U TORONTU ODRŽANA PROMOCIJA KNJIGE AUTORA MR. ADNANA BALIHODŽIĆA
Autor: Bošnjaci.Net
Objavljeno: 25. Jan 2025. 21:01:45
U Torontu održana izuzetno posjećena promocija knjige „Organizacija islamske saradnje – od ideje do savremenih međunarodnih realnosti“, autora magistra Adnana Balihodžića.

Promotor je bio akademik Emir Ramić.

Pred nama je značajno naučno istraživačko djelo magistra Adnana Balihodžića „Organizacija islamske saradnje – od ideje do savremenih međunarodnih realnosti“, u izdanju Instituta za religijska i društvene istraživanja u Tuzli.

Autor je više godina istraživao ovu značajnu temu. Radi se o drugoj po veličini međunarodnoj vladinoj organizaciji u svijetu, poslije Organizacije Ujedinjenih nacija. U ovoj organizaciji danas su okupljene države sa četiri kontinenta (Azije, Afrike, Evrope i Latinske Amerike), što je, samo po sebi, čini globalnim faktorom u međunarodnim odnosima. Države članice ove organizacije čine danas skoro trećinu svjetske zajednice država, sa blizu milijardu i petsto miliona stanovnika. Predstavljaju, pojedinačno, u određenim međunarodnim grupacijama i ukupno, značajne geopolitičke, geoekonomske, geokonfesijske, geokulturne i civilizacijske faktore.

Pošto je na početku istakao značaj intelektualnog rada magistra nauka, imama Adnana Balihodžića, te značajan doprinos njegovog istraživanja danas veoma aktuelne teme Organizacije islamske saradnje, dr. Emir Ramić je nastavio

Autor je knjige „Organizacija islamske saradnje – od ideje do savremenih međunarodnih realnosti“, u izdanju Instituta za religijska i društvene istraživanja u Tuzli.

Trenutno je dužnosti vojnog imama, oficira sa činom kapetana, u Oružanim snagama Kanade.

Knjiga „Organizacija islamske saradnje – od ideje do savremenih međunarodnih realnosti“, je studija monografskog karaktera u kojoj je predstavljena Organizacija islamske saradnje (OIC), kao jedinstvena međuvladina organizacija koja je zasnovana na religijskom/islamskom identitetu, s posebnim fokusom na njen pravni aspekt. Tretira se idejno-historijska pozadina nastanka i institucionalno-funkcionalni razvoj OIC-a, analizira se Povelja OIC-a (obje verzije, iz 1972, te 2008.g.), ciljevi i načela, uloga religije islama, te identitet OIC-a kao međunarodne organizacije. Bavi se pravilima o članstvu i statusu posmatrača, te opisuje organizaciona struktura OIC-a: glavni organi (Islamski samit, Vijeće ministara vanjskih poslova (CFM), Generalni sekretarijat, Međunarodni islamski sud (IICJ)), novoosnovani organi u skladu sa novom Poveljom (Izvršni komitet (OIC/EC), Komitet stalnih predstavnika, Nezavisna stalna komisija za ljudska prava (IPHRC), te ostali organi (stalni komiteti i specijalizovana tijela, subsidijarni organi, specijalizovane i pridružene institucije), koji zajedno čine cjelokupan sistem OIC-a.

Autor analizira probleme i slabosti OIC-a, te značajnu reviziju Povelje 2008. godine, u sklopu sveobuhvatnih reformskih procesa unutar OIC-a „za 21. vijek“ započetih 2005. godine, a zatim iznosi ocjena o dosadašnjem razvoju, međunarodnom položaju i ulozi, te perspektivama i pravcima mogućeg razvoja OIC-a. Daje se pregled pravnih sistema muslimanskih država te pokušava ocijeniti uloga OIC-a u pravno-političkim sistemima njenih država članica. U tu svrhu, analizira se ukupan pravni poredak OIC-a kroz vrijednosti, principe i pravila, zatim ugovore, običajno pravo i rezolucije, te sprovodljivost prava OIC-a.

Također se rasvjetljava historijat odnosa BiH i OIC-a, status BiH kao države posmatrača u OIC-u, te ocjenjuje perspektiva odnosa BiH i OIC-a.

Na kraju se iznosi zaključak da se, jasno, radi o međunarodnoj organizaciji sa svim njenim konstitutivnim elementima, iako unikatnoj, kao punopravnom subjektu međunarodnog prava. Utjecaj faktora religije islama na međudržavne odnose i saradnju muslimanskih država posebno je došao do izražaja u proteklih pet decenija, kroz djelovanje Organizacije islamske saradnje, osnovane pod nazivom Organizacija islamske konferencije. U toku tih pedeset godina svoga postojanja, OIC je prešla put od jednog ad hoc sastanka lidera islamskih država do današnje moderne međunarodne organizacije, s definisanim mjestom i subjektivitetom u međunarodnim odnosima, s razvijenom i stabilnom institucionalnom strukturom i svojim pravnim i administrativnim sistemom, s definisanim političkim ciljevima, s planiranim i koordinisanim aktivnostima.

Dr. Emir Ramić je preporučio da se ova knjiga pročita sa posebnom pažnjom i tako obogatite svoje znanje. Posebno je preporučio knjigu istraživačima i institutima jer je navedena tema veoma malo obrađena u Bosni i Hercegovini.