U Bratuncu kolektivna dženaza žrtvama genocida: Zločinački cilj je bio ubiti i samu pomisao na budućnost
Autor: MINA
Objavljeno: 12. May 2025. 15:05:36
BRATUNAC, 12. MAJ 2025. (MINA) - U Bratuncu je danas klanjana kolektivna dženaza i obavljen ukop identifikovanih žrtava bošnjačke nacionalnosti, ubijenih tokom agresije 1992–1995. godine, čiji su posmrtni ostaci ekshumirani i identifikovani proteklih godina.

Komemoracija i dženaza su održane u Memorijalnom kompleksu Veljaci, a predvodio je muftija tuzlanski dr. Vahid Fazlović.

– Nalazimo se pred tabutima i emocije su neizbježne, ali moramo biti i racionalni. Poslanik, a. s., kaže da su važne poruke na dan dženaze. Poruka šehida je posebna i dalekosežna za sve nas, – izjavio je muftija Fazlović.

Istakao je da su kolektivne šehidske dženaze podsjetnik s važnim pitanjem o tome jesmo li danas dovoljno odlučni i jaki.
Muftija Fazlović: Poruka mora biti da niko i nikada neće ubijati djecu

– Bit ćemo zauvijek odlučni da sve što znamo i možemo uložimo za mir i saradnju u našoj zajedničkoj kući, ali ćemo biti odlučni i u tome da zaštitimo ono na što svaki sin Ademov na zemaljskoj kugli ima pravo, – rekao je muftija Fazlović.

Posebno je poručio da naša kolektivna poruka uvijek mora biti da u ovoj zemlji više nikada i niko neće ubijati djecu.

– Mi smo uz sve majke Podrinja. Ne smiju nas pokolebati, a ne smiju nas ni iznenaditi bilo kojom uvredom oni koji poriču genocid, – naglasio je muftija Fazlović.

Dženaza je objavljena uz prisustvo članova porodica, predstavnika institucija, vjerskih lidera, domaćih i međunarodnih organizacija te brojnih građana koji svake godine dolaze iskazati poštovanje i saosjećanje.

Najmlađa među ubijenima je šestomjesečna beba Almera Paraganlija koja je, zajedno s majkom Zinetom Paraganlija, ubijena u maju 1992. godine. Njihovi posmrtni ostaci pronađeni su u masovnoj grobnici na lokalitetu "Joševa" u oktobru 2021. godine.

Dženaza je klanjana i Hamdiji Salkiću, Mevludinu Šehiću, Haniji Čivić i Džemalu Pitareviću.

– Mi smo osuđeni da se radujemo kad pronađemo mrtve članove porodica. Drugi se raduju kad se neko rodi. Mi smo osuđeni na ovo, ali opet se osjećamo sretnima zato što smo jedni od onih koji su pronašli svoje najbliže da ih ukopaju. Nažalost, mnogi ih neće pronaći, – rekao nam je Ramiz Salkić, koji je danas klanjao dženazu bratu Hamdiji.

Salkić: Osuđeni smo na to da se radujemo kad pronađemo mrtve članove porodica

Smail Šehić je, u procesu traganja, za svog brata Mevludina otkrio da je još 2. decembra 1992. godine sahranjen na Novom bežanijskom groblju u Beogradu.

– Znam sada gdje ću mu klanjati dženazu i gdje mogu doći proučiti Fatihu. Važno mi je što sam ga pronašao, a ne mogu ne biti tužan istovremeno. Bo je mlad, u 34. godini je izgubio život. Ostali su njegova supruga i četvero djece. Danas ni supruga nije tu, jer je i ona preselila. Sve to zajedno je previše, stvarno previše bolno, – rekao nam je Smail.

Ovom prilikom je apelovao na one koji traže svoje nestale da odu na Bežanijsko groblje u Beogradu.

– Ima još mnogo ploča koje su bez imena, kao što je bio slučaj i s mojim bratom. Neka odu tamo lično, jer putem telefona informacije neće moći dobiti. Ja sam živi svjedok da se može uspjeti. Nakon pet godina traganja, uspio sam pronaći brata i konačno ispuniti svoj životni cilj, – kazao je Smail.

Smail Šehić: Brat Mevludin prvenstveno sahranjen u Beogradu

Prema dostupnim podacima brojnih izvora, uključujući Institut za nestale osobe BiH, udruženja žrtava rata, Memorijalni centar Srebrenica/Potočari i drugih relevantnih institucija, tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu (1992–1995), u općini Bratunac je ubijeno više od 3.000 Bošnjaka, među kojima je bilo oko 600 žena i djece.

Za zločine nad Bošnjacima u Bratuncu tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu (1992–1995) procesuiran je veoma mali broj odgovornih.