Probuđena zemlja FELJTON: BORBA ZA PANAMSKI KANAL (1)
Autor: Akademik prof. dr. Adamir Jerković Objavljeno: 06. Dec 2022. 15:12:31
Priču o Panamskom kanalu i toj neobičnoj zemlji, njenom vođi Omaru Torrijosu Herreri (O. Torihos Erera) započinjem 1977. godinom. Kao svršeni gimnazijalac započinjao sam svoj hod gazeći po novinarskom trnju, koji iako bolan, predstavljao je najljepšu priču u mome životu. Te 1976. godine, još dok sam bio učenik IV razreda gimnazije, počeo sam da pišem vanjsko-politički feljton u zeničkim novinama „Naša riječ“ pod nazivom „U susret Kolombu“, u kojem sam predstavljao učesnice Pete konferencije nesvrstanih zemalja, koja se održavala u glavnom gradu Šri Lanke. Jugoslavija je, kao utemeljitelj nesvrstanog pokreta, vodila ovaj pokret koji je okupljao većinu svijeta. Ne treba ni pričati koliko je ovo bila značajna tema i koliko joj je naša tadašnja država pridavala značaj. Još od ranije sam usvojio veliko spoljno-političko znanje i mogao sam s lahkoćom pisati vanjskopolitičke teme i feljton o kojem je riječ.
Jedna od zemalja koju sam predstavio bila je Republika Panama, centralnoameričke država, koja se počela buditi iz stoljetnog drijemeža. Nedugo poslije moga napisa u Našoj riječi javio mi se tadašnji panamski ambasador u SFRJ Nj. E. Virgilio Brandford i zamolio me za susret. Dogovor je bio da se vidimo najprije u Beogradu, a kasnije u Bosni i Hercegovini. Brandford je bio crnac, postavljen za ambasadora u vrijeme generala Omara Torrijosa. Ne mogu se tačno sjetiti, jer su godine prohujale, gdje se tada nalazila ambasada Paname u Beogradu, ali se sjećam razgovora sa Brandfordom koji je iskazao poštovanje za moje znanje panamske političke historije. Razgovarali smo o tek započetkim pregovorima o budućnosti Panamskog kanala i viđenjima panamske strane. Rekao mi je da pregovori nisu lahki, da se Amerikanci teško odriču kanala i da još uvijek nije siguran u ishod pregovora. Brandford je predstavljao novu politiku emancipacije crnog stanovništva ove zemlje koja je započela u vrijeme Omara Torrijosa. Ali, prije nego pređem na elaboraciju teme, nešto više o zemlji o kojoj pišem. Najprije, da kažem da je pojam „panama“ višeznačan. Za konfekcionare „panama“ podrazumijeva vrstu tkanine, boemi će objasniti da je to vrsta šešira, špekulanti da je to područje ovozemaljskog raja sa offshore kompanijama, a pomorci da se panamskom zastavom označavaju brodovi koji plove širom svijeta.
Ljudska civilizacija počinje u Panami još prije 12.000 godina, a prije nego što su ovamo stigli španski konkvistadori ovo područje su naseljavali indijanski narodi Chibchan i Chocoan. Pljačkaše trupe Rodriga de Bastidasa ovamo su došle 1501. godine u potrazi za zlatom, a godinu dana kasnije se iskrcavaju trupe Kristofora Kolumba. Desetak godina nakon Kolumba Vasco Núnez de Balboa dokazuje da je Panamska prevlaka kopneni put između Atlantika i Pacifika. Zahvaljujući tom otrkića Panama postaje važno saobraćajno središte unutar Španskog carstva u Novom svijetu. Naseljavanje i potraga za blagom, međutim, izaziva stradanje domorodačkog stanovništva u Panami. Španski dvor je bio itekako zainteresiran da sučuva Panamu unutar svog carstva i ovu zemlju drži u kolonijalnom položaju tri vijeka, zvanično od 1538. do 1821. godine. Postaje dio Kolumbije od koje se odvaja 1903. godine nakon ustanka koji su pomogle SAD. Dvadeseto stoljeće karakterizira velika korupcija praćena nestabilnošću, a veliki sjeverni susjed, SAD, se nalazi u ulozi skoro kolonijalnog gospodara. Ovo se najbolje vidi na proimjeru posjedovanja dijela panamske države unutar koje je američki kapital izgradio panamski kanal ne pitrajući praktično nikoga. Politička nestabilnost uzrokovat će interevencije invazionih trupa SAD na kraju XX vijeka, 1989. Godine. Nakon kratkotrajnog rata američke trupe su uhapsile panamskog vojnog vođu Manuela Noriegu, sprovele ga u SAD i sudile mu za trgovinu drogom. Nakon toga SAD su predale 31.12.1999. Panamski kanal, infrastrukturu i administraciju Republici Panami, kao rezultat sporazuma predsjednika SAD Jimmy Cartera i vođe panamske revolucije Omara Torrijosa Hererre od 7. septembra 1977. godine što je bilo prije tačno 45 godina. Ovim povodom je nastao ovaj feljton o Panami, Panamskom kanalu, i akterima ove priče, a prije svega Omaru Torrijosu Herreri. (Sutra: Trnovit put do nezavisnosti) |