LICE I NALIČJE BOSANSKE DRAME
Autor: Akademik prof. dr. Adamir Jerković
Objavljeno: 03. Apr 2025. 21:04:12
U naredna tri nastavka napisao sam duži tekst za portal Bošnjaci 2021. a nešto kasnije i za još neka sredstva informiranja o izdaji Bosne i Hercegovine. Naravno, o BiH pisao sam i prije i kasnije, sve do naših dana. Ovaj tekst sam kasnije objavio u mojoj knjizi „Magle nad Bosnom“ (Almada, 2022, str. 145) gdje sam tačno najavljivao poteze srpske vlasti koji su se i događali. Malo ko je od zvaničnika Bosne i Hercegovine mario ili ako je i gledao moje najave zanemarivao ih je, jer je bio zabavljen ovozemnim stvarima, borbom za vlast, sticanjem bogatstva i vlastitim promidžbom. Rezultat takve politike danas je ovakva Bosna i Hercegovina koju kilavo posmatra a zapravo ništa ne čini Evropska unija i zemlje koje su bile garant Dejtonskog ugovora. Uz sve ovo HDZ pokušava da stvori 3. entitet, a to je u krajnjoj liniji predtekst za raspad BiH. Vrlo vjerovatno od upotrebe EUFOR-a nema ništa. Da li se sprema Kiparski scenario o kojem sam pisao još prije nekoliko godina? Raspada li se pred našim očima jedna država koja u svom godu ima više od 1000 burnih ljeta? Možda se raspada jedan takav koncept ali ne i Bosna i Hercegovina jer ima nas dosta koji smo spremni da je branimo do posljednje kapi krvi.


UPOZORENJA ASHDOWNA I HOLBROOKEA


THE OBVERSE AND REVERSE OF THE BOSNIAN DRAMA

Due to its geopolitical reasons, Russia is very actively (even rudely) interfering in the internal relations of BiH. Dodik probably mistakenly thinks that Moscow could get involved in BiH galamatias with tanks. Of course, the Russians would like to keep this small and important POINT in the Balkans (Serbia, Montenegro and the RS), but they will not risk going to war with the West because of "Ronhil from Laktaši". In the current situation, Dodik is counting on the elections that await him in October 2022.

Briljantna figura međunarodne zajednice pokojni Paddy Ashdown napisao je autorski tekst sa pokojnim Richardom Holbrookom oktobra 2008. godine ustvrdivši dramatično da je Bosna i Hercegovina „bure baruta koje svakoga trenutka može eksplodirati“. Ove pesimističke riječi ex-visokog predstavnika Paddy Ashdowna kojem danas srpska politika psuje i od tave držak, čuo sam od njega dva do tri mjeseca prije nego što će biti objavljen. S njim sam održavao prijateljske veze i kontakte uspostavljene još od vremena kada sam bio savjetnik predsjednika BiH Alije Izetbegovića.

Ali, kada se pojavilo zajedničko štivo potpisano od arhitekte Daytona Richarda Holbrooka i aktera postkonfliktne faze Paddy Ashdowna, bilo je jasno koliko ovaj tekst koji je pozivao na obnavljanje skoro punog protektorata nad BiH, zapravo, ima veliku težinu. Ali, ovo dramatično upozorenje je prošlo bez značajnijih komentara ili izvlačenja nekih pouka kod bošnjačkih političara, koji nisu uradili ni tada ni kasnije gotovo ništa da spriječe odnosno preduprijede ono na što su ih upozoravali tako jasno i direktno arhitekti nove BiH da Republika Srpska ima namjeru da se „otcijepi čim se ukažu takve mogućnosti“. Umjesto da su se zamislili nad upozoravajućim krikom Holbrookea i Ashdowna oni su nastavili vjerovati da će postići sa Dodikom džentlemenske dogovore.


Prof. dr. Adamir Jerković je često razgovarao sa Paddy Ashdownom o Bosni i Hercegovini

Za to vrijeme Milorad Dodik je uspio koristeći slabosti ustavne strukture države, „zamora materijala“, ali i zasićenosti međunarodne zajednice ovim problemom, i kako su se izrazili Holbrooke i Ashdown „nesposobnošću Evropske unije da ispoštuje vlastite uslove u narednim godinama, uništiti sve pozitivne domete“ koji su postignuti u godinama do 2006. godine. I pored prividnih rezultata, itekako se osjećalo slabljenje Države na njenom putu „evolucije u funkcionalnu državu“ koja se može priključiti Evropskoj uniji. Za to vrijeme Bosnu i Hercegovinu su potresale razne afere u kojima su učestvovali različiti funkcioneri svih nivoa vlasti. Oni su olako shvatali zebnju koju je izrazio Richard Holbrooke i Paddy Ashdown. Bili su uglavnom zabavljeni namicanjem bogatstva i moći uz potpuno ignoriranje problema o kojima su tako uvjerljivo govorili kreatori dejtonske Bosne i Hercegovine. Za to vrijeme Dodik, koji je nekada bio miljenik Zapada a prije svih SAD, radio je tihu, puzajuću nenajavljenu secesiju, koju je nedavno u Narodnoj skupštini RS pretvorio u jednu vrstu državnog udara na ustavnopravni poredak zemlje usvajajući Deklaraciju o ustavnim principima i četiri informacije o prenosu nadležnosti sa zaključcima.
Ruski zagrljaj Lavrova i Dodika iz Laktaša


Ovim su se direktno separatisti iz Republike srpske ustremili na rušenje Dejtonskog sporazuma, Aneksa 4 i Aneksa 10. Sada se u manjem bh. entitetu radi na pripremanju novog Ustava i preuzimanje nadležnosti države Bosne i Hercegovine. Evropa i Amerika u isto vrijeme pozivaju na smanjivanje zapaljive retorike i na razgovore o izbornom zakonu dok država gori, iako im je savršeno jasno da je Dodik ohrabren u Moskvi i Beogradu prelomio ovu stvar i da neće mijenjati svoje odluke a Čović odustajati od trećeg entiteta.

Bure baruta

O direktnom uticaju i involviranosti Srbije na bosanske događaje ne treba trošiti mnogo riječi. On je potpun, počev od diplomatske logistike, savjetodavnih usluga i ohrabrivanja, I posljednja izjava srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića, koji je naravno načuo da se spremaju sankcije nekim bosanskim Srbima, pa je ekspresno izjavio da „više nikada neće biti blokada na Drini“. Ne postoji niko ko bi povjerovao njegovim „žvakama“. On će se vjerovatno zbog skorih izbora u Srbiji lično uzdržavati od aktivnog i neposrednijeg uplitanja, iako niko ne sumnja u njegovo inspicijentsko šaputanje glumcima preko Drine u Bosni i Hercegovini.

(Tekst je objavljen 2021. kao integralna kolumna na Bošnjaci.net i u knjizi autora „Magle nad Bosnom“)

U sljedećem nastavku: Dodik aktivno radi na raspadu BiH.