Vijesti
Završnim riječima okrivljenih okončano suđenje
za deportaciju bosanskih izbjeglica
OPTUŽENI TVRDE DA SU ONI NEVINE ŽRTVE
Objavljeno: 03. March 2011. 08:03:10
Optuženi za deportaciju bosanskih izbjeglica vlastima Republike Srpske 1992. godine juče su u završnoj riječi ocijenili da na suđenju nije sproveden nijedan dokaz koji bi potvrdio njihovu krivicu. Oni smatraju da su navodi optužnice neargumentovani.
Optuženi Božidar Stojović, bivši šef odjeljenja DB-a u Ulcinju, ispričao je da je obavio jedan informativni razgovor i dao saglasnost da se to uradi u još u tri slučaja, te da je to bilo sve što je on preduzeo.
- Navodi specijalne tužiteljke da sam zahtijevao hapšenje tri osobe i da sam učestvovao u tome neosnovani su i neargumentovani – istakao je Stojović.
Optuženi Milorad Šljivančanin, bivši komandir stanice policije u Herceg Novom, ocijenio je da on i njegove kolege, koji su u zatvoru 768 dana, izdržavaju unaprijed određenu zatvorsku kaznu.
On je dodao da u BiH niko nije osuđen zbog ubistva deportovanih.
- Umjesto toga sudi se nama, u državi koja nije učestvovala u ratu i gdje niko nije ubijen – rekao je Šljivančanin.
Optuženi Branko Bujić, tadašnji načelnik Centra bezbjednosti u Baru, u završnoj riječi je ocijenio da mu se sudi iz političkih razloga i zbog verbalnog delikta.
- Sudi mi se zbog govora u Skupštini Crne Gore i u lokalnom parlamentu u Baru – smatra on.
Bujić je podsjetio i na iskaz bivšeg predsjednika Crne Gore Momira Bulatovića koji je u svjedočenju rekao da optuženi nijesu ništa samostalno radili i da su sve aktivnosti sprovedene u konsultaciji sa državnim tužilaštvom, pa nema pojedinačne odgovornosti.
Optuženi Sreten Glendža, bivši načelnik Odjeljenja bezbjednosti u Ulcinju, tvrdi da se na optuženičkoj klupi našao zbog lične osvete određenih osoba iz policije u Ulcinju, jer je otkrio njihovu umiješanost u kriminalne aktivnosti.
Osim Bujića, Glendže, Šljivančanina i Stojovića, u ovom predmetu sudi se i Bošku Bojoviću, Milisavu Markoviću, Radoju Radunoviću i Miloradu Ivanoviću, koji su bili u bjekstvu, a uhapšeni su 28. oktobra u Beogradu. Njima je određen ekstradicioni pritvor i njihovo izručenje se čeka. Duško Bakrač i dalje je u bjekstvu.
Krivično vijeće Milenke Žižić presudu će saopštiti 29. marta.
Ma.Ž. Pobjeda
VRH
Dossier: Crnogorski zločin