Centar za kulturu Petnjica bio je tokom avgusta 2024. godine domaćin dva značajna događaja u okviru XXII Dana dijaspore i XI Bihorskog kulturnog ljeta. Izložba slika
„Slikom kroz Bihor“ Faika Cikotića i promocija romana
„Naša Rijeka“ Esada Kočana privukli su veliki broj posjetilaca. Direktor Centra, Sinan Tiganj, izrazio je zadovoljstvo podrškom prisutnih, ističući važnost ovogodišnjih kulturnih sadržaja i zahvalivši Ministarstvu kulture i medija Crne Gore na podršci manifestaciji. Cikotićeva izložba, njegova druga u Petnjici, evocirala je prošlost Bihora, dok je promocija romana dodatno obogatila veče.
Faik Cikotić, rodom iz Bihora, izrazio je radost što je dio ovogodišnjeg programa, zahvaljujući porodici, prijateljima i dijaspori na podršci. Njegova djela, koja prikazuju tradicionalni život Bihora, evociraju nostalgiju i čuvaju sjećanja na prošla vremena. Predsjednik opštine, Samir Agović, naglasio je značaj kulturnih događaja za očuvanje tradicije, ističući doprinos lokalnih stvaraoca poput Cikotića i Kočana. Izložbu je svečano otvorila Branka Bogavac, prva počasna građanka opštine Petnjica, koja je naglasila važnost očuvanja zavičajnog identiteta kroz umjetnost.
Sa otvaranja izložbe Faika Cikotića |
U Centru za kulturu Petnjica održana je promocija romana
“Naša rijeka“ Esada Kočana, koja je okupila mnoge ljubitelje književnosti. U programu su učestvovali ugledni promotori dr Senad Ganić, Draško Došljak, Braho Adrović, kao i sam autor, Esad Kočan. Veče je moderirala Gordana Ganić, koja je svojim vođenjem doprinijela dinamičnosti i uspjehu događaja.
Roman
„Naša Rijeka“ Esada Kočana odlikuje se posebnim mjestom u savremenoj književnoj sceni, na prostorima Zapadnog Balkana. Ova knjiga, koja na jedinstven način obrađuje svakodnevne teme kroz autentične životne priče, nudi čitaocima duboko emocionalno iskustvo. Utemeljena u stvarnosti,
„Naša Rijeka“ uspijeva oslikati ljudsku prirodu kroz likove koji su snažno povezani sa svojim okruženjem. Knjiga je pisana jednostavnim, ali snažnim jezikom, što omogućava široku identifikaciju sa njenim junacima. Kroz svoje pripovijedanje, Kočan istražuje suptilne nijanse ljudskih odnosa i moralnih dilema, čineći roman relevantnim i u kontekstu savremene evropske književnosti.
„Naša Rijeka“ nepretenciozno, ali duboko, otvara pitanja koja se tiču svakog pojedinca a svojom emotivnom snagom ostavlja trajan utisak na čitaoce. Iako je djelo pisano za regionalnu publiku, njegova univerzalnost omogućava mu da pronađe put i do šireg čitalačkog kruga, potvrđujući ga kao značajan doprinos modernoj književnosti.
Predsjednik opštine, Samir Agović, naglasio je značaj kulturnih događaja za očuvanje tradicije, ističući doprinos lokalnih stvaraoca poput Cikotića i Kočana. Izložbu je svečano otvorila Branka Bogavac, prva počasna građanka opštine Petnjica, koja je naglasila važnost očuvanja zavičajnog identiteta kroz umjetnost. Ova manifestacija potvrdila je važnost kulture kao mosta povezivanja uz prisjećanje na vrijednosti koje čine srž Bihora.
Izjava Sinana Tiganja, direktora Centra za kulturu Petnjica:
„XXII Dani dijaspore i XI Bihorsko kulturno ljeto predstavljaju vrhunac naših godišnjih kulturnih aktivnosti. Ovi događaji ne samo da povezuju ljude iz dijaspore sa njihovim korijenima, već i obogaćuju Bihor i Petnjicu kulturnim i umjetničkim sadržajima koji nas čine ponosnim na naše naslijeđe.“
Izjava Samira Agovića, predsjednika opštine Petnjica:
„Održavanje XXII Dana dijaspore i XI Bihorskog kulturnog ljeta simbolizuje našu odlučnost da očuvamo tradiciju i ojačamo veze sa našom dijasporom. Ovi događaji su dokaz snage zajedništva i važnosti kulturnih vrijednosti koje nas spajaju, bez obzira koliko smo daleko jedni od drugih a zapravo kroz kulturu smo bliži jedni drugima.“
Esad Kočan i Faik Cikotić u fokusu Bihorskog kulturnog ljeta |