Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Pisana rijec


ZAVRŠENI XLVI PLAVSKI KNJIŽEVNI SUSRETI I XXI LIKOVNA KOLONIJA
Procitaj komentar

Autor: Božidar Proročić, književnik i publicista
Objavljeno: 01. October 2023. 00:10:19
Treće večeri 46. Plavskih književnih susreta i 21. Likovne kolonije završene je manufestacija regionalnog karaktera koja na najljepši način afirmiše kulturu, književnost i likovnu umjetnost eminentnih umjetnika. U subotu, 30. septembra 2023. godine moderator i književnica Jelena Božović koja je izuzetnim šarmom vodila ove susrete u 18. časova je najavila promociju romana istaknutog novinara i publiciste Esada Kočana “Naša rijeka.“ O romanu su govorili: dr Milan Popović, prof i teolog Džemo Redžematović i profesorica Senada Đešević.

Profesorica Senada Đešević je govoreći o knjzi Naša rijeka je izjavila: ,,Roman Naša rijeka je po mom mišljenu najznačajnije djelo autora Esada Kočana. Ovo kompleksno književno djelo razrađuje različite aspekte života. Autor govori o iskrenim ljubavima, porodičnim odnosima, prijateljstvu identitetu, tradiciji istražujući istorijske i društvene promjene.“

Profesor i teolog Džemo Redžematović je izjavio: "Esad Kočan svojim romanom, stvaralaštvom ali i intelektualnim otporom podsjeća na jednog od najvećih palestinskih pjesnika Mahmuda Derviša. Njihova borba za snagu intelekta, slobodu riječi očuvanje identitea i jezika je snažna poruka čovječanstvu.“


Prof. dr Milan Popović je istakao: ,,Tema romana je razaranje mjesta i zavičaja iz ranog djetinjstva. U životnom dobu kada nije riječ samo o gubljenju zavičaja već i o ličnom odnosu poijedinca prema društvu, sistemu, ličnim promišljanima i esenciji životne energije odnosa prema najbližim.“

Na kraju večeri istaknuti novinar i publicista Esad Kočan se zuahvalio svojim promoterima, gostima ali i Centru za kulturu Husein Bašić - Plav.

Ovogodišnja 21. Likovna kolonija koju su činili eminentni umjetnici sa prostora Zapadnog Balkana je na naljepši način predstavila ulogu i značaj savremene likovne umjetnosti a činili su je: Mirsada Masal, Ilonka Jasak (BiH) Žarko Plavšić, Vuk Marsenić (MNE). Istaknuti umjetnik Islam Hasić (SRB); je izjavio:

"Da likovna djela nastala u Plavu, predstavljaju posebnu inspiraciju za umjetnike. Samim dolaskom i boravkom u Plavu dobijate inspiraciju gledajući prirodne ljepote planine, jezera, šume koje nikoga ne ostavljaju ravnodušnim. Čast mi je bila da sam bio dio ove lijepe priče koja traje a Palav itekako to umije dobro da prepozna ono što je dobro vrijedno i dragocjeno u kulturi ali i u likovnoj umjetnosti.“


Centralno veče započelo je u 18. časova istaknuti pisci, pjesnici, poslenici kulture i medija su govorili svoje stihove i to: Senadin Pupović, Jelena Jovetić, Slavojka Vojinović, Božidar Proročić, Sulejman-Beća Kujević, Dijana Tiganj, Jelena Božović, Saša Lješković, Hajredin Kovači, Šejla Hoti-Kajić (MNE); Golub Jašović, Salvica Jovanović (SRB); Prof. dr. Shyqri Galica, prof. Agim Berisha (KS). Grupa grupa O DIVE BEL CANTO je sa dvije muzičke numere obogatila izvođenje poezije istaknutih pjesnika. Profesor Alija Redžematović koji radi kao višu bibliotekar u Centru za kulturu "Husein Bašić" je sve goste ove i prethodnih večeri na najljepši način dočekao i ispratio u ulozi jednog od domaćina 46. Plavskih književnih susreta i 21 Likovne kolonije. Publika je burnim aplauzima pozdravljala više puta sve učesnike večeri.

Vladimir - Vlado Knežević, direktor Centra za kulturu “Husein Bašić“ Plav

Direktor Centra za kulturu “Husein Bašić“ Vladimir - Vlado Knežević je povodom zatvaranja 46. Plavskih književnih susreta i 21. Likovne kolonije izjavio sljedeće:

Ovogodišnji susreti bili su dinamični. Programi su osmišljeni da na najljepši način se reprezentuje bogastvo i multikultura naroda. Nastavićemo i u narednom periodu sa istim tempom to je naša obaveza grad Plav je već prepoznat kao jedna značajna kultrno-turistička destinacija. Mogu slobodno reći da smo postali svojevrsna prijestonica kulture na sjeveru Crne Gore.“

VRH



Ostali prilozi:
» ADEM KURPEJOVIĆ- ČUVAR NARODNOG BLAGA
Božidar Proročić, književnik i publicista | 10. November 2023 13:02
» KNJIGA PONOSA NA ISTINU
Prof. dr. Šaban Nurić | 30. October 2023 15:45
» BUDI NAS NAŠA HEROINA I BISER U BOŠNJAKA
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 23. October 2023 16:30
» TUGA U SIVIM PANTALONAMA
Sanela Halković | 16. October 2023 13:57
» PRIČE IZ SRCOLIKE ZEMLJE
Eset Muračević | 10. October 2023 21:30
» MI, DJECA UČITELJICE ĐURĐE M.
Said Šteta | 04. October 2023 13:41
» ZAVRŠENI XLVI PLAVSKI KNJIŽEVNI SUSRETI I XXI LIKOVNA KOLONIJA
Božidar Proročić, književnik i publicista | 01. October 2023 00:46
» POČELI XLVI. PLAVSKI KNJIŽEVNI SUSRETI I XXI LIKOVNA KOLONIJA
Božidar Proročić, književnik i publicista | 28. September 2023 21:27
» XLVI PLAVSKI KNJIŽEVNI SUSRETI I XXI LIKOVNA KOLONIJA“PLAVSKO JEZERO“
Božidar Proročić, književnik i publicista | 27. September 2023 18:50
» IZ INDONEZIJE S LJUBAVLJU
Eset Muračević | 21. September 2023 18:52
» VJERNA SLIKA ZAVIČAJA
Braho Adrović | 10. September 2023 02:48
» SA ILIDŽE POTEKLA NOVA PJESMA SEVDALIJSKA
Eset Muračević | 05. August 2023 00:49
» KNJIGA O STRADANJU SREBRENIČANA
Bošnjaci.Net | 26. July 2023 16:47
Ostali prilozi istog autora:
» MONSTAT KAO FILIJALA SPC
24. October 2023 15:56
» POPIS ILI OTPIS
16. October 2023 14:36
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EsmirBasic2312.jpg
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
RancSalihSabovic.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
Bos-Eng-pasanbegovic.gif
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
KDBH_Preporod.gif
Udruzenje Kultur Media banner.jpg
sehidska_dzamija_plav140x80.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif