Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Kolumne


KOLIKO VRIJEDI 100 MUSLIMANA?
Procitaj komentar

Autor: Mehmed Meša Pargan
Objavljeno: 19. April 2021. 00:04:47
U vremenu srpsko-crnogorske agresije na RBiH nestala su cijela sela, odgovorni za ratne zločine i uništavanje bošnjačke imovine još uvijek slobodno marširaju


MEHMED MEŠA PARGAN: Ako je Vučić i ini ideološki sljedbenici, pokrenuo sudski spor za svaku kuću, a kamoli za svakoga čovjeka, a mi još uvijek nismo ni za grupe sa stotinama ubijenih, onda mi potvrđujemo da je taj isti Vučić bio u pravu. S tim, što on, odnosno sistem koji on predstavlja, cijeni više jednog Srbina nego što mi, pojedinci i sistem, cijenimo i hiljadu Muslimana.
Često na socijalnim mrežama gledam kako su naši ljudi ljuti na onu Vučićevu "sto Muslimana za jednog Srbina".
Ovih dana sreo sam prijatelja, koga su pozvali na saslušanje, zbog jedne ispaljene granate sa položaja Armije Republike Bosne i Hercegovine na jedno selo, prema Drini. Granata je oštetila dio krova i zid. Niko nije ranjen niti je ubijen.
Pravosudni organi entiteta sa privremenom srpskom većinom (RS), pokrenuli su istragu kako bi optužili i kaznili one koji su oštetili civilnu imovinu.

Sticajem okolnosti, u tom istom selu, srpski zločinci (JNA, Srpska TO, srpske paravojne formacije, Vojska R. srpske - iz toga izvlačimo jezičkim slijedom da su to srpski zločinci a ne marsovci), spalili su sve kuće Bošnjaka, uništili kompletnu njihovu imovinu, protjerali ih, a one koje su uspjeli zarobiti pobili su i bacili u masovne grobnice. Te masovne grobnice još uvijek nisu pronađene.
Za te zločine do ovoga trenutka:
- niko nije uhapšen, suđen niti optužen;
- nije pokrenut sudski spor;
- niko ne planira da ga pokrene.
Zašto se to dešava?
Ko treba i može pokrenuti tužbe, krivične prijave i goniti zločince?
Da li se to može očekivati od žrtava, koje za 30 godina nisu upjele još da se vrate i osiguraju krov nad glavom, jastuk pod glavom i hljeb za ovaj dan?

Čiji je to zadatak?

Koliko je naših pravnih fakulteta odškolovalo studenata, spremajući ih za pokretanje takvih tužbi?
(Na našim biroima za zapošljavanje stotine su nezaposlenih pravnika, koji će prije napuniti 60 godina, nego dobiti zaposlenje -, a da ih je naš profesor na pravnom fakultetu pripremio, sada bi mogli da kroz vlastite projekte ili NVO i sami rade na istraživanju ratnih zločina. Da, kada smo već kod NVO, šta se desilo s njima -, jesu li za radi 'mira' prihvatili da je normalno da nas pokolju, bace u masovne grobnice, a da onda, radi nečega, što oni zovu mir, mi šutimo)!?

Žrtve su očekivale reakciju pravnika, vlasti, intelektualaca, poduzetnika... da djeluju iz Sarajeva, Tuzle, Bihaća, Travnika... Tamo gdje je ostalo biološke mase. Očekivali su i iz Banja Luke, ali tamo se intelektualna masa sjednila sa ideološkim koprenama bačenim na tu masu, u koju su intelektualci preko noći pretvoreni, podržavajući aktivno ili pasivno ideologiju genocida i zločina.

Ako je Vučić i ini ideološki sljedbenici, pokrenuo sudski spor za svaku kuću, a kamoli za svakoga čovjeka, a mi još uvijek nismo ni za grupe sa stotinama ubijenih, onda mi potvrđujemo da je taj isti Vučić bio u pravu. S tim, što on, odnosno sistem koji on predstavlja, cijeni više jednog Srbina nego što mi, pojedinci i sistem, cijenimo i hiljadu Muslimana.

Kako da to objasnimo?
Zašto se to dešava?
Zašto su nam ruke vezane?
Zašto Ti, zašto ja, kao pojedinci ne djelujemo?
Gdje su naši pravnici, historičari, novinari, političari, poduzetnici?
Jesmo li mi normalan narod???
Zbilja, jesmo li mi normalan narod?

Našim smrdljivim emocijama i lešinarskom djelovanju, problem nisu oni koji su ubijali, mučili i silovali. Koji su držali Sarajevo pod opsadom...

Nemoj samo da nam ko darne u budžetsku lovu...
Nemoj samo da nam ko darne u stranačke jarane...
U danu kada je oboren Zakon o negiranju genocida, glavne vijesti na portalima u Bošnjaka bile su o nekakvoj ministrici, koja kupuje stvarčice, pred iftar, pod rotacijama. Nikome nije problem što su se dvije politike i ideologije složile i negiraju genocid, planiraju cijepanje zemlje, uništenje nas ostalih... Evo pođimo da njoj, toj ministrici i nije stalo, šta je s vama kojima je kobajagi stalo do ove zemlje i ovoga naroda?
Da...

Slušam ovih dana, neće Bosnu podijeliti, neće Bosna nestati...
Slažem se - neće... Ali će Bosna očigledno biti bez nas!
Eto, takav smo narod? Narod koji je prodao kosti svojih šehida... One još nisu nađene.

A prijatelji nekih od nas, u nekoj od svojih njiva ili u svojim dvorištima, čuvaju neku masovnu grobnicu... I šute...
A nama svejedno...

I tako dan za danom... Dvadeset i pet sramnih godina naše historije! U kojoj sebe svodimo na mjeru nepostojeće vrijednosti!!!

VRH



Ostali prilozi:
» DAČIĆEVE MANIPULACIJE U BANJA LUCI POVODOM DANA POBJEDE
Prof. dr. Husein Muratović | 11. May 2025 15:08
» BOŠNJAČKA ZASTAVA NIT KOJA VEŽE IZGUBLJENE I ROĐENE POD ISTIM IMENOM
Božidar Proročić, književnik i publicista | 10. May 2025 14:41
» NOVI PAPA LEON / LAV XIV
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 10. May 2025 03:22
» GENOCID NAD NEROĐENIMA
Merima K. Mehinović | 08. May 2025 19:57
» ČEKA SE NOVI PAPA RIMOKATOLIČKE CRKVE
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 07. May 2025 03:45
» MAJ MJESEC – SLOM VELIKOSRPSKE IDEJE
Murat Tahirović | 06. May 2025 15:45
» ZAVRŠNICA ZLOČINA U GAZI I NAGOVJEŠTAJ VELIKOG RATA
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 06. May 2025 01:36
» KRVAVI VAPAJ GAZE I MRTVA SAVJEST ČOVJEČANSTVA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 05. May 2025 15:32
» SVJEDOČENJE O ISTINSKIM DOGAĐAJIMA U MOSTARU
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 05. May 2025 15:28
» SRPSKA CRKVA U SLUŽBI REVIZIONIZMA LITURGIJE U ČAST KOLJAČA
Božidar Proročić, književnik i publicista | 04. May 2025 23:03
» ACO IZ BEOGRADA ACO U BEOGRAD
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 04. May 2025 04:47
» TAMA „SRPSKOG SVETA“
Zlatko Pilavac | 03. May 2025 15:24
» KORUPCIJA IZMEĐU SJENKE I SVJETLA
Fatmir S. Bači | 02. May 2025 17:40
» PRVOSLAV U ĐAKUZIJU
Said Šteta, književnik i novinar | 01. May 2025 14:20
» IMA LI KRAJA DODIKOVIM LAŽIMA I MANIPULACIJAMA?!
Prof. dr. Husein Muratović | 30. April 2025 20:21
» KOLUMNA IZ BOSNE FANTASTIKE: KAD ČOVIĆ PRIČA, DEMOKRACIJA PLAČE
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 30. April 2025 19:26
» MOJA PORUKA DODIKU!
Elmedina Muftić | 30. April 2025 15:20
» VALPURGIJSKA NOĆ
Said Šteta, književnik i novinar | 30. April 2025 14:56
Ostali prilozi istog autora:
» APRIL IM NEĆU HALALITI
09. April 2023 00:45
» GENOCID U ZVORNIKU 1992.
08. April 2021 17:14
» PJESMA O (EVROPSKOJ) LJUBAVI...
16. January 2020 16:31
28 Susreti Bosnjaka Sjeverne Amerike1g.jpg
AdaBojanaKuca.jpg
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif