRUŽENJA „DIVAN“
Procitaj komentar

Autor: Bošnjaci.Net
Objavljeno: 28. September 2022. 02:09:06
Udruženje “Divan” kao i proteklih godina tradicionalno povodom “28. septembra – Međunarodnog dana Bošnjaka” objavilo zbirku poezije „Mostovi prijateljstva 6“.

Književnost je jako značajan i najbolji medij za prenošenje univerzalnih poruka ljubavi, mira, razumijevanja i poštovanja među ljudima što je temelj zbirke koja se sastoji od pjesama 112 autora na ukupno 143 stranice. S obzirom na činjenicu da pisci pripadnici manjebrojnijih zajednica u Sjevernoj Makedoniji, posebno Bošnjaka se susreću sa poteškoćama pri objavljivanju knjiga na svom maternjem jeziku, a vrlo često djeluju i izolirano, preko ovakvih izdanja koje podržava Ministarstvo kulture Sjeverne Makedonije zbližavaju se i pisci različitih naroda koji pišu različitim jezicima.

„Književna tradicija zbirke "Mostovi prijateljstva" je već prepoznatljiva na polju pisanja, ne samo u granicama naše zemlje, već i izvan njenih granica. Renomirana kolekcija koja njeguje pisanu riječ I predstavlja izvanredan primjer koji ima univerzalne dimenzije na kojem se grade mostovi prijateljstva. Urednici nastavljaju da njeguju plemenitu misiju zbirke, da grade čvrste temelje i nesebično daju svoj doprinos bogaćenju književnih i kulturnih raznolikosti“, – piše u recenziji poznate poetese i predsjednice Kluba pisaca „Kočo Racin“, Lili Arsova.

„Udruženje „Divan“ godinama radi na promociji i afirmaciji kulturnih vrijednosti građana, posebno kulturnih radnika pripadnika manjebrjonijih naroda, među kojima tvori i veliki broj pisaca Bošnjaka, na makedonskom i bosanskom jeziku. Sa ovim izdanjem želimo da ih afirmriamo i predstavimo makedonskoj javnosti, a nova knjiga će obogatiti makedonsko i bošnjačko, ali i književno stvaralaštvo pripadnika drugih zajednica. Vjerujemo da i poruke koje grade mostove prijateljstva uvećavaju i značaj Dana Bošnjaka i najljepša su čestitka do njih i do svih građana Makedonije“, – kaže predsjednica „Divana“, Safeta Cucak.

Štampanje zbirke podržano je od strane Ministarstva kulture Republike Sjeverne Makedonije.

VRH



Ostali prilozi:
» "GLEDAJUĆI NAPRIJED PREMA PROŠLOSTI"
Ferhat Korajac | 16. March 2023 17:59
» OSVRT NA ZBIRKU KRATKIH PRIČA DAN POSLIJE-KEMALA MUSIĆA
Božidar Proročić | 07. March 2023 22:20
» "MALI VOJNIK" PROMOVIRAN U GORAŽDU NA DRINI
Bošnjaci.Net | 01. March 2023 22:24
» ZBIRKA POEZIJE "PROTOK VREMENA", AUTOR HABIB MANDŽIĆ
Bošnjaci.Net | 27. February 2023 01:16
» BERLINSKI IZDAVAČ „EPUBLI“ OBJAVIO ROMAN
Bošnjaci.Net | 19. February 2023 23:28
» SJETI SE DOBROTE U SEBI
Bošnjaci.Net | 06. February 2023 15:34
» O STIHOZBIRCI ŽENA BEZ KIŠOBRANA ANELE FETIĆ
Avlija | 01. February 2023 15:51
» DINA MURIĆ - PJESNIKINJA, ESEJISTA I FILMSKI PRODUCENT
Božidar Proročić | 21. January 2023 13:48
» SAJMA FERATOVIĆ - POEZIJA, STVARALAŠTVO, HUMANITARNI RAD...
Božidar Proročić | 15. January 2023 15:13
» TREBEVIĆ ZA POEZIJU
Said Šteta | 27. December 2022 17:03
» ZAŠTO ČITATI ROMAN “VODENIČAR”?
Bošnjaci.Net | 19. December 2022 12:50
» PRILOZI ZAŠTITI BOSANSKOG JEZIKA
Abdulah Daul | 13. December 2022 13:39
» KATINJSKI MASAKR-ZLOČIN BEZ KAZNE
| 28. November 2022 16:06
Ostali prilozi istog autora:
» DAN PALESTINSKE ZEMLJE
24. March 2023 12:47
» MIRSADA BIBIĆ-ŠABOTIĆ
17. March 2023 17:44
fastvee.gif
banner ago.jpg
Tucakovicadzamija5.jpg
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Taslidza Banner.jpg
Beharban.jpg
Kurtcehajicbanner45.jpg
RancSalihSabovic.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
Bos-Eng-pasanbegovic.gif
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
bos-jezik.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
KDBH_Preporod.gif
Udruzenje Kultur Media banner.jpg
sehidska_dzamija_plav140x80.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif