|
Intervjui
Ramazanski razgovori: Nurdin ef. Grahić, Glavni imam IZ u Vlasenici i Mujo Hadžiomerović, predsjednik Medžlisa IZ Vlasenica INAT BOSANSKI - PONOS BOŠNJAČKI
Autor: Hazim MujčinovićObjavljeno: 28. August 2009. 14:08:01 Mujo Hadžiomerović, predsjednik Medžlisa IZ Vlasenica
DA VIDE I UČE DA SE ZLOČIN NE PONOVI
Vlasenica je grad na koji je na početku agresije na Bosnu i Hercegovinu, izvrešna okupacija od strane JNA, novosadskog i niškog korpusa, te domaćih krvnika željnih ubijanja nevinih susjeda drugoga imena, vlaseničkih Bošnjaka. Nakon petnaestak godina ovaj grad dobija Memorijal kompleks za sjećanje na sve ubijene Bošnjake, koji su zarobljavani, mučeni i ubijani u logoru Sušica, protjerivani i progonjene po vrletima planine Udrč, ubijane u Sušici, Alihodžićima, Drumu, Debelom Brdu, Srebrenici. Rasutih kostiju od Kladnja do Rogatice, od Srebrenice do Žepe, u masovnim grobnicama širom Podrinja.
Vlasenica dobija memorijal koji će danas i sutra i za buduća vremena i pokoljenja, podsjećati i opominjati na NEZABORAV.
Aktivnosti oko izgradnje i uređenja MEMORIJALNOG KOMPLEKSA „ŠEHIDSKO MEZARJE RAKITA-VLASENICA“ jedan je od projekata Medžlisa IZ Vlasenica. Za Bošnjaci.Net i portal www.vlasenica.eu o ovom, ali i drugim projektima i aktivnostima razgovarali smo sa Mujom Hadžiomerovićem predsjednikom Medžlisa IZ Vlasenica.
Kojim tempom teče izgradnja Vlaseničkog memorijala?
Hadžiomerović: Ove godine (2009. godine – op.a.) smo na Memorijalnom centru radili u dvije faze. Prva faza radova je bila do dženaze 25.aprila, na uređenju prostora za obavljanje dženaze. Druga faza, nedugo nakon zajedničke dženaze žrtava Vlasenice, nastavili smo sa uređenjem ispred samog objekta Memorijalnog centra, popločavanjem i malterisanjem prostorija unutar objekta, postavljanjem aluminijske stolarije. A evo vidite da je i prostor starog mezarja odvojen sa jednom stazom, koju, ako Bog da, u narednom periodu planiramo asfaltirati. U narednoj godini planiramo postavljanje Spomen ploču sa imenima svih nevino ubijenih Bošnjaka Vlasenice u periodu 1992 – 1995. godine i ograđivanje kompleksa Memorijalog centra, čime ćemo dobiti jednu cjelinu.
Iduće godine otvaranje Memorijalnog centra
Kada se planira završetak radova na Memorijalnom centru?
Hadžiomerović: Što se tiče samog objekta, nadamo se da ćemo radove završiti u idućoj godini pred dženazu žrtava čija je identifikacija je u toku. Radovi na zagrađivanju kompletnog mezarja su malo veća finansijska investicija, jer kada smo radili ograđivanje drvenim koljem, ukupno nam je trebalo oko 15 m žice. To je ogromna površina koju planiramo uraditi sa betonskim podzidovima, sa lijepom ogradom i lijepim uređenim stazama. Sve to iziskuje mnogo novca i mnogo angažmana ljudi koji su uključeni u ovaj projekat.
Završetkom svih radova na izgradnji Vlaseničkog memorijala, građani BiH, ali i drugih zemalja imaće priliku svojim dolaskom da vide, ali i da uče o stradanju Bošnjaka Vlasenice.
Hadžiomerović: Medžlis IZ Vlasenica je na tom planu već uradio prve korake. Dakle, skoro smo imali jednu posjetu iz devet zemalja EU, naših iseljenika koji su rodom iz Prijedora i Kozarca. Oni su došli da posjete mjesta stradanje Bošnjaka u Vlasenici, Zaklopači, Novoj Kasabi, Bratuncu i Srebrenici. Te posjetu četiri Osnovne škole iz Sarajeva čiji učenici već dvije godine uzastopno posjećuju Vlasenički memorijal, a to su O.Š Čengić Vila, O.Š. Grbavica 1, O.Š: Hamdija Kreševljaković i O.Š. Vrh Bosna. To će i u budućnosti biti jedna linija posjeta i časova iz historije, nažalost popunjena žrtvama naših najbližih. Planirali smo postaviti jedan veliki pano u Kladnju, na kojem će biti putokaz i tačno označena mjesta u koja će svi kojima je stalo do istine moći dolaziti da vide i uče šta se to dešavalo u periodu srpsko-crnogorske agresije 1992-'95. godine na ovim prostorima. Naravno želja nam je da se djeca dobro nauče i da se nikad ovakva historija ne ponovi.
Planovi i izgradnja koja je u toku
Osim aktivnosti oko izgradnje i uređenja MEMORIJALNOG KOMPLEKSA „ŠEHIDSKO MEZARJE RAKITA-VLASENICA“, koji su to planovi koje Medžlis IZ Vlasenica sprovodi u ovom periodu?
Hadžiomerović: Pararelno sa izgradnjom i uređenjem memorijalnog kompleksa Rakita, mi smo aktivirali i radove na postavljanju ograde oko Hajrija džamije i uređenja džamijskog dvorišta. Ne zaostaju ni radovi na drugim vjerskim objektima koji pripadaju našem Medžlisu. Tu su u prvom planu završni radovi na Musa – pašinoj džamiji u Novoj Kasabi. To je jedan prelijepi objekat, kojeg vraćamo u njegovom punom sjaju. Ove godine smo uradili osvjetljenje na mezarju u Zaklopači, te izgradili i munaru pored mekteba u Zaklopači i, ako Bog da, iduće godine planiramo otvoriti ovaj objekat kao sedmu džamiju na području našega medžlisa. Podsjećanja radi prije ratnih zbivanja imali smo šest džamija, a evo sada ih mašala imamo sedam i ne kanimo na tome stati. Tu je i mekteb na Gradini, objekat većih dimenzija koji planiramo još i urediti, te izgraditi i munaru.
Vlaseničani kreću putem spasa
U Vlasenici je postojao zloglasni logor Sušica, kroz koji je prošlo preko 8000 Bošnjaka, da li se planira uraditi nešto na nezaboravljanju ovog stratišta?
Hadžiomerović: Prvo što smo uspjeli, kada je riječ o logoru Sušica, jeste da smo uspjeli zaustaviti privatizaciju tog prostora, koja je bila planirana. A ove godine ćemo po treći put od kraja rata, napraviti posjetu i odavanje počasti žrtvama iz logora Sušica. Ove godine planiramo napraviti jedan pohod pješačenjem dionice puta kojim su se Vlaseničani izvlačili iz okupiranog grada, sad za sad da ga nazovemo „Put spasa“, a na tom putu spasa na žalost mnogi su i stradali. Tu je na 12,5 km od Pećine i masovna grobnica Ogradice, gdje ćemo ove godine izvršiti posjetu i proučiti Jasin sa svim učesnicima ovog pohoda. To bi sve bilo jedan dan, pa i sam pohod tj. marš koji bi krenuo iz Kladnja i kretao se prema logoru Sušica, gdje bi se u konačnici susreli sa majkama i ostalim članovima porodica koji su izgubili svoje najbliže u logoru, a koji neće učestvovati u ovom maršu. Tog dana u Hajrija džamiji biće proučen tevhid. Naravno i ove godine glavni organizator svih aktivnosti je MIZ Vlasenica. Institucija koja već više godina vodi ove aktivnosti, a sve u želji da se osposobimo i ove aktivnosti prenesemo na mlađe kadrove.
Hvala Vam na razgovoru.
Hadžiomerović: Hvala i Vama, a svim Bošnjacima, Vlaseničanima, muslimanima želim Ramazan Šerif Mubarek Olsun. | Nurdin ef. Grahić, Glavni imam IZ u Vlasenici
RAMAZAN NAS ČINI SRETNIM ALI I TUŽNIM NAKON NJEGOVOG ODLASKA
Do 1992. godine Vlasenica je imala dvije džamije koje su, da nisu srušene u ratu , trebale postati spomenici kulture i postojanja Islama na ovim prostorima. Vlasenička Hajrija džamija je do rušenja brojala 100 godina postojanja, dok Musa Pašina džamija u Novoj Kasabi bila je stara preko 300 godina. Pored ove dvije džamije, Medžlis Islamske zajednice Vlasenica imala je ukupno šest vjerskih objekata. Svi oni su u periodu od 1992-'95 bili porušeni. Danas Vlasenički Medžlis IZ broji sedam obnovljenih, izgrađenih i lijepo uređenih džamija. O aktivnostima u toku mjeseca Ramazana i aktivnostima na području Vlaseničkog MIZ za Bošnjaci.Net i Vlasenica.eu razgovarali smo sa Glavnim imamom Nurdinom ef. Grahićem.
Da li se ponovnom izgradnjom džamija i mekteba na području Medžlisa IZ Vlasenica povećao i broj povratnika u ovo područje Podrinja?
Ef. Grahić: Prije svega želim svim Bošnjacima, Muslimanima, Vlaseničanima čestitati Mubarek mjesec Ramazan, uz riječi Ramazan Šerif Mubarek Olsun. Ove godine na prostoru našeg Medžlisa teravih namaz će se klanjati na devet mjesta, u sedam džamija i dva mesdžida. U toku mjeseca Ramazana angažovali smo tri učenika Medrese i jednog studenta Islamskih nauka u Libiji. Svakako odgovorili smo na jedan skroman način, zahtjevima našeg Muftijstva i Medresa kako bi pomogli u raspoređivanju učenika medresa u BiH, kao teravih imama.
Proučen je Mevlud u povodu ponovne izgradnje Hajrija džamije.
Ef. Grahić: Tačno je dvije godine od ponovnog otvaranja džamije u Vlasenici. U povodu tog datuma proučičemo Mevlud kao svečanost i zamolićemo Allaha dž.š. da nagradi sve one koji su omogućili i pomogli da se ovo realizuje. Dakle da se oni koji su dali svoj doprinos kako bi Hajrija džamija obilježila dvije godine od svoga ponovnog proklanjavanja, odnosno od svog produžetka onih sto godina koje su prekinute 1992. godine.
Imamo veći i novi broj vjernika
U mnogo povratničkih mjesta izgradnja džamija ne znači i veći povratak u te krajeve, a samim tim i džamije ostaju poluprazne. Da li je u Vlasenici prisutan takav problem?
Ef. Grahić: Mi, hvala Allahu dž.š. svake godine imamo porast prisustva vjernika. Tako da naši objekti imaju nafaku kad je u pitanju prisustvo džematlija, klanjača i posjetioca džamija. A posebno se možemo zahvaliti dragom Bogu, kada je u pitanju naša Hajrija džamija, osim svakodnevnih namaza u našoj džamiji petkom na džuma namazu imamo uvijek veći i novi broj vjernika koji s namjerom ili slučajno se baš u tom trenutku se zadese u Vlasenici. Također kada je u pitanju neki drugi vjerski obred tevhid ili mevlud, Hajrija džamija je skoro puna. Dakle svaki dan, svaki mjesec je punija i punija što opravdava svrhu izgradnje dva i po puta većeg objekta džamije u odnosu na period prije rata.
Više godina si u Vlasenici prisutan kao glavni imam, a dvije godine i imam Hajrija džamije, da li si zadovoljan?
Ef. Grahić: Ramazan je mjesec radosti, ljubavi i poštovanja, svakako da njegov dolazak u srca vjernika donosi jedan poseban osjećaj, doživljaj, sreću i zadovoljstvo. Sve one aktivnosti i druženja koja dolaze uz Ramazan čine nas puno zadovoljnijim i drugačijim u odnosu na druge mjesece. Tu su iftari, gostovanja musafira iz drugih džemata, iz drugih gradova BiH. Sam mjesec Ramazan je poseban sa svim svojim događajima, pa tako i mi sami u njemu osjećamo jedan poseban doživljaj i čini nas sretnim ali i pomalo tužnim nakon njegovog odlaska.
Zahvalnost dijaspori
Ove godine mjesec Ramazan nastupio je u avgustu, zbog godišnjih odmora prisutni su naši ljudi iz dijaspore, koji ljeto iskoriste za posjetu svojim rodnim krajevima i obilasku kuća. Da li su i oni prisutni na namazima?
Ef. Grahić: Naravno da jesu. Svakako da svako od njih svoj dolazak u BiH i u Vlasenicu iskoriste za dolazak u Hajrija džamiju, a ove godine su i svjedoci da se krenulo sa izgradnjom ograde harema džamije. Što do sada nismo bili u mogućnosti uraditi, a naša dijaspora je ta koja je omogućila svojim donacijama da i ovaj posao započnemo i privedemo kraju. Naravno da im se i ovim putem zahvaljujem što nam i na jedan takav način pomažu u realizaciji ovog projekta.
Prije dvije godine na dan proklanjavanja Hajrija džamije, pravili smo sličan razgovor, tada za www.radiovalter.com i tada ste se susretali sa mnoštvom problema, no danas moram primjetiti iz ovog razgovora da su stvari mnogo afirmativnije i ljepše izgledaju.
Ef. Grahić: Svakako, skoro da su svi vjerski objekti obnovljeni i dovedeni u funkciju rada. Još je preostalo samo da se završe radovi na Musa Pašinoj džamiji u Novoj Kasabi, gdje je većina radova privedena kraju i slijedeće godine nas očekuje jedna posebna svečanost, a to je 13.juli i otvaranje Musa Pašine džamije, najstarije džamije na području našeg Medžlisa, koja je stara preko 300 godina. Nadam se da će i ovaj naš razgovor ostaviti sjećanje na ovaj važan događaj koji nam slijedi u Vlasenici i Novoj Kasabi. Pozivam već sada da u svoje kalendare pribilježite ovaj datum i odvojite vrijeme za svoje prisustvo.
Molim Allaha dž.š. da svim Muslimanima, Bošnjacima, Vlaseničanima u mjesecu Ramazanu podari puno radosti, bereketa, zdravlja. Da ih prije svega Allah dž.š. drži na pravom putu, jer je u Islamu pravi put. Ramazan Šerif Mubarek Olsun! VRH
|
|